Citlivost HMTD

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Radix

Příspěvek od Radix »

No ja s peroxidy koncim!!
Prave pred vcerom som robil HMTD a ked som to susil tak mi as jeden kristal alebo hrudka vypadla.... :[
A des si tak sedim za PC a zrazu taka supa ze este teraz nepocujem poriadne...lebo som to robil v izbe.
A spravilo to pekny krater asi 0,5cm do betonu a este to bolo dokonca bolo na linolei.
Aj by som poslal foto len skoda ze som pred 2tydny predal mobil.
Mr.Beer
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 18. říj 2007, 18:57

Příspěvek od Mr.Beer »

a neříkali to všichni - organické peroxidy ee?
Uživatelský avatar
godlike123
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 08. led 2009, 18:32
Bydliště: Ostravice :)

Příspěvek od godlike123 »

org. peroxidy "jj"-"ee" jak pro koho kdo stim umi zachazet pri spravne teplote atd :wink:
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

tohle mi vážně nedá

Příspěvek od petrsx01 »

No sorry,ale tohle mi fakt nedá, jako myslíš, že nějaký "zacházení při správný teplotě" (co tím jako myslíš??) napomůže stabilitě peroxidů?
Jako je jasný, že zvýšená teplota tomu nesvědčí,ale už tě vidím s tím manipulovat v mrazáku. :D
Prostě org. peroxidy (jmenovitě hlavně ACP apod.) budou vždy to největší svinstvo co se doma dělá a není tomu nadarmo, že právě nejvíce utržených prstů bylo po hrátkách s nimi a to mi vážně nikdo nevymluví...
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

nejde nenapsat

Příspěvek od Dalca »

Ona ta diskuze je už trošku mimo mísu.
Nejde o to, jestli je někomu něco sympatické, či nikoliv.
V pyrotechnice a obecně v průmyslu jakémkoliv je v první řadě o soubor parametrů - vyrobitelnost, cena, manipulační bezpečnost, životnost, spolehlivost.
Věř, že kdyby peroxidy byly tak super, používaly by se standartně v průmyslových (vojenských) aplikacích.
Nikdo neříká, že peroxidy jsou apriori okamžitá smrt.
Ale řekněme si, že opravdu neoplývají stabilitou, rovněž reprodukovatelnost výsledků je dosti pochybná (nečisté suroviny, často odokiho metodou tvořený postup i množstevní poměry).
Pokud se zaměřím na stabilitu, manipulační bezpečnost a opakovatelnost postupu (až k finálnímu výrobku) jednoznačně mi vyjde že peroxid není to pravý oříškový.
pravdou je, že i když examinátor použije kvalitní suroviny (tj ne technický z drogerie) vyjde mu, že výsledek v čase značně mizí, případně mění barvu a vydává nemilou vůni...
Pokud se examinátor chce pustit do seriozní práce, tak nejjednodušší a nejspolehlivější je poučit se od profesionálů a napodobit profi výrobek.

examinátor místo experimentátor píši záměrně.. páč se mi to slovo líbí... maje významu zkoušející... ve smyslu "Zkoušky života".... :death:
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
Lenny
Příspěvky: 45
Registrován: stř 23. led 2008, 22:07

Příspěvek od Lenny »

No prostě se k tomu musiš chovat jak k papežově prdeli - s citem, z lehka, promývat aspoň 3× vodou a pak to aspoň do týdne zlikvidovat. Žádné otřesy, žádný tlak, dotýkat se jen minimálně.

Dodržuj to a máš všech deset prstů i oboje oči.
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

když už ty peroxidy,myslíte,že by se dal rozjet rozbuchou Dentacryl?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět,a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.14,29.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

trochu mi uniká, jakou má souvislost Dentacryl s peroxidy.. rozbuchou by určitě rozjet nešel, stejně jako jakékoliv jiné výrobky z PMMA. Nepleteš si to náhodou s něčím?
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

Příspěvek od Dalca »

No když by ta rozbucha byla pořádní, tak by se s tím kopeček dentakrylu rozjet (teda spíš rozptýlit( po okolí dal.....
Hele, kdes došel k tomu, že dentakryl je aspoň vzdáleně příbuzný trhaviny????
Páč předpokládám, že soudruzi vědátoři by nevymejšleli pryskyřici, primárně určenou pro DENTÁLNÍ využití (zubařina, odlitky, využití v protetice atp.) s vedlejším účinkem, kterej ti v nestřeženým okamžiku rozpráší xicht po okolí.... Teda leda že by to byli vědátoři arabskýho původu na prdeli s visačkou Taliban....
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
CZip
Příspěvky: 146
Registrován: pon 03. pro 2007, 19:11
Bydliště: Bývalé město královské

Příspěvek od CZip »

Když už jsme u odpalování pryskyřic, tak některá tvrdidla pro pryskyřice obsahují metyletylketonperoxid a to v množství i třeba 60%.

Jestli spíš Thrax nemyslel toto.
Technický dotaz - zajímá mne bod varu jododusíku za normálního tlaku ...
Uživatelský avatar
skypper
Příspěvky: 30
Registrován: sob 04. črc 2009, 21:55

Příspěvek od skypper »

Povedal by som, že práca pri manipulácií s HMTD nie je až taká nebezpečná. Ale predsa je "nad vami" taký ten blbý pocit, ktorý vám vrhá pred oči všetky tie príspevky na nete typu odtrhnutá ruka, kráter v betóne,... :idea: . Už len kvôli tomu má HMTD rešpekt-aspoň u mňa teda. "Vyškrabávať" materiál z krabičky za týchto okolností nie je nič príjemné... :colt: :D
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

Jejžiš.... snad to neuchováváš v suchym stavu? :skull:

Když je to pod etanolem, tak to "vyteče" skoro všechno samo, ty zbytečky se daj snadno vypláchnout troškou dalšího....
Uživatelský avatar
skypper
Příspěvky: 30
Registrován: sob 04. črc 2009, 21:55

Příspěvek od skypper »

Nie nie, suchého sa toho ani nedotknem :old: . Narážal som skôr na tú časť práce, kde HMTD vyberáš z kadičky do lievika a opačne. Alebo finálnu prípravu na odpal...:P
Odpovědět