Horkovzdušný balón(vak)

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 208
Registrován: stř 01. pro 2004, 20:08
Bydliště: Prefektura Walašsko

Horkovzdušný balón(vak)

Příspěvek od Karlos »

Horkovzdušný balón(vak). O co jde? Dělá se to z jemného balícího papíru, a je to jakýsi válec shora uzavřený, který se plní horkým vzduchem.
Ze spoda je vystužený do ktuhu drátem či bambusovým štěpem, a na něm je zavěšena plechovka(tuňák např) s palivem. Držíte vak nad zemí tak dlouho, dokud nemá tendenci letět sám. V zimě to jde asi nejlíp. Doporučuji pouštět za mrazivých bezvětrných nocí, kdy stoupá víceméně nahoru. Dají se na něj zavěsit třeba prskavky, či cokoliv jiného s hmotností v mezích. Jako palivo jsem zkoušel vatu s benzínem, ale nejlíp se osvědčil tuhý líh(výhřevný a nečmoudí). Přiznávám, že při posledních letech jsem se bál, že za kopcem uvidím světlo z hořícího lesa...
Jistou variantou jepřipevněný na provázku, jako drak.
možná jste viděli plátěné vaky ve filmu Pláž...je to podobné(tvar)
Tož tak no.....
Spider
Příspěvky: 56
Registrován: pon 15. lis 2004, 15:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od Spider »

no to nemusi byt spatne.. Jeste tak mit nejakou tu vybusninu :mrgreen: a bal bych se,ze za kopcem uvidim litat cihly :wink: . Ale vazne,musi to byt zajimave tam dat trochu flashe nebo podobne zableskove sloze. Ja bych teda jako palivo pouzival spis tu vatu,aspon tak jsem to vzdy videl v navodech na tento balonek..
9 chyb sem vychytal,na desatou mi uz nezbyla síť.
Uživatelský avatar
Phoenix
Příspěvky: 52
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:03
Bydliště: village of burned tires

Příspěvek od Phoenix »

no, nevím proč furt někam cpát flash... Japonci na tyhle balonky píšou svoje přání a pak je pouštějí... no budu činit nápodobně a zítra jdu koupit roli papíru, myslím že díky mojí nenažranosti pojde celá :] ale vážně... může to být velice zajímavé, ale bez jištění bych to nepouštěl, už z toho důvodu že přistát to hořící někomu na zahradě by jistě vzburcovalo orgány
každopádně hedvábný papír seženu a jde se na to :)
OC1=CC=CC2=C1C(CCN(C)C)=CN2
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Já ho dělal téměř dvoumetrovej a širokej asi 70cm. Ale když se dá do tý proděrovaný(odspodu) plechovky z tuňáka pár kousků tuhého lihu, valí to pak jedna radost. Jednou v zimě(bylo hodně sněhu) nám ulít naprosto bleskově z dohledu za kopec(spalo se mi pak těžko). Daly by se použít asi i brikety z nějakého odpad. matroše pocáknuté benzinem, no je to na vás. Ale flash bych tam teda nedával, něco déle trvajícího....
Ahoj
Duki
Příspěvky: 11
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:33

Příspěvek od Duki »

Ja som nieco podobne robil uz davnejsie z mikrotenoveho vreca na odpadky (navacsi z dvoch spojenych). Konstrukcia bola podobna, na spodku special horak (teleso z Al) s usmernenym prudenim tepleho vzduchu priamo do vnutra balona. Palivo bol tiez tuhy lieh. Pokusy sme robili s jednym kamaratom, uvodne nafukovanie balona teplym vzduchom bolo pre jedneho dost komplikovane. Prvotne nahrievanie sme robili plynovym horakom cez hrubsiu Al ruru. Spravili sme s tym par peknych letov, najvydarenejsi bol do vysky asi 300-400 m dolet cca 1,5 km. Pred tym sme robili par testov bez horaka, vznikol pri tom jeden zaujimavy efekt. Pri pouziti cierneho mikrotenu za mraziveho slnecneho pocasia a teplotnej inverzie zacal balon od urcitej vysky (asi 10-15 m) rychlejsie stupat. Mozno to bolo zapricinene pohlcovanim slnecneho ziarenia a jeho premenou na teplo, alebo skor zvacsovanim teplotneho rozdielu medzi uzatvorenou bublinou vzduchu a vonkajsim prostredim. Balon vystupal do vysky okolo 200 m, ale tam ho vzdy otocilo, takze teply vzduch unikol a balon zacal klesat. Chcel som este konstrukciu vylepsit tak, aby som vedel balon z vacsej casti uzavriet a stabilizovat ho tak, aby sa neprevracal. K tomu som sa uz nedostal. Nase pokusy skoncili po tom, ako sa pri jednom lete balona s horakom necakane otocil vietor smerom na obydlia a z vysky tak 50 m sa ozvalo bzzz ... bzzz. To sme uz tusili, ze zacina priharat. Horak zaveseny pod balon sa natocil tak nestastne, ze zapalil mikroten. Ten zvukovy efekt bol zapricineny odkvapkavajucim horiacim mikrotenom. Najzvlastnejsi efekt nas este iba cakal. K nemu doslo vo chvili, ked sa odtrhol este horiaci horak. Ten zvuk sa dal prirovnat k pikujucemu bombarderu. Blbe na tom bolo to, ze sa to stalo prave nad jednym z pozemkov, na ktorom bol dost velky stoh slamy. Vyzeralo to tak, ze ten blby padajuci horak si to namieril rovno do tej slamy. V tej chvili by ste sa vo mne velmi krvi nedorezali. Nasledoval prekazkovy beh cez ploty. Chvalabohu, padol tesne vedla. Mozno u nas aj zaznamenali zemetrasenie z toho, co mi spadol balvan zo srdca. Odvtedy som uz nerobil dalsie pokusy s teplovzdusnymi balonmi. Mozno sa na to este niekedy dam. Vsak srandy nikdy nie je dost.
Kuča

objem, nostnost...jak se to počítá?

Příspěvek od Kuča »

Něco se stalo se stránkami IFO.fbox.cz, už kdysi, takže jsem si ani nestačil stáhnout prográmek na výpočet balónů, Nemohl by mě někdo poradit, z jakého vzorce mám pro výpočet balónu vycházet kdybych si chtěl udělat třeba spreadsheet v Excellu?
naxo

Palivo do balónov.

Příspěvek od naxo »

Ako palivo je veľmi dobre použiť prádnu konzervu od hovädzieho - tá veľká pol kilová. Na dno nasypať tak na 2 cm jemne nasekaného parafínu. Celé to postaviť nad oheň a nechať parafín roztopiť. Potom husto zrolovať kartón o takej výške aby o 0,5 - 1 cm prevyšoval konzervu a vložiť do do parafínu aby trochu nasiakol. Vrch kartónu trošku poliť ďalším parafínom. Takáto "polkilovka" dokáže horieť i 2 - 3 hodiny podľa množstva parafínu a sily zrolovania kartónu. Miestnosť s rozmerni 3x4 metre dokáže zohriažť cca o 7 C° (osobne vyskúšané).[u][b] [color=red]Má však nevýhodu, že strašne čmudí, teda nerobiť v obývačke. Pre balóny je to ale výhoda - čiastočky dôkladnejšie upchávajú póry v papieri a balón vyletí vyššie a podstatne rýchlejšie. Do balónov však treba menšie konzervy - najlepšie sú od malých 50 g paštét. [/b][/u[/color]]Tieto veľké balón hneď podpália - majú veľký plameň.
Mám ešte poznámku - robiť teplovzdušné balóny je jedna vec a povešať ne ne všeliaké haraburdie (prskavky, dymovnice) druhá. Padne to kdesi o poľa a raz - dva sa ocitnete v správach na Nove. A s tými náložkami je to ešte riskantnejšie. Prvý podobný pokus s týmto urobili Rakúšania keď obliehali Benátky. Spočiatku všetko fungovalo. Potom sa ale obrátil vietor a balóny s bombami zavial nad línie rakušanov =:- O. Dlho potom už nikoho podobné somariny neskúšal. Až na samom konci vojny, keď už boli na samom konci z dychom, od októbra či novembra 44´ čosi podobné skúšali Japonci - projekt Motýlie krídla.
Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 208
Registrován: stř 01. pro 2004, 20:08
Bydliště: Prefektura Walašsko

Příspěvek od Karlos »

Naxo: No my používáme jako palivo tuhý líh. Nalámeme to na několik kostek a vložíme jej do hustého košíku z drátu. Soused ho umí hezky uplést. Je lehčí než plechovka, a víc to přes něj táhne. Má to fakt silnou výhřevnost, a balon ti zmizí před očima nato tata. Nedávno jsme zase pouštěli(naslepo). Jsou to docela nervy, kdyby chytl les.....Naštěstí bylo hafo sněhu i na stromech. Ve filmu pláž používaly jakési brikety z papírového či dřevěného odpadu, myslím že by se dalo nalisovat ledacos, třeba z pilin a nějakého pojiva. Polít to lihem a val val.
Bye.
Uživatelský avatar
Phoenix
Příspěvky: 52
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:03
Bydliště: village of burned tires

Příspěvek od Phoenix »

no, tak jsem si říkal že bych mohla dneska taky jeden pusatit, ale jak roztíl sníh a všechno oschlo tak an to nemám moc nervy :/ docela to jde udělat i z odpadkového pytle, nahoře ustřihnout svár a trochu zkosit, izolepou slepit do kříže, dole přidělat kříž se špějlí kde je uprostřed alobalová miska a jedem... pytel musí být ten největší, z toho houževnatějšího polyethylenu (ne mikroten), jinak se vzduch vevnitř brzo přehřeje, nahoře se to rozlepí a "dobří baloni se vracejí"... určitě by šly slepit dva pytle
OC1=CC=CC2=C1C(CCN(C)C)=CN2
PePa
Příspěvky: 62
Registrován: pon 29. lis 2004, 10:29

Balón ze tří pytlů

Příspěvek od PePa »

Na spojení balónů je nejlepší včelařské kolečko (to neozubené) kdo ho nemá, tak stačí ohnout měděný plech kolem pájecího hrotu, provrtat, zajistit nýtem a provrtat starou pětikorunu, nebo si sehnat mosaznou podložku a přinýtovat ji tam jako kolečko (škoda, že se nedá vložit obrázek)
Nebo jsem to zkoušel odporovým drátem přes skelnou tkaninu, ty pytle prostě navlečete na trubku a ten drát dáte smyčku na konec nějaké packy a protahujete jako pod šicím strojem, na žhavení je nejlepší trafo 4V ze starýho rádi, elektronické zdroje spolehlivě odpálíte :evil: , lepší je to s regulací.

Topil jsem do balónu svazkem 36 narozeninových svíček s přidanými krátkými knoty mezi nimi, pro lepší odpich :)
To není můj nápad, viděl jsem to někde ve filmu.
Lepší ale byla půlka pivní plechovky :D naplněná voskem a v ní stočený bavlněný knot, stačí i hajzlpapír :) blbost je dávat tam skelnou laminovací tkaninu, i když se to dost často radí.
Zkoušel jsem i lihový vařič (kahan z Mladého Chemika) a vařič VAR1, ale ty při havárii nezhasnou a kromě toho jsou trochu drahé na takové blbnutí a můžou vybuchnout.
Můj známý udělal topeniště na tuhý líh z plechovky od Velvetu :) a nerezového cedníku, stačilo to na 100 g lihu a balón 1,6*3m (on měl papírový) ale asi tak před měsícem se nám to ve větru rozfofrovalo a balón zhořel, ještě že bylo nasněženo.

Takže v pátek jsem udělal ze tří igelitových pytlů (ne těch silných) balón a pod něj dal tu půlku pivní plechovky s voskem a knotem, napřed jsem tam nafoukal fénem teplý vzduch a pak to podpálil. Když se to rozhořelo, balón se vznesl a najednou letěl až nad kostelem , sranda byla, že si ho tam všimlo pár lidí a protože bylo navečer a nebylo pořádně vidět, co to je, tak o tom ještě chvíli vzrušeně debatovali, byli to nějaký vlčata.
Balon jsem sledoval na kole, letěl asi 8 minut, uletěl tak 6km, pak zhasl ale byla tma ,tak stejně nevím kam spadl.
Uživatelský avatar
Phoenix
Příspěvky: 52
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:03
Bydliště: village of burned tires

Příspěvek od Phoenix »

ale jistěže jde vložit obrázek (tlačítko pod přidáváním zprávy) :)
co jsem slyšel tak jde svařovat i mikropájkou s regulací teploty, chce to ale trochu zručnosti
OC1=CC=CC2=C1C(CCN(C)C)=CN2
Panoš

Balóny

Příspěvek od Panoš »

tak první jsme dělali už na pionýrským táboře, to mě bylo 12 :P
Teď o velikonocích jsem zase vypouštěl igeliťák, dvě stě patnáct litrů, stočená pytlovina+ ten hnus co je místo vosku ve hřbitovních svíčkách v pixle od rajčat jako topeniště.

už jsem zkoušel pod balón i petardy, pouštěl jsem je na dětským balónku a odpaloval "na dálku" (spíš na výšku) škrtátkem a vlascem. Občas to vlasec utrhl vlastní váhou, nebo nepustil ten balónek (komedoši to asi někdy ošidí)

Na horkovzdušným balóně jsem ještě nic nezkoušel, mám pocit, že je rád, že nese topeniště.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Svařování plastové folie

Příspěvek od Buk »

Na svařování "igelitu" a jiných folií doporučuji vyzkoušet léty prověřený postup - folii přikrýt celofánem a podle pravítka (dřevo,kov) pájkou svařit. Jde to i s trafopájkou :puffy:
Andy

balón

Příspěvek od Andy »

Balón unese dost. Kdysi jsem viděl na fotce jak nějací maníci věší pod čtyřmetrovej balón kulovku tak 10 cenťáků v průměru a jak to pak bouchli.
Na takove balón se teprv chystám, zatím jsem pouštěl kulovky o průměru 6,5 na pouťovým balónku, je jich potřeba tak 10 a bomba hélia a napustit si je sám.(jinak je to o dost dražší)balónky třeba z pražskýho výstaviště,pokud tam máte známý, vyhazujou jich jak hnoje.
bacha na vítr! Nevadí, že to dostane daleko ale studenej to tak ochladí, že se to smrskne a pak to klesne :lol: a zatraceně rychle. Hlavně ty balónky použijte do tří hodin, jinak se vyfouknou tak, že nic neunesou. do druhýho dne jich taky asi třetina samovolně popraská, jenom od toho, jak se melou v průvanu.
dával jsem na to i malýho větroně , vypouštěl se když uhořel doutnák.
Zkuste, pokud máte, meteorologickej balón a sypat z něho servem malý světličky který shoří ještě ve vzduchu (ale nesmí to bouchat, i malá tlaková vlna od petardy s 2g flashe metr pod ním ho roztrhne). Měl jsem ho párkrát, je to paráda, ale obvykle při třetím plnění praskl. Pokud víte, ve kterým armyshopu by se dal dneska sehnat, přijde vás (prošlej) tak na 300kč.
Uživatelský avatar
LK
PFG
Příspěvky: 3
Registrován: pon 15. lis 2004, 14:50
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LK »

Svařování PE fólií hranou žehličky, pájkou ap. přes "pauzák", papír na kreslení výkresů tuší. Teplotu a rychlost natrénovat tak, aby na pauzáku zůstávala bílá stopa. Pokud je nevýrazná, provaření je nespolehlivé, pokud stopa hnědne, je naopak teplota moc vysoká a/nebo se postupuje moc pomalu.
Uživatelský avatar
Phoenix
Příspěvky: 52
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:03
Bydliště: village of burned tires

Příspěvek od Phoenix »

tip: v armyšopu jsem natrefil na tuhý líh, tabletky d=20, v=10, přiměřený pytlík 35 peněz, dle mě cena ucházející...
momentálně mám balon po generálce v odstávce v igelitce, nové topeniště mám z drátěné síťoviny do oken (proti mouchám a podobné havěti), akorát tuším zradu ve velikosti (a váze), ještě upravím
Přílohy
momentální model bez zavěšeného hořáku
momentální model bez zavěšeného hořáku
balon-.jpg (65.56 KiB) Zobrazeno 41182 x
OC1=CC=CC2=C1C(CCN(C)C)=CN2
Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 208
Registrován: stř 01. pro 2004, 20:08
Bydliště: Prefektura Walašsko

Ahoj, zima se blíží.....

Příspěvek od Karlos »

Na fotce je vak z jemného balícího papíru, co vyrobil soused(mnou nakažený). Palivo je tuhý líh v drátěném košíčku(vlastnoruční).
Vak je možná až moc dlouhý...ale zmizel z dohledu rychle.
Doporučuji pouštět za bezvětrných mrazivých nocí v období zasněžených vrcholků stromů.
Přílohy
Vak z bal. papíru (cca 6ks). asi 5m nad zemí, než se nám ukrutně rychle vzdálil.
Vak z bal. papíru (cca 6ks). asi 5m nad zemí, než se nám ukrutně rychle vzdálil.
Balon na pyro.JPG (8.72 KiB) Zobrazeno 40752 x
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Pekné, asi to tiež skúsim, tvar bude hranol a ohnište z dvoch plechoviek by malo vyhovovať. Palivo bude asi denaturák.
Naposledy upravil(a) Semtex dne pát 23. zář 2005, 01:21, celkem upraveno 1 x.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
mimikra
Příspěvky: 2
Registrován: sob 17. zář 2005, 18:16
Bydliště: Praha

hmmm :D

Příspěvek od mimikra »

:D Je to fesny apropo :arrow: Drzito tvar samo nebo nee??? jen jestli se da takovy monstrum poslat v jedinym cloveku nebo sou potreba 4 ruce??
Oheň je dobrý služebník ale špatný pán...
Z toho plyne => aplikujte nehořlavé vybušniny :-)
Návštěvník

Vak

Příspěvek od Návštěvník »

Tenhle kousek má na výšku pouhých cca 2m. Nejlepší je, když jsou na to dva, jeden zapaluje, druhý drží. Tvar to drží úplně samo, krásně se to jakoby nafoukne. Kruh dole je z ohnutého bambusového štěpu, ale stačí pevný drát.
Jednou se mi stalo, že se to vlivem větru malinko nahnulo(bylo to na špagátu) a jak to bylo začouzené(špatné palivo) a prohřáté, shořelo to za cca 1vteřinu, a na zem spadl hořák a drátěný kruh:-), přeci jen je lepší když to někdo drží, než to má tu vůli letět samo, a pak už jenom bye bye. Asi by to chtělo zavěsit několik prskavek, či zařídit samovzplanutí časované např stopinou či zápalnicí, jinak má člověk špatné spaní(představa hořícího lesa).
Tož tak.
Odpovědět