Mnozstvi slozi/ delobuch

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Mnozstvi slozi/ delobuch

Příspěvek od mailou »

Mate nekdo odkaz na zakon, kde bych se docetl o povolenych navazkach pyro slozi (flash, bp) do delobuchu pro kategorii 2 a kategorii 3 ? Nemuzu to nikde najit.
odpal to
scorpions-cz
Příspěvky: 46
Registrován: sob 04. čer 2011, 18:03

Příspěvek od scorpions-cz »

Nevím jak je to teď u kategorií ,ale u tříd to bylo následovně?

Tř. II
0,4g výbuškových složí nebo 7 g volně sypaného černého prachu.

TřIII
50g výbuškových složí nebo 100g volně sypaného BP.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Příspěvek od Derrick »

Ovšem po novele zákona z r. 2010 a přijetí směrnice EU
zařazuuje výrobce výrobky do tříd výhradně na základě certifikace udělované ČÚZZS, tudíž výše uvedené dělení není již závazné.
Pokud jde o výrobek bez certifikace tak je to stejně jedno.
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

Delobuch... KATEGORIE 2 a 3 mnozstvi volne sypane sloze( zableskovka a cerny prach)... kde bych nasel tu novelu(smernici)? [/b]
odpal to
scorpions-cz
Příspěvky: 46
Registrován: sob 04. čer 2011, 18:03

Příspěvek od scorpions-cz »

Mám za to ,že je to v této normě
ČSN EN 15947-5 ale jestli někde najdeš celou volně na netu to nevím.
Jinak bych zkusil napsat na ČUZZS.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Příspěvek od Derrick »

asi jsi to dostatečně nepochopil,
v současné době, kdy defacto pozbyla platnost vyhláška 174/1992 Sb., žádná taková obecná "hmotnostní" norma či předpis neexistuje.
KATEGORIZACE výrobků bude prováděna výhradně zkušebním orgánem a to na základě posouzení KAŽDÉHO jednotlivého výrobku zvlášť, kde bude zohledněna nejen hmotnost samotných složí, ale také konstrukce, způsob iniciace, manipulační bezpečnost a spousta dalších parametrů.
Pokud snad nějaké normy, či předpisy přece jenom vzniknou, budou mít charakter interních, doporučujících a nezávazných směrnic - výhradně pro interní potřeby certifikačního úřadu.
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

Vidim, ze se nechapeme. Tak jinak...
vsichni vyrobci co cpou 5g zableskovky do delobuchu kategorie 3 (volne prodejne-s vekovym omezenim) se ridi cim?
odpal to
scorpions-cz
Příspěvky: 46
Registrován: sob 04. čer 2011, 18:03

Příspěvek od scorpions-cz »

Ale já tomu rozumím.Dokonce jsem se minulý týden účastnil jednání ,kde byl zástupce ČUZZS. Ta norma musí existovat a existuje né jenom pro vnitřní účel zkušebny. Když budu jako výrobce chtít začít vyrábět určitej výrobek ,tak musím mít snad nějaký noty ,čeho se mám držet. Jasně,že tam nejsou jenom váhy složí,ale i ostatní věci o kterých píšeš.
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

Ta norma, narizeni, zakon... Bude pravdepodobne z EU. Urcite tam bude uvedeno kolik gramu a jakych slozi v jakych vyrobcich a do jakych kategorii to patri. Pokud chce totiz vyrobce dostat na pyro-vyrobek CE a mit moznost ho prodavat v EU, musi byt mnozstvi slozi a zatrideni do kategorii nejak zharmonizovano. Pak by se mohlo stat, ze jeden a ten samy vyrobek bude v jednom state kategorie 2 a ve druhem kategorie 3 a jinde treba i 4.

A nebo rikam nesmysly? A jak rika derrick, jsem to dostatecne nepochopil?
odpal to
scorpions-cz
Příspěvky: 46
Registrován: sob 04. čer 2011, 18:03

Příspěvek od scorpions-cz »

Píšeš to dobře ta norma má označení ČSN EN xxxxxx to znamená česká státní norma evropská norma.
Já si nejsem jenom stopro jestej zda je to ta norma co píšu výše.
Vážne bych zkusil napsat na ČUZZS mají tam kontaktní formulář a zatím mi na všechno co jsem potřeboval odpověděli.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Novinka

Příspěvek od Derrick »

Tak mi to nedalo a na základě informací "škorpióna" jsem trochu zapátral a je to skutečně tak.
Norma je závazná a platná pro země EU od r. 2011 a předloha pochází původem z Francie.

V příloze přikládám tabulky s těmi hmotnostními limity.

Čerpal jsem z informací školícího střediska v Poličce, takže je celkem obtížné se v tom zorientovat, navíc to není starší dvou let.
I přesto ovšem, o kategorizaci jednotlivých výrobků, platí výše uvedené - poslední slovo má zkušebna.
Přílohy
15947_5.pdf
(108.16 KiB) Staženo 1154 x
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

To je presne ono, co jsem hledal. Dik derrick.

P.s. Cekal jsem, ze mnozstvi BP do delobuchu kat.3 bude povolene vetsi nez mnozstvi zableskovky. Holt urednik ma jiny nazor...
odpal to
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

mailou: 10g se ti zdá málo? Nejsou uvedený parametry BP...(zrnitost) :twisted:

Naopak i 5g perchlorátu v něčem co se dá koupit bez jakýhokoliv školení se mně osobně zdá poněkud víc než by bylo zdrávo...
>2g "Mega" se na otevřený dlani obešla většinou bez zranění (kdysi nechtěně vyzkoušeno osobně :moncl:), u 5g si troufám tvrdit že to bude pokaždý končit chírou nebo obvazama :evil:
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

No a? Je opravdu třeba považovat všechny za nesvéprávný debily a opravdu vyžadovat na všechno papír a školení? Je tohle ta správná cesta? Opravdu každý si běžně nechává bouchat pyrotechniku v dlani a proto je potřeba omezit všechno co by mohlo jakkoli ublížit? Co třeba zakázat i megy.. co kdyby si je někdo narval do huby nebo do zadele?
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

AKA the A píše: Naopak i 5g perchlorátu v něčem co se dá koupit bez jakýhokoliv školení se mně osobně zdá poněkud víc než by bylo zdrávo...
>2g "Mega" se na otevřený dlani obešla většinou bez zranění (kdysi nechtěně vyzkoušeno osobně :moncl:), u 5g si troufám tvrdit že to bude pokaždý končit chírou nebo obvazama :evil:
Delobuch kategorie3 neobsahuje 5g perchloratu! 2g zableskovy uz i na otevrene dlani musi nadelat neprijemnou paseku(ale nejak si nedokazu predstavit situaci, jak se muze zapaleny delobuch octnout v otevrene dlani) Do skrtacich petard (konkretne megatresku) se dava 0.4g zableskovky!
odpal to
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

mailou: prošlehlej zpožďovač to zařídí celkem spolehlivě, zvlášť ty čínský hrůzy vyráběný ručně někde v boudě za městem jsou na to dost náchylný :skull:
(tam se při otevřený dlani dá mluvit dá mluvit ještě o štěstí, co teprve sevřená! :evil: )

5g Perchlorátu bylo samozřejmě myšleno perchlorátový zábleskový slože, nebo jak jinak si mám vyložit "...not more than 5,0 g for perchlorate/metal-based report composition"
btw záměrně jsem psal "mega", nikoliv "Megatřesk" u kterýho by jeden čekal nějakou kvalitu...

Buk: jenže pak několik případů oněch nesvéprávnejch hovad bez prstů bude použitý jako důvod pro utahování šroubků :wall:
Auto ti taky nedovolej bez řidičáku, koneckonců i na odpalovače ohňostrojů (kterýho by na to co spadá do kat3 dle starý legislativy potřebovali) je "jen" školení, byť dosti předražený...

p.s. Na zakládě čeho byly vlasně stanovený původní normy pro třídy? Bylo nějaký testování na modelech nebo je to taky vycucaný z prstu?
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

No tím spíš bych čekal nadšení z jistého v podstatě uvolnění které nastalo "pro běžný lid" a ne řeči typu "to se mi zdá nějak moc bez školení"...
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Navážka 2 gramů standartní ( vojenské výbušky ) výbuškové slože v uzavřeném obalu ti vohne dlaň do pravého úhlu :o .V lepším případě jen nějaká těžká popálenina.Výkonější výbuškové solože ( jemné Mg ) by ti udělaly z dlaně sekanou :!:
Uživatelský avatar
heker-1
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25. čer 2009, 16:29
Bydliště: Out of space

kategorie/triedy

Příspěvek od heker-1 »

Ak by niekomu robila angličtina problém, tu je to i česky.
http://www.cipytex.cz/tridy-nebezpecnosti.html
Игданит навсегда
Skutočnosti uvedené v mojich príspevkoch sa nezakladajú na pravde, sú taktiež výplodom chorej mysle a nemajú z realitou nič spoločné.
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

matr píše:standartní ( vojenské výbušky ) výbuškové slože
standartni vojenska vybuskova sloz je kravina. Do vybusek se cpala zableskovka chloristanova, chlorecnanova i dusicnanova.

A sila vybuchu u zableskovych slozi neni dana jen pouzitym palivem. Takze zamenit hlinik horcikem nerovna se zvyseni vykonu.

P.S. Mate nekdo po ruce tabulku prevodu velikosti zrn u Mg(na mikrony), pokud je uvedeno v MPF ??? (MPF-2, MPF-3, MPF-4)

P.P.S. Ad. mnozstvi sloze do delobuchu...... v te legislative se operuje pouze s PERCHLORATEM. Mam tomu rozumet tak, ze CHLORATOVE zableskovky jsou do delobuchu nepovoleny?
odpal to
Odpovědět