Spotřeba persíranu při leptání

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Netolish
Příspěvky: 3
Registrován: sob 22. lis 2008, 18:06

Spotřeba persíranu při leptání

Příspěvek od Netolish »

Hezký den všem.

Chemie byla ještě na střední moje velké hobby, ale pak nějak zvítězila elektronika a informatika a tak už jsem skoro všechno zapomněl.
Rád bych poprosil někoho z místních odborníků o radu. Chystám se změnit způsob leptání plošných spojů.
Zatím jsem používal buď HCl + H<sub>2</sub>0<sub>2</sub> (což lze provozovat pouze v létě venku neb digestoř nemám, ale je to asi nejlevnější řešení),
nebo FeCl<sub>3</sub> což zase hrozně špiní. Na netu jsem narazil na "čisté" leptání v persíranu amonném (NH<sub>4</sub>)<sub>2</sub>S<sub>2</sub>O<sub>8</sub>.
Co bych potřeboval vědět je, jaká je odhadem spotřeba persíranu na 1dm<sup>2</sup> 35&#956;m silného plátku mědi. Jestli dobře počítám, měl by plátek vážit asi 3.1g.
Opravdu už si nevzpomínám, jak se takováhle věc počítá. Předem moc děkuji za váš čas, nebo za popostrčení k návodu na výpočet abych příště neobtěžoval.

Díky Netolish
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

kdyz znas reakci, molarni hmotnosti + hustotu a obem medi ktery chces odleptat pak by nemel byt problem to spocitat :idea: ( Mol, g/Mol, g/cm3, cm3 - jednotkova analiza :wink: )

jen otazka jak dlouho se to bude leptat ale to uz bude slozitejsi - nejlepe vyzkouset - urcite pomuze temperace roztoku pripadne jeho cirkulace kolem leptane desky :wink:

jinak ja leptam odjakziva "tovarnim roztokem" s chloridem zelezitym a pokud si v nem nekoupu prsty nebo nepolejvam koberec tak nijak extra nespini 8)


EDIT (dole) no tak ja jedu az na 10mil = cca 0,25mm a s podleptanim problemy fakt nemam - ale je pravdou ze je to o skusenostech a ze ve studenym nebo starym roztoku by se asi tento jev mohl dostavit... :roll:
Naposledy upravil(a) kerut dne úte 03. úno 2009, 19:59, celkem upraveno 1 x.
babuc
Příspěvky: 114
Registrován: úte 15. kvě 2007, 16:56
Bydliště: Falknov

Příspěvek od babuc »

Chlorovodice a peroxid je jasná volba. Je to tak rychlé že se to nepodleptává!! Chodím s tím ven. Bydlím na vesnici takže no problem. Pokud člověk nemá ostrou kyselinu nebo unavenou směs tak to zas tak nesmrdí!!! Dělám i spoje 0,2mm Rovně a dokonale!!
Netolish
Příspěvky: 3
Registrován: sob 22. lis 2008, 18:06

Příspěvek od Netolish »

Díky všem za reakce. Jen ze zvědavosti to nějak spočítat zkusím.
Bydlím taky na vesnici, ale zrovna bych potřeboval něco leptnout
a neche se mi s tím venku v té zimě "čarovat".
Jo když už jsme u toho jak ekologicky likvidujete použitou HCL
s peroxidem? Nebo i ten chlorid?
Mr.Beer
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 18. říj 2007, 18:57

Příspěvek od Mr.Beer »

slít do flašky odevzdat jako nebezpečnej odpad je podle mě nejlepším řešením.Myslím že nějak to zpracovávat nemá smysl.
Netolish
Příspěvky: 3
Registrován: sob 22. lis 2008, 18:06

Příspěvek od Netolish »

Mr. Beer klasika, nejjednodušší řešení mne nenapadlo :( . Uvažoval jsem alespoň o neutralizaci, ale něco mi říká že ta měď není pro životní prostředí v této formě úplně optimální.
Uživatelský avatar
Uran
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 18. lis 2004, 15:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uran »

Nevim jak je to tedka podle reache, ale za mych mladych let jsme se na chemicke prumyslovce ucili, ze kyseliny a hydroxidy je mozne naredit a vylit do kanalu.

Alespon se trochu procisti trubky
Jednou jsem ho videl na vanoce

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"
Odpovědět