Co do rozbušky?

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

@pentol: "jen" 10g HMTD? :skull:
Co jsem civěl na videa, (osobně jsem zkoušel jen deflagraci, do výroby většího množství se mi nějak nechtělo :evil: ) tak na 10g z toho vyváznul celkem dobře...
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Ano v celku dobře :( Trvalé následky má a né malé. Měsíc strávil v nemocnici. K výbuchu došlo při manipulaci suchého HMTD na filtračním papíře tudíš otevřený prostor bez obalu. Nejhorší prý bylo že samotný výbuch vnímal jen jako když mu do ruky někdo praští kladivem na kovadlině a s tím zároveň obrovský žár v obličeji že si myslel že mu oči lezou z důlku a praskne hlava. Prý hrůza co si nedovede nikdo představit. Pak se probral až v nemocnici. Veliké štěstí že nepřišel o oči i když pomalu týden neviděl nic jiného jen červeno. Zajímavé je že měl filtrační papír zasekaný v kůži i na břiše přes to roztrhané tričko. Tohle téma bych ale možná zařadil do nehrajte si s bezpečností. :?
Uživatelský avatar
Nitro007
Příspěvky: 200
Registrován: ned 04. lis 2007, 19:22

Příspěvek od Nitro007 »

Pokud vyráběl 10g HMTD tak je to jeho blbost. Laborovat s takovýmhle množství už je o hubu. Ostatně zrovna tak může zklamat i jiná třaskavina. Další věc je potom ta, jak se ke třaskavině choval. Ono postupem času získává člověk důvěru….

Takovéhle množství HMTD je lepší uchovávat třeba v technickém benzínu, už proto že benzín je hydrofóbní , dobře pak vysychá a podstatně snižuje nebezpečnost skladování.

Pokud ládoval gramové ruzbuchy z HMTD tak se není čemu divit. Vzdyť jen pro iniciaci pentu stačí pár desítek mg HMTD, není důvod vůbec dělat větší množství. Navíc nikde není psáno, že i rozbucha z komerčních třaskavin nemůže nikdy nečekaně vybuchnout. Prostě to nebezpečné je a bylo a nikdy to není radno podceňovat.
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

jaký máte názor na použití dinolu, nebo pikrátu draselného či amonného na primár rozbušky?
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Co se týče dinolu. Pokud se vyrobí v jemně práškové formě, např. po vysrážení při přečištění, tak má děsně malou sypnou hustotu, prášek je nesypatelný a dostat ho do dutinek je porod. Daleko horší pak je, že se snadno elektrizuje, což jednak přináší riziko náhodné iniciace, ale především se už tak blbě manipulovatelný produkt nalepuje nebo naopak odskakuje vlivem statického náboje.
Výše uvedeným problémům se do značné míry lze vyhnout přípravou dinolu v jemně zrněné formě. Toho lze dosáhnout specifickým postupem přípravy který je tady popsán. Jenže tam je zase jedno "ale". Takto připravený dinol se choval trochu podivně, po nalisování se v průběhu krátké doby měnila jeho iniciační schopnost (podle všeho). Domněnka byla, že to mohla způsobovat okludovaná voda. Tahle věc ale zůstala otevřená a žádné další bádání tímto směrem neprobíhalo.
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

a co ty jiné pikráty? je jich mnoho druhů, je praktické je využít v rozbuškách jako primár?
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Já bych se kouknul třeba do Urbiho. :wink:
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

ano, zapoměl jsem, proniňte, už vím co budu dnes večer dělat :)
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

míchač

Příspěvek od Béda »

Dokonce i já, zarytý garážový míchač všeho se vším, jsem zjistil, že je kolikrát lepší studovat v teple u počítače, než aby mně obden zvonilo v uších z nečekaných vynálezů.
Naposledy upravil(a) Béda dne sob 01. čer 2013, 07:42, celkem upraveno 1 x.
babuc
Příspěvky: 114
Registrován: úte 15. kvě 2007, 16:56
Bydliště: Falknov

Příspěvek od babuc »

Nastrouhal jsem sirky a jede to jak rus. Pro větší brizanci zkusím ještě nadrcenou prskavku. Příště.
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

podvojné soli

Příspěvek od Béda »

V rámci tématu bych si dovolil připomenout, že i soli podvojné mohou mít svůj význam coby sekundár do rozbušek. Celé pojednání v souboru PDF se dá vygooglit pod:
Journal of Hazardous Materials 171 (2009) 1175–1177
Jako primár na všechny testy byl použit azid olova 0,3g. A konstrukce rozbuchy viz. obr. Vzhledem k tomu, že se jedná o "pouhé" podvojné soli, některé hodnoty jsou dosti zajímavé. (EN) ve vzorcích je zkratka pro ethylendiamin.
Přílohy
materials
materials
Journal.jpg (204.48 KiB) Zobrazeno 19407 x
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

drátěnka

Příspěvek od Béda »

Jelikož výtěžky HANP z niklového plechu byly malé, tak dědkovi padla do oka drátěnka na nádobí. Obchodní název, ocelová drátěnka. Toť vše. Drátěnka se vyznačuje ohromnou kovo-směnnou plochou. A´t už je z čehokoli, podle lesku to rozhodně není ocel. Drátěnka nerezne. Co je to zakov nevim, ale: Do sklenice 15g AP+80g čpavku+ jedna drátěnka. protřepáváno 10 minut. Vychlazeno na +5C, vzniklé bílé krystalky odsáty podtlakem do polosucha. Dosušeno na filtračním papíru při 40C. Výtěžek 1,5g bílého jemného prášku. Prvotní zkoušky: 0,05g na alobalu žhaveno ze spodu plamenem svíčky. Hromádka se roztavila do sklovité tekutiny, začala se vařit a pak vzbuchla bez plamene. Na alobalu zůstal bílý poprašek, který se dá snadno setřít prstem a mezi prsty drhne.0,05g umačkáno do kuličky do asi 5ti vrstev alobalu, kulička žhavena svíčkou. Ozvalo se pufnutí doprovázene obláčkem bílého dýmu. Při tření 0,02g mezi kladivem a palicí co největší silou se nestalo nic. Opakováno 3x. Mírnými poťuky vytvořena kladivem na palici placička, vzorek opět cca 0,02g. Po urychlení kladiva 250g z výšky 10cm dochází k detonaci a to opakovaně. Zkoušeno 5x. Hromádku 0,1g nelze hořící špejlí zapálit. Vzorek se začne tavit, bílý prášek se začne měnit na černou sklovitou tekutinu, pak to prskne a nepatrná (natavená) část vzorku uhasí špejli. Plamen je zeleno-modro-bílý, krátký ale úzce směrový. Nejspíše se jedná o kovový koplex chloristanu. Podle všeho to vypadá na diamin chloristanu zinku. Ale to vůbec není jisté. Kdyby někdo náhodou věděl z čeho jsou dnešní moderní drátěnky, tak by se mnohé vysvětlilo. Dědek pokusník vám bude povděčen.
Béda
Výzkum deflagračně detonačních energetických materiálů
kammo
Příspěvky: 152
Registrován: pon 15. lis 2004, 14:55
Bydliště: Slovensko

jnh

Příspěvek od kammo »

Skusal som googlit,mala by to byt nerez...logicky je to najvhodnejsi material co sa ceny a vlastnosti tyka,pochybujem ze by to vyrabali z netradicnych kovov.No na druhej strane je cudne ze nerez ako velmi odolny kov sa ti tak pomerne lahko rozpustil v nie najagresivnejsich chemikaliach...presne zlozenie nerezov nieje problem zistit,okrem zeleza by tam ma byt chrom,nikel,molibden a bohvieco este.
http://www.megastro.cz/cistici-nerezova ... a/d-72699/
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Nerez zřejmě je, zinek to není zcela jistě (na drátěnku je moc měkký a moc reaktivní).
Takže bych doporučil drátěnku nechat v kuchyni a koupit si zelenou skalici. Výroba z kovu v elementární formě nedává ani v tomhle případě smysl.
Bonusové video výroba drátěnky zde :) :
https://www.youtube.com/watch?v=iaDzLP3TT_I
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

drátěnka

Příspěvek od Béda »

Děkuji za zájem o víceméně alchymistickou problebatiku.
Výzkum drátěnky pokročil, takže mohu přispět dalšími vědeckými poznatky. Chuchvalec byl podroben další zatěžkávací zkoušce. Po separaci 1,5g (xy třaskaviny) byl roztok doplněn o další chloristan a čpavek a drátěnka vystavena jeho působení po 8 hodin při 43C. V hermeticky uzavřené sklenici. Po vymrazení na 0C se už v roztoku neobjevil ani ždibíček čehokoliv vysráženého. Veškerá reakce proběhla prvních 10 až 15 minut, jak bylo popsáno. Drátěnka změnila barvu ze stříbřitě bělavě lesklé na méně lesklou ale stále stříbrnou barvu. Která je nejvíce podobná nerez plechu. Fotka trochu zkresluje, ale i tak přikládám. Dle mého soudu je základem drátěnky nerez, pokovený velmi slabou vrstvou jiného kovu, nebo směsi kovů. Ta zreagovala poměrně rychle a tím bylo dílo dokonáno.
Béda
Přílohy
záhadná drátěnka
záhadná drátěnka
drátěnka.jpg (208.14 KiB) Zobrazeno 18575 x
Výzkum deflagračně detonačních energetických materiálů
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pokud je to nerez, tak bych spíš bych typoval, že se z dostupné povrchové vrstvy odplavilo to co se odplavit mohlo, nejspíš železo, a zbyly v ní jen ty odolnější součásti, které ani při aplikaci šamanských tanců prostě do vodného roztoku dobrovolně nepřejdou. A k železu v hloubi drátěnky se už zřejmě roztok nedostane.

Jako méně pravděpodobnou bych viděl možnost, že se jednalo o obyčejnou ocel, ale pokovenou proti korozi. Pokovená nerez ocel to asi nebude, to by fakt nedávalo smysl něco takového vyrábět, natož používat to na nádobí :)
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

omluva

Příspěvek od Béda »

Tak už je to jasnější, omlouvám se za dědka, dělá všechno na honem. Drátěnka začala konečně reznout. Sice je to vidět jen pod lupou a na několika málo místech, ale rez to je jak vyšitý. Moje doměnka je, že nosný základ je obyčejná ocel, pokovená dalšími dvěma kovy. Z nichž první se nechal k reakci strhnout a druhý se jen (během vehementního klepání) místy ošoupal až na ocel. Celé snažení vedlo akorát ke zničení pěkné drátěnky s prachmizerným výtěžkem kdoví čeho :D Drátěnkový pokus již nebude dále rozvíjen. Všem přítomným děkuji za snahu.
Béda
Výzkum deflagračně detonačních energetických materiálů
Odpovědět