Citlivost HMTD

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Citlivost HMTD

Příspěvek od lubo »

Potrebuje pomoc mam HMTD a skúsil som pri akom tlaku vybuchne hádzal som ho o zem trieskal kladivom a nič sa nestalo potom som skučal tepelne šoky a statickú elektrinu a ani naznak že by sa niečo mohlo stat. Prosím poradte neviem si to vysvetliť veď všade nájdem že je citlivé.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

ani zapálit to nejde? to asi nebude HMTD..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Příspěvek od lubo »

zapalit to ide bez problemou
Soldier
Příspěvky: 53
Registrován: ned 17. zář 2006, 19:53

Příspěvek od Soldier »

Skus popsat jak si to vyráběl.
Víš ono to nemusí bouchnout ani tisíckrát a na po1001 to vybuchne, to je těžko a taky záleží na tom jak hodně si mlátíl a jestli bylo dokonale suché atd... :-)
lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Příspěvek od lubo »

no dal som chladiť peroxid vodíka potom som v jednej nádobe ho zmiešal s tuhým liehom a v druhej s kys. citrónovou po pol hodine zmiešal a nechal som to reagovať pri izbovej teplote 1 deň potom som to 3 dni sušil. udieral som riadne silno rozmlátil som drevenú podlozku
Soldier
Příspěvky: 53
Registrován: ned 17. zář 2006, 19:53

Příspěvek od Soldier »

Skus to dát na podložku kovovou (ta se užívá standartně), protože jestli to dřevo bylo měkké a HMTD bylo málo tak to mohlo být taky tím. :-)
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

to jsou teda rady, fakt ...jezis co kdyby vam ten granat explodovbal vy blbci - nebojte sefe my mame jeste jeden :colt:...
tedy teda pravda, ze to asi zafunguje ALE :!: daleko spis bych se ptal proc proboha vyrabis zrovna HMTD ? :roll:

a co se tveho vyzkumu tyka:
hazenim o zem se o citlivosti fakt moc nedozvis resp. netusim v jakejch jednotkach a jak by si to meril :D ale aby si nemusel doma konstruovat zkusebni zarzeni (ktere se "standartne" :evil: pouziva misto zelezne podlozky a kladiva z kulny) tak ti prozradim ze Urbansky pise tohle:

Hexamethylentriperoxyddiamin nasypaný na kovovou desku, zahřátou na 200 °C vybuchuje okamžitě; při teplotě 149 °C vybuchuje po 3 vteřinách...
K nárazu je méně citlivý než třaskavá rtuť (pád 2 kg těžkého kladiva z výšky 3 cm, třaskavá rtuť pouze 2,5 cm), je však výkonnější než třaskavá rtuť....
Specifická váha této látky je 1,57 g/cm3, ale sypná váha, pouze 0,66 g/cm3. Tlakem 170 kg/cm2 se dosáhne hustoty 0,91 g/cm3. Nepřelisuje se k znecitlivění ani tlakem 730 kg/cm2.....

a taky posilam dva obrazky (jsou z byvaleho PXD)

takze PLS udelej neco pro svoje zdravy a splachni to do h... ...nebo do toho alespon netluc kladivem :shock:
Přílohy
po...
po...
cihla2.jpg (5.47 KiB) Zobrazeno 35735 x
...pred
...pred
cihla1.jpg (6.41 KiB) Zobrazeno 35736 x
minke
Příspěvky: 34
Registrován: ned 20. srp 2006, 15:19

Příspěvek od minke »

taky jsem zkoušel jak je to citlivé na tření a na náraz. Použil jsem 2kg kladivo. Nejprve jsem nasypal trošku hmtd na beton, který byl krásně hladký a kladivem jsem jsem ho třel, okamžitě prásknul. Pak jsem pouštěl kladivo na hmtd, už nevím z jaké výšky, ale taky udělalo ráno.
Uživatelský avatar
Pepe
Příspěvky: 94
Registrován: pon 21. lis 2005, 15:04

Příspěvek od Pepe »

Když jsem já vyráběl HMTD, taky jsem pochopitelně testoval jeho citlivost: (na pád kladiva- kov na kov, na tření na papíře nožem a atd.) Podle mě záleželo hodně na čistotě HMTD a to paradoxně tím způsobem, že pokud nebylo HMTD dostatečně promyté a obsahovalo zbytky kyseliny citronové, tak bylo takové mírně zgumovatělé a bylo tímto jaksi flegmetizované. (ovšem musíme si uvědomit, že kyselost u org. peroxidů zase způsobuje chem. nestálost). Jinak ty moje "pravěké" a jen polovědátorské zkoušky citlivosti mi daly HMTD a Azid stříbrný na jednu pomyslnou úroveň. Prostě je to třaskavina, nooo a tak se k ní musí člověk chovat.... Navíc pomineme-li chem. nestálost HMTD, nesmíme zapomenout na jeho lehkou vznětlivost, která se s azidama nedá srovnat.
Taky bych chtěl ještě doplnit, že HMTD na rozdíl od ACP není schopno zahořet v reakčním roztoku, popřípadě ve směsy s vodou. ACP hoří i jako suspenze ve vodě. Nicméně testoval jsem kaši z ACP a vody odpáleno rozbuškou č. 8 a detonovala jen rozbuška. Ovšem kaše , pokud byla zapálena, byla schopna hořet. Dále jsem testoval simulaci "krizových situací" a vzal jsem cca 0,1g HMTD na papír a dal jej "sušit" na plynová kamna na plný výkon-čekal jsem, jestli dojde k detonaci-došlo jen k roztavení HMTD, jeho rozlití a nasáknutí do papíru a k jeho následnému pomalému vznícení, u ACP docházelo paradoxně i při obsahu zjevné vlhkosti k výbuchům. Ale to byly spíš jen takové hokus pokus pokusy, na základě kterých sem si chtěl udělat jakýsi obrázek mezních stavů. Nikoho nenabádám k sušení peroxidů na kamnech!
minke
Příspěvky: 34
Registrován: ned 20. srp 2006, 15:19

Příspěvek od minke »

Možná se moc dívám na scifi, ale je možné , aby různými druhy přípravy mohlo vzniknout hmtd, která má však odlišné vlastnosti.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Rozdílné vlastnosti můžou být dány jak už tady velmi trefně psal kolega Pepe nedokonalým promytím, v dobách dávných jsem s tím získal podobnou zkušenost. Další odlišnost může být dána velikostí krystalků (danou průběhem teploty při vylučování HMTD), ale toto jsem nikdy nějak výrazně nezaznamenal.
Ta schopnost hoření ACP v suspenzi mě dost překvapila, to bych do něj neřekl.. naštěstí jsem neměl příležitost se s tímto humusem potkat :D Výbuchy ACP na topení ve srovnání s HMTD lze připsat jeho těkavosti, páry jsou přecejen zápalnější než zrnko třaskaviny..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Příspěvek od lubo »

no skusil som zabalene v 0,5mm hliniku a vyhodil s 8. poschodia a nebuchlo bola v tom zapalena prskavka a ked dohorela buchlo
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Zkoušej to dál a možná časem zjistíš, že na tom, co Ti tady kolegové cpou do hlavy, něco bude. Trochu mi to připomíná jeden z proslulých dotazů na M. Horníčka:
"Dotýkal jsem se drátů i na zem spadlých a nic se mi nestalo. Ztratil jsem proto důvěru v úřední nápisy. Co mám dělat?" - Dotýkejte se drátů i nadále dokud ztracené důvěry opět nenabudete.
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

z 8.poschoda ? predpokladam panelaku, ze ?? a uz ti nekdo rekl ze si debil :!: experimenty sjakoukoliv pyrotechnikou vcetne tech nejmensich delobuchu se prece nedelaj pred barakem :!: :evil:
Uživatelský avatar
TEMPUS
Příspěvky: 41
Registrován: úte 16. lis 2004, 09:36

Příspěvek od TEMPUS »

Ohľadom HMTD mám tiež podobnú skúsenosť - z minulosti. Myslím, že nejde len o čistotu, ale aj reakčné podmienky. Napr. pri slabom chladení môže vznikať akýsi karamelovitý produkt /ktorý nie je HMTD/ ktorý znečisťuje výslednú látku - teda narieďuje HMTD a oktem toho má medovitú viskóznu konzistenciu - flegmatizuje. Samozrejme detonačné parametre takto "pripravenej" traskaviny sú na nič. Stabilitu radšejk ani nespomeniem... Niečo podobné môže nastať aj pri nesprávnom pomere reaktantov atď.
Organicus energeticus
lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Příspěvek od lubo »

postupujem presne podla návodu

Do nádoby dajte 10ml peroxidu vodíka v ďalších 30ml rozpustíte 10 gramov rozdrveného hexamethylentetraminu. Ochladte roztok ponorením na 30 minút do nádoby so studenou vodou. V ďalších 5ml peroxidu rozpustíte 20 gramov kyseliny citrónovej. Zmiešajte roztoky a chladte ich ponorením do nádoby so studenou vodou (5°C) ďalších 30 minút. Potom nádobu prestanete chladiť a nechajte ju v izbovej teplote. HMTD sa vylúči za 8-24 hodín vo forme bielych kryštálov. Prefiltrujte kryštále, prepláchnite ich v 60ml vody a nechajte ich uschnúť pri izbovej teplote.

Výsledkom je jemný biely prášok, a ak pri výrobe spozorujem zmenu farby apod. nenechám to ďalej reagovať zriedim s vodou a vylejem do WC.
kammo
Příspěvky: 152
Registrován: pon 15. lis 2004, 14:55
Bydliště: Slovensko

perox

Příspěvek od kammo »

a kolko percent ma ten peroxid vodika,to ta nezaujima?
lubo
Příspěvky: 10
Registrován: sob 10. lis 2007, 19:29

Příspěvek od lubo »

ten peroxid ma 30%
PYROMAn2
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 30. srp 2007, 21:18

HMTD

Příspěvek od PYROMAn2 »

Nevíte někdo jaky je chemicky vzorec HMTD?
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Je opravdu tak těžké naklapat ty 4 písmenka do googlu? :roll:
http://www.freewebs.com/bodypain/hmtd.gif
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Odpovědět