vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Nevite co to je?

Příspěvek od flash »

Zdravim, nevim zda-li jde o vojensky material, ale presto pozadam o pomoc s identifikaci. Jedna se o nabojnici s jednim cervenym pruhem. Vyrobce irv-Bojkovice? Viz foto.
Přílohy
Dno se znacenim a zapalkou.
Dno se znacenim a zapalkou.
DSC00939.JPG (15.26 KiB) Zobrazeno 33398 x
Delka 82 mm
Delka 82 mm
DSC00940.JPG (15.68 KiB) Zobrazeno 33398 x
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Je to signální náboj 26,5mm s jednou červenou světlicí. Výrobce jak jsi psal Zeveta Bojkovice. Rok výroby je to číslo 87 (jestli je to sedmička). Je to vojenský materiál ale už se prý dají koupit na zbroják B.
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 88
Registrován: pát 09. úno 2007, 13:03
Bydliště: LA

Příspěvek od Artifex »

Já tam vidím 4ku... Na sportovní zbroják? To se mi nějak nezdá, že bych to zkusil? Každopádně signálky jsou ZBRANĚ kategorie B= mělo by to jít skoro na každý zbroják ale je to naprd moci s tím střílet jen na střelnici když už je to registrované.
Hic incipit tragaedia...

... Ty, kdož jsi bez miny... hoď kamenem?

Na světě je v oběhu 550 milionů zbraní, to je jedna zbraň na každého 12ctého člověka.
Otázka zní : Jak vyzbrojit těch ostatních 11?
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Je tam 87 (na ročníky a ďalšie značenia na dne nábojnice sa používa jediné razidlo, takže čísla a znaky sú voči sebe vždy v "správnej" polohe).
Pre správnu identifikáciu signálneho náboja je dôležitá i farba a symboly vyrazené na viečku náboja (tzv. "hmatné označenie").
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Příspěvek od flash »

Bohuzel jsem to nalezl bez vicka a tak nemuzu slouzit. I tak dekuji za odpovede. Zase jsem o neco chytrejsi.
Uživatelský avatar
mladim
Příspěvky: 12
Registrován: pát 27. úno 2009, 13:57

Příspěvek od mladim »

caute prosim vas o radu
vcera som nasiel v garazi takuto krabicku z bakelitu
na krytke su 2 kruzky(foto c.2 ale tažko to ide rozoznat) v 1. kružku je napisane JMH a v 2. 1943 pod krytkou sa skryva biely stvrdnuty prasok(smrdi to po síre) ked som sa pytal starkiho co to je povedal ze nevie ale ze to ma este od vojny :thk: newiem co mam s tym robit
Přílohy
Fotografia 0382.jpg
Fotografia 0382.jpg (21.13 KiB) Zobrazeno 33184 x
Fotografia 0380.jpg
Fotografia 0380.jpg (34.09 KiB) Zobrazeno 33184 x
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Motor

Příspěvek od Pandy »

Dostal se mě do ruky tento motor na KPH ,pravděpodobně se jedná o motor z protiletadlové rakety Volchov a to druhý stupeň. Váží cca 50 kg jde o již asi vyřazené střely a těch v armádě nebylo moc ,mám pocit že se počítaly na desítky. Motor již neobsahuje žádné pyrotechnické komponenty .Tyto motory používaly jako palivo petrolej a okysličovadlem byla kyselina dusičná 98% s obsahem 30% NO2. Protože tato směs ale není samozápalná do petroleje se přidávalo asi kolem 2% alifatických aminů kvuli samozápalnosti.
Pohon turbočerpadla byl udajně zajištěn nějakou pyropatronou a po náběhu to běželo pomocí spalin z spalovací komory.
Víc o tom nevím,celkem by mě zajímalo pokud někdo ví další parametry tohoto motoru hlavně výkon,tah,doba chodu a pokud jsem se sekl v palivu tak prosím o opravu.

Pro šťouraly a rejpaly....nemusíte mít strach tento motor už nikdy nepoletí ,mám jej opravdu jen v sbírce na jeho oživení prostě němám. I když faktem rozhodně zůstává,že bych tím dosáhl své naprosté nirvány. :lol:
Přílohy
Volchov.jpg
Volchov.jpg (36.96 KiB) Zobrazeno 33019 x
123
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25. led 2009, 15:26

Příspěvek od 123 »

mladim
je to z vybavy plynovej masky
to biele by malo byt take "mydielko", s ktorim sa ta maska pucovala (skla)
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Re: Motor

Příspěvek od Semtex »

Pandy píše:Dostal se mě do ruky tento motor na KPH ,pravděpodobně se jedná o motor z protiletadlové rakety Volchov a to druhý stupeň...
Pekný kúsok.
Pochádza z rakety V-755U (index 20DSU) zo systému S-75D/M Desna, a má označenie S2.720.0000-0 - označenie motoru i výrobku je na viečku trysky, vrátane výrobných čísiel.
Motor pracuje na palivo ТГ-02 + okysličovadlo АК-20К, ťah je premenlivý 2,075 - 3,5 tony; lsp - 233s; doba chodu max. 55s

TG-02 - "samin" je zmes technických izomernych xilidinov a technického trietylaminu ("самин" - смесь технических изомерных ксилидинов и технического триэтиламина)
AK-20K - "melanž" ("Меланж") je zmes: HNO3 nie menej ako 74% + N2O4 17,5-22,5% + HF 0,5-0,75% + H3PO4 1-1,3% + voda menej ako 2%
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
enguma
Příspěvky: 2
Registrován: ned 29. lis 2009, 17:57

Příspěvek od enguma »

mladim:
Podle známýho z Univerzity obrany to slouží k chemické očistě. Uvnitř je chlorové vápno (tj. CaCl(ClO)), tzn. že síra tam může být cítit jedině z rozkládajícího se bakelitu. To je celkem pravděpodobný, protože je to německý výrobek z 2. sv.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

neviete mi povedat niekto nieco o trhavine ktora ma oznacenie A-IX-10 ?
predpokladam ze to bude asi neaka kombinacia klasickych trhavin. nasiel som toto oznacenie v predpise k jednemu ruskemu vyrobku.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

A-IX-1 je flegmatizovaný hexogén s hliníkom, dá sa predpokladať, že A-IX-10 bude podobná zmeska, pravdepodobne silnejšie flegmatizovaná.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Uživatelský avatar
martincbr600f
Příspěvky: 56
Registrován: stř 30. zář 2009, 23:09

Příspěvek od martincbr600f »

Údajně jednosložková rozbuška do protitankové miny s 3kg trhavinou. Zvrchu je pružina odpalující jehlu co vletí do naplněné dutinky.
Hliníková dutinka se prý plní nitroglycerinem. Ale moc se tam nevleze, cca 3g.

Neví někdo o tom více? Popřípadě potvrdit jestli se to plní opravdu NG.
Přílohy
uprava.gif
uprava.gif (190.18 KiB) Zobrazeno 32236 x
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Větší hovadinu už sem hodně dlouho neslyšel :roll: Nemá to cenu ani nějak moc komentovat, prostě je to nesmysl. Pokud se skutečně jedná o rozbušku, pak bude jednoznačně dvousložková a pokud je nápichová tak bude obsahovat nad primárem ještě slož citlivou na nápich, nitroglycerin tam nebude ani omylem :wink:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

Příspěvek od Dalca »

No jasně a pokud chtgěl ženista zpozdit iniciaci toho nitroglycerinu tak to namazal leštidlem na boty :blabla:
Připomíná mi to RO-2 tlaková roznětka, mělo to po odjištění reagovat na tlak větší než 60kg, jestli se nepletu.
Rozbucha dvousložková, nahoře pružinový iniciační mechanizmus.
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
pepica
Příspěvky: 79
Registrován: úte 15. led 2008, 11:36
Bydliště: decin

Příspěvek od pepica »

martincbr600f píše:Údajně jednosložková rozbuška do protitankové miny s 3kg trhavinou. Zvrchu je pružina odpalující jehlu co vletí do naplněné dutinky.
Hliníková dutinka se prý plní nitroglycerinem. Ale moc se tam nevleze, cca 3g.

Neví někdo o tom více? Popřípadě potvrdit jestli se to plní opravdu NG.
jedna se o roznecovac RO-2
Aktivace -Tlakem v podélné ose
Aktivační síla -60-100 kg
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

ako presne napisal pepica ide o roznecovac Ro-2 ktory sa pouziva do Pt-Mi-Ba III. ide o roznecovat okamzity,napichovy ktory sa aktivuje tak ze sa ta vrchna bleda cast castou miny po prejazde vozidla ulomi a vrhne udernik na roznetku v napichovej rozbuske.a dalej je to uz hadam jasne
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

este som nieco zistil v predpise k tej tvojej NG rozbuske.
za prve je to cvicna rozbuska/biely pasik/,k ostrej by si sa asi tak lahko nedostal.
a u tohoto roznecovaca sa pouziva rozbuska-Ženijny kombinovana rozbuška Žk. v roznetke je nalisovana napichova zloz obsahujuca tricinat a zazehova zloz obsahujuca pentrit. dalej je to klasicka rozbuska a primarnou a sekundarnou naplnou.
tieto info ti hadam budu stacit.
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Zdravím! Potřeboval bych pomoc při identifikaci těchto dvou předmětů. Ten vlevo hliníkový bych typoval na staré epio neboť má ve dně vylisován křížek jako nové epio ale mate mě ten fialový proužek. Ten vpravo jsem až do teď neviděl. Vzadu na dně je číslo 410 a (*) což odpovídá dřívějšímu brokovému náboji .410 ale ta délka a el. vodiče?! Konec je zakroužen jako klasický brokový náboj. Zde však není žádné značení. Obal je papírový.
Přílohy
Neznámé.jpg
Neznámé.jpg (25.53 KiB) Zobrazeno 31783 x
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

V hliníkovom obale by mohla byť "výbuška" používaná pri testovaní plynových masiek na tesnosť v plynovej komore - obsahuje CS alebo nejaký podobnú látku, ktorú pri použití rozpráši do komory. Presné označenie si už nepamätám.

"Krížik" na dne sú proste predlisované drážky, v ktorých sa má hliníková dutinka pretrhnúť. Keby tam neboli, dutinka sa môže pri výbuchu náplne pretrhnúť na inom mieste, čo je pre mnoho aplikácií nežiadúce - napríklad pri použití na rozprášenie chemickej látky by mohlo dôjsť k pretrhnutiu nad chemickou náplňou a časť by mohla zostať v dutinke - komore by bola nižšia koncentrácia, ako požadovaná. Je to teda primárne funkčný, nie identifikačný prvok, aj keď môže v niektorých prípadoch napomôcť pri identifikácii..

Druhý predmet som ani ja nikdy nevidel, ale neprekvapilo by ma, keby plnil podobnú úlohu.


Vyššie sa spomína rozbuška kombinovaná Žk - tu je nákres
Přílohy
rozbuška ženijná.PNG
rozbuška ženijná.PNG (31.99 KiB) Zobrazeno 31670 x
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Odpovědět