Hořlavý gel

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
CZip
Příspěvky: 146
Registrován: pon 03. pro 2007, 19:11
Bydliště: Bývalé město královské

Hořlavý gel

Příspěvek od CZip »

Na internetu jsem videl navod na tzv. horlavy gel z lihu. Slozeni jest : Lih, octan vapenaty, hydroxid sodny a fenolftalein. Postup znel priblizne takto: 12g octanu vapenateho se rozpusti ve 40ml vody, prida se fenolftalein a 1M NaOH. Nasledne se to necha odstat, aby roztok zfialovej a prileje se 300ml lihu. Zajimalo by me, jestli to nekdo z vas zkousel a jake ma vznikla latka vlastnosti. Jeste jedna vec - da se neco podobneho vyrobit jeste z jinych latek?
Technický dotaz - zajímá mne bod varu jododusíku za normálního tlaku ...
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

zkusenosti s tebou popisovanou latkou fakt nemam ale pokud je pozadavkem gelovita vec jejiz primarni aplikace je jen a pouze horeni, pouzil bych kanagom (aceton/NC) :roll:
Mambo

Jo, jak píše Kerut

Příspěvek od Mambo »

Schválně jsem to zkusil namíchat na 300ml Petriho misce a klasika Kanagom je proti tomu super...
Tamto není zrovna gelovitý, od hladiny pomalu vzniká sraženina, asi něco známýho vápenatýho :) a vznáší se v roztoku a pomalu sedá. Dobej nápad jak si zkazit 300 ml lihu :shock:
Možná kdybych to dekantoval a zahustil...ale připadá mě to jako plejtvání časem a chemkama :?

Pokud někdo chce hořlavý gel, tak třeba kaučukové lepidlo s toluenem a benzínem taky není špatný.
Nebo, když to asi má být z kuchyňských potřeb taková melasa rozšlehaná v čističi skvrn nebo Maizena s lihovým odhmyzovačem taky není marná :)
Uživatelský avatar
Uran
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 18. lis 2004, 15:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uran »

Tak pokud se mluvi o tomto http://uranit.wz.cz/index2.php?page=chemiez#25 tal je pravda, ze efekt proti napalmu, stuzenym palivum ap. neni nic moc. Me na to spise zaujala rychlost premeny kapaliny na "pevnou" latku tak to tak berte.

Nektere pokusy na mem webu nejsou z hlediska vizualniho efektu "bombasticke", ale o to zajimavejsi je vhemicka ci fyzikalni reakce.

A na zaver si dovolim trochu reklami - doplnil jsem nejake obrazky na http://uranit.wz.cz, ale presto mi toho hodne schazi, tak bych se timto chtel zeptat zda nekdo nema nejake fotky k pokusum, ktere mam na webu, pripadne i nejake jine s tematikou "zabavna chemie" (nezajimaji me vybuchy).

Dekuji Uran

PS: tak jsem na strankach vscht http://web.vscht.cz/nadhernl/pokusy/zabavna_chemie.html objevil prekopirovane texty z meho webu neznate nekdo "autora"?
Jednou jsem ho videl na vanoce

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

Zajímalo by mě, čím je ten gel tvořen

Příspěvek od Filip »

Zkusil jsem to taky a je to zajímavé, i když vyloženě hořlavá látka to není, po odpaření ethanolu z horní vrstvy to zhasne, ale co je to vlastně za gel?
Vytvořil by se ještě s něčím jiným než s etanolem? Můžu použít něco jiného než fenolftalein? Má smysl to nějak upravovat, jak navrhuje Mambo?
Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 88
Registrován: pát 09. úno 2007, 13:03
Bydliště: LA

Příspěvek od Artifex »

No pokud jde o hořlavý gel tak stačí do benzínu sypat prací prášek nebo namletého jelena než to zgelovatí...
Hic incipit tragaedia...

... Ty, kdož jsi bez miny... hoď kamenem?

Na světě je v oběhu 550 milionů zbraní, to je jedna zbraň na každého 12ctého člověka.
Otázka zní : Jak vyzbrojit těch ostatních 11?
Uživatelský avatar
pen3t
Příspěvky: 11
Registrován: pát 21. dub 2006, 21:18

Příspěvek od pen3t »

Horlavý gel sa bežne predáva ako pomocka na zapálenie grilu dá sa kupit aj v supermarketoch. Neviem na čo to chceš , možno Ti to bude stačit.
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

Mě by stejně zajímalo jaká v tom nastává chemická reakce

Příspěvek od Filip »

Sice to není moc hořlavý gel, spíš zajímavý pokus, ale co tam tvoří ten gel?
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Funguje to tak, že po vlití ethanolu do nasyceného roztoku octanu vápenatého se tímto sníží jeho rozpustnot ve výsledném roztoku a octan vykrystalizuje. Tím se to celé "zdrcne". Hydroxid a fenolftalein tam je jenom pro obarvení a na funkci nemá vliv (ani rostlináře).
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

dík

Příspěvek od Filip »

Něco takového jsem tušil, ale bádal jsem nad tím hydroxidem...no, asi dneska nemám svůj den :D
Jinak je fakt, že použít se tam dá jakýkoliv indikátor, který je v zásadách barevný.
Odpovědět