Dotaz

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

kvako
Příspěvky: 53
Registrován: pon 16. bře 2009, 14:59

Příspěvek od kvako »

s ochrannými pracovními oděvy, něco třeba hornbach. zaleží co chceš. není lepší si ale stahnout z netu a vytisknout na samolepicí folii??...
Mr.Beer
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 18. říj 2007, 18:57

Příspěvek od Mr.Beer »

ad Pandy: viz například galenitové haldy, kde rostou houby jako po dešti, ovšem s jednou nevýhodou :-)
dado
Příspěvky: 9
Registrován: ned 01. kvě 2011, 18:25

Příspěvek od dado »

Prosím, nevedeli by ste mi náhodou poradiť, že ako správne mám vyčistiť MnO2, ktorý som získal z tých tužkových batérií. Podľa mojích predpokladov to je zmes MnO2 + C, ak sa teda nemýlim. Myslím teda či mám vyskúšať filtráciu, kryšťalizáciu, alebo nejak tak podobne. Za odpoveď vopred ďakujem.
Uživatelský avatar
CZip
Příspěvky: 146
Registrován: pon 03. pro 2007, 19:11
Bydliště: Bývalé město královské

Příspěvek od CZip »

Je dobré to několikrát promýt vodou - tím se zbavíš celkem dost nečistot. Uhlík z toho ale jen tak nedostaneš.
Záleží, na co to chceš použít. Jsou aplikace, kde by ty další nečistoty (uhlík, oxidy železa a podobně) vůbec nevadily.
Technický dotaz - zajímá mne bod varu jododusíku za normálního tlaku ...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

ak to chceš len na vývin chloru tak to nevadí
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

Příspěvek od petrsx01 »

Na vývoj chlóru je nejlepší trichlorisokyanurová kyselina+HCl , tahle kyselina je primární složka chlorových tablet do bazénu s pomalým uvolňováním. Já jsem pomocí této motedoy vyvíjel chlor při příprave SnCl4 a to byly 4mol chloru a šlo to krásně.
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
simonx
PFG
Příspěvky: 94
Registrován: pon 24. říj 2011, 21:52

Příspěvek od simonx »

Jak uz uvedl CZip, je urcite dobre napsat aspon ramcove, k cemu hodlas oxid manganicity pouzit. Pokud "jenom" na vyvoj chloru, potom nevadi ani, ze je obsazeny mlety grafit, ani ze je cast oxidu ve forme manganto-manganiciteho. Chlor je plyn, takze se z reakcni smesi lehce vydeli. Pokud chces MnO2 (at uz z jakychkoliv duvodu) vyizolovat, tak je treba nejprve treba se zbavit nadifundovaneho elektrolytu, tzn. provarit smes dukladne nekolikrat destilovanou vodou a filtrovat. Ze smesi fyzikalne oxid vyseparujes leda flotaci, ale to neni pro tebe experimentalne zrejme proveditelne, takze nejlepsi postup je vsechny obsazene oxidy manganu rozpustit ve zredene kyseline (idealni pro tebe by asi byla octova) za pritomnosti ethanolu. V praxi to znamena smes primerene dlouho varit. Nasledne vyvarit zbyly ethanol, zfiltrovat a do horkeho filtratu pridat zredeny cca 2 - 3 % vodny roztok manganistanu. Vypadne cisty oxid manganicity. Spolehliva metoda, kdyz mi bylo asi 12, tak jsem to delal nekolikrat, nez jsem dostal cisty oxid chemicky adjustovany.

Jenom poznamka - nelze pouzit misto kyseliny octove kyselinu chlorovodikovou. Lze ale pouzit sirovou, ale ocet byva dostupnejsi.
paplik
Příspěvky: 37
Registrován: ned 19. čer 2011, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Chlorid amonný

Příspěvek od paplik »

Ahoj, měl bych dotaz, protože jsem u babičky brousil po hůže jestli se dá v pyrotechnice na něco využít chlorid amonný. Mám ho asi 1,5 kg. Díky za rady.
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

Příspěvek od petrsx01 »

Dá se využít jako sublimační "barvivo" do dýmovnic, třeba chlorečnanových.

Chlorečnan draselný ............ 35%
Chlorid amonný .................. 40%
Laktóza /cukr ..................... 25%

Nebo se dá použít do chladící směsi led/NH4Cl a nebo se dá použít nasyc. roztok pro vysolování při extrakci atd.. atd..
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
ja ne !
Příspěvky: 57
Registrován: sob 12. lis 2005, 19:14
Bydliště: Praha

Příspěvek od ja ne ! »

Taky je super do zapalování vodou.
NH4NO3, rozetřený s trochou NH4Cl, hromádka "pocukrována" zinkem a kapkou vody se se měs zapálí (občas i vzdušnou vlhkostí -> neskladovat!).
Jestli kecam bludy nakopnete me ;)
paplik
Příspěvky: 37
Registrován: ned 19. čer 2011, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od paplik »

a nedá se to používat do světliček? já to zahříval chvíli nad kahanemo a plamen měl modrou barvu po chví změnil na zelenou.
A ještě jeden dotaz mám CuO dá se to využít na barvení světlic? nebo k čemu je to dobré? díky za odpovědi.
Už mě totiž nebaví dělat jen Mg světlice.
paplik
Příspěvky: 37
Registrován: ned 19. čer 2011, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od paplik »

petrsx01 píše:Dá se využít jako sublimační "barvivo" do dýmovnic, třeba chlorečnanových.

Chlorečnan draselný ............ 35%
Chlorid amonný .................. 40%
Laktóza /cukr ..................... 25%

Nebo se dá použít do chladící směsi led/NH4Cl a nebo se dá použít nasyc. roztok pro vysolování při extrakci atd.. atd..
a dal byse nahradit chlorečnan raselný dusičnanem draselným?
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

nedal. Přečti si konečně toho šidlovského :roll:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
paplik
Příspěvky: 37
Registrován: ned 19. čer 2011, 16:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od paplik »

a kde se dá sehnat dík.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Překvapivě - na internetu :wink: hledej Šidlovskij Základy pyrotechniky
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Danielyk
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. pro 2011, 17:23

Raketové palivo

Příspěvek od Danielyk »

Zdravím,
vie niekto o aké palivo ide? http://www.youtube.com/watch?v=zmMREKZW ... re=related ďakujem
Uživatelský avatar
CZip
Příspěvky: 146
Registrován: pon 03. pro 2007, 19:11
Bydliště: Bývalé město královské

Příspěvek od CZip »

Tyhle whistle mixy jsou směsy chloristanu draselného a benzoátu či salicilátu sodného (někdy i s dalšími látkami jako třeba oxid železitý a podobně).
Technický dotaz - zajímá mne bod varu jododusíku za normálního tlaku ...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

mám malý dotaz, čím odstrániť stopy po sekundovom lepidle?
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

podle toho z ceho.. existuje "rozlepovac" kterym jde od sebe odelit napr. uhlikate dily RC modelu, ale zas kuprikladu z koberce ci obleceni to asi uplne nedostanes nikdy.. :roll:
Odpovědět