průkaz odpalovače ohňostrojů

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Zdravím. Nemá někdo materiály co se probírá během výuky kurzu?
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

kurz Bojkovice

Příspěvek od mailou »

Tak pridam par svych postrehu z probehleho kurzu v Bojkovicich zacatkem cervna. Shrnul bych to jednim slovem.....AMATÉRIZMUS. Těšil jsem se na týden plný zajímavého povídání a plodné diskuzi o pyrotechnice. Místo toho jsem se dočkal jen nudného monologu několika starých pánů, kteří s dnešní pyrotechnikou nemají již nic společného.
Povídání o komunistických ohňostrojích a vzpomínání na dávno zašlou slávu ZEVETY a.s. bylo tak na usnutí. Máme rok 2009 a když se na kurzu začalo mluvit o přebíjení ocelových moždířů v rážích i 6" myslel, že snad špatně slyším. To že si pletli zápalnici se stopinou, mě pak už nemohlo překvapit. A když jsem podotknul, že zápalnice může být i v papírovém obalu (viz. většina zpožďovačů u kulovek, válcovek...) byl jsem odměnen nechápavým pohledem. Prostě zeveta před milionem let výráběla zápalnice jen plastem potažené a proto žádné jiné neexistují. Jelikož mám pyrotechniku rád a když něčemu nerozumím, tak se zeptám, zeptal jsem se i na funkci římské svíce. Nebylo mi jasné (z nákresu ve skriptech) jak může chytnout napřed lift pod světličkou a pak teprve švětlička(tak popisoval funkci lektor). Nakonec připustil, že skutečně funkce být taková jak říkal nemůže. Nebylo to technicky možné. No úsměvných momentů bylo opravdu dost a mnohokrát jsem si říkal, jestli jsem skutečně na kurzu odpalovačů :idea:

Těšil jsem se na setkání a seznámení se spoustou pyronadšenců a doufal jsem, že s někým proberu problematiku zrnění BP (to mě teď nejvíce zajíma). No opak byl pravdou.
Když mi kolega v kurzu na otázku zkušeností s pyrotechikou začal vykládat historky o tom jak hází dělobuchy do skleněných lahví....

Druhý mi pak dal doporučení na senzační výrobek v sektoru kulových pum a to na baronovy gule...

no mohl bych tak psát o každém účastníkovi,ale nebudu. Nechci je nějak hanit, ale byl jsem opravdu zklamany. Čekal jsem něco víc. Jak od lektorů, tak od účastníků :(

Takže pro všechny zájemce!!!!!! Kurz je příšerná nuda a dozvíte se nového leda hovno. Lepší je se na nic neptat. A pokud budete mít štěstí na kolektiv jako jsem měl já, bude to promarněný týden.

Ale aby tu nebyly jen same negativa, byly na kurzu i dva schopni lektori, kterych povidani me probralo z tydeniho polospanku. Skoda, jen ze mluvili jen jeden pul-den.

P.S. jestli potkam v nejblizsi dobe scaner hodim skripta na net
odpal to
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

To já měl na březnovém kurzu podobné zážitky s lektory, ale určitě lepší kolektiv účastníků kurzu podle toho jak píšeš :D
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

kurz

Příspěvek od srabsrab »

No kolektiv si clovek nevybere..... ja osobne jsem zazil bohuzel naprosto nepouzitelny lidi na pokec na pokoji :( ostatni ucastnici celkem v pohode ... smula no.
Ty prednasky jsou vycemene nudny, ale na druhou stranu muzeme byt radi, ze jeste existuje misto kde se da ziskat opravneni pro legal cinnost za necelych 13 litru i s plnou penzi a ubytovanim....... Az to zabali a zbude jen Policka za XXL penez tak to bude teprve ta spravna komerce......
Kdyz nam tenkrat vykladal inspektor ze se chystaj novelizovat podminky pro ziskani tim ze bude doba kurzu delsi = mnohem drazsi a nudnejsi, tak sem mel chut ho necim pretahnout, protoze uz opravdu nevim co by se tak mohlo probrat? Teda za predpokladu, ze by s tim take vzrostly moznosti cinnosti a ne jen pouhe muzes koupit a pouzit pouze tyto vyrobky a maximalne je muzes dle navodu znicit...(na to neni ani potreba tak dlouhy a drahy kurz jako je nyni...)
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Mám takový dotaz. Na stránkách Pyromoravie psal pan Hradil že se od nového roku mění zákon a to co bylo na průkaz prý bude volně prodejné od 18ti let. Je na tom něco pravdy nebo si dělal legraci? Jestli je to pravda tak k čemu mi teď bude drahý průkaz?? :evil:
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

Hradil

Příspěvek od srabsrab »

Jako by si neznal Hradila.... snazi se byt vtipny, ale moc mu to vetsinou nejde.... teda alespon z tech emilu co od nej mam a te jeho knihy prani a "stiznosti"
Uživatelský avatar
draslík
Příspěvky: 190
Registrován: stř 30. led 2008, 12:46

Příspěvek od draslík »

No ona to zas taková kravina není, zkusim laicky popsat vocogo.
Příčina je taková, že nějaký "inteligentní" jedinec (jistě nějaký pyroznalec :wink: :lol: ) vvymyslel novou reformu.
Stručně řečeno jde o to, že se celá "jakoby 2. tř." posune do" 3. tř".
To byl asi ten "žert" od pana Hradila.
Kéž by to bylo tak jednoduché. Od nového roku a jeho průběhu nás čeká serie několika změn, jejichž přesné znění neznám a tudíž je nebudu vysvětlovat. Důsledkem bude pouze pro ty jenž pyro nakupují v trafikách apod. jen to, že nekoupí nic jiného než přednabitou kulovku v laufu.
Jestli o tom ví někdo něco víc, at se vyjádří, ti co mají průkaz by to mohlo zajímat.

My jsme ale ani nic jiného čekat nemohli - viz. dnešní mládež. Bohužel většinu lidí při pohledu na římanku kupříkladu nenapadne nic jineho než vzít ji, k tomu flašku Ferneta na posilněnou a hurá jít s tím po sobě střílet :wall:
nemá to cenu v těch gramech... :fun:
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

2do3

Příspěvek od srabsrab »

Coze? To jako od mirneho uvolneni k vetsi represi? Takze uz nebude alespon na silvestra trochu veselo na obloze? A nelegalni prodej na stancich o to vice pokvete ..... no to je zase chytre .. to musel nekdo opet hodne premyslet nez vynalez takovou kravinu ..... teda jestli je to pravda...

Negativa takovehoto opatreni: Vice utrzenych prstiku a podobneho zohaveni "expertu" kteri se dostanou maximalne k par znecistenym chemkalaiim v drogerii a prectou si pred nakupem par zarucene "dobrych" navodu na jejich upravu....
Vice nelegalniho prodeje.....
Mene drobnych "ohnostroju"
....

Positivum: Muzu si klidne zacit uctovat nehorazne sumy pac bez prukazu ohnostroj neuvidite holoto :d

Ne vazne doufam ze to je jen takovej ftipek..... pac magorovi se neda dat do ruky ani normalni svicka a tu si koupi i tak kdekoliv....
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Já mám ale takové tušení že nám na kurzu OO říkali něco ve stylu že se chystá novelizace a to taková, že trojka bude od 18ti a čtyřka na průkaz ale už bez povolení ČBÚ. Ale říkali že je to hudba budoucnosti tak fakt nevím. :roll: Nejlepší by bylo kdyby někdo našel úplné nové znění zákona abychom měli jasno.
Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
kony
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 24. dub 2008, 18:18

Příspěvek od kony »

Podle mého názoru by mohla být směrodatná "Směrnice EU o uvádění pyrotechnických výrobků na trh " - 2007/23/ES , kde je jsou popsány věkové hranice přístupnosti tříd /strana 5 , článek 7/ a následně v druhé části i rozčlenění výrobků do tříd . Skutečně tedy dojde k posunům dostupnosti tříd , avšak vyhláška dává volnou ruku členským zemím ve smyslu zpřísnění podmínek pro prodej jednotlivých tříd ...
Klasifiakci výrobků naleznete na straně 10 , odstvec 5 a jeho pokračování na dalších stranách .

Směrnici máte v tomto odkaze na webu mr. Hradila :

Kód: Vybrat vše

http://www.pyromoravia.eu/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,1/Itemid,1/lang,cz/ 
. :idea:

Kony !
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek
MartasZLA
Příspěvky: 11
Registrován: sob 02. led 2010, 00:13

Příspěvek od MartasZLA »

Ahoj tak jsem si pročetl tohle vlákno a jsou tu napsány zajimavé věci. Jsem nadšenec do ohňostrojů tak jsem se rozhodl také si udělat průkaz ale asi se mi to nevyplatí protože jsem to chtěl hlavně kvůli kompaktům III. třídy a chemik nejsem... Narazil jsem zde na informaci že by III. třída měla být dostupná bez průkazu. Je to pravda? Nevíte kdy ta novela může být platná? Jestli je to pravda tak by to bylo super II. třída je dobrá ale něco tomu chybí...
Uživatelský avatar
Mihal
Příspěvky: 44
Registrován: sob 26. úno 2005, 10:56
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mihal »

Vcera som akurat zbezne cital stranky pyro moravie, kde to v diskusii spominal majitel ci kto to je :) Lenze z jeho prispevkov neviem rozlisit kedy si robi srandu a kedy pise vazne, kedze jeho odpovede su take ako otazky... Avsak podla mna by to bolo super, ale ma to aj nevyhody - idioti dostanu do ruk silnejsiu pyrotechniku a teda je tu vacsia pravdepodobnost zraneni - kopa dristov v spravach - zas budeme ohrozeni iba my zo strany rodiny a jej netolerancie.... Navyse keby to predavali aspon 18 rocnym, lenze obchodnikom je jedno...
Keby nieco, tak nic :B
MartasZLA
Příspěvky: 11
Registrován: sob 02. led 2010, 00:13

Příspěvek od MartasZLA »

To je pravda no já sám jsem tento silvestr zažil pitomce kteří házeli ožralí kulovky mezy lidi... :evil: . Já znám z třetí třídy pouze kompakty k ničemu jinému jsem se na internetu ani v okolí nedostal takže si myslím že lidé co se o to nezajímají se k tomu málo kdy dosnanou. Jak to chápu já tak většinou rozdíl u kompaktů druhé a třetí třídy je rozdíl jen v počtu výmětnic které jsou v kompaktu i když je to stejná ráže takže kdyby se prodávaly zase taková katastrofa by to nebyla.
123
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25. led 2009, 15:26

Příspěvek od 123 »

ono 3 neni tak rozsirena, lebo dnes ma malokto preukaz odpalovaca, a tak je aj ponuka v stankoch mensia, ale keby bola 3 od 18 rokov, tak verim tomu, ze by sa jej ponuka v obchodoch zvacsila
ale zas by mozno niekoho odradzovala vyssia cena
MartasZLA
Příspěvky: 11
Registrován: sob 02. led 2010, 00:13

Příspěvek od MartasZLA »

Ano to je pravda a kdo průkaz má tak si zdroj vždy najde. Modlím se aby to byla pravda a trojka byla povolena ale kdo ví jak to dopadne...
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

třídy, směrnice....

Příspěvek od Dalca »

To máte tak:
Do tříd se pyrotechnika řadí dle hmotnosti slože. Nemá na to vliv počet laufů kompaktu.
Co se tejče dostupnosti:
Vietkongu na tržnici je to stejně jedno, prodá cokoliv komukoliv.
Leckdy i jiný prodejce přimhouří oko a prodá co by prodat neměl.
Já osobně zastávám názor, že ožralým jedincům nepatří do ruky ani sirky, natož jakákoliv pyrotechnika.
To čeho bývám různě svědkem je opravdu k pláči, když domyslíš následky.
Nicméně tohle nevyřeší žádná směrnice.
Osobně bych navrhoval zavést pro prodejce fyzické tresty.
Nejlépe tak, že bych dotyčnému Haj -Taj narval pyrotechniku do prdele a odpálil. Třeba by si pak rozmyslel prodávat cokoliv komukoliv za ceny které likvidují slušný obchodníky.
Člověk který se krapet orientuje v pyrotechnice, případně investuje do sebe i nemalou korunu nepáchá zvěrstva, protože si uvědomuje, co se může stát. (teda měl by si uvědomovat)
Z posledního ohňostroje přikládám fotku jedné selhávky. Jedná se o 150 válcovku, selhal časovač tak dopadla 15m od odpaliště celá zpět na zem.
Vzhledem k její váze (bratru dobré 3 kila...) stačí když si kdokoliv představí, že mu tohle spadne z vejšky kolem 200m na hlavu. A nemusí to na tý hlavě ani odejít. Jedná se o Italku Esplosioni Multicoloro, žádnej šmejd z tržnice (ten "čudlík" nahoře je vlastně kanál, ve kterým je mimo jiný zpožďovač - ten odhořel, ale nějak nedošlo k iniciaci burstů. Bylo mi ji líto , tak jsem si ji nechal jako dokumentární kousek selhávky) A přesto se chybička vloudí. No řekněme si, že i 50 titanka umí udělat svý, když ji nějakej kokot hodí třeba mezi lidi..... :death:
Přílohy
Obraz(06).jpg
Obraz(06).jpg (87.05 KiB) Zobrazeno 33284 x
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
mladim
Příspěvky: 12
Registrován: pát 27. úno 2009, 13:57

Příspěvek od mladim »

Kto si chce zohnat pyrotechniku III. a VI. si ju aj tak zoženie od známych alebo od vietnamcov.Ked som videl vlanajšieho silvestra na námesti odpalovat delovky len tak z ruky a hadzat medzi ľudi tak som mal dost a este k tomu ti debilný policajti co stali o 20 metrov dalej sa len tak pozerali.Keby povolili pyrotechniku III. len by bolo takychto individuí viacej.A napríklad ked vidim deti ako kupuju pyrotechniku :shock: ,niekde im aj nepredaju ale zozenu si nejakého bezdomovca.A toto väčšinou v supermarketoch.Toto je moj názor.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Máš pravdu, samozrejme - lenže čo môžu aj tí policajti v danom momente asi tak urobiť?
Asi jedine to, čo navrhuje Dalca pre rákosníkov...
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
MartasZLA
Příspěvky: 11
Registrován: sob 02. led 2010, 00:13

Příspěvek od MartasZLA »

Tak z pyrotechniky od větnamců mám také strach člověk nikdy neví... Jinak bohužel nikoho známého nemám kdo by mi to po známosti prodal(Myslím jen kompakty nic jiného vyžšího jak II. třídu bych raději neryskoval).
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

pyro obecne

Příspěvek od Dalca »

Ono není to o tom, od koho koupíš - obchod, vietnamec...
Problém je v tom, že tržnice s pašovaným matrošem a jinak levným matrošem prostě kurví ceny.
Pak i v obchodu musí prodávat za podobný ceny, aby přežili. tudíž taky nakupují co nejlevnější čínu.
Výsledek? nekvalita, nespolehlivost.
Přitom i kvalitní, renomopvaných značek a výrobců produkce občas selže.
Problém je v tom, že díky neviditelný ruce trhu se stále snižuje kvalita produktů na trhu. proč koupit kulovku za 50 když "stejnou" seženu za 20? Jenže rozdíl je
a) ve složích - prostě čistota barev, provedení efektu atd
b) ve spolehlivosti
No a v tom je ten problém.
jenže když máš nespolehlivý ponožky za 100Kč 20ks od vietnamce, tak je prostě vyhodíš.
Jenže když máš nespolehlivých 100g slože, tak můžeš třeba zapálit, zranit, zabít...
Když k tomuhle přidáš neznalost, chlast tak je smrťák nabíledni.
Policajti na náměstí, kde je 5000 lidí nic nezmůžou, leda tak když něco opravdu nevyjde tak zavolaj sanitku.
Prostě to je problém rázu Společenskýho a ne jen lokálního.
Pomůže leda osvěta, ale řekněme-si, že ve škole nic moc, v médiích démonizace všeho, což naopak spíše přitahuje další zájemce z řad mladejch rybízků, co chtějí být za kingy.
S tím legislaiva nic asi hned tak nevymyslí.
Na nastolení pořádku máme nedostatek kontrolních orgánů, postihy směšný (oproti zisku, že) takže nevidím řešení.
Osobně střílím čím dál míň velice vybírám kde a co provedu a jak bude celá akce organizovaná. Nejsem zvědavej strávit zbytek života v kriminále za ublížení na zdraví či zabití... to fakt není sranda. Stačí mi, že jezdím každej tejden na D1 - už to je hazard jak sviňa...
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Odpovědět