fosforové směsky - čertovy kamínky

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Thrax
Příspěvky: 127
Registrován: pon 08. srp 2005, 13:45

fosforové směsky - čertovy kamínky

Příspěvek od Thrax »

mám dotaz-červený fosfor s chlorečnanem draselným je tak citlivý,že vybuchne i při roztírání gumovou zátkou(aspoň to tak píšou).S bílým fosforem směs vybuchne po odpaření rozpustidla.V Kipe se píše o směsi DA s červeným P(5%tuším)jako o dobré trhavině.No a mně nějak schází povědomost o tom,co udělá červený P s chloristanem a s ostatními dusičnany a jestli by se něco získalo ,kdyby se fosfor smíchal s estery s pozitivní O2 bilancí coby oxidace lačné palivo.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Před druhou válkou byly k dostání tkzv. čertovy kamínky. Vypadalo to jako čočka, barvu to mělo jako červený fosfor, povrch lesklý. Pokud se to pohodilo na betonovou podlahu a šláplo se na to, udělalo to pšouk a poskočilo to. Po dopadu do udělalo znovu pšouk a zase to poskočilo. Dostalo se to i do jednoho českého filmu o študácích. V něm herec (snad Marvan) na to stoupl a strašně se lekl. Začalo mu to bouchat pod nohama. Jednou jsem ony pecičky viděl. Po hoření to páchlo po fosforu. Skočilo to 2 - 3 x a přestalo to skákat.
Neví někdo složení?
Uživatelský avatar
Dr.G.Freeman
Příspěvky: 22
Registrován: stř 23. led 2008, 22:59

Příspěvek od Dr.G.Freeman »

podobný výrobek existuje ještě dnes:
http://www.zabavni-pyrotechnika.cz/skritek_33.htm
takže hurá vpřed do analýzy
Uživatelský avatar
Dora
Moderátor
Příspěvky: 206
Registrován: úte 16. led 2007, 23:29
Bydliště: Betelgeuze

Příspěvek od Dora »

analýsa? citoval bych klasika: "Několik ožehnutých tváří hovořilo však jasně proti..." :lol:
Odpovědět