uhlí na BP

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

vazeny kolego B.M.A.

A/ jsem to myslel i psal ciste hypoteticky coz je z prispevku patrne :roll:

B/ i kdyby, tak neni az takovy problem sehnat nekvalitni balsu a zbytky primo od vyrobce (napr. HVP) ktere jsou nabizeny jako obalovy material za podstatne nizsi ceny nez prirezy v modelarskych prodejnach (ktere jsou brouseny s presnosti 0.05mm) :idea:

C/ mate na slovensku nejake kursy slusneho chovani ? je to pro tve vlůastnio dobro protoze s takovymto jednanim bys take mohl narazit na jedince kteri ti zajisti :death:
Uživatelský avatar
B.M.A
Příspěvky: 42
Registrován: úte 12. dub 2005, 13:19

Příspěvek od B.M.A »

Kerut : kursy slusneho chovani ?
Neviem či to bolo myslené ironicky, ale "milý" pán kolega Kerut mnoho krát asertivitou až pretéka - niektorý začiatočníci na fore by vedeli o tom rozprávať. :sick: :death:
PLAY MORE WITH CLAYMORE
vedieť primálo je nebezpečné
vedieť priveľa tiež - Albert E.
BinMausAladin
GreenDay
Uživatelský avatar
Nitro007
Příspěvky: 200
Registrován: ned 04. lis 2007, 19:22

Příspěvek od Nitro007 »

Kdybyste si raději každý vzal jeden typ uhlí, vyrobil BP a prozkoumal jejich vlastnosti a pak dodali porovnávací tabulku s hodnotami tak uděláte mnohem líp než se tady takhle štěkat.

Ona je pravda že uhlí z buku se používá taky na BP a dokonce na trhací… Už od dávných dob se ale vědělo že tvrdé dřevo je nevhodné a najednou firmy vyrábějící BP používají uhlí z buku. To je ale převrat. Jak je to s tím bukovým uhlím se už asi jen tak nedovíme, protože je to výrobní tajemství firmy. Lze se snad jen domnívat že takové uhlí podstupuje složitou rafinaci nebo jeho pálení probíhá za přesně stanovené teploty. Takže doma je tohle naprosto nemožné vyrobit. Ono zabývat se BP je opravdu složitá záležitost a než člověk k něčemu dospěje, musí provézt úmornou řadu pokusů které schramstnou moře času…
beginner
Příspěvky: 38
Registrován: sob 26. led 2008, 15:53

Příspěvek od beginner »

aj ked sa do toho velmi nevyznam myslim ze keby kazdy vzal hoci aj rovnaky druh uhlia tak by vysledky boli rozne preto by to mal urobit niekto za rovnakych podmienok pripadne viac ludi a porovnat vysledky vsetkych ich prachov :idea:

a myslim ze uz tu to niekde bolo ale neviete aka hrubka konara je najvhodnejsia na vyrobu uhlia na BP ?
kdyz mne uvidite utikat, snazte se mne predbehnout
Uživatelský avatar
Nitro007
Příspěvky: 200
Registrován: ned 04. lis 2007, 19:22

Příspěvek od Nitro007 »

No jestli myslíš tloušťku tak je to jedno jestli použiješ větvičky nebo celej kmen. Já ale preferuji kmen.
PRXL

Pracoval jsem kdysi jako uhlíř

Příspěvek od PRXL »

A, vím, jak taková výroba probíhá. Dodnes se na tom, od osmdesátých let, změnilo jen málo.
Zhruba asi takto:
Uhlí pro grily se vyrábí ve válcové peci, velikost má asi jako osobní auto postavené na výšku a je vyrobena z ocelového plechu. Postaví se s pomocí jeřábu na hráň z odřezků bukového dřeva, které je zbavené kůry (někdy ta kůra zůstáva :D )
Provede se podpal, hoblovačkami a cupaninou.
Nahoře na peci je otvor, až se to dostatečně rozhoří, je uzavřen poklopem.Protože další odtah je umístěn při spodním okraji, nejak zvlášt to nehoří, pěkně to doutná. Později se uzavře i tento odtah a pec se nechá vychladnout. Pak se pec opět zvedne jeřábem a máte pěknou hromadu dřevěného uhlí a trochu popela.
Neviděl jsem, ani nedávno, když jsem navštívil kolegu, žádné zařízení na přesné hlídání teploty, teplotní čidla, dokonce IR kamery se sice používají, ale spíše při podezření, že hromada uhlí by se ještě mohla, po vystavení čerstvému vzduchu, vznítit. Proč se používá bukové dřevo? Nic se z něj nevyškvařuje, nerozprskává se a rovnoměrně prohořívá, nebo spíše prodoutnává:) A hlavně, je dost bukového odpadu z nábytkové výroby. Samozřejmě, pálí se i uhlí z jiných tvrdých dřev, jako je akát, dub.. i tropických, ale to je v českých podmínkách spíše na objednávku.

Jaká je dobrá tloušťka? To záleží, co do té své pece narvete :D Asi těžko to v domácích podmínkách budou polena zhruba půl metru na délku, vysoká tak kolem 10 cm, jako bývají v uhlířských pecích :D

Z půlcentimetrové větvičky i části kmene je při dobrém vypálení stejně dobré uhlí, jenomže u větvičky nebudete čekat hodiny, ale minuty :idea:
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

Včera jsem udělal pokusné pálení DU v "dvousudovém systému"
Výtěžek byl 22,6%. Tato metoda je rozhodně lepší, než metoda "plechovka v ohništi" Pokud to někoho zajímá, tak další informace najde tady:
http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... wtopic&t=7
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

to QNX

Příspěvek od Filip »

"Dvousudová" metoda je opravdu lepší. Jenomže to asi nebude dobrá metoda pro lidi z 3+1 bez balkónu ve 12 patře :D :?
Ti musí zůstat u plechovky, trouby schopné pyrolýzy a silného větráku :evil:

Znám lidi, kteří si na "dvousudu" s pomocí plechové boudy (přenosný kryt na produkující naftové vrty :D ) ještě vyudí maso...Nebo teplým vzduchem ve zděném přístěnku na patře vysuší čerstvé dřevo...
Takže využití opravdu existuje.

Vhodná izolace je třeba něco typu rockwool, tvarovky na obložení komínů a parovodů. Skelná vata (tabulová) natahuje vlhkost z dýmu, takže raději nepoužívat. Pozor na tvarovky s hliníkovou fólií, bývá lepena asfaltem (napřed to začne čoudit a pak to dělá pěkný fireball :evil: ).

Měl jsem známého, který si takhle vytápěl kůlnu s prostorem 32m3 a ještě měl zdroj dřevoplynu do kotle na asi 20m3 obytného prostoru. Měl na to horkovzdušný agregát z bývalého JZD.
Jako izolace v tom byl elektrárenský popílek mezi dvojtým pláštěm kotle a asbestové desky na obložení.
Viděl jsem jednou jeho rozpočet. Za dřevo na rok asi 20 tisíc, ale...
Vytopil a ještě vydělal na prodeji uhlí uhlí na další dřevo.
Nezbohatl na tom, to je fakt, ale ani nezchudl.
Všichni říkali že jednou s tím vyhoří ale o tu chalupu ho nakonec připravil ne oheň ale nevyřešená restituce...
No to je jedno.

Jinak, balzové odřezky nabízeli v Českém Krumlově z výroby nábytku, za cenu paliva. Nevím jestli to ještě platí.
Problém je, že když známému dovezli fůru, byl v tom trochu namíchaný ještě smrk a lípa a jiné měkké dřevo a některé kousky byly lakované.


Několikrát jsem viděl, že někdo radil vyrobit dřevěné uhlí z dřevěné mouky. Má s tím někdo zkušenost?
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

Filip: "musí zůstat u plechovky, trouby schopné pyrolýzy a silného větráku"
Tak to je drsná metoda. Vyrábět DU v kuchyňské troubě bych si opravdu netroufl. Ty jsi to takhle někdy dělal? V elektrické to nepůjde, tam je max teplota kolem 300 °C což je na DU málo a plynová trouba už je dost velká vzácnost ............. :?:
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

já sice ne...

Příspěvek od Filip »

Ale potkal jsem pár takových lidí...
Jednomu jsem dokonce sháněl a pak montoval do okna ten větrák...
Když má větrák dostatečnou kapacitu (1500m3/h nebo více a tlak nejméně 500 Pa) a je napojen na odkouření trouby, tak máte v kuchyni(dokonce i když jsou vzduchotěsná okna) jen trochu romantické vůně táboráku :D.
Problém je cena toho odsávání, nové tak kolem 4-5 českých bez montáže :? Je možnost pořídit to komplet a s montáží, ale tak za 15-17....
Další problém je příkon 300 W a více...No ale vzhledem k 5-7kW troubě je to skoro až zanedbatené...
Horší je hlučnost na třetí stupeň kolem 90dB (populární barový větrák od asiatů má 60-65dB) Ale to se řeší montáží větráku někam zvenku. A silikonovou manžetou, aby nerezonoval do potrubí.
Ale pak to jenom přepojíte (dneska to jde jedním přepínačem)...a máte z kuchyňského koutu digestoř :wink:
Ideální pro společné soužití majetnějšího chemika s rodinou :shock:
Elektrická trouba musí mít možnost pyrolýzy.(nová tak 13 českých, z bazaru podle stavu asi za 2-5 a nebude mít to "velké okno" u kterého v reklamě slintá celá rodina i i pejsek a kočička)
Pořád lepší v troubě, než v peci ze čtyř cihel a v alobalu na dvorku, nebo v paneláku na balkóně.
Jeden můj spolužák na ZŠ tím způsobil požár.
Nevšiml si, že balkón má podlahu z asfaltu :evil: .

Na odsávání není vhodný vysavač. Výkon není dostatečný a tak po hodině se stejně zadře.
Píšu to sem proto, že znám jednoho, který použil na odsávání krbový vysavač popela (1300W) a nepřečetl si, že používat se má na plný výkon zhruba jen 20 minut...a slouží pouze k odstranění smetí a popela, nikoliv k podpoře tahu, větrání a jiným účelům.
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

sice je to lehce ot, ale žádný moderní vysavač není stavěný na dlouhodobý provoz...motor je na svoji velikost značně předimenzován (výkon) a po určité době povolí tepelná pojistka nebo pokud ji tam šikmočka nedali, tak shoří vinutí...

p.s. ten větrák k troubě je podtlakový?
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

No nevím, provádět šílená opatření za tisíce korun a pálit uhlí v paneláku ?
Není lepší vzít ty dva vyhozené sudy a DU vypálit někde venku? Náklady na metodu kterou jsem popsal jsou v podstatě nulové (složeno z bordelu, který jsem našel kolem baráku). Věřím, že i bezzemek po chvilce přemýšlení najde v okruhu známých či příbuzných někoho kdo má zahrádku a bude dostatečně ochotný pálení DU umožnit.
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

Jasně...

Příspěvek od Filip »

Jasně, že je to jednodušší se dvěma sudy.
No ale žijeme v bláznivé době. Uprostřed davu bláznů, bojujících za jakási práva... Navíc v jedné bláznivě byrokratické unii :D :evil:
Něčí soused, který toleruje masivní dýmovou clonu z barbecue, je schopný šílet kvůli malinkému čuďáčku na kterém se taví kapka asfaltu. Něčí jiný soused, silný kuřák, volá policii kvůli jedné malé sorbitolce za plotem a podobně...
Proto se někomu vyplatí 10-15 i 100 českých. Někdo si za to koupí klid u moře, někdo klid pro svoje pokusy.

Omlouvám se za OT.
Meric
Příspěvky: 25
Registrován: stř 08. zář 2010, 19:00

Příspěvek od Meric »

Spíš teoretická otázka: Jak se chová střelný prach z černého uhlí (dá se černé uhlí použít místo dřevěného)?
We do what we must
because we can.
For the good of all of us.
Except the ones who are dead.
But there's no sense crying
over every mistake.
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

@Meric: sice ti to asi moc neporadí, ale dám ti jinou otázku - zkoušel's někdy vůbec rozemlít černé uhlí a DU?
Nerostný uhlí je totiž poněkud tvrdší, navíc obsahuje víc nečistot...
Medák
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 09. zář 2010, 10:54
Bydliště: Praga caput regni

aktivní uhlí

Příspěvek od Medák »

Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Medák:
na tuto i mnoho dalších otázek najdeš odpověď v tématu o výrobě černého prachu
http://www.pyroforum.org/forum/viewtopic.php?t=54
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Odpovědět