Stránka 1 z 1

Odříznutí lana

Napsal: úte 27. dub 2010, 18:37
od toxi
Zdravím :)

S tlupou podobně nadšených dělám na projektu czANSO - Czech Amateur Near Space Object. Jedním z problémů, kterej teď řeším, je oddělení balonu a payloadu (např. při riziku překročení státní hranice nebo povelu z řízení letového provozu) spojenýho nylonovým lankem.

Moje aktuální řešení představuje klasickou papírovou dutinku, skrz kterou lanko prochází (ve směru osy). Vnitřek je vyplněn lisovaným vesuvitem (nebo zalit sorbitolkou). Po přijetí příkazu ze Země pošle palubní počítač proud (~10 mA) do zesilovače (FET tranzistory), na kterým bude viset NO palníček (~ 1 A) v dutince, slož se zažehne, a tím se ten nylon přepálí.

V testu to obstálo solidně, ale potřebuju se poradit ohledně výdrže v near-space. Očekáváme teploty kolem -70° C (s tím se nedá nic dělat) a docela extrémní kondenzaci vody (to půjde vysušit a zaizolovat). Co myslíte, bude to spolehlivě fungovat?

Napsal: úte 27. dub 2010, 19:38
od Maniak
Vzhledem k tomu že požaduješ asi hlavně spolehlivost v opravdu širokém teplotním intervalu, byl bych určitě pro lepší slož než vesuvit nebo sorbitku. Doporučit by se dala asi jakákoliv kompozice s práškovým okysličovadlem a práškovým kovem. Nepojil bych ji na tuhou konzistenci, ale použil bych vysoce plastifikované pojivo například na bázi NC, takže výsledkem by byla zcela vodovzdorná a přitom snadno zapalitelná a vysokou teplotou hořící slož, která by šla nacpat do jakékoliv dutinky a bez problémů by se do ní dal umístit palník. Obal bych viděl ideální ve formě například zkrácené Al rozbuchové dutě, kde bude hmotnost vycházet poměrně příznivě vzhledem k pevnosti a nepropustnosti.
Tam by měla být bezproblémová zažehovatelnost i při nízkých teplotách, ale asi není třeba zdůrazňovat že nějaký ten test při požadované provozní teplotě by to chtělo..
Rozhodně se jedná o zajímavé téma a ještě víc zajímavou aplikaci..

Napsal: čtv 29. dub 2010, 13:18
od Semtex
Obal "strihacej" náplne, pokiaľ by mal byť kovový alebo plastový, by bolo vhodné riešiť ako dvojdielny, lepšie trojdielny, napríklad vo forme dvoch krátkych trubičiek upevnených a utesnených voči lanku zasunutých do koncov dlhšej trubičky s náplňou. Spoje medzi krátkymi a dlhšou trubičkou neutesnovať vôbec, alebo len nejakým vhodným mazadlom, a to z toho dôvodu, aby nemohlo dôjsť k prípadu, že lano bude prepálené, ale zostane spojené neúplne rozrušeným obalom náplne.

Pyronáplne pre teploty okolo -70°C sú celkom problém - mnoho bežných zloží pri tak nízkych teplotách výrazne mení svoju citlivosť a výkon, stávajú sa až inertnými. Ako píše kolega Maniak - bude to veľmi vhodné otestovať pri pracovnej teplote.

Napsal: čtv 29. dub 2010, 19:05
od toxi
Děkuju za nápady, ale bohužel to vypadá na použití elektrického střihače (žhavícího drátu), protože na ty teploty nejsou normovány ani nejdostupnější palníčky. Původně byl důvod pro pyrotechniku ten, že má nižší nároky na energii, ale po pár propočtech to vypadá zvládnutelně i s odporovým drátem a samostatným zdrojem.

Tak si to holt nechám na letadla :-)

Napsal: čtv 29. dub 2010, 19:26
od Semtex
Mimochodom, z čoho chcete robiť balón a čím ho chcete plniť?
V prípade vodíku (alebo "gumového" balónu) by možno nebolo celkom márne obal balónu jednoducho prepáliť... :twisted: Je to síce zverstvo, ale spoľahlivé

???

Napsal: čtv 29. dub 2010, 19:45
od beginner
Keď už nažhavíš drôt tak zapáliš aj palníkovú zmes ktorá od neho bude ohriata, nie? A potom by už to mohlo horieť systémom- horiaca zlož predohrieva podchladenú žlož..... Mimochodom to čo berieš ako druhú alternatívu, prepálenie lanka drôtikom - asi je jednoduchšie urobiť jeden miniatúrny závit odporového drôtu okolo lanka, ako vyrábať pyro systém s pochybnou spoľahlivosťou. Takisto môžeš uvažovať o elektromagnetickom odpojení ak sa nebojíte námrazy.

Napsal: čtv 29. dub 2010, 19:51
od toxi
Používáme latexové balony KCI-1200 fy. Kaymont, USA, plněné heliem.

Ten stack je lineární, zespodu: krabice s nákladem, radarový reflektor, padák, balon. Odstřihnutí se provádí nad padákem, protože od padáku k balonu to je ještě pár metrů (problém s odporem vodičů - nemůžeme použít moc silné).

Napsal: čtv 29. dub 2010, 21:06
od Buk
Nedávno mi za chalupou spadla meteosonda a podle pozůstatků to vypadá, že přepalujou přímo odporovým drátkem krček balonu...