Nehrajte si s bezpečností...

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
duffioso
Příspěvky: 10
Registrován: stř 23. bře 2011, 09:52

Příspěvek od duffioso »

http://aktualne.centrum.cz/domaci/regio ... ?id=704871
V reportazi uz se pozastavovali nad tim,kde vzal chemky.Dalsi duvod ke ztizeni pristupu k chemikaliim.Verejnost si tyhle nehody vyklada po svem.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Krátký dokument o třech vážných laboratorních nehodách, které se udály v univerzitním prostředí ve světě. Zvláště třetí uvedený případ si zasluhuje pozornosti, neb se týká práce s třaskavinou (NHP):
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... LBWxGik64A
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
dudakhonza
Příspěvky: 90
Registrován: stř 23. pro 2009, 09:51
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od dudakhonza »

Zajímavé, nicméně to chemické názvosloví v angličtině moc nedávám :oops:
Můžeš mi prosím napsat o jaké se jednalo látky? Pochytil jsem akorát že v 2. případě šlo o nějakou sloučeninu rtuti.
Dík moc předem. :wink:
Po nezdařeném pokusu rozhodíme rukama

20 metrů od sebe a následně to zkoukneme s nadhledem

hlava uletí směrem nahoru...
Uživatelský avatar
CZip
Příspěvky: 146
Registrován: pon 03. pro 2007, 19:11
Bydliště: Bývalé město královské

Příspěvek od CZip »

Terciární butyl lithium. Dimethyl rtuť. Jako poslední tam je tam chloristan trihydrazin nikelnatý.
Technický dotaz - zajímá mne bod varu jododusíku za normálního tlaku ...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

tak a máme tu výbuc bochviečoho pekne z ostra priamo v ruke :!:

tipoval by som to na nejakú traskavinu vzľadom k rozsiahlemu poškodeniu ruky http://www.agresori.com/17507-podomacku ... obuch.html

vie niekto o akú vec sa jedná? ja by som tipol acetonperoxid alebo HMTD
Šakal
Příspěvky: 259
Registrován: sob 22. bře 2008, 20:27

Příspěvek od Šakal »

No čo na to dodať - fatálné chyby- (ani nie chyby ,ale viložene blbost) :dumb: -chyba č1.krátka zápalnica, č2 do delobuchu sa nedávaju traskaviny . chapec šel a šel až došel.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

údajne sa jednalo o homemade delobuch z delaborovanych pyrotechnickych vyrobkov takže asi flash, aj ten flash má poriadnu silu, a ten debil to este drzal v ruke a dokonca so zavretou päsťou
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

DUSANADAMEC: Hoj podla mna to flash nebol na 100 % skoro žiadny záblesk , málo dymu,pre flash aspon pre tie bežné typy je charakterystycké velké množstvo bieleho dymu.Pre mna je podozrivý prvotný oblak nahnedlého dymu, a všimni si čo mu to urobilo aj s nohavicami.otrhaný ako samica.

otázka znie: aká traskavina vyvolá prvotný nahnedlý oblak dymu?
srabsrab
Příspěvky: 85
Registrován: pát 02. úno 2007, 21:52

Nedaleka firma dnes

Příspěvek od srabsrab »

http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_z ... y--1065084
http://jihlava.idnes.cz/ve-zdaru-nad-sa ... zpravy_bor

Majitel tvrdi do televize, ze se to stalo pri beznem spojovani dvou kompaktu. Nevim, ale rekl bych ze to je temer naprosto vylouceno. Co rikate na jeho vysvetleni? Je neco takoveho vubec mozne? Aby nejaky kompakt prodavany v EU zacal sam od sebe strilet?
Přílohy
Cca hodinu po vybuchu
Cca hodinu po vybuchu
Panorama_mensi.jpg (47.52 KiB) Zobrazeno 33850 x
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Koníček

Příspěvek od Pandy »

Každý má hold nějakého koníčka:
http://www.super.cz/12168-neuverite-obd ... ogami.html

Můj soukromý názor je,že to bude asi jistě trochu přitažené za vlasy z čehož novináři udělali opět trochu nafouklou bublinu. A americká honba za domělými teroristy je zde naprosto patrná.
Ovšem na druhou stranu jde vidět,že smyčka pro podobné koníčky se pomalu ale jistě utahuje.
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

Moje nejhorší nehoda

Příspěvek od petrsx01 »

Tak dneska se mi fakt nedařilo, rozbil jsem nějaký sklo, výtěžek v reakci jsem měl mizernej, ale to nejhorší mělo ještě přijít.
Měl jsem všecko zbalený, laborku uklizenou a ještě vypustit bombu s N2 po reakci, tak jsem to udělal a nechal odfouknout na malý průtok. Uklízím nálevku do šuplíku a najednou mi záda něco postříká, no byla jedna z mých promývaček naplněna pyrogalolem/50% KOH. Evidetně ten redučkák pustil vyšší tlak a vyletěla hadice a tlak v promývačce vyhnal kapalinu ven.
No řeknu vám umývat se od 50% KOH není sranda a ještě horší je od toho umejvat všecko sklo v labině, navíc s tím pyrogalolem je to hodně tmavý, takže je to všude vidět a nejde to moc dolů z dřeveným povrchů.
Už jsem v pohodě, místa jsou celkem zarudlá, umytí octem trochu pomohlo od bolesti, ale příjemný to pořád není.

No abych se dostal k pointě, počítejte i s neočekávaným a hlavně mějte ochranné pomůcky i v létě, nemusí to bejt zrovna příjemné dělat v plášti v 35°C, ale může vás to zachránit před velkým zraněním.
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Energie tělesa

Příspěvek od brnos »

Nevím kam jsem tento dotaz měl položit a nechce se mi kvůli tomu zakládat nové téma:

Ale, chci se zeptat zda neexistuje nějaká tabulka (nikde jsem ji nevygooglil) s učinky sily na tělo. Vím že sila se vyjadřuje v Joulech, tá je v závislosti na rychlosti a hmotnosti telesa. Třebars diabolka ze vzduchovky by měla mít silu pod 16J (nebudu řešit teď zda usťovou, nebo na vzdálenost 20 metru). Někde jsem četl že smrtíci učinek je 50 Joulu (proniknutí pod kůži a zasažení vnitřních orgánů) - na nahé tělo, na oblečené je to 80 Joulu. Takže by mne zajímala zda je nějaká tabulka (alepsonň orientační). Kolik Joulu zpusobí modrák, prorazí kůži, způsobi lehké zranění, těžke, nebo smrt. Je mi jasné že záleží kde těleso zasáhne, do břicha, hrudníku, hlavy, nebo nohy, ale jde mi o to že když mi selže válcovka o váze např 100 g a bude padat volným pádem z výšky např 80 metru, tak sečtu jeji přibližnou dopadovou rychlost a přibližnou energii. No a zajímalo by mně, zda to někomu může s té výšky rozbít hlavu, nebo někoho i zabít...
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Energie dopadu

Příspěvek od brnos »

Tak se mi to snád povedlo. Pokud neberu v uvahu odpor vzduchu, tak mi vyšel vzoreček:

E= 9,81 X výška pádu X hmotnost tělesa / 1000

Výška pádu se zadáva v metrech
Hmotnost tělesa se zadáva v Gramech

E je výslední energie v Joulech

No a při dosazení hodnot mi vycházi že selhavka válcove (kulove) pumy o váze 100Gramů, pokud spadne z výšky 100 metrů, tak dopadne rychlostí 44m/s (160Km/h) a energie dopadu je 98 Joulů. To by mělo být už smrtelné. Ne?
Nebo jsem uplně mimo ve svých postřezích? Je mi jasné že jsou nějaké odchylky (odpor vzduchu atd) ale radší být opatrnější a mít propočty předimenzované (Ale laickým uvažovaním mi je jasné že by to přinejmenším rozbilo čelné sklo na autě) Pamatuji se že kroupy, o váze cca 10-15 gramů rozmlátili taťkovi skleník.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pokud zanedbáváš odpor vzduchu, tak nemusíš vůbec počítat pádovou rychlost - stačí spočítat potenciální energii E = m.g.h

I kdyby existovala tabulka nějakých smrtících energií, tak bude k ničemu. Nejde jen o to, že různá místa na těle budou jinak citlivá - taky každý člověk je jiný a záleží i na tvaru, hustotě a tvrdosti projektilu => příliš mnoho proměnných na nějaké obecné závěry o energii.
Je ale bez diskuze jasné, že pádu selhané kulovky na diváctvo je potřeba zabránit a to minimálně volbou rozlehlého odpalovacího prostoru a zajištění moždířů proti převrácení.

PS: přesouvám do vhodnějšího tématu
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Úvaha

Příspěvek od brnos »

Ano přesně tak, celý den nad tím přemýšlím

Přesně jak píše, tak na zranitelnost lidské tkáně má samozřejmě ohromný vliv i plocha tělesa. Pokud dostanu zásah projektilem ze zbraně o síle 150 Joule, tak mne to zastřelí, ale pokud budu mít na sobě neprůstřelnou vestu, tak energie se rozprostře na celou plochu a maximálně mně to srazí na zem (a budou to téměř stejné Jouly). Takže do té mé rovnice chybí ještě jedná proměnná a to plocha tělesa. A pokud by to mělo být jěště přesnější tak jěště i pružnost tělesa. Je rozdíl zda dostanu do hlavy gumovou, nebo sádrovou zátkou o stejné váze a ploše. Odpor vzduchu a jiné drobné odchylky, tak tím by jsem to už nekomplikoval...

No takže celý vzorec by se měl vydělit ještě plochou tělesa v cm2. Pokud je pravda že těleso které do mně narazí plochou hranou o obsahu 1 cm2 se energii 50 Joulu tak to by se mělo rovnat učinkum nárazu jako když do mně narazí těleso o ploché hraně s obsahem 10cm2 a silou 5 Joulu. Nebezpečnost by měla tedy zůstat teoreticky stejná při obou odlišných tělesech.

Nevíte někdo zda je o tomto něco popsáno? Nikde jsem nic nevygooglil. Když koukám Bořiči mýtů a dělají tam různe pokusy tak říkají" Energie je taková a taková, to by člověka nezabilo, ale jistě vážne zranilo", nebo naopak "energie je už taková že by to bylo zcela jistě smrtící" Odkud berou tyto udaje? (Teď nemyslím pokusy co dělají s pádem na zem ebo nárazem auta atd, kde berou přetížení G)

Někde jsem na takovou tabulku narazil, ale bylo to o smrtících účincích pro hajný. Kolik Joulu třeba na zastřelení malé a velké zvěře. Tedy s toho vyplývalo jakou munici na co se má použit. Pokud ale vím jako kalibr se používá balistický gel... nějaký výzkum jistě musí být. Kdo by o něčem věděl, šup s tím sem, nebo mně na SZ.
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

Příspěvek od Dalca »

Balistický gel....
na studium ranivosti a střelného kanálu lze použít:
Želatina
Rozvařený mýdlo
petrolát + parafin - PP 75/25 Taková voskovitá věc hnědo-divné barvy


K efektům projektilu v cíli patří víc "jevů" než jen energie, ale i šok, poškození organismu (včetně rázu šířícího se tkáněmi), následné a vedlejší vlivy na organismus (dlouhodobý vliv zranění nebo cizích předmětů v těle), krvácení, bolest, šok

Kód: Vybrat vše

http://www.valka.cz/clanek_10576.html

Kód: Vybrat vše

http://odstrelovac.wz.cz/index_soubory/Page1416.htm
při průstřelu vznikaji ve tkáni "dutiny" - primární a sekundární. Primární dutina je ta, zůstane v pokusným materiálu po průstřelu , tzv střelný kanál. Velikost je závislá na ráži. Sekundární dutina je dutina, která vzniká v závislosti na energii (rychlosti) a ráži a provedení střely (celoplášť, poloplášť, s dutým hrotem). Vzniká jako následek "rázů" a velkých tlakových změn v materiálu, vzniklé tím, že se část prostřelovaného materiálu urychlí na (nad?) rychlost zvuku (v daném materiálu) - něco jako dynamický ráz (střelmistři ví, co se snažím popsat - přesně tohle způsobuje mj. výtrž vnitřní strany materiálu když je z vnější strany přiložena trhavina) Tyhle "dutiny" jsou větší (objemem) než střelný kanál, po průstřelu "zanikají" zacelí, zalijou se rozdrcenou tkání, a přímo určují ranivý účinek střely. Tkáň v tomto objemu je v podstatě kompletně zničena a pokud v tomto objemu je nějaký životně důležitý orgán, konec je rychlý.

Osobně bych vřele dpoporučoval každému ohněstrůjci počínat si tak, aby nebyl s výše uvedenými jevy v reálu nikdy konfrontován. Leda, že by patřil k myslivcům, pak se tyto vědomosti hodí, aby měl dobrý úlovek a nezničil si zbytečně moc masa...
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pokud je pravda že těleso které do mně narazí plochou hranou o obsahu 1 cm2 se energii 50 Joulu tak to by se mělo rovnat učinkum nárazu jako když do mně narazí těleso o ploché hraně s obsahem 10cm2 a silou 5 Joulu.
asi jsi měl na mysli rovnost energií tělesa o různé ploše, tedy 1. těleso 50J na 1cm2 a 50J na 10cm2 s tím, že první při dopadu bude vykazovat plošnou hustotu energie 50J/cm2 a druhé jen 5J/cm2, která už asi do tebe díru neudělá.

Je to pěkné, ale jak píše kolega výše, nemusí to do tebe udělat díru, aby tě to zabilo. Když tím dostaneš do řepy, tak to třeba lebka vydrží, ale rázy mozku asi svědčit nebudou a případný otok tě může zabít taky. Když to dostaneš do ruky, tak místo díry ve svalu budeš mít např. tříštivou zlomeninu. Co je lepší? Smiř se s tím, že účinky na lidské tělo prostě zaškatulkovat do tabulky nejdou. A neber tak vážně Bořiče mýtů, je to přece jen populárně naučný pořad a nějaká konkrétní čísla bych od nich bral opravdu s velkou rezervou, běžný divák snese mnoho :roll:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

návrat selhávek na zem.

Příspěvek od Dalca »

Běžný divák snese mnoho, ale když jsem na dohledávce našel 3kg těžkej 5" válec kterýmu selhal zpožďovač, tak jsem byl rád, že diváctvo bylo v uctivý výzálenosti... Docela jsem se v tu chvíli opotil.
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Já sem měl samozřejmě na mysli běžného diváka show Bořičů mýtů a snášenlivost vůči nepodloženým číselným údajům :wink:
Tříkilová válcovka řítící se z výše je naopak dosti pádný argument :lol:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Tímto se zaobírá válečná chirurgie. Mnoho zkušeností s tím mají i plastičtí chirurgové. Obecně je důležité kde k zranění došlo. Zranění ruky nemá většinou smrtící účinek. Pokud se přetrhají velké cévy může to být jinak. U dolních končetin to samé. Na trupu také záleží na místě zranění a eventuelním zasažení životně důležitých orgánů jako srdce, cévy. Hlava je docela tvrdá a pokud se zraní mozek nemusí to být vždy smrtelné. Záleží na místě a bůh ví na čem jiném.
Mozek je ochráněn kostí. Je však jedno místo, kde tomu tak není a to je oční otvor. Tím se snadno dostane i " pomalu letící tužka" snadno do mozku.
Za nesmrtící se považuje energie 7,5 J - to je hranice pro volně prodejné zbraně.
Uvedu příklad- mám "projektil" o nějaké energii. Pokud je dopadová plocha malá, může proniknout pod kůži a zraňovat, ničit účinkem průstřelu. Pokud je plocha velká může nastat tkzv. "Crasch" efekt- přirovnal bych to naklepání masa na biftek. Naklepaná tkáň nemá strukturu - je to kaše. I tento způsob zranění může být smrtelný.
Při průstřelu vzniká hydrodynamický efekt. Je to přenos energie nestlačitelným mediem - vodou. Docháží k popraskání cév nervů a tkáně na velkou vzdálenost od ranného kanálu.
Mějte to na paměti a při svých pokusech myslete na možné komplikace.
Není potřeba vyrábět velké navážky.
Odpalovači ohňostrojů, dodržujte pyrotechnické třídy a bezpečné předepsané vzdálenosti. Chraňte si oči! No a ti kteří na to nedbají, nechť mají z pekla štěstí.
Odpovědět