Nehrajte si s bezpečností...

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Jak jsem včera zjistoval, tak bude asi obtížne najít "citlivost" konkretních oblasti lidského těla vůči Joulum/cm2 (hlava, hrudník, břicho, končetiny). Volal jsem s otcem který za komárů trochu přičmuchl k vývoji munice (dělal různe měření balistických drah, tlaku a namáhaní materialu) a říkal mi, že si pamatuje že při nových zbraních, např. granátech se použivali živé zvířatka v specialnich klíckach a pak je lékaři pitvali, a zkoumali následky jak tlakove vlny, tak šrapnelů. Prý to byli už za té doby nekolikamilionové vyzkumy. Taky říkal že používali kartonové zdí aby zmapovali dráhu šrapnelů. Ale mně tyhle informace moc nepomůžou. Jěště zkusim dnes se zkontaktovat z někym z Armády ČR, případně oddělení kriminalistiky a zjistit zda by mi mohli poskytnout alespoň nějaké kusé infromace, pokud to nepodléha tajemství. (Jinak zajímavost: Volal na český uřad pro zkoušení zbraní a střeliva a na testy používají nějakou kalibrovanou plastelínu. Nikde se u nás nevyrábi balistický gel a ani se nepoužívá, vlastně ani pořádně neví co to je. O nějakých tabulkách (smrtíci/nesmrtíci energie) ani neslyšeli. Prý jenom dávají potvrzení o souhlasu dané zbraní/materialu z nějakou normou.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Oněh 7,5 Joule je energie kterou určil zákonodárce ( zákon) jako hranici určující zda je zbraň volně prodejná od 18 let, nebo podléhá režimu evidovaných zbraní. To ale neznamená, že i energie 7,5 J nemůže být smrtící. Věz, že i vzduchovka s menší energii dokáže zabít.
A pokud nějakou chemickou složí udělíš malému kamínku o váze 2,56 gramu rychlost 325 m/s máš projektil s energii 135J ( opsáno z tabulek f. Sellier a Bellot ) a výkon to má stejný jako malorážka. Malorážka zabila na vzdálenost 1200 m. Tento případ řešil můj příbuzný. Vstřel byl do oka. Obrovská náhoda. Pokud použiješ brizatní výbušninu, tak ta uděluje střepině rychlost až 4000 m/s.
Nevymýšlej co je a co není smrtící. Vše a vždy může usmrtit. Pokud děláš pokusy kde se uvolňuje chemická energie, vždy raději počítej, že se něco může stát. Dodržuj zásady odpalu pyrotechnických prosředků. Ať má obal co nejmenší hmotnost. ( papír, provázky ). Ne matky a ocelové trubky, sklo.

Oprava: Na laskavé upozornění Blastra, který si dal tu práci na rozdíl ode mne propočítal úsťovou energii a vyšla mu rovných 140 J. Omlouvám se. Jak prosté - je lepší vědět, než si myslet, že najdu odpověď na internetu.
http://www.sellier-bellot.cz/cesky/nabo ... &rimfire=1
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

No, nechtěl jsem být za prudiče, jen jsem si původně přepočetl výše uvedenou tabulkovou hodnotu a zjistil jsem rozdíl, na který jsem upozornil. Sellier s Bellotem asi někde při výpočtu udělali chybu.

Tak tedy jenom doplním vzorec pro výpočet kinetické energie:

E = 1/2 * m * v^2

kde:
E energie [J]
m je hmotnost [kg]
v je rychlost [m/s]

Přičemž stojí za povšimnutí, že pokud uvažujeme konstantní hmotnost tělesa, tak energie poroste s druhou mocninou jeho rychlosti. Jinými slovy při dvojnásobné rychlosti bude jeho energie čyřnásobná. To už pak při rychlostech které dokáže např. střepinám udělit trhavina s vysokou VoD jsou docela děsivá čísla, při srovnání s projektily ze střelných zbraní, kde jsou to jsou obvykle "jenom" stovky m/s.
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Už se ale pánové dost odkláníme od původního dotazu, který byl na padající nevybuchlou kulovku - to je řekl bych dosti odlišný případ od střepin s střel z hlavňových zbraní - vyznačuje se spíš vyšší hmotností, nižší rychlostí a také určitou pružností a menší tuhostí dopadajícího tělesa.

Když už jsme u těch střepin - o rychlosti urychlovaného obalu nálože hovoří pro většinu aplikací s dostačující přesností Gurneyho rovnice. Nebudu to tady opisovat, je toho o tomto tématu dost i na wikipedii, případně v knihách od Cooka a Zukase, ale rychlost fragmentů je poněkud nižší než zde uvedl bflm.psvz a pro brizantní trhaviny se pohybuje kolem 2500m/s v ideálním případě. K urychlení kovu na 4000m/s už je nutné použít zvláštní geometrii urychlovaného materiálu využívající srázu desek, tedy v podstatě kumulační dutinu.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Souhlasím s Maniakem! Rychlost střepin z granátu v okamžiku výbuchu je cca. 2500m/s a to do vzdálenosti max. pár metrů. Pak rapidně klesá ale i tak s ohledem na váhu střepiny je to rychlost kolem cca. 800 - 1000m/s. Ve vzdálenosti např. 100m už prakticky letí setrvečností ale i tak může mít smrtíci účinky. Záleží na velikosti a tvaru. Já mám zkušenost s obyčejnou diabolkou vystřelenou vzhůru a padající volným pádem kdy mě zasáhla do hlavy. Rána to byla pěkná a docela dost citelná. Kulovka padající volným pádem z výšky např. 100m o váze cca.100g při zásahu do hlavy má jistě omračující účinky v četně otřesu mozku.
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

To je to co jsem přesně měl na mysli. Někde jsem četl že při slavnostních salvách ostrýma (dnes se střílí samozřejmě slepýma) kdy se střílelo do vzduchu, tak někoho prý zabila padající kulka (teď ale nevím zda padala volným pádem, nebo po balistické dráze - na tom hodně záleží). V bořičech mýtů (i když asi nebudete nadšení, že se na ně odvolávám) zkoušeli mýtus zda niklák shozený z mrakodrapu může zabít člověka. Zjistili sice že ne, ale že to pořádně zabolí. (Asi obdobný příklad jak ta diabolka).
Ale vzhledem k tvaru diabolky a kulovky, který váží asi 100x více si myslím že dopadová rychlost bude podobná a tedy energie bude taky 100 x větší, akorát plocha v náraz
e na lebku bude větší pouze 5 až 10x. Takže si myslím (pouze odhaduji, protože nemám v rukách žádný výzkum) že výsledek bude snad i smrtelný (proražení lebky, v lepším případě vyražení očí z důlků). Ale jsou to jen dohady. Z armády ČR (oddělení styku z veřejností) se mi zatím neozvali - chtěl jsem po nich kontakt na příslušné oddělení.

Možná existuje nějaký simulačný software na simulaci učinku kinetické energie na lidké tělo. Ale asi nebude pro normálné smrtelníky. Něco jsem našel tady, ale je to opět spíše o průstřelech.


http://www.kme.zcu.cz/granty/biofrvs/balistika.html
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

simulační softváre

Příspěvek od Dalca »

simulační softváre je snad zaklínodlo poslední doby.
Udělej drobný experiment.
Vem malý balón, odpovídající tebou uvažované ráži kulovky) z libovolného supermarkteu. Vyrob do něj patřičný otvor pro nasypání zátěže.
Vsyp do něj patřičnou hmotnost (krupici, kroupy, písek...) tak aby míč byl realtivně plnej, díru zalepl izolepou, pošli dobrovolníka s míčem do patřičného patra (jak si troufneš) a řekni mu, ať na tebe pustí míč.
No a zkus ho chytit do ruk.
nejdřív z 2 patra, 3, ... a uvidíš, kam se dostaneš.
Ona ta kulovka se bude chovat velice obdobně.

Osobní doporučení:
Neřeš, jak velká kulovka při selhávce může někoho zabít-zranit, střílej tak, aby toto riziko bylo minimalizováno (směr kam střílíš, aby lidi byli dostatečně daleko atp.)
Náhoda je sviňa, a když tě kopne kůň do prdele, tak máš modřinu a 14 dní si nesedneš, když tě ten samý kůň kopne do hlavy, tak to nepřežiješ.
řečeno polopatě. Kulovka, i kdyby měla 0 ranivý účinek nemá mezi lidma co dělat. Pokud se ti tam dostane, už je něco špatně.

Blaster, bflm.psvz:
Vzorec je dobře, tabulka je taky dobře.
A včil mně nekamenujte..
Ta energie v tabulce má index (venkoncem rychlost taky) a ten index určuje, v jaké vzdálenosti od normalizované hlavně délky 60cm má daná střela tu konkrétní rychlost (jestli se nepletu hihihi) Jo a taky je třeba zohlednit, že vystřelená střela má nižší hmotnost než střela laborovaná...( zvlášť u olověných střel bezplášťových).
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

život po detonaci

Příspěvek od petrsx01 »

Náhodou jsem na sciencemadness narazil na tento článek, který doporučuju přečíst všem. Je to o člověku, který se výbušninám věnoval jako zaměstnání a zrovna vytvářel ETN iniciátory pro nějakou vojenskou akci. Při rekrystalizaci mu praskla kádinka a ETN mu explodovalo, přišel o obě ruce. Je to psané hodně sugestivně, člověk se úplně vžije do té situace, fakt doporučuju přečíst.

http://www.sciencemadness.org/talk/view ... ?tid=22554
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

jak říkáš, je to psané hodně sugestivně.. ale teda od federálně posvědceného experta bych asi nečekal, že bude krystalizovat ETN bez vodní lázně v kádince ze skla neznámé kvality. O nápadu tuhle hromadu problémů řešit jinak než útěkem radši nemluvě.

Na druhou stranu, pro domácí kuchtiče je to jistě zajímavý příklad co se může stát, když budou dělat kraviny.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Při brouzdání na netu jsem narazil na tyto stránky.

http://www.dekonta.cz/tiskove-centrum/n ... tavou.html

Zaujalo mne sdělení, že bylo zlikvidovano 6,2 tuny chemikalii,
Při zásahu nalezli 34 kg uranyl chloridu,36 kg pentritu, 3 obranné a 1 útočný granát, 5 samopalů, 12 různých pistolí, 4 pušky, 6 kulometů, 1 bezzákluzový kanón,
Není to divné, když nikomu nechybí 30 kilo uranu?
skopy
Příspěvky: 36
Registrován: úte 16. lis 2004, 04:39

Příspěvek od skopy »

Neni uran jako uran, docela by me zajimalo na co ten uranyl chlorid mohl mit? Jako nejakou chemickou zbran?
Chemické pravidlo pravé ruky: "Utržený palec pravé ruky ukazoval směr exploze."
Amper
Příspěvky: 28
Registrován: sob 22. zář 2012, 20:47
Bydliště: Doma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Amper »

Asi na to, na co měl všechno ostatní, skladovat to doma a těšit se z pocitu že má doma něco "takovýho". Podle popisu v článku byl šiblej - takže to podle mně není až tak nepravděpodobný, zvlášť když měl doma tolik munice, kterou k ničemu nepoužil.
Nebo chtěl vyrobit atomovku, to by se mu ten pentrit (pokud je na tohle dostatečně silnej) docela hodil, jen by ještě musel postavit centrifugu.
TheBobin10
Příspěvky: 6
Registrován: úte 15. kvě 2012, 21:00
Bydliště: Narnie

atomovka

Příspěvek od TheBobin10 »

Udělat atomovku není žádná sranda, musíš proti sobě odpálit 2 půlky plutonia hoooodně rychle. Jinak se ti to jen rozptýlí a máš zamořené okolí.
Takže home-made PETN by mu byl k ničemu. Navíc musíš mít víc, jak 34 kg nějaké soli.
Uživatelský avatar
pyrotechnik.com
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2011, 19:47
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od pyrotechnik.com »

Zdar,
TheBobin10 : když už, tak nejtěžší sranda by byla oddělit U235 od U238 , pokud vím, tak U235 je v zemském uranu asi do 1% , na atomovku potřebuješ alespoň 95% , když budeš mít nějakej odrážeč neutronů, tak i tich 90% by stačilo :lol: , právě kvůli téhle srandě si třebas irák, či 3. říše neuměli vyrobit atomovku, je na to potřeba speciální centrifuga, protože mezi těma dvouma izotopama je drobný rozdíl hustot a kritická hmotnost uranu v jaderné bombě je nějakych 25 kg, s odrážečem neutronů tak 15 kg......jinak proč by pent nestačil? ....když do atomovek se vždy tával tritol, později TATB, či speciální PBX...
PS: a co když ten skladník měl ten chlorid uranylu pouze z U235 :lol:
.....jinak ještě dodám, že cena U235 jest taková, že i miliardáři by měli problém......
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Proč by to mělo stát nějaké peníze? Stačí znát chlapa z výroby, No jo, ale u nás se nevyrábí. :D
Uživatelský avatar
pyrotechnik.com
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2011, 19:47
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od pyrotechnik.com »

...stačí znát chlapa z výroby ? :lol: :lol: ....jaderný materiál do atomovek? ....než se k tomu dostaneš, tak zkus jenom sehnat obohacený uran do elektráren( tak 5% U235 )....třebas se jdi poptat do Temelína :lol: ....
Amper
Příspěvky: 28
Registrován: sob 22. zář 2012, 20:47
Bydliště: Doma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Amper »

Vlákno "Jaderná energie" by bylo očividně dost navštěvované :) Někde na netu byl komplet návod, jak doma postavit atomovku. Myslím že operovali s vyhořeným materiálem z elektráren. Ovšem dostat se k takovému zboží - dostupnost a cena jsou někde v oblacích. Leda tak zajet do uranových dolů, v republice pár máme. A problém s obohacením ? Použijeme laser 8) . A polemizujme dál, pro lepší pocit :)
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Předně v článku je chyba nejedná se o chlorid uranylu ale o dusičnan uranylu. Tato sloučenina se dříve velice běžně skoro v každé laboratoři vyskytovala. Dokonce se používala na tonovaní fotografii a v hodně dávné minulosti ji bylo možné i v fotopořebách koupit!!
Takže spíše bych řekl že v dnešní době nikomu naprosto nechybí spíše hodně firmám pořád přebívá a není jen tak se toho legálně zbavit. jaký koliv nález uranových solí se musí hlásit SUBJ. S čímž je i nemálo papírování.
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Matně si vzpomínám jak se začátkem 90 let parta mladíků prokopala do jedné části bývalé nacistické podzemní továrny Richard která slouží dodnes jako úložiště použitého štěpného materiálu.Nic netuše o tom kam se vlastně dostaly.Přišlo se na to až se u hochů dostavila nemoc z ozáření. :o
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Trochu drastické video toho, jak to může vypadat po nezdařeném odpalu doma vyráběných výbušnin.

http://navratdoreality.cz/?p=view&id=17596
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Odpovědět