vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
tomil
Příspěvky: 12
Registrován: pon 18. led 2010, 17:58

Taky bych něco mněl

Příspěvek od tomil »

Tak.První věc je nábojnice(plná a funkční),u té by mě hrozně zajímalo o jakou že to nábojnici se jedná.Je krásně označena barevnými pruhy,jen vědět co znamenají.Další věc je jakási raketka a u té vůbec nemám ponětí o co by se mohlo jednat,označené to nějak není ale taky to vypadá funkčně.Proto žádám opravdové profesionály na tomto foru o jejich identifikaci těchto předmětů.Dík za odpovědi.
Přílohy
21062011557.jpg
21062011557.jpg (93.75 KiB) Zobrazeno 43773 x
21062011558.jpg
21062011558.jpg (82.84 KiB) Zobrazeno 43773 x
21062011559.jpg
21062011559.jpg (94.09 KiB) Zobrazeno 43773 x
Uživatelský avatar
tomil
Příspěvky: 12
Registrován: pon 18. led 2010, 17:58

Další foto

Příspěvek od tomil »

Zadní část raketky.
Přílohy
21062011563.jpg
21062011563.jpg (78.05 KiB) Zobrazeno 43772 x
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

12,7 Nh Sv 50 - náhradní svítící náboj - určen k nastřelování zbraní. Značen fialovou špičkou, červeným a šedým proužkem.
Ta raketka se mně nějak nezdá.Není to nějaká lidová tvořivost?Uveď průměr té raketky
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

U té raketky mne napadá jestli to není součást nějakého průbojného náboje do r.učního vrhače RVvz85 ráže: 26,5 mm :?:
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Jo a ještě k tomu náboji ráže 57 mm.Je do protiletadlového kanonu vz. 52.Červeným trojůhelníkem se označuje školní munice.Tak že se nemusíš v tomto případě ničeho obávat.Jinak pěknej kousek.Nemáš jeden navíc?Když tak písni SZ
Uživatelský avatar
tomil
Příspěvky: 12
Registrován: pon 18. led 2010, 17:58

Raketka

Příspěvek od tomil »

Průměr raketky spodní části bez křidélek je pouze 8mm.V nejširší horní části je průměr 13mm.Jako lidová tvořivost se mi to moc nezdá,byla by to hodně dobrá práce.I když na druhou stranu všechno je možné.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

ta raketka nema urcite nic spolocne s rucnym vrhacom.
tiez by som sa skor priklanal k neakemu darcekovemu predmetu.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Nemám povedomie, že by sa v nejakej zvedenej zbrani/munícii vyskytoval objekt podobný "rakete". Tiež sa prikláňam k názoru, že ide o nejaký darčekový predmet, prípadne jeho súčasť. V 60. rokoch boli podobné veci celkom populárne.
Mohlo by tiež ísť o učebnú pomôcku - napríklad pre model na nejaké ukážkové aerodynamické merania alebo školské pokusy.
Niečo by mohol napovedať pôvod predmetu - kde a ako si ho získal...


Na 6. strane tejto témy je munícia pre RV-85 rozobraná - všetky strely majú rovnaký tvar.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

tu je municia do RV aj v reze:

Obrázek Obrázek Obrázek
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

chcel by som sa este spytat ohladom tohoto naboja.je to klasicka signalka ale na el.odpal.bolo to vraj robene pre pohranicnu straz.len by som sa chcel spytat ci je to pravda,pretoze mi to pride dost neprakticke aby boli niekde v terene taketo nastrahy a plus knim zdroj,spinac a vedenia.ide mi o to ze by to bolo dost vystavene nepriaznu pocasia a tak a hlavne ked uvazime ze sa pouzivali kompaktne nastrahy tiez na signalny naboj ale iniciovane klasicky iba jednoduchym udernikom.
ak sa to teda naozaj aj tak pouzivalo tak by ma zaujimalo ci nemate niekto neake veci ako to bolo riesene v reale.

jj tu je ten naboj:

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
duffioso
Příspěvky: 10
Registrován: stř 23. bře 2011, 09:52

Příspěvek od duffioso »

Jojo ty si pamatuju z detstvi v pohranici.Byli na dratech,tedy na dratene hranici :-) Babi zila 50m od plotu a svetlice tam litaly kazdou noc.Dokonce jsme ji jednou s kamaradem deaktivovali a pokouseli se ji sundat,ale bezuspesne.Pak jsme se bali ven kdyz meli PeeSaci pochuzky :-) Po dotknuti se plotu,treba rukou doslo v danem koridoru k vystreleni signalky a zaroven zablikala kontrolka na sluzebne a doslo k vyjezdu dvou Uvazu a strilelo se skoro vzdy.Rano jsme nalezali derave srny,zajice,Rumuny,Albance :-) Jo detstvi :D
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Taky bych prosil o trochu větší osvětu. V elektrickém odpalu se mi podařilo sehnat zatím tyto kousky. U dvou z nich je ještě ten rozdíl, že jsou jak na klasickou zápalku tak i na elektrický odpal. Ještě jedna zajímavost je pro mne krtátký náboj s černým dýmem. V klasickém náboji jsem viděl výrobu pouze ve dlouhé verzi.
Přílohy
100_6109.jpg
100_6109.jpg (90.26 KiB) Zobrazeno 43132 x
100_6110.jpg
100_6110.jpg (93.29 KiB) Zobrazeno 43133 x
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

no este k tomu oznacovaniu.
delaboroval som kusky co mam nech nemam ostre veci a jeden naboj ktory sa tvaril ako oranzovy dym bol srapnel.neviem ci to niekto neaky sposobom prebijal ale naboj vyzeral ako original,na prvi pohlad som si nic nevsimol.ale aj ten srapnel vo vnutri bol neaky divny oproti klasickemu.
len som sa potom musel zasmiat ked som si predstavil ze by som isiel niekomu ukazat dym a namiesto toho by bola pekna pecka.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

podľa viečka sa dá aj v tme určiť, čo je vo svetlici (tzv. "hmatné označenie")
náboje dlhé
- oranžový dym
- oranžový dym
- šrapnel
- svetlica s padáčikom
náboje krátke
- 1x zelená svetlica
- čierny dym (atypický, obvykle je v dlhej nábojnici - pre potreby PS zrejme stačila menšia dymová náplň)
- 3x červená svetlica
- 1x červená svetlica

Všetky dymové náboje majú ako hmatné označenie kríž - vysvetlenie je jednoduché - dym v noci nevidno.

TOMEC - mal si rozobrané aj iné dymové alebo len ten jeden? Odskúšal si ho? Dymová vložka je u niektorých nábojov ešte vložená do hliníkového púzdra, takže to vyzerá skoro ako šrapnel.
Od neviem ktorého ročníku sa menila konštrukcia niektorých nábojov a bol zmeneny práve aj oranžový dym. Dochádzalo totiž k tomu, že náplň horela príliš vysokou teplotou a farbivo zhorelo, takže miesto oranžového alebo modrého dymu bol vytvorený len slabý "čierny" dym.

Zdá sa mi nepravdepodobné, že by normálny náboj obsahoval niečo iné ako ukazuje značenie. Pokiaľ viem, signálne náboje sa nikdy továrensky neprebíjali, možno tak amatérsky, "načierno", ale i to pochybujem - je to dosť o hubu.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

robil som iba ten jeden dym.
urcite to bol srapnel.sam som tu zloz spalil.uz to bolo sice dost davno ale matne si spominam ze to bolo aj vo vnutri neake divne.viem ze aj ten spranel nebol ako v originaly ale neaky iny.myslim konstrukcia.ak ma pamat neklame tak original je z dvoch hlinnikovych trubiciek ktore su zasunute do seba.a tento bol myslim iba z jedej.a na vrchu len tak zalemovany.prislo mi to dost amaterske.
fabrika to urcite nerobila pretoze keby aj tak urcite by aj prestriekali oznacenie.toto bolo skor take amaterske ale fakt netusim naco to bolo dobre.este by som pochopil keby mal niekto iba srapnely a ze ich chcel takto strielat ale ako pisem tak aj ten samostatny srapnel bol "iny".
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Semtex: Značení signálek samozřejmě dobře znám. Spíše mě zaujaly ty kousky co jsou jak na zápalku tak na elektrický odpal a ten krátký černý dým. Jak jsi psal ten černý dým byl asi nějaký atyp. Kdyby měl někdo nějakou signálku na elektrický odpal kterou tam nemám tak prosím o SZ rád koupím nebo vyměním. Stejně tak nepohrdnu starší výrobou s ocelovou lakovanou nábojnicí.
Přílohy
sig.JPG
sig.JPG (58.83 KiB) Zobrazeno 43124 x
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Zdravím Vás

Sám mám krátký el. signální náboj, co se tváří jako černý dým.
Viděl jsem je však v akci, jsou to krátké šrapnely.

Proč se označovaly na víčku černm křížem bohužel nevím. Ale od pohledu se o nějaké amatérské přebijení nejedná.
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

Alacatazar k tym el. aj mech. nabojom. to bolo iba na to ze si ich mohol pouzit aj v pistoli.jedoducho si odstrihol vodice a nabil.
ale vacsinou som videl vodice instalovane namiesto zapalky.takze asi ani ta vyroba nebola presne unifikovana.

este som si vsimol ze ti tam chyba tento naboj:
Obrázek Obrázek Obrázek

podla toho neuveritelneho smradu by malo ist o neaky druh naboja s naplnou CS alebo nieco podobne.
aj ked teda netusim na co by bol slzak na el.odpal.
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

TOMEC: Ano jedná se o slzný náboj. Označení trojúhelníkem na víčku a tři bílé pruhy na nábojnici. Mám jej v klasické pistolové verzi na zápalku. K čemu mohl sloužit slzák na el. odpal taky netuším. Možná nám to někdo znalejší vysvětlí. :idea:
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
duffioso
Příspěvky: 10
Registrován: stř 23. bře 2011, 09:52

Příspěvek od duffioso »

Nam je na vojne po zhotoveni okopu leziciho strelce a vystreleni signalu "PLYN" strelili na pozice.Asi desetkrat to udelali bez plynu a my v tech vedrech prestali utahovat masky.Pak vidim v dalce dva dustojniky a kazdej drzi jednu signalku.Jedna mirila k nebi,druha k nam.To byl fofr,zatahnout za gumicky.Tenkrat jsem se na to ptal a bylo mi receno,ze je i elektro verze,ktera se da pouzit jako nastraha pro obranu docasne zhotoveneho lezeni.Obranci po vystrelu natahnou masky a postrili nebo zajmou placici utocniky,ale uz tenkrat mi to bylo divny.Jak donutit prirodu k idealnim rozptylovym podminkam.U PS bych pouzitelnost taky nevidel.Vim s jistotou ze mistech ktera jsem znal,meli na dratech jen bile svotlo na padacku.[/code]
Odpovědět