vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Díky za odpověď! Na konec jsem přeci jen neodolal a zkusil. Tak k tomu hliníkovému předmětu tak jde o obyčejný iniciátor tedy epio nebo epim a fialový pruh asi znamená dobu zpoždění protože výšleh plamene nastal až po určité době po aktivaci. Žádná dráždivá látka. Ten papírový mám jen jeden tak ho nechci zbytečně likvidovat ale malinko jsem do něho nakoukl. Pod víčkem je tmavě červený prášek který se nedá zapálit ani nereaguje na náraz. Podle mě jde o nějakou značkovací pyropatronu něco podobného jako se dnes používá v bankách ale v jiné podobě. Divné je že rozetřením mezi prsty má vzhled hnědé barvy a je ve vodě nerozpustný, nijak zvlášť nešpiní a je bez zápachu což o bankovních značkovacích barvách říci nejde.
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Nafotil jsem československé a české pyrotechnické imitační prostředky. Jsou tam signálky, dýmovnice, výbušky, iniciátory atd. Pod každou fotkou je popis o co se jedná. Možná to pomůže někomu s určením jeho materiálu. Je toho moc tak jsem to nahral jinam a tady je jen odkaz :wink:

:arrow: :arrow: http://alacatazar.rajce.idnes.cz/Pyrote ... rostredky/
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Záslužný počin
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Semtex: Díky. Jak budu mít čas tak přidám ještě fotky pár dýmovnic UZO,třecích zapalovačů a signálek na elektriku.
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Bolo by vhodné pridať priamo na fotky aj presné označenia a prípadne spracovať aj textový popis - hlavne presné rozmery a hmotnosti jednotlivých výrobkov.
Tiež so urobil tú chybu, že kým som mal k materiálu prístup, tak som si to nikde nezapísal - "však načo" - a teraz zisťujem, že hlava začína vynechávať...
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

neviete co je toto za municiu?
je to klasicka raz sig.municie 26,5mm,je to odpalovane elektricky,vrchna cast je cervena hladka a ma to na dlzku asi tak 5,5cm.
Přílohy
DSC00505.JPG
DSC00505.JPG (65.63 KiB) Zobrazeno 31671 x
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

Příspěvek od pepica »

je to jen cervenej plamen. tak 10 cm.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

a k comu to sluzi,neaka signalizacia?
a kde sa to pouziva?
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Z čoho/odkiaľ to pochádza - prípadne aj ako to vyzerá pod "čiernou" páskou, ako vyzerá viečko/dno?

Ak je to vystrelovací svetelný zdroj, mohol by to byť napríklad infračervený klamný cieľ...
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

to TOMEC: slouží to k iniciaci dýmovniček BDŠ 5 a BDŠ 15. No dýmovniček, on je to teda celkem macek, jednu vypálenou BDŠ 5 mám doma, je to takový soudek průměru cca 50cm a délky zhruba 60cm. V akci jsem to nikdy neviděl,ale to bude dost slušné.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

semtex-je to klasicka nabojnica zo signalky ale kratsia.namiesto zapalky ma el.palniky ktoreho vodice su namotane zvonku a su oblepene lepiacou paskou.vrch je hladky a zatrety cervenou farbou.
pemazl-dakujem za info.mohol by si prosim ta dat sem foto tej dymovnice?
dost ma to zaujima ako to cele funguje,pretoze co som zostil tak tieto zapalovace by mali byt el.ako na foto alebo mech. co si neviem predstavit ako by to fungovalo.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Jedná se o tzv.zapalovač těles,tak zní orig,název .Jde o klasickou ráži 26,5 mm . Používá se to opravdu za zážeh dýmovnic bdš 5 a 15 .Byly dvě výrobní verze a to do signálních pistolí tj.s klasickou kapslí a druhá verze je s el.palníkem .S el.palníkem se vyráběly i celá řada všech signální munice 26,5 mm .Udajně to byla zakázka pro pohraniční stráž,po jejich zrušení se tyto el.signalizační prostředky likvidovaly a před cca 10 a více lety se daly za babku koupit.
Já jich kdysi nakoupil mraky ,především el.šrapnely,ty jsem delaboroval a na klasickou 9 mm plynovou pistoli si udělal na míru kovový nástavec 24,6 mm a tyto delaborované tělesa vystřeloval.pasovaly tam pochopitelně i veškeré delaborované světlice.
Oproti 15 mm světlicím byly tyto 24,6 mm nepřekonatelné ,na 9 mm BP náboj to lítalo exelentně vysoko a svítili až skoro na zem....paráda.
Ty BDŠ jso ale v podstatě nanic ,jako výmet mají pouze buď v tomto případě palník a nebo do pistole jen kapsli,žádný prach ,světlici to jen lehce vyflusne tak max na půl metru.Takže bacha nato,nikam to opravdu nedoletí jen to dopadne před toho kdo to iniciuje.
Já kdysi opravdu dávno nevědíc k čemu to slouží ,tak to dal do sig.pistole 26,5 mm /měl jsem neelektrickou verzi/ a skusil to vystřelit z balkonu,z pistole to jen tak vyfluslo a světlice letěla do plastováho bazénu pod balkonem a ta kurva jedna hořela i pod vodou a v bazénu na dně pěkně rejdila,přičemž já se potil hrůzou že propálí bazén za několik desítek tisic a majitele klepne pepka .Naštěstí to nepropálila a majitel si ničeho nevšiml.Protože při výstřelu to nedalo žádnou ránu. :lol:
sas
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 10. srp 2006, 15:57

Příspěvek od sas »

to pandy:se divim ze ta plynovka to vydrzela hlaven a zaver,kdyz si uvedomim ze ty delaboraty jsou snad 4x tezsi nez ty 15 mm papirovky :D
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

TOMEC: až se dokopu k tomu abych to vyfotil, dám to sem, mám k tomu i originální návod k použití, tak ho můžu oskenovat a taky ho sem dát.
Jinak s tou iniciací je o tak jak píšeš, existují zapalovače el. i mechanické. V těle dýmovnice je jímka (pro vložení toho zapalovače) uzavřená takovou šroubovou zátkou s dírou uprostřed. Tou dírou buď prostrčíš dráty od elektrického zapalovače nebo do ní vložíš úderník, který je připevněný na těle dýmovnice na listovém peru. A do tohoto úderníku pak praštíš kladivem nebo kamenem nebo čímkoliv podobným a dojde k iniciaci. Když jsem to četl poprvé, tak mě trochu překvapila ta primitivnost iniciace, prostě do toho fláknu šutrem a hotovo, ale opravdu je to tak psáno v návodu.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

pemazl - to by sa celkom hodilo.
Existuje obrovské kvantum rozličných pyrotechnických predmetov a zariadení, o ktorých "niečo málo" vie len veľmi malý okruh ľudí a pre ostatných, aj keď sa pyrotechnikou, i vojenskou, zaoberajú dlhodobo, je to celkom neznáma vec.

Jedna vec z posledného obdobia - cvičný "slepý" náboj 7,62x39 vz.43 československej výroby s bielou farbou zalakovaným skladaným ústím. Údajne sa objavil aj v predaji na Slovensku a je nezámenný s klasickým cvičným nábojom, pretože dáva väčší tlak a došlo/môže dôjsť k poškodeniu expanzných zbraní Sa vz.58. Na serveri válka.cz sa objavil názor, že to môže byť nejaká pyropatrona alebo tormentačný náboj. Nejaké informácie, čo presne je to za náboj by sa určite hodili.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
kvako
Příspěvky: 53
Registrován: pon 16. bře 2009, 14:59

Příspěvek od kvako »

tyhle naboje se používají do velkých nastřelovaček. používalo se to na lisováni trubek .
nastřelovačka 25 byla na 9mm naboje , 40 tka na samopalové, 50tka na kulometné. všechny měli střelivo se zamalovanou špičkou na bílo.
používali jsme to v práci ještě tak před 5 lety. 50tka slisovala 90mm silnostěnnou ocelovou trubku jako by byla s papíru. a rany to byly pekelné.

je v nich jiný prach než ve vojenskem střelivu. bohužel nevím jaký.
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

Tak tady jsou konečně ty slíbené fotky BDŠ 5.
Naměřené rozměry jsou 40 cm v průměru a 50 cm výška.
Na prvním obrázku je celkový pohled na dýmovničku BDŠ 5, jako měřítko jsem použil 1,5l PETku.
Na druhém obr. (vpravo nahoře) je pohled na boční stranu dýmovničky s jímkou pro iniciátor uzavřenou křídlovou zátkou, otvor v ní je uzavřen zátkou bakelitovou. Úderník v klidové, tzv. „slepé“ poloze. Dále je z popisků je vidět, že dýmovnička byla vyrobena v roce 1962, výrobce Zeveta Bojkovice a plná vážila 50 kg! (teď má odhadem tak 15 kg). Také je vidět ucho pro přenášení (z druhé strany dýmovničky je ještě jedno).
Na třetím obr. (vlevo dole) je detail na jímku pro iniciátor s úderníkem v „bojové“ poloze.
Na posledním obr. (vpravo dole) je pohled na BDŠ 5 v poloze „naležato“ tedy v poloze v jaké se má nacházet při činnosti. Uprostřed je otvor odkud má vycházet dým, v návodu označovaný jako „ventil“.
Přílohy
bdš foto.jpg
bdš foto.jpg (80.83 KiB) Zobrazeno 31101 x
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

A tady je návod "k uvedení v činnost". Původně byl zabalený v povoskovaném papíře a zastrčený pod pero s úderníkem.
Přílohy
bdš návod kopie.jpg
bdš návod kopie.jpg (98.67 KiB) Zobrazeno 31099 x
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

ty vole tak to je naozaj riadny macek.to fakt nie je dymovnicka ale riadky kus materialu.
dakujem za foto,zasa som o nieco mudrejsi.som sa dozvedel nieco nove o niecom co nie ze som este nevidel ale ani netusil ze nieco take existuje.
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

BDŠ5, to je plněné antracenovou dýmovou složí?
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Odpovědět