Co když kulová puma nevylétne a bouchne v moždíři?

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 5
Registrován: ned 21. pro 2008, 21:46

Co když kulová puma nevylétne a bouchne v moždíři?

Příspěvek od Tommy »

Dobrý den Co když kulová puma nevylétne a bouchne v moždíři? Mám právě z tohoto důvodu strach kupovat kulové pumy.Jaké je riziko že se to stane? Případně kterou pyrotechniku která dělá velké efekty doporučili? Děkuji.
Uživatelský avatar
TheMelin
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 28. pro 2006, 14:50
Bydliště: Praha

Příspěvek od TheMelin »

tak mě se zatím ještě nestalo aby nevylétla ... teda nikdy sem nezkoušel dát jí tam opačně atd... (odpálil sem jich určitě víc než 100 teda jen komerční 45mm a 50mm)

Jinak se dají sehnat slušné kompakty (jednoduché a celkem bezpečné)
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Určité riziko selhání je vžy a u všeho. Je třeba s tím počítat... 100% spolehlivý pyrotechnický výrobky neexistujou.
Uživatelský avatar
kony
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 24. dub 2008, 18:18

Příspěvek od kony »

Ad co se stane kyž ... : Z kulovky se stane , dá se li to tak nazvat , ošlivá mina a je nutné počítat s tím, že výmetník to slušně odskáče ( rozuměj v lepším případě roztrhnutej v boku , v horším totálně na kaši ) .
Přesně právě proto preferuji u všech kulovek elektický odpal a výmetníky jedině papír nebo plast (nebo je snad libo dostat nedejbože ocelovou střepinou ?!) , no a samozřejmostí je dostatečná vzdálenost odstupu !
(ještě se vrátím k ocelovým moždířům, tamje jistým řešením zakopa te ze 2/3 pod zem , nebo jej alspoň obklopit pořádnou vrstvou písku .
Takže přeji co nejmíň selhávek a hezky vydařené efekty ;)
Kony !
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek
Šakal
Příspěvky: 259
Registrován: sob 22. bře 2008, 20:27

Příspěvek od Šakal »

Mám známeho odpalovača ohnostrojov,ktorému sa to stalo gulovka ráže
4 palce zlihala a explodovala v mažiari. Mažiar bol z hrubostenného vodovodného PVC. Chvala bohu vydržal efekt bol mohutný gejzír svetlic.
To už horšie by to dopadlo keby to bola 4 palcová gulovka radu
titansalute to by nevidržal ani ten ocelový mažiar,a odeštrukcíí okolia
nebudeme ani hovorit.
Uživatelský avatar
Nitro007
Příspěvky: 200
Registrován: ned 04. lis 2007, 19:22

Příspěvek od Nitro007 »

Správné moždíře musí explozi pumy bez problému přežít. Osobně používám papírové trubky od nějaké fólie s opravdu silnou stěnou. Dno je řešeno kusem sádry zajištěnými vruty. Moždíře už zažily dobrých 30 výstřelů a dokonce i pár explozí. Po vyčištění pořád věrně slouží. Takové ty papírové hajzlíky co k tomu dávají jsou na nic.
Náhodná exploze pumy v dobrém moždíři není tragická, všechny světlice letí nahoru.
Buď už může být puma vadná z výrobny, nebo tím jak se dováží a skladuje na ni působí vlhkost, další faktor je prošlá skladovací lhůta. To vše může způsobit četné změny pyrotechnické slože a okamžitý průšleh zpožďovače není žádná novinka. Dále se může stát že puma exploduje těsně nad moždířem. Čemuž už se prostě vyhnout nedá. Tedy kdo rád stojí blíže, tak investice do obličejového štítu není rozhodně marná….

Ocelové moždíře jsem také viděl. Jejich roztržení je prostě nemožné. Veškeré pumy už mají burst na bázi chloristanu a zde je detonační rychlost celkem malá. A tedy i brisance je malá. Navíc při výbuchu pumy v moždíři okamžitě plyny unikají ven. Horší je to však s chlorečnany. Tam už je brisance mnohem vyšší, ale i tak moždíře musí vydržet. Kdyby se přeci jen roztrhl, dojde pouze k rozšklebení protože je třeba počítat s tím že nad pumou je volný prostor a při roztržení jejího obalu můžou plyny hned pryč. Kulové pumy nejsou plněny tritolem takže na šrapnel to není :lol:
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 5
Registrován: ned 21. pro 2008, 21:46

Příspěvek od Tommy »

ok tak díky za rady
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

nitro 007

Příspěvek od Dalca »

co se tejče ocelových moždířů, tlaky i při selhávky kule nejsou nic moc. třeba tlaky v hlavni střelné zbraně jsou zcela jiných řádů a používá se zde výhradně ocelí.. jenže kdo se má s železnejma moždířema tahat.
V poličce jsem vyděl střílet i z moždířů z nějaký slitiny AL .. diral neboi tak něco. čistej hliník to nebyl.... a měly už taky nastřílíno hooooodně kulí..
když vezmu tlak v takový 12 brokovnici je 4" koule odvárek.....
Já osobně mám HDPE a přemejšlím nad laminátem (takový ty žlutý, made in China..)

P.S. bouchla mi v laufu 75mm asi 2x, jinak jsem měl štěstí a nic takovýho dalšího. Lauf vydržel (HDPE)...

Větší sranda byla 6" koule která bouchla metr nad laufem....
Ale to jsem zaži zatím jednou... a doufám, že naposled.
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
babuc
Příspěvky: 114
Registrován: úte 15. kvě 2007, 16:56
Bydliště: Falknov

Příspěvek od babuc »

Tatík pěticentimetrovou kulovku ve spěchu zasunul do moždýře hlavou dolu a stalo se toto: Pšouk!! Chvíli nic, to už stihnul koukat z5 na moždýř co jako že ?? A pak rána, moždýř uletěl tak 3m, vyražené dno a světličky létaly tak deset metrů v poloměru. Měli jsme kliku že nás nic netrefilo. Silonová bunda by byla durch, kůže by určitě utrpěla též a čivné orgány lidského těla, raději nemyslet. Na druhou stranu, z blízka světličky svítí více nahlas a barva se zdá také sytější. Pokud si člověk v leknutí stačí všimnout. S odstupem času, hezké to bylo ale nedoporučuji!
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 5
Registrován: ned 21. pro 2008, 21:46

Příspěvek od Tommy »

tak si zkusím koupit kulovky protoze jsem je nikdy nemel a pak uvidim jestli budu kupovat kompakty nebo kulovky
Otas
Příspěvky: 2
Registrován: pát 14. pro 2007, 01:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od Otas »

Záleží na kvalitě moždířů, já používám na 50ky papírové cca 5-7mm tlusté stěny a na 75ky 100ky klasika jako všichni Plynové Truby originál vyrobené od pyrotechnické firmy..Jinak si myslím že moždíř by to měl vydržet každý který je na to dělaný, ale i tak raději zasypávám 75kový a 100kový moždíř tak 40 cm do písku..
JanNovak
Příspěvky: 40
Registrován: ned 24. dub 2011, 17:41

Příspěvek od JanNovak »

Mě se to stalo s klasickýma 40mm made in china kulovkama. Prostě rána, pískalo mi v uších asi půl hodiny, ale moždíř udržel.
(edit)
Když jsem se o pár měsíců pozdějc dal na pyro, napadlo mě je rozebrat a zhrozil jsem se. Jak mohlo tohle dostat osvědčení??? Od pohledu to byl bastl s neurčitým jakýmsi spožďovačem, zápalnicí co ani nedržela v otvoru... hrůza
Naposledy upravil(a) JanNovak dne čtv 05. kvě 2011, 18:55, celkem upraveno 1 x.
prokolt
Příspěvky: 78
Registrován: pon 07. dub 2008, 16:03
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od prokolt »

moj kamarat pyrotechnik v tazobnom lome na vapenec tiez odpaloval ohnostroje ale stala sa nehoda ked odpaloval seriu maziarov (neviem akej raze) ktore mal pribite roxormi do zeme (silevester, zem zrznuta) neurcitej dlzky (nebol som pri priprave) a pri predposlednom vymete padol posledny maziar smerom k nemu ked si to vsimol dal sa na utek ale bolo neskoro maziar vystrelil kamos to schytal do litka a explozia mu utrhla nohu pod kolenom a dnes ma protezu

mozno je to OT ale ja by som odporucal zakopavat do zeme v dostatocnom predstihu aby sa dalo do zeme ist beznym naradim

maziare boli ocelove hovoril ze uz mu tam gulovky zlihali a nic sa maziarom nestalo
Murphyho 4. logický závěr:
Udělat cokoliv blbuvzdorným je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.
Definice pesimisty:
Pesimista je optimista se zkušenostmi.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

No nevím, ta historka se mi nezdá moc reálná... Co by v té kulovce musel mít aby mu utrhla nohu? Pokud to nebylo něco jako titan salute nebo něco doneseného z onoho lomu, vidím utržení nohy výbuchem nějakého burstu dost bledě.. Pravděpodobnost, že by ta kulovka bouchla zrovna ve chvíli kdy by se mu trefila do nohy bude doost nízká a na pár desítek cm už by mu nohu neutrhla zaručeně..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Dora
Moderátor
Příspěvky: 206
Registrován: úte 16. led 2007, 23:29
Bydliště: Betelgeuze

Příspěvek od Dora »

K solidnímu zranění (zlomené prsty, + rána na 8 stehů) stačí i maličká kulovka 40mm, z moždíře zbyla jen zátka a cca 1/4 trubky. A to není nějaká urban legend, viděl jsem to na vlastní oči. Moždíř byl tlustý papírový, olaminovaný...
„Čas je jen hrst listí ve větru.“
skopy
Příspěvky: 36
Registrován: úte 16. lis 2004, 04:39

Příspěvek od skopy »

Dora: jeste by stalo mozna za zminku, ze dotycny, nebo spise dotceny drzel mozdir v ruce, a urcite nebyl v bezpecne vzdalenosti udavane vyrobcem :)
Chemické pravidlo pravé ruky: "Utržený palec pravé ruky ukazoval směr exploze."
Uživatelský avatar
Dora
Moderátor
Příspěvky: 206
Registrován: úte 16. led 2007, 23:29
Bydliště: Betelgeuze

Příspěvek od Dora »

jo, a taky rozhodně nebyl pod vlivem :lol:

Každopádně rekonvalescence ač bez trvalých následků trvala půl roku.
„Čas je jen hrst listí ve větru.“
Romec4
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. črc 2008, 10:45

4" moždíř

Příspěvek od Romec4 »

...memento mori!

Totální destrukce 4" HDPE moždíře při odpalu 4" miny se 4 Ti reporty ( á 10g flashe)
Přílohy
destrukce 100mm HDPE moždíře.jpg
destrukce 100mm HDPE moždíře.jpg (134.07 KiB) Zobrazeno 36437 x
ja ne !
Příspěvky: 57
Registrován: sob 12. lis 2005, 19:14
Bydliště: Praha

Příspěvek od ja ne ! »

Zdá se mi to, nebo to utrhlo i jednu nohu? Nebo je to jen stopa po starém svaru?

Pokud ano, tak ten létající roxor musel být chuťovka...
Jestli kecam bludy nakopnete me ;)
Romec4
Příspěvky: 21
Registrován: ned 20. črc 2008, 10:45

Příspěvek od Romec4 »

Jo,jo, jedna noha v luftu ( ležela jen asi 2m od místa odpalu)! V žádném případě nepodceňovat kulovky typu Thunder Storm, či cylindric.pumy, obsahující výbušky na bázi zábleskovky. Jak vidno, je na pováženou nabíjet je do "baterie" vícero moždířů...Jinak už je na youtube záznam z ohňostroje: "Narozeninový Ohňostroj Amerika Holice". Kolize 4" miny je hned na začátku: zahájení výbuchem dělobuchu, pak jde mohutná modrá mina/fireball a následuje ona destruující mina - ostrý přízemní rozbuch světlic. Po ní jdou crackling. světličky, atd. Pěkné "kouřové kolečko" po fireballu na noční obloze, co?
Odpovědět