Horkovzdušný balón(vak)

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

PePa
Příspěvky: 62
Registrován: pon 29. lis 2004, 10:29

Autodestrukce balónu

Příspěvek od PePa »

Můj děda to řešil doutnákem a náložkou, dal balónu 5-6 minut,
pak doutnák podpálil náložku z flashe nebo cosi jako bleskovici(asi dědova domácí výroba, něčím, zřejmě chloristanem, napuštěná a obalená nit, metr hořel 3 sekundy) , která držela horní šev balónu.
Já bohužel doutnák nemůžu volně v prodeji sehnat, tak jsem dal na balón dlouhou prskavku, ta mu dá jenom 40s ale za tu dobu už bývá tak 100 m vysoko.
Uživatelský avatar
Tse-Tse
Příspěvky: 78
Registrován: pon 15. lis 2004, 23:07

Příspěvek od Tse-Tse »

Pepo:hezký a velmi jednoduchý způsob jak udělat doutnák popsal cyano na pxd diskusi, mrkni se do archivu.
A jedna připomínka:bleskovice je jednoduše řečeno, šňůra naplněná brizantem, tedy trhavinou, takže to co popisuješ bleskovice není:)
Tse-Tse
Duki
Příspěvky: 11
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:33

Příspěvek od Duki »

Z teplovzdusnych balonov sa da spravit aj ceklom pekny svetelny efekt :D Tomu na pripojenom obrazku zial predchadzala tragicka udalost, ktorou bola niciva vlna tsunami v Indonezii . :( Vacsinou ste mali moznost zhliadnut ho na strankach tlacovych agentur.
Přílohy
liet_lampion.jpg
liet_lampion.jpg (36.32 KiB) Zobrazeno 21089 x
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Duki píše:Z teplovzdusnych balonov sa da spravit aj ceklom pekny svetelny efekt :D Tomu na pripojenom obrazku zial predchadzala tragicka udalost, ktorou bola niciva vlna tsunami v Indonezii . :( Vacsinou ste mali moznost zhliadnut ho na strankach tlacovych agentur.

... a pak spadne do lesa, a je po srande :)
john.y
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18. lis 2004, 22:43

x

Příspěvek od john.y »

tse- tse: nehodil bys sem navod na ten doutnák od Cyana?
na diskusi PXD přeci už snad ani nejde nic najít. (v tý záplavě keců o všem)
jinak taky jsem balónoval. -než jsem málem podpálil pár baráků.
počítám že až nasněží, že vypustim balon co mi tu leží. z mikroténu, svařenej, cca 2x1 m. nezdá se, ale je velkej.
--možná by to sebedrstrukční zařízení nebylo úplně od věci.
Uživatelský avatar
Virius
Příspěvky: 8
Registrován: sob 08. říj 2005, 09:31
Bydliště: tam, kam fouká vítr

Příspěvek od Virius »

Taky jsem si dneska udělal pár balónů, ale z PE sáčků. Ten první byl ze 3 PE sáčků(ty do koše) a topeniště měl z toho víčka jak je na těh jogurtech ve skle. Chvilku po vypuštění se naklonil(vítr) a zapálil se PE. Balón majestátně spadl kousek odemě a na zemi ještě dohoříval. To samý jsem udělal ještě jednou...Tentokrát balón vyletěl zhruba do 100m a tam se naklonil. Zase chytl a chytly i špejle na kterých bylo topeniště. Chvíli nato začala od balónu padat ohnivá kometa(topeniště). Efekt to byl vzkutku impozantní. Spadlo to kousek od našeho baráku :twisted:
Dohořívající balón přistál sousedům na střeše :lol:
U dalšího balónu jsem udělal upgrade: na poslední díl PE pytle jsem přilepil ještě další díl z papíru(kancelářská A4-lepší jsem nenašel...) a na něj jsem upevnil topeniště. Tento balón bych už Vám moh doporučit, ale stejně se mi stala nehoda. Ačkoliv špejle, kterýma je uchyceno topeniště jsem pokryl alobalem aby neuhořely jako předtím, tak jsem při plnění paliva omylem asi trošku na ně cákl acetonem. Po zapálení balón okamžitě vystartoval vzhůru. Letěl krásně nahoru a byl přímo nad anším barákem... Chvilku nato vidím letět další ohnivou kometu-asi takhle nějak by vypadal armagedon :twisted:
Spadla nám přímo na střechu a tam si vesele hořela dál. K tomu my ještě tatík stál za zády... Nic moc neříkal, protože i on měl na tom vinu. Dobře to dopadlo. Jenom mám ještě blbej pocit, že ten hořící vak znizel kamsi za obzor do obytné čtvrti...
Tohlecto jsem napsal abych vás varoval, že vypouštět balóny i na okraji měsat je VELMI riskantní. Doufám, že sem tím dal dost najevo o co jde. Nemusíte mít štěstí jako já... Já jsem se poučil a balóny už budu pouštěl hooodně daleko od rizikových oblastí :roll:
silvestr
Příspěvky: 8
Registrován: úte 22. lis 2005, 22:52
Bydliště: ostravsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od silvestr »

Já jsem postavil balón z krycí mikroténové folie o rozměru 5x20m. Balón měl pak objem cca 35m3. DOletěl 14km. Pak jsme ho hledali, ale už se do něj pustili zeměldělci vezli ho roztrhavý v traktoru a zamýšleli ho použít na zakrytí sena. Tak jsem jim ho věnoval výrobní cena byla jen 35kč. Plnil jsem to nad lineárním ohništěm, nad kterým byla okapový rýna o délce kolem 4m na jednom konci větrák a na druhém vystupoval horký vzduch co se ohřál nad ohněm. Rýnu jsem ukradl v místním JZD z kyrého stohu :D (JZD je od roku 89 opuštěné ještě tam stojí rezavé kombajny, a jedna kuriozita vlečka z hnojem kterou už nikdo nestačil po revoluci složit a teď tam roste na té vlečce táva a břízky :D)
Míša

Potřebuju radu

Příspěvek od Míša »

Když dělám balón 4 m na výšku ( velký :?: na kilovou kulovku je to tak akorát :!: ) jak mám navrchu uělat nějakej hák aby to mohlo před naplněním viset a zároveň se neprotrhlo? Když nafoukám větrákem, tak se válí po zemi a plní se odocela blbě.
Zamýšlím to plnit nad letlampou s pomocí roury od kamen a až se začne vznášet, teprve zavěsit ohniště z ocelové pivní plechovky s petrolejem a topeniště ze skelné vaty a stočeného skelného knotu.
tejmos

moj pokus

Příspěvek od tejmos »

Dnes som skusal vyrobit teplovzdusny balon, pouzil som na to 3 sacky ktore sa davaju do kosou, zehlickou som ich pekne pospajal do vysky potom mali viac ako 1.5 m a priemer otvoru viac ako 40 cm, ako zdroj tepla som pouzil plechovku rozrezanu na polovicu, do ktorej som dal vatu nasiaknutu benzínom. K plášťu balona ktory bol na spodu spevneny drotom som to pripevnil dalsimi dvoma drotmi.Hned som to isiel vyskusat, zapalil som to, sacky som drzal v rukach a pockal kym sa naplnili teplym vzduchom ale vobec to nevzlietlo, bolo citit ze je to nadnasane ale ked som to opatrne pustil padalo to smerom k zemi. Neviete mi poradit co som urobil zle ?
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

No co asi :roll: - bylo to moc těžký.
tejmos

Příspěvek od tejmos »

nepozna niekto stranku ktora sa podrobne venuje vyrobe teplovzdusnych balonov ?
QNX
Příspěvky: 153
Registrován: pát 30. bře 2007, 16:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od QNX »

stranky neznám, ale doporučuji knihu "Balony na teplý vzduch " autor Josef Hošek z roku 1954. Tam je vše potřebné velice dobře popsané. Jako dítě jsem si podle této publikace sestrojil horkovzdušný balón o průměru cca 2m. Vypadal moc pěkně, ale pro první pokusné "nafouknutí jsem nezvolil dobré místo. Byla jím chodba u nás doma. Jako spousta jiných horkovzdušných balonů i tento chytnul. Výsledkem byl plamen až do stropu (dřevěného) a rozlitý líh zase udělal krásné plápolající jezírko na koberci. Barák se mi naštěstí zapálit nepodařilo, ale díru o průměru cca 0.5m v koberci jsem před příchodem rodičů zamaskovat nedokázal. Od té doby jsem už další nestavěl :-)
Již dnes se máme lépe než zítra
http://www.sobestacnost.cz
tejmos

-

Příspěvek od tejmos »

Dnes sa mi konecne podarilo urobyt funkcny balon, objem ma 1m kubicky, je velmi lahucky a na hohrievanie sluzi vata s naftou,pridavam aj dake foto s prveho letu, teraz vecer som ho chcel vyskusat na ulici ale bola tma velmi som ho ani nevidel, zapalil som a o chvilu bol v plamenoch tak som rychlo hasil :P vysledkom bol zhoreny balon.
Přílohy
DSC06175.JPG
DSC06175.JPG (159.49 KiB) Zobrazeno 18932 x
DSC06176.jpg
DSC06176.jpg (129.6 KiB) Zobrazeno 18932 x
Odpovědět