Konec kulových pum?

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Konec kulových pum?

Příspěvek od liorlior »

Dnes sem volal do Tarry a bylo mi sděleno, že končí prodej kulových pum a dle nové legislativy budou všechny pumy i 45mm jako CE4. Je to pravda??
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Podle toho co jsem slyšel tak by měl skončit prodej 45mm a 50mm pum ve II. třídě. Do ráže 125mm budou KP prodejné stále na průkaz odpalovače. Od 150mm už jen pro osoby odborně způsobilé s novým školením pro používání výrobků CE4 (+ asi povolení k odběru výbušnin)
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

re

Příspěvek od liorlior »

Absolutně nechápu, jaký má smysl takovýhle dramatizování....
dudakhonza
Příspěvky: 90
Registrován: stř 23. pro 2009, 09:51
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od dudakhonza »

Smysl....bohužel je až moc hloupých lidí, kteří po sobě kulovky házejí nebo dokonce i střílejí - ať už podnapilá mládež nebo někteří hloupí airsofťáci a z toho plyne dost úrazů. Také mě to mrzí, nadruhou stranu nějaký zákaz/omezení chápu.. :?
Po nezdařeném pokusu rozhodíme rukama

20 metrů od sebe a následně to zkoukneme s nadhledem

hlava uletí směrem nahoru...
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Víte, já si to tak úplně nemyslím, že by to byla nějaká masová záležitost. Když jsem viděl nějakou šílenost, tak to bylo s kompaktem. Těch videí, kdy někdo veme kompakt do ruky a po někom střílí přibývá. Nechápu obecně smysl toho, proč se přestanou vyrábět klasický petardy a místo toho se začnou prodávat mnohem nebezpečnější. Zlatí piráti, jako malej sem si s nima užil hodně legrace. Vzpomínám si, jak nějaký kluk hodil jednu v zimě po spolužačce a přistála jí v kapuci od bundy. Naštěstí se nic nestalo. Vemte si, že ted jí tam přistane dumbum xD to už by asi nebylo lehký popálení. Airsoftáci si určitě najdou vždycky něco, čím po sobě budou házet a tyhle petardy jsou určitě ideální.
Jen tvrdím to, že když se překope legislativa a povolí se větší kompakty, tak at se to udělá paušálně stejnoměrně u všech produktů. A né zakázat pumy a místo toho dát pubertákům do ruky mnohem nebezpečnější petardy.
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Jen ještě taková poznámečka... já si myslím, že kdyby naopak pumy byly dostupný třeba i 75mm jak se uvažovalo, jedině dobře. Tím, že se to zakáže, vzroste počet "nadšenců" kteří budou doma vyrábět. A to je mnohem horší a nebezpečnější. A neb, kdo si chce ublížit, ten si stejně ublíží.
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Neuvěřitelný, že před rokem se ještě uvažovalo o tom, že dostupné budou 75mm a od 100mm na průkaz. To by vzhledem k nové certifikaci dávalo smysl. Jenže aby jsme se něčím odlišili, tak nějakýho blba asi na Bánském úřadu (nebo kde se o tom rozhoduje), že se pumy vůbec nebudou volně prodávat :D Doufám, že za to dostal aspoň pořádnou odměnu!! V sortimentu prý budou ale na průkaz
:D :D Už vidím, profesionálního pyrotechnika, jak si objednává pumy ráže 45mm :D To je kocourkov
Johny D
Příspěvky: 20
Registrován: pát 11. kvě 2012, 14:32

Příspěvek od Johny D »

Nám bylo na jaře v zevetě řečeno, že jednak se stávající průkazy odpalovačů budou brát jako profesní zodpovědnost i po změně vyhlášek. Pak také, že do 125mm budou pumy čistě na profesní zodpovědnost. Pumy větší by měli být na povolení k nabývání výbušnin. Zároveň by prý většina kompaktů ze IV třídy mělo padnout do CAT3 => prodej od 21 let a to mi přijde poněkud děsivé.

Dále jsem z jiného zdroje dostal informaci, že v tuto chvíli pumy zařazené do CAT4 nejsou ještě upravený vyhláškou a prodejci je prodávají na průkaz. (Ověřeno u 6"). Doplňující vyhlášky by měly údajně být poslanci schváleny během léta, ovšem jednak se jedná o léto a druha zábavní pyrotechnika přeci jen není pro naše zákonodárstvo priorita.
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Johny D: Děkuji za informace
Já nevím, pokud sestavuji větší ohnostroj, tak používám pumy 100, 150 výjimečně 200. Tak proč to nedali od 150mm. Takhle budu pořád potřebovat povolení.
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

liorlior: tak jsi se do ted dopoustel protipravniho jednani. 150mm pumy nalezi vzdy do nejprisnejsi tridy (kategorie). O 200mm ani nemluvim...
odpal to
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

Příspěvek od srabsrab »

mailou píše:liorlior: tak jsi se do ted dopoustel protipravniho jednani. 150mm pumy nalezi vzdy do nejprisnejsi tridy (kategorie). O 200mm ani nemluvim...
Jakto? pise prece ze : Takhle budu pořád potřebovat povolení.

Z toho mi vychazi, ze vzdy o takove povoleni radne zazadal a stve ho, ze bude muset zadat stale ....
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Myslel sem to tak, že když už se posunujou kompakty, tak to jak píšu po několikáté měli udělat paušálně u všech produktů a dát to pro pumy větší než 150mm. Vzhledem k tomu, že pro ohnostrujné práce jsou pumy 100,125,150 nepostradatelné. Ted bude prý ještě navíc potřeba nové školení. Takže se nedivte, že z toho nemám radost.
Podívejme se třeba do itálie, kde se vesele pálí obří ráže, nebo na japonce. Kdyby jsme takovou show chtěli udělat u nás, tak nemáme šanci.
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

Příspěvek od srabsrab »

liorlior píše:Myslel sem to tak, že když už se posunujou kompakty, tak to jak píšu po několikáté měli udělat paušálně u všech produktů a dát to pro pumy větší než 150mm. Vzhledem k tomu, že pro ohnostrujné práce jsou pumy 100,125,150 nepostradatelné. Ted bude prý ještě navíc potřeba nové školení. Takže se nedivte, že z toho nemám radost.
Podívejme se třeba do itálie, kde se vesele pálí obří ráže, nebo na japonce. Kdyby jsme takovou show chtěli udělat u nás, tak nemáme šanci.
Proste se nechas za 20 tisic zase nove proskolit, aby si zjistil jak se takova vetsi puma strili :D Prece to je uplne jinaci nez treba 75mm, kterou nabijes do prislusneho mozdire a ten ukotvis v kleci nebo zakopes nebo pripevnis ke klacku :D
Ze ti ubude zakazek, protoze si lidi legalne koupi radsi 20 kilovej kompakt a nadrany ho nekde na namesti mezi lidma streli (v lepsim pripade bez zraneni) je OK ...
Ze vzrostli ceny za posledni rok nejmene o 1/3 diky DPH a potrebe novych certifikaci pro vyrobky a nove kompakty stoji za (no jsou skoro vsechny na jedno brdo) je take OK :roll:
Johny D
Příspěvky: 20
Registrován: pát 11. kvě 2012, 14:32

Příspěvek od Johny D »

Podle toho co nám říkali v zevetě a potvrdil to i přítomný baňař se budou staré průkazy brát jako ty nové takže v podstatě v tuto chvíli je poměrně vhodná doba si přípdaně kurz ještě udělat protože do budoucna to nebude stát 11000 ale 40 a s velkou pravděpodobností to nebude trvat 40 hodin ale 80.
liorlior
Příspěvky: 24
Registrován: stř 03. črc 2013, 20:13

Příspěvek od liorlior »

Víte co je nejhorší, že už ted je těch zakázek hrozně málo. Dobrá připomínka s DPH. Když koukám na ceny dodavatelů bez DPH a pak připočítávám, tak si stále čím dál víc uvědomuju, jak nás stát vykořištuje. A kam ty peníze jdou... do tunelu :D :D a na to Nečas řekne: Musíme zvyšovat DPH, ještě že už nejsou u moci
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

prukazy

Příspěvek od srabsrab »

Johny D píše:Podle toho co nám říkali v zevetě a potvrdil to i přítomný baňař se budou staré průkazy brát jako ty nové.
Snad ano .... i kdybych skousnul podraz v podobe - vytrete si se starym pozadi ... tak 80 hodin vyuky bude neuveritelna nuda, kterou uz bych nerozdychal ...
Uživatelský avatar
mortl112211
Příspěvky: 35
Registrován: ned 27. čer 2010, 21:39

Příspěvek od mortl112211 »

dudakhonza píše:Smysl....bohužel je až moc hloupých lidí, kteří po sobě kulovky házejí nebo dokonce i střílejí - ať už podnapilá mládež nebo někteří hloupí airsofťáci a z toho plyne dost úrazů. Také mě to mrzí, nadruhou stranu nějaký zákaz/omezení chápu.. :?

jen bych chtel pridat muj nazor sice mozna se zakazou kulove pumy raze 45 mm a vice (bude jen pro prukaz odpalovace ohnostruju ) tak se akorat rozroste cerny trh z prodejem kulovem protoze clovek ktery chce si stejne ty kulovky obstara .-) A v same podstane kompakt je taktez (valcova ci kulova ) puma akorat mensi raze (sice jsou i kompakty 40 + mm) ale i tak vam to muze ustrelit kebulu /popaleniny a kompakt namirit ci prevrhnout tak aby to strilelo na lidi .

- a jeste bych mel dotaz jesi si tedkom nekdo dela pristi rok odpalovace ohnostroju jesi to ma njaky smysl nebo vas nazor ( ci kolik bude stat povoleni v budoucni jesi nekdo nema info )
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Veškeré nově dovezené kulovky jsou už 4 Kategorie. Proto se už nikomu 45mm kulovky dovážet nevyplatí, protože by je dovozci neprodali. Doprodávají se jen staré zásoby. Jestli jsem to dobře pochopil tak kulovky menších ráží se stále budou moct prodávat, ovšem jen přednabité v moždířích na jedno použití.
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Áno, máš pravdu ta ironie... Kulovky 45mm. se prodávat nesmí, ale 30ti raný kompakt ráže 50mm s kulovkami uvnitř je OK. Jen jsem na tím kroutil hlavou, když jsem to viděl v Lidlu.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
mortl112211
Příspěvky: 35
Registrován: ned 27. čer 2010, 21:39

Příspěvek od mortl112211 »

A lidi budou platit za papir ( mozdire a obal ) nikoliv za efekt ktery bude stat za pi.... a kdyz jo tak si priplati tolik penez ze se jim protoci panenky :D
Odpovědět