Pomoc laikovi

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

Pomoc laikovi

Příspěvek od Rivett »

Zdravím všechny zkušené "pyromany" 8)
Po přečtení všech dostupných návodů a postupů, bezpečnostních opatření atd. obsažených zde i na jiných fórech jsem se při max.dodržování všech doporučovaných pravidel pustil do výroby některých triviálních legrácek. Mám na mysli samozápalné směsi, dýmovnice, petardy atd. Naposledy jsem si podle Vašich a jiných receptů vyrobil DAP. Jistá potíž pro mě ovšem nastává s vyrobením rozbušky. Po přečetení všech příspěvků zde obsažených vidím, že jako i v jiných oborech není jednoznačná shoda v tom, která slož je k iniciaci DAP "nejvhodnější a nejbezpečnější". Někdo preferuje azidy a fulmináty, někdo HMTD. Někdo razí odpálení rozbušky pouze elektricky, jiný nedá dopustit na zápalnici. Pokud se týká přípravy, vím přesně kde co sehnat, jak směs vyrobit, ale protože mám neustále na zřeteli varování zkušenějších, že třaskaviny jsou velice citlivé zboží a nechci být průkopníkem v činnostech, které mnozí z Vás zvládají téměř poslepu, rád bych požádal Vás zkušenější, zda byste někdo nebyl ochoten se se mnou za určitých podmínek podělit o část přebytků svých skladových zásob?? Velice byste mi tím pomohli. Předem děkuji za pochopení.
keny
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. led 2007, 02:13

roznět

Příspěvek od keny »

Nechci ze sebe dělat odborníka , ale pár DAPek sem už odpálil , a to pouze s rozbuškami z HMTD iniciovaného zápalnicí a pokaždé to vyšlo. HMTD vyrábím z Hexy , technického peroxidu a kys. citrónové. (nekamenovat za technické chemikálie prosím , vyrábim vždy jen malé množství a okamžitě ho spotřebovávám). Takže moje rada zní takhle.
Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

HMTD

Příspěvek od Rivett »

Díky za příspěvek. Zatím mi jako nejjednodušší rozbuška také připadá ta s obsahem HMTD. A to jak po stránce dostupnosti surovin, tak po stránce technologického postupu. Pokud se mi nepodaří získat už hotové rozbušky, asi půjdu také touto cestou, ale dám raději přednost chem. čistým surovinám. Laboratorní hexametylentetramin zase tolik nestojí. Většina nechtěný výbuchů HMTD je připisována na vrub právě nečistým surovinám.. Nicméně raději bych získal už hotový produkt.. :wink:
Obal rozbušky používáš plastový??
keny
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. led 2007, 02:13

rozbušky

Příspěvek od keny »

Používám papírový dutinky o síle stěny asi 2 mm.Je to asi nejlevnější a nejlepší. Jo a bejt tebou bych radši nežádal někoho , aby ti dal/prodal třaskavinu - mohlo by to dopadnout celkem nedobře :old:
Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

Nežádat?

Příspěvek od Rivett »

Joo?? Měl bych se obávat nekvalitního materiálu anebo trestně-právních postihů?? :shock:
Když sypeš HMTD do dutinek, řešíš nějak uzemnění anebo spoléháš na to, že u papíru by statický náboj neměl vzninout..
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Zdravím
Až tak explo pyru nerozumim jen sem tam doněj fušuju, ale stojím si za názorem že na zdraví by se šetřit nemělo a taky nadtím že nejjednodušší a nejlevnější cesta nebejvá pokaždé ta nejlepší. Sehnat nekde krapet rtuti na FHg neni až takovej problém a neco málo PE pro sekundár se dá koupit .. pro rozbušky ho moc nespotřebuješ ..
No a co se týka toho že by ti někdo rozbušku poslal tak na tuhle variantu bych moc nespoléhal .. je nereálná
s pozdravem Bobo.
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
keny
Příspěvky: 5
Registrován: úte 02. led 2007, 02:13

Příspěvek od keny »

no , u papíru celkem statický náboj nevzniká(ještě se mi to nestalo), ale nechtěl bych se s tím setkat :colt:

ad Bobo : někdy je to celkem závažnej problém , sehnat rtuť. Sháním už asi tři čtvtě roku a jako jedinej zdroj se mi jeví teploměry :( , takže jestli mi poradíš , kde jí sehnat , budu šťastný.
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Sám taky rtuť nevlastním, používam AO takže mě neni ani třeba, ale dá se splašit v tebou řečenejch teplomerech nebo v rtuťovejch spínačích, taky se občas vyskytne nekde na starý půdě taky sem někde na netu videl že prodávali rtuť pro tvorbu amalgámu pro zubaře bohužel na link si nevzpomenu :(
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

Poděkování

Příspěvek od Rivett »

Rád bych touto cestou vyjádřil své díky těm sdílným, ochotným a hlavně chápavým uživatelům pyrofora, kteří mi svou vstřícností umožnili posunout se dále v oblasti aplikace teoretických poznatků do praxe. 8)

Škarohlídům a pochybovačům bych si dovolil vzkázat, že dostupnost veškerých informací, technologií, zboží a služeb je v dnešní době pouze otázkou dohody o ceně :wink:

Chemii zdar!!! :twisted:
Uživatelský avatar
Panter
Příspěvky: 7
Registrován: pon 15. lis 2004, 23:26
Bydliště: V horách a to dosti vysoko :)

Příspěvek od Panter »

To Rivett : že jsi docela simpatiko (hnedle se neročiluješ a nenadáááváš), pokusím se (slovo pokus s tím má opravdu něco společného :)) ti ukázat jednu z dalších mnoha cest : dusíkaté vápno - dusičnan amonný - varem zkoncentrovat sírovku - zinkový prach by taky nemusel být problém, dusitan draselný uff voubec né ... no popřemýšlíš-li-si a oželíš-li-si :) tu spoustu práce (testnul jsem to jednou a stačilo to :)) máš slušnou náhradu za HMTD ... další jednodušší možností jsou acetylidy, ale tady opatrně při jejich výběru (jsem žádostiv, co nastuduješ a pro co se rozhodneš :), každopádně než začneš, dej vědít, by jsme (doufám že ti pomůžou, a nejen tobě, i ostatní) ti mohli řádně vynadati do neschopenců a ukvapenců a nepřemýšlivců :))
p.s: pro profíky : jedna z možností pro praxi s možností nákupu pouze v drogérii ... gdo má vědomosti, možnosti, věk a prachy zvolí samozřejmě jinou cestu :)
Fakt, jak se nametu moc kecám ... jdu se z tego vyspat :)
Bezpečné exploze všem, přeje Panter.
syrius

Příspěvek od syrius »

Aká by mohla byť rýchlosť výbušneho rozkladu zmesi dusičnanu amonneho s hliníkom.
Aby som to upresnil, zmes vsypaná do papierovej rolky priemeru 50 - 100 mm s hrubkou steny minimalne 5 mm zo silnými upchávkami.
V 1/3 by bola zmes s vysokým obsahom hliníka ( prípadne aj síry - vzdialeny príbuzny flashu ) takže zmes bude citlivá už aj na plameň a takto sa plameň preniesol na zvyšné 3/4 zmesi, s nižším obsahom hliníka ( nie flash )
ThankYou
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pokud si myslíš, že to odpálíš jen plamenem, tak si buď jist že to nebude detonovat a pouze to deflagruje (při nejlepším) rychlostí řádu stovek m/s... a to ještě jen pokud to odpálíš aspoň menším množstvím klasického flashe. Klidně je možné, že při slabším zážehu to jen vyhoří.. nebo ustřelí ucpávky a šmytec..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Pepe
Příspěvky: 94
Registrován: pon 21. lis 2005, 15:04

Příspěvek od Pepe »

Pro Rivetta: NO, abych pravdu řekl.. Podle mě správný samodomo "pyrotechnik" by měl projít všemi obdobími.. I těmi velmi nebezpečnými. Měl by okusit ACP, HMTD a s přibývajícími zkušenostmi a získávanými informacemi se praktickým způsobem prokousávat k "luxusnějším" záležitostem - azidy, fulmináty, PETN, Hexogen, (vyjmenovávám sice jen zlomek toho, co všechno vyrobit a otestovat jde, ale je potřeba si tím projít od začíku). Kupříkladu já tak v 10-11 letech škrábal sirky, míchal hliník s kde čím, zkoušel umotat co nejlepší prach, pak jsem začal lenivě s ACP, popř HMTD, potom trhavky na bázi ledku amonnýho.. A dnes v 23 letech mám za sebou tolik odpalů, tolik raket, tolik přeraženejch klád, propálenejch pásovin, že už se mi ta videa "pokusů" nevejdou do kompu. Dopřávám si standartní luxus ve formě azidu, hexogenu, oktogenu, pentritu, již "opovrhuji" peroxidy a nesnažím se vyrábět "na sklad", protože bych toho měl opravdu řády až desítek kil.
Dál nechci být skeptický, nebo nějak relativizovat tvoje budoucí možné úspěchy s odpalováním dapek, ale vzpomínám si, že moje dapky mi jen tak chodit nechtěly. Začali až od sekundárních rozbušek...
minke
Příspěvky: 34
Registrován: ned 20. srp 2006, 15:19

Příspěvek od minke »

Jojo taky si vzpomínám jak jsem začínal,pomohli mi rady uživatelů tohoto pyrofora a hlavně ftp. Začínal jsem fleshy až po EGDN a zkončil jsem u pentu. No a tento rok? Zkusím hexogen a jeho směsi. Co se týdá dap tak to mám taky za sebou je to základ. Zkoušel jsem rozbušku s HMTD ale nebylo to vončo, ale s příchutí pentu už to bylo dokonalé. A když je to větší množství tak použiji počin dynamitu. Musíš číst a následně experimentovat.
Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

Praxe

Příspěvek od Rivett »

To Pepe: Víš, já mám takový zlozvyk.. Nerad opakuji chyby druhých a také nerad oslovsky prošlapávám cestičky, které už prošlapali jiní oslové. Takže mám vlastně zlozvyky dva :roll:
Můj první pokus s DAPkou byl s dvousložkovou rozbuchou nikoliv mé výroby, kterou jsem získal (spolu s dalšími) díky trpělivému pročítání tohoto fóra a čtení mezi řádky. Směs jsem namíchal dle návodu a poznatků místních kapacit a vše vyšlo na jedničku 8)
Mimochodem, nemá někdo z Vás dojem, že obrázky z exploze 3 kg DAP na kattaritu jsou nějaké podezřelé? Já jsem dospěl při stejné aplikaci k poněkud odlišnému výsledku. A to jsem použil i stejný druh vozu..
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Ano, taky sem kdysi kdesi psal, že se mi ten výbuch zdá velmi silně neodpovídající uvedenému množství. Natož pak konečný efekt...

Jinak můj názor - netvrdím, že nutně má člověk dělat ACP a HMTD a kdesi cosi nebezpečného, aby se ukázalo jestli si své prsty zaslouží :twisted: . Ale tvrdím, že vyrobit si "sám", tedy s využitím zkušeností jiných a údajů literatury, v rámci možností solidní rozbušáky je vhodné, výchovné a měla by to být první věc kterou člověk udělá, než vůbec začne s něčím větším... samozřejmě v ideálním případě. Dostat do ruky cizí hotovou kvalitní rozbuchu a jen tak si odpalovat je totiž asi jako chodit s flintou na králíky do králíkárny... sice jich picneš víc, ale jaxi to není ono :wink:

Jedno moje oblíbené úsloví říká, že člověk má strávit 90%času studiem literatury a vývojem technologie, 9%úklidem v labině a mytím nádobí, 0,9%je pak vlastní reakční doba a ten zbytek je cesta na polygon, kvůli té setině vteřiny exploze...

A ještě poznámečka na závěr - není jen pyrotechnika = chození na pole s dapkou nebo modelínou. Jsou lidi (je jich jako šafránu, viz madscience), kteří pracují s množstvími řádu desetin gramu a neprahnou po tom udělat rambajz, ale prostě a jen si to vyzkoušet a ověřit výrobu a srovnat vlastnosti studovaných látek. Pak se samozřejmě může jednat o látky krajně exotické, o kterých se na českých webech nenajde ani zmínka. Takové lidi opravdu obdivuji, narozdíl od všelijakých dapajzníků, co se předhánějí v tom, kolik kil a jaké pseudosměsky namíchali :roll:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Pepe
Příspěvky: 94
Registrován: pon 21. lis 2005, 15:04

Příspěvek od Pepe »

kluci, hodily by jste sem ty fotky? popř kde se daj ještě najít..? chtěl bych se mrknout...Já sem ale otrava, co..
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Fotky z pxd - mirror

Příspěvek od Buk »

http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/vybu ... cl/dap.htm

Jinak opravdu silně pochybuju o tom že tohle udělaly tři kila DAPky a kor na střeše.
Stilette
Příspěvky: 27
Registrován: pon 21. srp 2006, 16:14
Bydliště: Slovakia

Příspěvek od Stilette »

Pepe píše:Pro Rivetta: NO, abych pravdu řekl.. Podle mě správný samodomo "pyrotechnik" by měl projít všemi obdobími.. I těmi velmi nebezpečnými. Měl by okusit ACP, HMTD...
Teda ako tak nad tym premyslam, podla mna by sa to malo brat s rezervou. Popripade, by tak mal spravit JEDINE s dobre prestudovanou literaturou napr. Urbanski a samozrejme mnozstva len ako demonstracia. Ja osobne sa drzim hesla, ze zdravie a sloboda je na nezaplatenie, a to, ze ACP, ci HMTD sposobilo uz vela zmrzacenych ludi mi staci k tomu, aby som to nevyrabal. Hovori sa, ze len hlupak sa uci na vlastnych chybach (tym sa nikoho nesnazim urazit)... Ked si clovek predstavi, ze by mu rachlo v ruke 5g HMTD, este sa to da rozchodit, ale ked rachne pri zasuvani do 2kg DAPky - teda o tom by som si dovolil pochybovat. A este si clovek musi zhodnotit, ze tu ide aj o okolie o ostatnych ludi, okolo ktorych prechadzate cestou na odpaliste - peroxid bude vzdy len peroxid. Netvrdim o sebe, ze som odbornik, to nie :D , ale nakolko si clovek ceni to, ze je zdravi? Ja som zacinal na Hg(ONC)2, pretoze sa mi to javilo z dostupnych veci ako najprijatelnejsie v ramci stability a bezpecnosti. Ta ortut sa da najst vzdy, ci uz v kriku v parku vo flasi, co tam nechal nieaky manik :D, alebo teplomery... Potom som presiel na RDX a chystam sa na Azid Pb, takze nech si zhodnoti kazdy sam, za kolko mu stoji hazardovat a brat na seba zodpovednost za zranenia aj inych ludi...
Vita incerta, mors certissima (Život je neistý, smrť je najistejšia).
minke
Příspěvky: 34
Registrován: ned 20. srp 2006, 15:19

Příspěvek od minke »

Já furt nechápu, proč každý pomlouvá HMTD. Začínal jsem na něm a nikdy se mi nic nestalo. Dokonce jsem odpaloval 40g naráz prostě jsem žádný problémy s tím neměl. Možná je citlivejší na mechanické podněty,ale také záleží jak se k tomu člověk chová. Takže nestrašte lidi . Rivette zkus si to vyrobit sám, na peroxid vodíku, hexamin a kys.citronovou snad peníze seženeš. Pak přejdi na fulminát rtutnatý no a pak uvidíš jestli tě to bude bavit dál. A stáhni si hanuse na ftp nebo urbiho.
Odpovědět