vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

hooooodne stare

Příspěvek od mailou »

Kdopak vi at odpovi.... :wink:

obal je textilni, obsah je BP zrnitosti zhruba dvojnasobne oproti Vesuvitu LC

P.S. Jakym zpusobem se prosival stred niti? Nevypada to, ze by prach byl vlozen az po zasiti :idea:
Přílohy
131220101908.jpg
131220101908.jpg (43.52 KiB) Zobrazeno 30958 x
odpal to
Uživatelský avatar
Smoky03
Příspěvky: 73
Registrován: pon 05. kvě 2008, 11:54

prach

Příspěvek od Smoky03 »

Jedná se o iniciační náložky do dělostřeleckých nábojů. Jsou uloženy uvnitř nábojnice na zápalce a slouží k lepší inicaci bezdýmého prachu v celém objemu nábojnice. Po iniciaci zápalky dojde k deflagraci prachu, který následně celou nabojnici vyplní horými plyny které bezdýmák iniciují. Co se šití týče jen tipuju, nejsem švadlena :D. Myslim že prostě obšijou jen půlkruh pak tam daj prach a následně to ve svyslé poloze došijou na druhou stranu. Mimochodem jsou tyto pytlíčky velice oblíbeným zdrojem černého prachu např. pro kulovky atd. :twisted:
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

Taky bych to bral jako zdroj BP do kulovek apod., ale kde k tomu přijít???
Vidím to poprvé v životě. Dá se to někde jednoduše za rozumnou cenu sehnat?
marty-man
Příspěvky: 21
Registrován: sob 08. lis 2008, 13:37

Příspěvek od marty-man »

No moc ne získal jsem bednu od známého a byla poslední co měl a z jedné bedny jsem získa cca. 10kg prachu a prach je věru živý jak kolega smoky napsal je obecně na výmety užasný.
Pyrotechnik.....pokud mne uvidíte utíkat ...snažte se mě předběhnout
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Trochu OT, ale není škoda tohle likvidovat na prach ?
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
ja ne !
Příspěvky: 57
Registrován: sob 12. lis 2005, 19:14
Bydliště: Praha

Příspěvek od ja ne ! »

smoky s martymanem samozřejmě mysleli na použítí jako lift, a to mi jako plýtvání nepříjde ... dělat z něj meal by byla ptákovina...
Jestli kecam bludy nakopnete me ;)
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

diky za info
Ale stejne mi porad nejde do hlavy to prositi.
Sev vypada jako delany strojove a i kdyby ho delali po naplneni nelze vyloucit, ze jehla netrefi i prach ktery je uvnitr (je to totiz dost nacpane). NO a kdyz si predstavim sici stroj a jak pod nim vali svadlenka polstarek plny desitek gramu BP.......ufffff no nemel bych z toho dobry pocit.
odpal to
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Příspěvek od flash »

Ahoj, tak az ted jsem pochopil, o co Ti slo. Myslel jsem, ze je jasne patrne, ze to bylo sito na stroji presne jak rikas. A proc by to prachu melo nejak vadit? Vzdyt on neni nejak citlivy na naraz, nebo se snad pletu? Porad je to jenom cernas ne?
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

Tak cerpam znalosti ze specialni techniky a v teto moudre knize (II. dilu) jsem narazil na presne to co jsem chtel vedet. takze si vlastne budu odpovidat sam, ale myslim ze neni na skodu kdyz se o informace podelim i s ostanimi.
"Po odvazeni davky prachu se tento nasype nebo vlozi do vacku. Zasiti nebo obnitkovani vacku s prachem se provadi na sicim nebo obnitkovacim stroji, ktery je umisten v ochranem boxu.
Co se sicich nebo obnitkovacich stroju tyce, musi byt funkcni cast jehla a podavac vyrobeny z nejiskriveho kovu. Cely stroj musi byt umisten v ochranem boxu. "
toliko citace odborna litera

BP je velmi citliva pyrotechnicka sloz. Jak k plameni(teplote) tak k mechanickym vlivum. Pouzivani jako napalu neni nahodou. V pripade prosivani muze dojit k podminkam, ktere prach ve vacku zazehnou. A prave proto je tam ten ochrany box.

Shrnul bych to tim, ze k BP by se melo pristupovat s nejvetsi opatrnosti a Respektem. Je to "jen" cernas muze vyvolat dojem ze se jedna o bezpecnou latku ale opak je pravdou.
odpal to
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

Černý prach

Příspěvek od Dalca »

Pánové, černý prach ve formě vesuvit LC je velice citlivý na tření. test proběhl následovně.
Plastový sáček, v něm odokiho metodou nasypán vesuvit.
Plastový sáček č.2, v něm nasypán Vectan.
Oba pytlíky přilepeny na klacek, klacek cca 10 m do střelce.
Střelec prostřelil pytlíky - 9mm makarov.
Vectan rozsypanej všude kolem, Vesuvit zážeh a prudké vyhoření.

Vectan - bezdýmák pro přebíjení
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
babuc
Příspěvky: 114
Registrován: úte 15. kvě 2007, 16:56
Bydliště: Falknov

Příspěvek od babuc »

Fakt jsem to nečekal 8)
Šakal
Příspěvky: 259
Registrován: sob 22. bře 2008, 20:27

Příspěvek od Šakal »

Tento fakt je obecne známi,že pri prieniku strely skrz BP dôjde k jeho okamžitému zážehu.

Ale prečo to neoverit že :wink:
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Příspěvek od flash »

Ano ale porad mi nejde do hlavy ta mechanicka citlivost - ta kulka to preci zapali proto, ze je horka od vymetu, nebo se pletu? A kdyz si predstavim, co vsechno musi bp vydrzet tak si myslim, ze nejaka jehla ho jen tak nerozhazi. A ano, ten nejiskrivy material beru, jenomze to zas neni o mechanicke iniciaci, ale o iniciaci jiskrou. Jeden muj znamy, strelmistr, ma dodnes podobanou tvar od toho, jak mu "odesel" BP, ktery natloukal do vrtu zeleznou tyci(ano je to békovina). Neodesel vsak tim natloukanim, ale tim, ze skrtl o nejaky sutrak a bylo vymalovano.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Já jsem zase znal jednoho co mu přišel BP v kanonu jako členu historického šermu málo tak tam dal fleš a jak to dusal tím dřevěným tloukem tak to mrdlo,tlouk vzal rychlost a cestou vzal pro jistotu prst nabíječi .Ani se nenadál a prst v prdeli..pardon...v luftě. prej to vubec nebylo cítit ,bolelo to jak čert až v nemocnici.
Vono nakonec naco deset prstů..Simsonovi maj taky jen po čtyřech . :lol:
Jinak jako střelmistr by měl sakra vědět že kovová tyč se zásadně na nabíjení nepoužívá.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

flash: u BP se uvádí citlivost k nárazu o něco menší než u tritolu. To je ve srovnání s ostatními výbušinami citlivost průměrná, nikoliv malá. Rozhodně nelze říct že je k nárazu necitlivý! Je taky potřeba brát v úvahu že podmínky zkoušky na kastově kladivu jsou poněkud atypické a příliš neodpovídají běžné manipulaci, kdy může spíš dojít k různým kombinacím nárazu a tření.
O mechanismu iniciace od kulky bych nedělal závěry od boku, kromě přímého tepelného působení může jít o adiabatické stlačení vzduchu v pórech prachu v místě dopadu kulky - energie tam na to je dost.

Obecně platí, že pokud je nějaká látka velmi citlivá k jednomu typu podnětu, je potřeba se k ní chovat, jako by byla citlivá i k ostatním :!:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Příspěvek od flash »

Pandy: jasne ze to vedel, ale nebylo nic jineho po ruce a bylo to v dobach, kdy se na to moc nehledelo tak to riskl …

Maniak: Diky za srovnani s tim tritolem - clovek ma hned jasno :-)
S tou iniciaci jsem to myslel tak, ze to telpo to proste nakopne rychlejc. Samozrejme ze kdyby ta kulka byla chladna, tak ta iniciace zrejme nastane tez.

S posledni vetou souhlas.
steasy1
Příspěvky: 19
Registrován: sob 29. pro 2007, 14:31
Bydliště: Sereď Slovensko

Příspěvek od steasy1 »

Nazdar,ja som skúšal prestreliť plastové vrecúško Vesuvitu(cca 40g) malorážkovým revolverom.To vrecko som trafil min 8 krát a nič, prach sa len rozsypal po okolí.Asi to bude tou malorážkou ,väčší kaliber by ho asi zapálil.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Je známo. že BP je vysoce citlivý k jiskře. Při střelbě z pistole 9mm Makarov mohla vzniknout jiskra. Zvláště pak, pokud byly použity náboje S&B. Tato firma vyrábí projektily z tombakem pokoveného železa.( snadno zjistitelné magnetem) Při deformaci pláště mohla vzniknout jiskra a ta zažehnout BP. Nemuselo se jednat o vznícení úderem, ale jiskrou.
Tetička mi vyprávěla, jak jí při mletí jednou jedinou olověnou koulí shořel BP. Vše pečlivě navážila a všechny tři složky společně nasypala do dřevěného kuláku. ( Aby ušetřila čas ) Nejspravděpodobnější příčina byly jiskry od malinkých křemenů zarostých do dřeva a posléze do dřevěného uhlí.
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

test průstřelem

Příspěvek od Dalca »

TO bflm.psvz
No do svý pistole bych oceláky nenabil, neboj... nehodlám si zničit vývrt.
Ocelákem mohou bez nadměrného opotřebení střílet jen zbraně s polygonálním vývrtem, že.


10 m od hlavně bych na jiskru nevěřil. Spíš přemejšlím na citlivost k tření - přece jen ta kulka sviští solidní rychlostí.....
Byl to takový experiment z náhlého nápadu, bez vědeckého promýšlení, vedla se diskuze na toto téma, a na místě vznikla myšlenka, že to prubnem. no a o výsledku jsem referoval výše. Vzhledem k množství kouře a smradu na střelnici jsme od dalšího zkoumání upustili, a pokud nás to ještě bude zajímat, tak další experimenty budou leda v létě venku.
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Nazdárek

Tak vám tu debatu o BP trochu naruším :)

Nemá tu někdo řez staré V10b el ? Případně neví někdo jak je řešený el. palník uvnitř ? Holý palník/rozběhová kapsle s BP.

Předem dík
B.
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
Odpovědět