vybuch municneho skladu v novakoch

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Každopádně je to tragédie! Před X lety pamatuji výbuch ve VCHZ Semtín. Bylo to něco podobného akorát to bylo za totality tak se o tom moc nemluvilo. Co se týče toho že člověk zmizí při silné explosi tak já osobně si myslím že je to možné. Jeden známý v témže závodě při výbuchu černého střelného prachu zmizel a nic po něm nenašli. Jsou svědci kteří viděli jak do budovy kde se prach vyráběl vešel a pak nastala obrovská exploze. Pravděpodobně statika. Dodnes po něm nenašli ani nit. Buď ho spálil obrovský žár a nebo i přes malou detonační rychlost černého prachu ho to roztrhalo na nepatrné kousíčky.
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Re: Kouření škodí zdraví

Příspěvek od Blaster »

Filip píše:...nebo s jednou rekonstruovanou budovou pro skladování BP...
Nemyslel jsi náhodou případ skladu BP v kamenolomu tuším u Červené Vody? To je případ víc jak deset let starý, kdy dělníci na místě neco upravovali rozbruskou, snad to byly futra, dávali tam nové dveře, a ze skladu zbyla jenom díra v zemi. Ty nové pancéřové dveře už potom nenašli. Viděl jsem to dílo zkázy nedlouho poté na vlastní oči :shock:
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

ne, to bylo v Číně

Příspěvek od Filip »

ne, to bylo v Číně nebo v Koreji. Někdo to asi ukradl z bezpečnostní kamery nebo možná náhodně natáčel, opravovali tam skladiště vedle dílny na ohňostroje a spokojeně si při tom báňali....
viděl jsem to někde na nějakých morbidních stránkách a pak ještě o půl roku pozdějc na Youtube ale už je to dost dlouho a zatím jsem to nenašel.
Mělo to komentář v angličtině.
tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Tohle co jsem psal já bylo ve VCHZ Synthezie Semtín. Při tom prvním velkém výbuchu byla detonace tak silná že tlaková vlna vymlátila výlohy a okna v Pardubicích a praskali okenní tabulky až do vzdálenosti 20km. Požárníky kteří přijeli likvidovat prvotní požár skladu sbírali po kusech. Stavební jeřáb který je u budovy postaven kvůli častým explosím na výměnu střechy byl v půli jak uříznutý autogenem a našli ho až za dva dny hozený několik stovek metru v poli. Ten druhý velký s černým prachem byl menší ale přesto silný. Ten člověk co zmizel byl můj kamarád. Rodině řekli že se prostě vypařil. Lidé co místo výbuchu prohledávali z něho nic nenašli. V obou případech selhal lidský faktor. V tom prvním říkali ve zprávách že zemřel jeden člověk a druhý byl těžce raněn. Hned druhý den po tragédii vysela v Pardubicích listina s 18-cti mrtvými. Další postupně umírali v nemocnici. Celkoví počet mrtvých neznám ale bylo jich hodně a pomrzačených ještě víc. Jelikož to bylo jak jsem už psal za totáče tak to bylo utajováno a moc se o tom nemluvilo. Prý explodoval nějaký prach do raket. Někdo říká 500kg a někdo dokonce 1500kg.
Stilette
Příspěvky: 27
Registrován: pon 21. srp 2006, 16:14
Bydliště: Slovakia

Příspěvek od Stilette »

To mi pripomina Cernobyl, ked pri vybuchu reaktora, vyhodilo do luftu 2000 tonovy poklop na reaktore. To musi byt supa :!:
Vita incerta, mors certissima (Život je neistý, smrť je najistejšia).
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

V Černobylu šlo úplně o něco jinýho - tam se jednalo o čistě fyzikální záležitost. Přehřátí způsobilo přetlak v reaktoru který na to nebyl z principu konstruován (byl to varný typ reaktoru nikoli tlakovodní) a víko bylo "jen" odhozeno - nejednalo se o výbuch srovnatelný s výbuchem trhavin natož pak o jaderný výbuch, ale spíš takovej velkej pšouk... Btw když vezmeš v úvahu plochu víka na kterou tlak působí (průměr reaktoru je necelých 12m) a jeho hmotnost tak ti zase tak závratný čísla nevyjdou.
Knox
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28. pro 2006, 18:25

Příspěvek od Knox »

mimochodem dneska o tom byl velmi zajímavý článek v Lidových Novinách,
zatím se ještě 5 lidí pohřešuje,takže je už asi nenajdou...takže kdyby to někdo mohl naskenovat,bylo by to fajn
tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Šupa to byla pořádná. To místo kde jsem se v tu dobu nacházel já může být tak 3-4km od místa výbuchu. Jenom vím že se zachvěla zem a během asi dvou až třech vteřin se V Pardubicích začali sypat okna a výlohy. Na ulici vypukl hrozný zmatek. Do zhruba tak dvaceti minut začali houkat sanitky, hasiči a policajti. Do hodiny už policajti začali zastavovat i zaplachtované malé nákl. auta a museli jed odvážet raněné protože sanitky z celého okresu to nestíhali. V Pardubicích byl šílený zmatek ale skoro každý hned věděl že asi bouch Semtín. Bylo to kolem poledne tak většina zaměstnanců odcházela na oběd což snížilo následky pořezání od vysypaných oken. Jedna známá co pracovala v tomto závodě někde ve skladu si jenom pamatuje že přerovnávali nějaké papírové krabice a najednou jim zem ujela pod nohama a než se nadáli váleli se všichni na druhém konci haly na zemi. Tlak byl tak velký že prý ani neslyšeli žádnou ránu jak jim zalehlo v uších tak ani nevěděli co se vlastně stalo. Strašně se to tutlalo a zaměstnanci o tom nesměli mluvit. Jednou tam prý byli nějací Japonci na exkursi a když to tam viděli co se tam vyrábí tak prohlásili že oni by takový závod postavily někde na přilehlém ostrově a né blízko obydlené oblasti. Takže si dovedu představit jak to asi musí vypadat v Novákoch.
Kozel

Já se do toho nerad pletu s tímto

Příspěvek od Kozel »

Nováky byly aspoň v údolí. Protože s případnou explozí se tam počítalo. Jako že ve většině českých podniků s podobnou činností, kdyby to bouchlo...No to ale nikdo neví, některý prvky totáče ještě žijí a zrádně rostou i v zahradě kapitalismu.

A radar NATO bude taky stát v obydlené oblasti, nakonec v Česku jiný místa ani nemáme. A Japonci, při vší úctě k 16ti letům jejich náskoku v elektronice nemají co světu kázat o bezpečnosti, stačí se podívat na to jak většinou dopadnou baráky střední třídy po zemetřesení a to tam mají zaručeně častěji, než výbuch Explosie...
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

http://www.mosr.sk/archiv/novaky/index.htm

Nezvestní môžu byť stále pod troskami - zavalených miest je tam dosť, ale živý... Šanca je už skoro nulová.

Inak značnej časti diskutujúcich by som poradil, aby sa znovu pozreli do Urbanskeho, tejto problematike sa venuje pomerne dosť, aj keď sa to často pri čítaní preskakuje ako vec nepodstatná.

Ovalovanie budov má za úlohu odraziť priamu tlakovú vlnu - seizmike v šírení nezabránia, lenže na vzdialenosť, kde seizmika podráža nohy by tlaková vlna zhadzovala z nôh tiež - a to drsnejším spôsobom. Druhý problém je odraz tlakovej vlny od mrakov, tá potom dokáže vyskliť okná aj dosť ďaleko od miesta výbuchu, napriek tomu, že bližšie sa nič nestane.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Tak to máš pravdu. Po této explozi usoudili že to že v Pardubkách lítali výlohy a okna a praskali tabule až ve vzdálenosti skoro 20km od místa výbuchu přisuzovali špatným atmosférickým podmínkám které zrovna nad Semtínem byli. Tlaková vlna se odrazila a šla dolů. Ale i tak to bylo hustý.
Uživatelský avatar
Rivett
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. led 2007, 14:09

Výbuch

Příspěvek od Rivett »

Taky zajímavý příspěvek je na http://www.liveleak.com/view?i=5d4_1173011232
Stilette
Příspěvky: 27
Registrován: pon 21. srp 2006, 16:14
Bydliště: Slovakia

Příspěvek od Stilette »

Buk píše:V Černobylu šlo úplně o něco jinýho - tam se jednalo o čistě fyzikální záležitost. Přehřátí způsobilo přetlak v reaktoru který na to nebyl z principu konstruován (byl to varný typ reaktoru nikoli tlakovodní) a víko bylo "jen" odhozeno - nejednalo se o výbuch srovnatelný s výbuchem trhavin natož pak o jaderný výbuch, ale spíš takovej velkej pšouk... Btw když vezmeš v úvahu plochu víka na kterou tlak působí (průměr reaktoru je necelých 12m) a jeho hmotnost tak ti zase tak závratný čísla nevyjdou.
Ja viem o co tam slo a ze s jadrovym vybuchom sa to neda porovnavat, mal som len na mysli tu silnu tlakovu vlnu, kt. vymrstila poklopy palivovych tyci.
Vita incerta, mors certissima (Život je neistý, smrť je najistejšia).
Uživatelský avatar
TheMelin
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 28. pro 2006, 14:50
Bydliště: Praha

Příspěvek od TheMelin »

Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Opět Černobyl

Příspěvek od Buk »

To Stilette: Doporučuju si o tom něco přečíst než začneš vést zasvěcený řeči o tlakový vlně :roll: . Dále vřele doporučuju si uvědomit provozní tlaky v palivových kanálech reaktoru typu RBMK (cca 8 Mpa), přepočítat si tlak na plochu víka kanálku (114mm) vynásobit počtem kanálků (1693). Již student základní školy by měl vědět že tímto nám vyjde celková síla působící na víko za běžného provozu. Následně je potřeba si uvědomit jak směšný tlak je nutný k odhození sedmimetrovýho víka o 1000 tunách (ale i kdyby mělo dva tisíce tun tak je to jedno). Pokud by to někomu činilo problém tak se jedná o tlak řádově (o cca 2řády) menší než je běžný provozní (desítky kPa). Prostě žádná tlaková vlna (podstatná) se nekonala... chce to nejdřív myslet a potom psát.

PS - pokud by to stále nebylo jasné, tak reaktor RBMK není tlakový, oněch 8MPa je pouze v kanálech kde se vaří voda a které procházejí AZ. To znamená že jakákoli demermetizace palivového kanálu (byť jediného) víko odhodí jak pírko.
Antík

To by mě zajímalo

Příspěvek od Antík »

No, prostě hodně věcí kolem toho výbuchu muničáku (přesněji muniční skládky) v Novákách. Už taky proto, že kopretinky :evil: sem do té naší české džungle snad sázet nikdo nepřiletí :) takže větší výbuch se tady dalších 100 let snad nestane.
Ale noviny přetíkají úvahama na téma, proč by měl odstoupit Fico :?: , nebo si to rovnou hodit a proč je ten výbuch pro slovenskou demokracii typický :roll: :?: a fakta mizí :evil: ... Aspoň že na tom prokletým :) Slovensku o tom chtějí natočit dokument, taky aby využili solidaritu lidí s obětmi a pozůstalými. (A mimochodem, komerční televize to chce komerčně využít do jednoho takovýho vylítanýho seriálu, fakt hnusný :evil: ale asi jako šitý pro vyperníkovaný rafťáky :D a vyalgenovaný hrdiny třetího odboje :P :D , nemám rád ani jedny, pořád se mně kvůli mé zálibě snaží označit jako teroristu :D )
Takže jsem docela vděčný za tuhle diskuzi, konečně něco opravdu odbornýho 8) třeba se časem dozvím, co by mně zajímalo a možná i něco na víc.

Díval jsem se na snímky trosek muničáku a nevím, proč někdo tvrdí, že je tam 5 kráterů, já viděl 2 , jeden menší a druhý větší. Kdyby tak někdo namaloval mapu, nebo udělal počítačovou simulaci...Mám dojem, jako by ten menší kráter byl mimo původní halu, takže jako by mezi budovama.
Zajímavé bylo množství hořících trosek, co to bylo? Eternit ani plechový vlnovky a muniční bedny nehoří...a to ostatní na budovách byl beton, cihly a železo.


ten Černobyl opravdu nebyl atomový výbuch, i když "jiné síly" to tehdy dost vážně tvrdily. Byl to prostě pokus, který teoreticky měl vést k zastavení reakce následkem ztráty média, ale to asi někomu, kdo dělal tu studii, přeskočilo. Bylo přece mírně jasné, co se může stát....

Docela mě překvapilo to "sarkofágování" , bylo přece tak trochu jasné, že to už kvůli způsobu stavby hned popraská...Ale bylo to prostě asi "americké" a tím i nejlepší :shock: nebudu to technicky rozvádět v tématu Nováky.
tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Můj názor je ten že proč by měl nějaký ministr nebo prezident odstoupit protože jeho podřízený selhal. Je to hnus co se kolem toho píše a nakecá. Vše se utajuje jako kdysi. Jestli tam přijímali brigádníky kteří ani pomalu nevěděli s čím tam pořádně zacházejí tak to je věc vedení podniku a né vlády. Snad každý ministr a nebo prezident nebude denně objíždět všechny firmy a podniky a sledovat co se tam vlastně děje. Vrchol je to že chtějí podat trestní oznámení na člověka který nehodu zavinil když si myslím že to je třeba jeden z těch co nemůžou najít. Prostě nehoda se stala a všichni co v tomto podniku pracovali a pracují vědí a znají možná rizika a počítat s tím že jednoho dne se také nemusí vrátit. Místo dohadování kdo odstoupí a kdo ne tak by se měli spíše ze všech sil snažit zjistit příčinu nehody a příště se jí vyvarovat i když kde je hromada sutin se to těžko zjišťuje. Je také dost sobecké že se o Novákoch mluvilo asi tak tři dny a najednou to utichlo a o trágédiích někde až zas tak moc nestalo se žvaní kolik týdnů. Koho dnes zajíma jestli vícepremiér Čunek má nějaké dluhy nebo problémy :evil: . Tohle je obrovská tragédie a nemělo by se to přejít jenom pár slovy a nebo kolem toho mlžit :!: . Takové to podniky jsou také u nás a to samé se může stát i zde. Jedná se jednou o výbušné látky a proto jsem i já rád že se o těchto tragédiích tady na tomto fóru píše.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Příspěvek od Derrick »

no, absurdní na celé tragédii je hlavně to, že v takových technologicky specifických provozech nadměrně platí přísloví: Jeden za všechny, všichni za jednoho. ..ať už je to případ premiéra, či posledního vrátného, který vinou šlendriána na druhém konci fabriky přijde nicnetušíc třeba i o život. To je na tom nejsmutnější.
Potom je to všudypřítomný syndrom rutiny. Jakmile máte denně rozebrat třeba 300ks dělostřelecké munice, tak po týdenní šichtě již budete k výrobkům přistupovat se značným despektem - po měsíci, či letech o zacházení s těmito raději vůbec nemluvě....do prvního průseru samozřejmě, poté se celý cyklus opakuje.

Derrick
Antík

Nemusí jít jenom o munici

Příspěvek od Antík »

Náhodou jsem šel poblíž jednoho "černýho" skladiště chemikálií zrovna když odtud povolaný firmy vyváželi za policejní a požární asistence 50 l kyseliny chloristé a hned za ní 250l dusky. A to ještě nepočítám chlorid rtuťi, kyanid draselný, radioaktivní kobalt, fluorid berylia a podobný chuťovčičky, kterých tam bylo celkem asi kolem tuny. Kdyby tam něaký stupído frajersky zahodilo vajgla, tak tady máme menší Nováky a tak trochu "Silence spring" ale ne jako ekokatastrofický film :evil: . Bude to krutý, co řeknu, ale ty Nováky by proti jedný český skládce toxickýho odpadu v bývalým prasečáku (freiheit unternehmerkeit über alles-svoboda podnikání nadevše :roll: )která by náhodou vybuchla, nemluvě o tom, kdyby bouchly asi tak 2-3 nebo všech odhadem asi-asi tak 100 ( podle tvrzení pánů poslanců Čunka a Bublana), to nás docela vážně asi čeká, vlastně proč by ne, zamést stopy a tvářit se nechápavě je tak demokratické :evil: byly vlastně s.r.a.n.d.a... Vím, jak kolabovali hasiči a spol. při záplavách, co teprve kdyby měli říct lidem, že se mají stěhovat tak o 20 km dál, že příštích 20 let bude jejich barák životu nebezpečný.

No a o tom se vždycky tak píše jenom v náznaku, kdežto třeba Pergnerce a Hločce se věnujou noviny po každým zlomeným kramfleku tak měsíc :evil:
tetan
Příspěvky: 69
Registrován: pát 08. črc 2005, 00:27

Příspěvek od tetan »

Na to nemohu říci nic jiného než že s tebou na 100% souhlasím. Já osobně znám dva sklady. Ten který máš na mysli a ještě jeden. Osobně jsem v nich byl a o tom co tam všechno je se řekla jen asi z poloviny pravdy. Jsou tam třeba látky z biologického vojenského ústavu který se nacházel někde v Orlických Horách ještě za totáče. V těch skladech bylo snad všechno. Likviduje se z nich např. kyanid ale že je tam několik stovek kilogramů bílého fosforu a spousta dalšího ještě jedovatějšího materiálu a výbušnin tak o tom se nikde moc neřeklo. Mnoho lidí si ještě myslí že se tam skladují nějaké né moc nebezpečné chemikálie. V případě požáru nebo výbuchu jsou Nováky úplné nic.
Odpovědět