thermo pruty

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Nenašel, vznesl jsem několik dotazů ve svém okolí, kolegové zase vznesli dotazy jinde a výsledkem byly tyto informace. Jednak to o těch teplotách a druhak obecně informace o tom, že legovaná ocel "blbě hoří" . Spíš než hoří se jenom taví (alespoň při klasickým kyslíkovým řezání autogenem). Přičemž uhlík údajně nevadí skoro vůbec, ale ostatní legury hodně. Pochopil bych to tak, že pokud nehoním každý procento efektivity, tak stačí obyčejná trubka (i když s trochou toho uhlíku). Nebrat vysoce legovaný materiály.
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

Dobře, máte nějaké rady ohledně bezpečnosti? Zapalovat "hadici" vedoucí od lahve s O2 ........ mám se bát?
Jde mi hlavně o to, aby mi plamen neprolezl trubkou, cestou nesežral ventil, hadici, redukčák s budíkama a následně kohout. Kdyby mi u flašky s 150 at O2 uhořelo hrdlo, mohla by to být drobná nepříjemnost. No, kdyby se to povedlo natočit, tak video by vás jistě potěšilo :-) a já bych pak třeba dostal i Darwinovu cenu :-)
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

No proto se dává do potrubí ta protiprůšlehová vložka (sintr) jak jsem psal v SZ. Když to funguje u autogenu, nebo dokonce i u těch šíleností s kyslíkovodíkovou směsí (údajně), tak pro klid duše ho tam dej a je to. Víc toho asi nevymyslíme ;-) . Jinak samozřejmě poměrně důležitý bude nenechat se unést pyrotechnickými efekty a zavřít ventil na "hořáku" dřív než tento uhoří (stane se z něj shořák) :-) . Pak už asi nepomůže ani svěcená voda...
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

Dobře, dám tam nějakou "protiprůšlehovou" vložku, ale z něčeho nehořlavého. Kus brusného tělíska z Al2O3 by mohl fungovat. Jenom si někde musím vypůjčit flašku s O2, vlastní nemám :-( Sakra, zase další sranda na kterou by se mi hodil nějakej pěknej elektrolyzér. Spotřeba 1000l O2 /hod by se dala ze zásuvky uživit :-)
Našel jsem i zmínku, že trubka s dráty může být z Al .... co tomu říkáte?
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
Uživatelský avatar
draslík
Příspěvky: 190
Registrován: stř 30. led 2008, 12:46

termopruty

Příspěvek od draslík »

to je asi taky pravda,logicky hliník bude hořet v kyslíku na Al2O3,ale teplota plamene bude asi vyšší....
nemá to cenu v těch gramech... :fun:
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Podle čeho soudíš že bude teplota vyšší? Ono ani u toho železa to není tak jednoznačný, například tam nezvnikaj oxidy podle přání, ale podle oficielních zdrojů tam vzniká především FeO. A tak dále.... proces je složitější. Železo prutu bude hořet za jiných podmínek (více kyslíku) než řezaný železo. Poměr množství hořícího kovu kopí a pálenýho materiálu bude dost velkej (kdybys to měl utavit jen energií kterou ti dá ta trubička tak toho moc neužízneš). Prut není tím hlavním tavícím zdrojem tepla - alespoň při pálení železa hoří i (především) propalovanej materiál. U betonu je to zase jinak, protože beton obecne vysoký teploty moc nemusí a blbě vede teplo, takže je tam mechanismus propalování úplně jinej. Další věc jsou ekonomický aspekty věci, kilo hnilíku je přeci jen dražší než kilo železa a hustota kovu taky hraje roli, čím je menší tím rychleji tyčka ubývá.


QNX: Vložka z korundu (brousek, tělísko) se používá celkem běžně pokud je mi známo.

EDIT: Ještě jsem objevil toto - sice tam tvrdí přesnej opak toho co jsem psal (teplota hoření oceli podle obsahu uhlíku), ale je zajímavý si to přečíst. Zajímavá je pasáž o tom, že pro pálení je vhodnej jen kov, kterej v kyslíku hoří dříve než se začíná tavit. To bude u hnilíku dost problém...

Kód: Vybrat vše

http://www.modding.cz/?p=62
http://www.airliquide.cz/file/otherelement/pj/roubicek49122.pdf
Přílohy
str_32.pdf
(77.74 KiB) Staženo 1998 x
Odpovědět