Nehrajte si s bezpečností...

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

No ještě existujou motorkářský kevlarový rukavice.. ale ty jsou vyztužený kevlarovým kompozitem (laminátem), takže by se v nich fakt blbě dělalo :-) .
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

zkusil jsem si zasurfovat a zjistil jsem,že těch rukavic se nabízí nějak moc a většinou jsou dost drahé.Takže bude třeba zjistit,jaké jsou s tím zkušenosti.Zatím se mi zdá,že samotná rukavice stačit nebude.
Moje představa,co by se mělo udělat pro bezpečnost:
A/-do dlaně kevlarové rukavice připevnit cosi jako pinzetu nebo odpružené lehké kleště.
B/-vytvořit model pyro-pracoviště,rozděleného na dva provozy,z čehož jeden by sloužil k manipulaci s vyschnutou složí a jehož základem by mohl být svěrák s navařeným štítem z 3 mm plechu opatřený velkým průzorem,krytým tlustým plexisklem . Svěrák by mohl mít výměnné čelisti s pevně usazeným pístem na lisování rozbuch a vytahovač rozbuch již nalisovaných +sadu tlustých pístů nasaditelných na rozbuchový píst pro lisování složí do dutinek.
C/Jako ochrana tváře by možná stačila svařečská kukla se silným plexisklem v průzoru + chrániče sluchu.
D/mobilní štít z poloviny velké ocel.trubky o průměru 500mm,opatřený průzorem pro manipulaci se suchou složí a k adjustaci náloží.
E/zkonstruovat jiný typ roznětu
Mambo

kožená rukavice

Příspěvek od Mambo »

to Alchemi:
Tlustou koženou rukavici 20g flashe v trubce jako na Mega jenom ožehne, když v tom je ruka, jenom chvilku brní prsty :? . V kevlarové pro řezníky ti to pěkně ožehne i ruku :twisted:
Dobrá je hokejová brankářská když je z pravé kůže a není na dlani moc slabá. Motocyklový kevlarové rukavice jsou možná lepší, jsou stejně tvrdé ale hrozně drahé a na blbnutí by mě je nikdo nepůjčil.

to Thrax:
Štít z půlky ocelové trubky mám, teda bez průzoru, a váží 20 kilo :x Táhnout se s tím do terénu to fakt nevím :?
Lisování řeším v hydraulice za zdí :P Kdyby ne sěco poťalo nějak moc tak jenom utírám olej :lol:
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

To joinfrank.

celý můj příspěvek není a nebyl a nebude zaměřen proti Tobě. Pokud mám nějaké výhrady píši je raději jako osobní dopis.
Tvůj příspěvek posloužil jako ilustrace porušování bezpečnosti. Odpálit 1 kg DAP je vysoce odvážné. Specielně v kamenitém terenu . Ti kteří bydlí v okolí lomů vědí své.
Já své pokusy odpaluji v betonovém bunkru v poli. To zmamená beton cca 1 metr silný z 5 stran. V šesté dveře 2 x 3 metry. A tudy mi onehdy vylétl kamének o váze cca 20 - 30 dkg betonu do pole. Možná tak do vzdálenosti 600 m. Navážka byla obdobná té Tvé. I v této vzdálenosti je schopnen takový balvan zabít, amputovat, zlomit, nebo cokoli jiného pokazit. A to před výbuchem byl ten kus betonu součástí betonového soklu.
Jako hoby mám střelbu, včetně myslivecké. A to by nikdo nevěřil koho a na jakých místech potkám. Často potkám psy a koně i s páníčky mimo cestu, častí jsou i cyklisté, Občas potkám na nejodlehlejších místech milence, kteří mi plaší zvěř. Dokonce jednou kamarádovu ženu. Randila více jak hodinu v blízkosti posedu. Dodnes neví, že jí někdo viděl. ( nesluší se jim to kazit ) Takže ono "odlehlé místo" je asi jen někde v arizonské poušti, na sibiři. V čechách odlehlá místa nejsou. Pokud již někdo musí trhat pařez DAPkou , nechť si propočítá, kolik je dostačující navážka a obloží pařez balíky se slámou.Nebo raději použije trhací BP. Bude mít větší šanci, že nikomu nespadne oblázek na palec.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Myslivci

Příspěvek od Buk »

bflm.psvz píše: Občas potkám na nejodlehlejších místech milence, kteří mi plaší zvěř.
:? :wall: Jak Ti plaší zvěř - to je Tvoje zvěř? A Tvůj les? Nebo už se nesmí chodit do lesa aby páni myslivci mohli provozovat svou úchylku zcela nerušeně? To nestačí že myslivci maj zcela nadstandardní práva vymykající se jakýmkoli rozumným mezím? To nestačí že jejich naprostá většina jsou magoři kterým nepatří do ruky ani kapesní nůž natož flinta? Ještě byste rádi aby se nesmělo chodit po lese či co? To se fakt nedá komentovat...

Co se týče myslivců, tak od nich mám potlučený okna, střílí mi proti baráku, když maj hon tak se chovaj jako stádo totálních magorů, který se ani neuhnou z cesty když jedu domů po městský cestě. Takovej bordel co po sobě nechaj není ani po technopárty. A to nemluvě o tom, že střílet ochočený kachny a bažanty, který k člověku sami přijdou protože je krmí a bojí se i do mokrý trávy, protože jsou úplně blbí a uměle vypěstovaný, zavání opravdu hodně těžkou duševní chorobou. Jako perličku bych přidal střílení kachen na vodě a po odtroubení honu...

PS: Nedávno se jeden chlubil, jak dává v zimě do krmelce smradlavý fusekle, že pak nemusí celou zimu tahat seno - vydrží tam až do jara.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Někdo má svoji zahradu, manželku, svého psa, svoje kruhy. Já mám svých cca 2000 ha lesa a cca 3000 ha polí.

Nic o mé zvěři jsem neřek.

A naposledy jsem střelil dańka. Autem. Škoda na autě 25 000 kač. Daněk utekl. Kdyby bylo alespoň maso. neřeknu. Ale takhle byla jenom škoda. A myslivecký hospodář, kterému jsem to nahlásil mi říkal : no to není naše zvěř, my za ní neručíme, to si musíte opravit za své. Nejste náhodou pojištěný? To by Vám to pojišťovna zaplatila. Ale myslivci, ti vám panáčku nic nedají.
Tím to u mě myslivci definitivně prohráli.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

OK - jseš čestná vyjímka. Ale obecně si za tím co jsem napsal stojím - nadzvedla mně ta věta s tím "... mi plaší zvěř" . Obecně jsem na zhovadilost myslivců velice, ale velice vysazenej.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Zhovadilost, arogance, ignorance, šlendrián, nekompetentnost, " neprůchodnost"= synonymum slova neochota, mi vadí obecně u kohokoli. Vrátím se ale k obsahu tohoto pokecu.

Pokud už musím odpálit výbušninu musím počítat s účinky výbuchu. Pro představu nechť si zájemce spočítá kolik energie se uvolní výbuchem. Doufám, že adepti výbuchů si takovéto informace dopředu zjistí.

Pokud někdo odpálí výbušninu musí počítat s tím, že obal, eventuelně věci v okolí výbuchu poletí většinou směrem od výbuchu. Většinou velkou rychlostí. Kdesi jsem četl, že střepiny granátu lítají až 4000 m/s. To znamená = jejich energie je velká. Úsťová rychlost projektilu pušky bývá okolo 700 – 800 m/s. Úsťová energie nejčastěji mezi 2000 – 3500 J. Poranění je tedy možné na vzdálenost mnoha stovek metrů. Malorážka má úsťovou rychlost cca 330m/s a při váze kulky 2,5 gramů dokáže zabít i na 1000 metrů. Prosím o doplnění postřehů, eventuelně nesouhlasu.

BP má menší výkon než výbušniny. Přesto i zde je potřeba dbát velké bezpečnosti. BP má docela velký objem plynů, které udělí předmětům v okolí centra výbuchu energii, která může zranit.
( prosím o laskavou opravu, pokud tomu tak není )

Na bouchnutí je asi nejpoužívanější kompozice s malým objemem plynů. Nejčastěji se vyskytují slože s práškovými kovy. Produkty hoření je Al2O3 či MgO, tedy pevné látky. Při rychlém hoření těchto kompozic se ohřeje vzduch, který “udělá“ výbuch. ( prosím o laskavou opravu, pokud tomu tak není )


Důležité je si uvědomit i závislost výkonu na množství. Pokud zapálím 0,5 gramu zábleskové směsi v papírovém obalu bude energie střepin pravděpodobně malá. Pokud ale odpálím 50 gramů takové slože bude její účinek nepředvídatelný. Neplatí úměra : větší navážka = větší rána. ( prosím o laskavou opravu, pokud tomu tak není )

Dalším častým úkazem ohrožujícím život je útěk od zapálené zápalnice. Po zapálení odcházejte. Neupadnete. Nebo raději používejte elektrický odpal. ( prosím o laskavou opravu, pokud tomu tak není )

Pokud někdo miluje a musí, nechť si vybere misto k opalu takové, aby měl přehled o tom, zda v okolí epicentra nikdo není a ani tam nepřichází. To okolí je přímo úměrné síle výbuchu Pozor na koně a kolisty. Jezdí i více jak 20 km rychlostí. Kůň se navíc může splašit. ( prosím o laskavou opravu, pokud tomu tak není )

Nechci a nedělám si nárok na dokonalost a úplnost mých zkušeností . Proto prosím o jejich doplnění.
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

dovolím si pouze poznamenat,že tak daleko zase střepiny neletí.U RG zmiňují snad 200 m.Rychlost střepin se uvádí 2000m/s,(jsem kdesi četl)
-Rád bych se zeptal Alchemiho a Mamba,jestli by tu tlustou koženou rukavici mohli blíže definovat.
Domnívám se,že bychom měli dát dohromady instrukci o ochranných pomůckách pro všechny,co se zabývají pyrotechnikou,protože ty pyrotechnické pomůcky se asi nebudou shodovat s jinými ochr.pomůckami a jinde než zde se to nedozví.
DAP
Příspěvky: 60
Registrován: pát 04. lis 2005, 10:47
Bydliště: Irsko

Příspěvek od DAP »

http://www.pyra.eu/prezentacna/slovensky/rukavice.php
http://www.pyra.eu/prezentacna/slovensk ... kryvka.php
a pokiaľ má niekto bohatú babičku :
http://www.pyra.eu/prezentacna/slovensk ... obleky.php
Vie niekto, čo sa urobí s vyradenými protičrepinovými oblekmi :? .
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

Díky DAPe,ty rukavice jsou vyztužené obráceně,než by bylo třeba,chtělo by to vyztužit prsty a dlaně,z obleku by se hodila přilba,límec a ten flák na břichu,kupodivu rukavice k tomu nejsou.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Hrubá rukavica - napríklad kožená zváračská alebo kováčska.

Vyradenie obleku - za prvé, poškodený oblek údajne rýchlo - rádove v čase niekoľkých dní - stratí až 90% svojich ochranných vlastností vplyvom vzdušnej vlhkosti a jej pôsobenia na kevlarové vlákna. Platí to aj pre nepriestrelné vesty. Za druhé, oblek je modulárny, takže sa vymieňaú len poškodené časti. Za tretie, s vyradením to nie je také horúce, v obleku sa treba vedieť pohybovať - a "vyradený" oblek sa na výcvik hodí výborne, nepoškodzuje sa "zásahový".

Rukavice k pyrotechnckému obleku - v rukavici nemáš potrebný cit, takže sa obvykle pracuje "teplými". Žiadna normálna rukavica nebude mať odolnosť porovnateľnú s oblekom. Existujú ale "štíty" na ruky s manipulátorom - niečo ako kombinačky.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

2 Semtex-to je teda fakt zajímavé s tou ztrátou vlastností kevlaru vlivem vlhkosti.Prosím tě,víš něco bližšího o těch štítech na ruce s manipulátorem?
Mimochodem,co si myslíš o drátěné košili,resp.drátěných rukavicích,to by přece mohlo zabránit odtržení prstů.
karusa
Příspěvky: 54
Registrován: úte 27. pro 2005, 00:20

Příspěvek od karusa »

Semtex píše:Hrubá rukavica - napríklad kožená zváračská alebo kováčska.
Ta se bude jedině tak hodit, když budeš manipulovat s hotovou náloží. Pokud ale chceš dělat něco přesnýho, např. zalévání paliva do motoru či výrobu samotných náloží, tak je na nic. Je to velmi nepohodlné a už samotné stavbářské rukavice jsou hrubé, to už nemluvím o svářečských s tlustou kůží.
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

a co si myslíte o přilepení širších zaoblených pruhů plechu na prsty u rukavice tak,aby koukaly asi 3cm daleko?
Hmat v tom sice nebude,ale jemnou práci by to snad umožnilo,a když to bouchne,tak prsty s tím v kontaktu nebudou.
karusa
Příspěvky: 54
Registrován: úte 27. pro 2005, 00:20

Příspěvek od karusa »

:D Ono to teoreticky sice zní pěkně, ale v praxi je to složitě technicky proveditelné, manipulace s touto věcí jěště těžší. Když jsem dělal raketový motor v rukavicích, tak jsem si taky říkal, že to půjde skvěle a nepopáli se mi případně ruce, prostě paráda, ale jakmile jsem vzal palivo z plotýnky, hned mi došlo, že ty rukavice asi budu muset sundat..jednoduše řečeno, hrubý rukavice se na takový jemný práce nehodí.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Semtex píše: Vyradenie obleku - za prvé, poškodený oblek údajne rýchlo - rádove v čase niekoľkých dní - stratí až 90% svojich ochranných vlastností vplyvom vzdušnej vlhkosti a jej pôsobenia na kevlarové vlákna. Platí to aj pre nepriestrelné vesty.
A co pocení? To by se pak v létě museli měnit neprůstřelný vesty měnit denně? A co pobyt v (sub)tropech, Tam je 2x ročně při monzunech i více jak 100% vlhkost dlouhé týdny. A pravidelná armáda moderních armád nosí neprůstřelné vesty stále. Nejen pyrotechnici.
Existují nějaké sušící boxy, nebo něco podobného?

Dík za odpověď.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Väčšina viest má niekoľko vrstiev, zvonku a zvnútra je to pevná tkanina, to dôležité je medzi tým - a je to zaliate do nejakého "igelitu", teda vzduchotesne uzavreté. Vesty sú dosť tuhé, s trochou snahy budú stáť samé. Balistické vložky (pláty, čo sa vkladajú do káps vpredu i vzadu) boli v amerických vestách z nejakého lisovaného materiálu, na povrchu to vyzeralo ako jemnejšia zalaminovaná tkanina, ale na poklep zneli dosť duto a boli dosť ťažké, v ruskej veste BŽ-6??? boli oceľové. Tak to bolo u viest používaných povedzme pred piatimi - siedmimi rokmi, keď som sa s nimi občas stretával, u moderných to už nemusí platiť.
V jednom období sa dosť pozornosti venovalo netkaným materiálom (spectra-shield), a aj materiálom s tromi smermi tkania (nie dvomi, ako je obvyklé) ale nejak podrobne to nesledujem, takže si to skús pohľadať na webe.

Navlhnutie - o čo ide: strela zachytená pevnými vláknami je brzdená tým, že sa snaží zachytené vlákna vytiahnuť z osnovy tkaniny. Takže trenie medzi vláknami musí byť dobre definované, aby sa vlákna nevyťahovali príliš ľahko - pretože potom strelu nezadržia a ani príliš ťažko - pretože potom ich strela roztrhne a opäť ju nezadržia. Vlhosť zrejme znižuje trenie medzi vláknami, a tým narastá "šokový otlačok" - v podstate vzdialenosť, na akú sa vesta pod strelou prehne dovnútra - 3cm "zamrzí", 5cm láme rebrá, 10cm už nemusí majiteľ vesty rozdýchať.
Nejaké sušenie vesty veľmi nepomôže, ak by sa tam dostal priamo pot, tak už vôbec - obsahuje mastnostu...
Mimochodem, co si myslíš o drátěné košili, resp.drátěných rukavicích, to by přece mohlo zabránit odtržení prstů.
Dobré pre šermiaria alebo na nožíkové slávnosti, ale nie pre pyrotechnika. Výbuch ti mäsíčko z prstov drôtenou rukavicou celkom pohodlne prepasíruje a doktora tými drôtmi v kostiach a okolo celej rozfašírkovanej ruky akurát nasereš a upajcne ti pazúr rovno v zápästí, pretože ti to nebude mať ako sundať. Pokiaľ už, tak poriadnu, hrubú, koženú zásteru a kvalitný štít na tvár a hlavne na oči. Ruky to proste odnesú vždy.

Keď už, tak sa bezpodmienečne snažiť robiť tak, aby to nebuchlo.
A ak to už buchne, tak aby to nemalo odkiaľ zobrať poriadne črepiny. Drobné kúsky skla zo skúmavky sa dajú prípadne vyťahať aj doma pinzetou (bŕŕŕ...), ale kus lešenárskej trubky alebo pol sifónovej bombičky nemusíte rozchodiť vôbec.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

Příspěvek od Thrax »

z této diskuze neodejdu dřív,dokud nenajdeme řešení,přijatelné pro každého.Cílem je zde postup nebo zařízení,které zabrání úrazům.Buď takové už je a pak chci vědět kde se dá sehnat a za kolik,nebo není a pak ho musíme vymyslet a nabídnout všem.Proto se nespokojím s tvrzením,že ruce to odnesou vždy.Možná je to pravda,ale jak by tomu mohlo být jinak,když je to bez ochrany.
- účinek trhaviny je různý podle toho,kolik jí vybuchne.Z toho vyplývá,že ochranné pomůcky mohou být účinné jen do určité míry.A právě ta míra
je u domácích kutilů malá,takže by nějaká pomůcka mohla mít šanci.
karusa
Příspěvky: 54
Registrován: úte 27. pro 2005, 00:20

Příspěvek od karusa »

Největší problém řekl bych, že jsou rukavice. Štít na obličej musí splňovat jen dva požadavky: ochrana obličeje a umožnění výhledu. Jeho odolnost se určuje podle aplikace, jestli jde o výrobu dělobuchů, raket, světelných složí či trhavin. To se ale tyče všech ochranných prostředků na těle. Co se týče oblečení pro zbytek těla, tak si myslím, že u raketového paliva stačí tlusté, možná zimní oblečení (džíny/dvoje kalhoty, teplý svetr, nebo ještě líp dva). To by mohlo stačit i pro osvětlovací slože a flashe, záleží na množství. Sice by v tom bylo v létě horko, ale přece pro to obětujeme půl hodiny, to není moc, sme přece chlapi, ne. Tady jde bezpečnost. To že se trochu zapotíme nic není (doslova) v porávnání s tím, co se nám může stát. Mám doma takovou látku, má žlutou barvu. Nejdříve jsem si myslel, že to je obyčejný kus hadru a hodil to do ohně, jenže ono to ne a ne hořet a když jsem to vytáhl, bylo to jen zčernalé od kouře. Jinak nepropálené, ale ztvrdlé. Tento materiál se dá přišít na oblečení, který bude učínně sloužit proti propálení, oblečení bude fungovat jako tepelný izolátor. U trhavin by se dalo použít "brnění" z milimetrového plechu, ale výroba bude pracná a oblečení těžké a nemotorné, ovšem stojí to za to.
Nejdůležitější věc, kterou potřebujeme při výrobě čehokoliv, v našem případě pyrotechniky, jsou prsty. Zajíšťujou nám přesné a citlivé pohyby, tak nezbytné při výrobě náloží a motorů. Po nasazení rukavic se ale ruce znecitliví a znemožní tak základní pohyby jako chytání papíru a manipulace s ním, pomůcek, přesné nasměrování atd. Jediné řešení, které mě u tohoto napadá, které je doma proveditelne, je vymyšlení jiných postupů míchaní, které by byly uskutečněny na dálku. Na praxi by to fungovalo tak, že by se do nálože nasypaly potřebné látky a pak by se pomocí stroje smíchaly, ovšem se tohoto způsobu nedá použit u všech složí, ale co se týče flashů, tak to jde. U jiných by se mělo vymyslet něco jinýho. Je to složité, ale po jedné nepříjemné zkušenosti se už ani náhodou neodvážím míchat 50 g flashe na papírku. To už nad tím strávím nějaký čas, než vymyslím něco, co by výrobu a odpal udělalo bezpečnějším. Ovšem když se vymyslí určité spolehlivé postupy pro výrobu toho a toho, dají se pak používat neustále a můžeme být s klidným srdcem, že se nam nic nestane. Teďka dělám jeden míchací stroj, sice jsem ještě nezačal, ale už to mám vymyšlene. Zatím to nechci uvádět, teorie a praxe sou dvě ruzný věci, až to udělám a vyzkoším, napíšu.
Odpovědět