výbuch akumulátoru

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

výbuch akumulátoru

Příspěvek od Filip »

Byli jsme něco odpalovat a měli jsme roznětnici a náhradní Pb akumulátor italské výroby Fiam 75Ah.

Jednomu maníkovi pak z blbosti spadl ze svahu, klouzal asi 3 m a převrátil se dole vrškem dolů.
Chtěli jsme pro něj slízt a najednou slyšíme nějaký takový kňoukání, jako když uniká z píchlý gumy vzduch a akumulátor vybuchl, kusy lítaly tak metr daleko a šla z toho štiplavá pára. Doteď jsem věřil, že to vybuchne jenom při zkratu, ale tohle vypadá nebezpečně. Nemůže to bouchnout jenom prostě kvůli tomu, že se nějak smíchal elektrolyt nebo tak něco? nebo nezahřál se nějak nabíjením kondenzátoru (al to by bylo divný, měnič bere tak 1 A max.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Spíš se tím kutálením utrhly desky a zkratovalo se to vevnitř...
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

Příspěvek od Dalca »

Pánové, tak tohle jsem zažil také. byl to klasický autoakumulátor 55Ah, krapet mi vyklouz z ruky a spadl mi nejdřív na hranu stolu, pak na židli a posléze zkončil na podlaze... syčení, rána , sejrovka s papírem ze separátorů všude, olovo už méně. V rámci likvidace katastrofy v garáže mi prošlo rukama spoustu "střepů" a jeden kus.. stavený desky pěkně k sobě, roztavený plast... tu ránu měl na svědomí vnitřní zkrat na 2 článku... :wall:
Obeně bych tvrdil, že s olověným akumulátoren není dobrý moc mlátit.
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Odpovědět