vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Prvú vec nepoznám, druhý predmet by mohol byť súčasťou nejakého nástražného osvetlovadla alebo niečoho podobného, takmer určite je to len diel z "niečoho". Nepovedal by som ale, že sú to bežné "vojenské výrobky".
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Možná značkovací dýmovnice pro znehodnocení bankovek?
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

rád bych se zeptal,jestli někdo nevíte,co to je časový rozněcovač
Ča-Ro-Z-60 případně na jakém principu to funguje?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět,a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.14,29.
Soldier
Příspěvky: 53
Registrován: ned 17. zář 2006, 19:53

Příspěvek od Soldier »

Nejsem si tím úplně jistej, ale mám takové tušení že jde o 60 sekundovou armádní rozbušku...
Je to Tz-2-b se zápalnicí a nakonci je nakrimpovaná klasická rozbuška.
Mnělo by to bejt ono.
Přílohy
100_0296.jpg
100_0296.jpg (183.21 KiB) Zobrazeno 40248 x
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

já nevím,myslel jsem si jestli to nemůže to být něco jako ELCHRO.Proč se ptám-V knize "Pyrotechnik v boji proti terorizmu" je napsáno,že na zahradě jednoho našeho ministra /Pilipa/vybuchla nálož s tím ča-ro-z-60,tak jsem si myslel,že to byla načasovaná nálož,ale klidně mu to tam mohl někdo hodit,to z textu nevyplývalo a jelikož o žádné jiné dlouhodobější časové roznětce než je ELCHRO nevím,tak mi to vrtá hlavou,co to mohlo být.Ale nejspíš je to tak jak říkáš.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět,a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.14,29.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Ča-Ro-Z-60 je na obrázku - len dodám, že na "čiapočke" by malo byť vyrazené číslo 60 a zápalnica je dlhá niečo vyše pol metra . Existoval aj päťminútový, so zápalnicou dlhou asi tri metre. "Čiapočka" má odlišnú farbu a označenie. Vyskytoval s podstatne vzácnejšie ako čarozet.

Po revolúcii sa u nás pár krát objavili aj rôzne sovietske časové roznecovače, ktoré pracovali na mechanickom princípe (hodinový stroj). Rozmery boli o čosi väčšie ako zápalková krabička, po dobehnutí sa uvolnil úderník. Rozbuška sa montovala zasunutím do držiaku na boku roznecovača. Používala sa v nich rozbuška s nápichovou roznetkou rovnakej konštrukcie ako napríklad v protitankových mínach, s okrajom na "roznetkovom" konci rozbušky. Bolo to zrejme niekoľko podobných typov, myslím že jeden bol do 12 alebo 24 hodín a druhý do 7 dní. (Mechanické časové roznecovače majú menšiu tepelnú závislosť ako elektrochemické.)
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

mam dalsiu otazku pre znalcov vojenskeho materialu.
vie niekto nieco viac a tomto:

Obrázek Obrázek

malo by ist o neaku nastrahu pouzivanu na hraniciach.
Soldier
Příspěvky: 53
Registrován: ned 17. zář 2006, 19:53

Příspěvek od Soldier »

Je to možné, chtělo by to lepší světlo při focení, u takovýchto věcí bývají důležité i detaily. Možná půjde o nějaký druh miny, pod tou zátkou je předpokládám díra se závitem pro zapalovač že?
Nejkrásnější pohled na svět je přez mířidla vaší zbraně... Z té správné strany samozdřejmě. :-)
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

pod tou zatkou je nieco ako zapalka.ale nie je tam ziadny zavit na priskrutkovanie neakeho roznecovaca.jedine ze by sa dal priskrutkovat na zavit tej zatky.co sa mi ale zda nepravdepodobne pretoze je dost velky.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Na fotkách je "nástražné osvetlovadlo", používalo sa v pohraničnom pásme na vyznačenie miesta narušenia pásma. Presné označenie si už nepamätám. K nemu patrí ešte roznecovač s nástražným "klopýtacím" drôtom. Mali by existovať dve varianty, jedna s vystreľovacou svetlicou/svetlicami a druhá z "fontánou" horiacou na mieste.
Držiak sa dal zapichnúť do zeme alebo do dreva, prípadne niekam priklincovať.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

Příspěvek od pepica »

NO-2 Nástražné osvěcovadlo 2. Je to stacionární světlice vydávající jasné světlo a teplo. Má vlastní rozněcovač, který na tomto obrázku není. Pozor na tu zápalku-iniciace v ruce rovná se zkažený odpoledne plus pár týdnů. Je to vojenský materiál - munice, který není schválený pro civ. použití, tudíž jeho držení je nezákoné.
V krabici s tím je i cívka drátu a jedna pružina, protože drát na rozněcovač se dal použít jako tahová nástraha, nebo přestříhnutím drátu přes pružinu u druhého konce drátu.
Odpaloval jsem je na vojně u PS.Je v tom fosfor a nebo něco na ten způsob. Nástraha se rozpálí tak že ti upálí ruku. Tak bacha na to!To by nebylo několik týdnů , ale let zkažených.
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

Příspěvek od pepica »

tady mas nake info o tom
Přílohy
alarmleuchzeichencols1.jpg
alarmleuchzeichencols1.jpg (22.01 KiB) Zobrazeno 39701 x
alarmleuchtzeichentekening1.jpg
alarmleuchtzeichentekening1.jpg (202.62 KiB) Zobrazeno 39702 x
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

info

Příspěvek od pepica »

info
Přílohy
alarmleuchtzeichentekening2cols1.jpg
alarmleuchtzeichentekening2cols1.jpg (41.29 KiB) Zobrazeno 39633 x
saser
Příspěvky: 3
Registrován: úte 23. říj 2007, 17:57

RDG

Příspěvek od saser »

Ahoj
znáte někdo složení dýmovnice RDG ?
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

pomoc pri urceni

Příspěvek od pepica »

zdarec kuci. potrebuji poradit oc jde. nemuzu to najit ani v predpise. poradi me nekdo? diky za info. obrazek je na adrese - http://uloz.to/541838/dutinka.jpg
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

nie je to nahodou slzotvorne teliesko? nieco take sme pouzivali na skusanie plyn.masiek.
ale nie som si isty co to malo take farebne oznacenie.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

mám podobný pocit... Človeku prejde rukami kvantum materiálu, ktorému často ani nevenuje poriadne pozornosť - a potom ho štve, že to už videl a robil s tým, ale za boha si nespomenie na čo presne to bolo a ako sa to správne volalo :evil:
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
veryfery
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 14. pro 2006, 13:26
Bydliště: Středočeský kraj

Příspěvek od veryfery »

No jo , my to taky používali , ale mělo to bílé označení ( bílej pruh u spodku dutinky) a mam takovej pocit že byly delší. Jo a mělo to nahoře u palníku dirku s prolisem přetřenou zeleným lakem - takže to asi to co má pepica nebude.
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

Příspěvek od pepica »

na spodku dutinky to ma zářezy jako EPIO takze nakej iniciator. myslel jsem ze to bude EPID ale ono to neni. sakra co to muze bejt. vsude se ptam a vsude mi odpovidaj Jo to muze bejt to....... :) :idea:
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Zárezy má na dne dutinky väčšina takýchto výrobkov - robilo sa to do rovnakých hliníkových dutiniek.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Odpovědět