Stránka 1 z 3

Chemikalie s nulovym vyuzitim v zabavne chemii

Napsal: čtv 15. dub 2010, 07:02
od Uran
Za svoje pusobeni v chemickem pokusniceni jsem narazel na chemikalie pro ktere jsem ve svych pokusech nenasel vyuziti.
Zajimalo by me vase nazory zkusenosti a pripadne dalsi chemikalie u kterych vas nenapada rozumne vyuziti v zabavne chemii a pyrotechnice a presto je mate.

Jeste bych me asi uvest proc jsem mel tyto chemikalie na skladu: situace je jednoducha v dobe kdy jsem shanel chemikalie se rusily sklady a proste jsem mel "kreckovsky syndrom" tak jsem to proste bral smahem. :)

Nyni uz k seznamu - prubezne doplnim:

kovovy Si
MoS2
Na2WO4
Cu - praskova
Ni - dratky
MgSO4.7H2O
jodbenzen
salicylan sodny
fosforecnan zinecnaty
citronan sodny neutralni
dusicnan vizmutity penthydrat
siran hlinity oktadekahydrat
rozpustne kademnate soli
sulfid mednaty
chlorid zirkonicity
fluorid hlinity
tetrapropylamonium bromid
laurylperoxid
zelezo houbove
.
.
.

Napsal: čtv 15. dub 2010, 08:10
od prokolt
prepac ale mam pocit ze siran hlinity sa da pouzit pri vyrobe hliniteho mydla a to nasledne pouzit na vyroby simply napalmu aspon co si moja derava pamet spomina

Napsal: čtv 15. dub 2010, 11:08
od flash
Tak zbezne jsem to proletl a hned me prastila do oci ta praskova med. Na modre svetlice je nenahraditelna (sloz kolegy Eutera).

Napsal: čtv 15. dub 2010, 13:43
od Maniak
práškový Si i ta Cu mají využití v pyrosložích a salicylan sodný by se hodil na některé pískací slože. Pro více synteticky zaměřené jedince by byl užitečný i ten tetrapropylamonium bromid jako PTC, například při syntéze azidolátek.

Napsal: čtv 15. dub 2010, 15:09
od draslík
Tak mi dovolte, abych se k tomuto vyjídřil.
Před tím, Urane: Kovový Si pokud je práškový, lze dobře uplatnit jako palivo du různých exotických složí, např. kde je jako okysličovadlo Pb3O4.

A teď k samotnému využití chemek. Asi je naprostá blbost, aby zde každý kolega napsal čeho má přebytky a ti zkušení, si tu budou lámat hlavu a radit jim,co s tím. Pokud nevím co s tím, chemky se ti ve skleněných lahvích, dokonale zabalené a narovnané v např. papírové, sudu jistě nikterak nezkazí :wink: .
Jenže... podle mě se každá chemka dá využít. Chce to jen popřeýšlet nad tím jak.Nemluvím teď o kolezích, které zajímá jen efektní pyrotechnika. Pokud má vlatních chemek o chemii aspoň trochu páru, jistě na nějaké zábavné využití přijde. Některým se hold hodí jen"KN,SrN,BaN" včetně pár dalších věcí jako např. práškových kovů. Těm bude asi ostatní sortiment chemie, který člověku dnešní doba nabízí, k ničemu.
ˇvždyť chemie není přeci jen o bouchání, né?? Podle mě vby měl každý pyro-chemo-manijak znalosti laboratorní praxe..alespoň základní. A tu se u krájení stars nebo prasení s některýmu bouchadly z ostřejší kuchyně nenaučí. Mít za sebou alespoň několik měsíců klasické laboratorní praxe a pokusničení, nestávala by se pravděpodobněani drtivá většina úrazů, které se občas vyskytnou... Neznám asi nokoho, kdo by začínal na "čisté" chemii, potrhaného nebo přiotrávaného, protože dobře věděl, kam zajít a co až si lze dovolit. Jako protiklad proti tomu uvedu třebas někoho, kdo vesele tře dusičnan barya v misce, šnupe jeho prach nebo si myslí že KClO3 je zdraví prospěšná látka. Nebo lépe, kdo nečistí trhavky jen z důvodu že si myslí že bez toho budou stabilní, nebo který vůbec neví, co to stabilita je :patlal: :wall:
Ale to jsem zas trošku odběhl od tématu. Otázka zněla: Co s touhle chemií? Mno co by... věnovat pár minut hledání a pak třebas zjistit, že se dá využít i něco tak "odporného" jako třebas octan amonný, dusičnan železitý, bromkresolová zeleň, 8- hydroxychinolin, anthron, nitroanilin atd.
Vždyť i blbá sůl, které se valejí všude tuny, má mnoho a mnoho využití.

Napsal: čtv 15. dub 2010, 18:06
od Buk
Kromě výše uvedeného...

MoS2 - mazivo
MgSO4.7H2O - hnojivo do akvárka
salicylan sodny - pískací rakety
citronan sodny neutralni - niklovací lázeň
dusicnan vizmutity penthydrat - modře svítící "barva" (po nasvícení nějaký čas svítí)

Napsal: sob 17. dub 2010, 11:23
od Dominik
Hodí sa k niečomu heptahydrát síranu železnatého? (zelená skalica)

...

Napsal: sob 17. dub 2010, 12:17
od alchemi
Hodí, například na mech, resp. jeho likvidaci v trávníku, či na střeše.

Napsal: sob 17. dub 2010, 14:56
od Dominik
myslím v chémií alebo v pyrotechnike :), toto využitie poznám.

Napsal: sob 17. dub 2010, 15:09
od CZip
Snad leda na výrobu oxidu a ten na thermit... Jinak mě k zelené skalici nic nenapadá.

Napsal: sob 17. dub 2010, 16:35
od petrsx01
Mě napadá ještě jako srážedlo šťavelnanu draselného, vzniknouvší šťavelnan železnatý se dá zahřátím převést na pyroforické železo.

Napsal: ned 11. črc 2010, 11:24
od Lenny
No a na zábavnou chemii využiješ i třeba sulfid měďnatý na výrobu sulfanu:
CuS + 2HCl --> H<sub>2</sub>S + CuCl<sub>2</sub>

Napsal: ned 11. črc 2010, 12:19
od Maniak
Joo, sulfan, ten je velmi zábavnej, analytici ho sice už na rozdělování kationtů nepoužívaj kvůli jedovatosti, ale jen tak pro zábavu je ideální :roll:

Napsal: ned 11. črc 2010, 13:57
od Lenny
Ježišmarja, tošak víš, jak to myslím. Myslel sem to tak, že by ho třeba trošku udělal na zasmradění něčeho. U nás v chemii tím profesor zasmradil celou třídu a nikdo se neudusil, no, větralo se potom ještě dlouho :) . Rozhodně jsem neměl namysli toho vyrábět litry. :wink:

Napsal: pon 12. črc 2010, 09:40
od Uran
Lenny píše:No a na zábavnou chemii využiješ i třeba sulfid měďnatý na výrobu sulfanu:
CuS + 2HCl --> H<sub>2</sub>S + Cu(Cl)<sub>2</sub>

Nechci stourat, ale nepise se spise CuCl<sub>2</sub> a ne Cu(Cl)<sub>2</sub>. Nebo je to nejaka novinka. Me znalosti chemie jsou prece jenom starsiho data.

K nebezpeci H<sub>2</sub>S jen to, ze po urcite dobe dojde k otupeni cichovych receptoru (zapach zmizi) a pak uz je otazkou casu kdy clovek dostane smrtelnou davku.

Napsal: pon 12. črc 2010, 12:32
od Lenny
Děkuji za upozornění, když jsem vymýšlel tu rovnici, tak jsem ještě přemýšlel nad tím, aby mi to sedělo a tak. Chybu jsem opravil.

Plně souhlasím s názorem na nebezpečnost sulfanu, je to strašný smrad. Moje idea byla: vzít čajovou užičku CdS, dát ji do zkumavky, zalít dvouma mililitry HCl a udělat zanedbatelné množství sulfanu. Na vyklizení místnosti super, na rómy obzvlášť (i když je pravda, že jsem to takto netestoval, nemám po ruce žádný sulfid).

Napsal: čtv 02. zář 2010, 20:08
od Dominik
Na čo sa hodí trichloretylen?

Napsal: čtv 02. zář 2010, 21:16
od Lenny
Dej nos k té flaštičce a pořádně se nadechni :D (používá se jako anestetikum :arrow: uspávadlo. Jinak se s tím prý dá dehydratovat ethanol až na 100%ní koncentraci, používal se k extrakci kofeinu atp. atp. atp.

Smatri Wikipediju: http://en.wikipedia.org/wiki/Trichloroethylene (bohužel, je to v naší už skoro rodné angličtině) :wink:

(Jo a po čichu to nerozeznáš od Chloroformu :) )

Napsal: sob 04. zář 2010, 21:07
od Dominik
no tak s tým etanolom to vyskúšam :D a má aj nejaké použitie v pyre?

Napsal: ned 05. zář 2010, 17:50
od Lenny
No, tak je to hořlavina... :D :D :D