vojenský materiál

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

"Signálne" náboje so slzákom a s elektrickým odpalom boli/sú? aj vo výzbroji VB a Polície - používali/používajú? sa vo viachlavňovom vrhači namontovanom na "zásahových vozidlách na kontrolu davu" (tatra s vodným delom, OT-64 s "plotom" a podobne).

O celom rozsahu produkcie nábojov a prostriedkov odvodených od signálneho náboja kalibru 26,5mm by sa asi dala napísať možno dvesto stranová kniha, nie len časopisový článok. Typujem, že ide najmenej o pár desiatok rôznych nábojov s elektrickým, mechanickým i kombinovaným odpalom určených pre zhruba tucet rôznych zbraní a odpalovacíc zariadení, hoci niektoré zariadenia boli zrejme len kusová výroba.

Okrem uvedených čs. signálnych a účelových nábojov sa miestami ešte vyskytujú "pozostatky po sovietskej armáde" - krátke signálne náboje majú často papierovo-kovovú nábojnicu (podobnú brokovej, ale v normálnej "signálkovej" ráži 26,5mm - v signálnej pištoli normálne fungujú) alebo nábojniciam od nábojom PPI/PRP, viečka majú farebné a hmatné označenie, - ale odlišné od československého. Vyskytujú sa aj obdobné náboje poľského pôvodu, viacmenej zhodné so sovietskymi.

K "prebíjaným" nábojom - ešte sa môže jednať o amatérsky pokus vyrobiť z "nezaujímavých" dymových nábojov "značne atraktívnejšie" šrapnely.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Semtex-Díky za info.Ještě dodám že ty náboje 26,5 mm na el.odpal lze sřílet bez prípravku.Já jsem to vždy jen zahrábl do země a nikdy se nábojnice netrhla ani se nikterak nedeformovala.Střela vždy splnila svůj účel.Pokud by jste měl ještě nějaké informace o střelivu 26,5 el. sem s nimi :) PS:ptal jsem se na tuto variantu signálních nábojů kolegáčka,kamaráda-armádního profesionála jehož je toto a jiné dení chléb ale docela na to čuměl.Nic nevěďěl a nikdy neviděl.No dlouho jsem s ním už nemluvil ale vzhledem k tomu že se učí munici jako slabikář třeba už vý?Asi hold mladší ročník.Každopádně se ho ještě poptám ať poporsí staré kozáky o radu.pps:Žádnej předpis na to nenašel.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Předmět

Příspěvek od Pandy »

Víceméně náhodou v odpadech jsem našel tento předmět. Jde o vojenský materiál /má tam ty skřížené meče/ .Podle mě se jedná o termobaterii z nějaké ruční protiletecké střely.
Nedalo měto a jednu jsem totálně rozkuchal a překvapil mě vevnitř udaj T 260 A že by dávala tolik ampér? pravda asi běžela jen něco málo desítek sekund takže možné to je. Vevnitř byla nápichová zápalka která zažehla nějakou pravděpodobně bezplynnou směs jejiž teplo na článcích vyvolalo napětí. Iniciovalo se to otočením té zadní vrtulky /je tam i šipka/ .Podle konstrukce je patrné že se to vkládalo tou přední bakelitovou částí do něčeho,má to takový zajímavý bajonetový sistém. Elektrody jsou kulaté naskládané na sebe,je tam dost azbestu,jako izolace mezi elektrodami byla slída z čeho jsou ale elektrody a zda je to opravdu z PLŘS ale nevím.Pokud někdo víte více o této baterii prosím o informace.
Přílohy
Předmět.gif
Předmět.gif (53.82 KiB) Zobrazeno 47983 x
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Jedná se o termobaterii z přenosné protiletadlové řízené střely 9M32 STRELA-2 zavedené v bývalé ČSLA a převzaté AČR.
[/img]
Přílohy
7.jpg
7.jpg (130.51 KiB) Zobrazeno 47963 x
Šakal
Příspěvky: 259
Registrován: sob 22. bře 2008, 20:27

PNZ

Příspěvek od Šakal »

Tak tak jedná sa o termo elektrický článok zvaný PNZ. ( pozemní napájacý zdroj. ) doba funkce bola tuším cca 2 min. produkoval 2 velkosti napetia kolo 20 V a 73 V ,ale presne si to nepametám. Jedno s toho napájalo iniciačné palníky a druhé odpalovacý mechanimus + napájalo raketu v raketnici, v nej giroskop a pod.Po skončení funkcie PNZ bolo zohriate na 250 -300 stup C , a vnutorný tlak v zdroji bol cca 4 Mpa.
Naposledy upravil(a) Šakal dne úte 20. zář 2011, 17:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Dle tohoto odkazu se jedná o zdroj 9B17, napětí 22V a 40V. http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/9085 . Ačkoli termočlánky jsou schopny dávat velký proud (při nepatrném napětí), tak 260A to zcela jistě nedá (už podle konektoru) a to označení bude znamenat něco jiného.
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Nejedná se o termočlánek fungující na principu termoelektrického jevu, ale o termální baterii - v podstatě klasický chemický primární článek, ale s elektrolytem tvořeným roztavenými anorganickými solemi. Za normálních teplot je elektrolyt tuhý, tudíž článek nefunguje, ale zároveň tak nedochází k jeho degradaci (samovybíjení) a má tak téměř neomezenou skladovatelnost. Až před použitím se pyrotechnickou složí elektrolyt roztaví a článek je okamžitě připraven k funkci. Napětí na jeden článek se uvádí obvykle kolem 2V, takže v tomto případě se bude jednat o baterii článků.
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
viktor.hauk
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. pro 2011, 12:43

neznámá výbuška?prosím o určení

Příspěvek od viktor.hauk »

tahle věc nevím co je.viz fota..nejde mi to poznat kolik jsem jich sem hodil.tak odpusťte prosím a vesele smažte co bude dvojmo. :oops:
Přílohy
0.jpg
0.jpg (130.12 KiB) Zobrazeno 47203 x
1.jpg
1.jpg (137.67 KiB) Zobrazeno 47203 x
2.jpg
2.jpg (137.04 KiB) Zobrazeno 47203 x
satanss
Příspěvky: 5
Registrován: úte 14. čer 2005, 19:20

Příspěvek od satanss »

Dýmovnice RDG-2
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

jj dymovnica.ako je na jednej strane ten vystupok tak tam sa to iniciuje pomoc skrkatka ktore by malo byt pod jednou z krytiek.inak sa to da aj klasicky zapalit.
dymi celkom slusne takze odporucam iba neaky otvoreny priestor.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

ako už uviedol satanss je to "ručný dymový granát" RDG-2.
RDG-2 v akcii http://www.youtube.com/watch?v=wPO3PuvpItE
http://www.cosestanekdyz.cz/free-video/ ... video.html -

RDG-2 bol určený na individuálne maskovanie jednotlivcov a menších skupín či objektov a tiež na oslepenie palebných postavení protivníka
Je to starší výrobok, zavedený zrejme pred rokom 1960 a použivaný do konca 70. rokov pri výcviku, na vedenie bojovej činnosti sa príliš nehodil pre značne nepraktickú manipuláciu a nepravidelnú funkciu.
Priemer papierového obalu by mal byť okolo 55 mm a hmotnosť okolo trištvrte kila. Existoval v dvoch veľkostiach - ten na fotkách je väčší, existovalo ešte kratšie prevedenie, s dĺžkou okolo 15 cm.
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
alchemi
PFG
Příspěvky: 178
Registrován: ned 09. led 2005, 22:49
Bydliště: praha

nález

Příspěvek od alchemi »

Ahoj. Před nedávnem jsem přišel darem k pár zajímavostem a mezi nimi i k této zelené plechovce. Naprosto netuším, k čemu se toto dá použít. Uvnitř jsou čtyři papírové krabičky (podobné, jako na broky). V krabičkách se nachází několik papírových koleček, některé s otvorem. Jako hlavní obsah bych označil papírová plná kolečka se zelenou nanesenou vrstvou, nepřiliš pevně držící a mající snahu se lámat a drobit. Po zapálení, tato shoří jako termitová slož a vyredukuje se pokroucený černý kovový plíšek.
Přílohy
Moje fota 003.jpg
Moje fota 003.jpg (94.24 KiB) Zobrazeno 46583 x
alchemi
PFG
Příspěvky: 178
Registrován: ned 09. led 2005, 22:49
Bydliště: praha

...

Příspěvek od alchemi »

další
Přílohy
Moje fota 005.jpg
Moje fota 005.jpg (87.58 KiB) Zobrazeno 46582 x
alchemi
PFG
Příspěvky: 178
Registrován: ned 09. led 2005, 22:49
Bydliště: praha

Příspěvek od alchemi »

A ještě...
Přílohy
Moje fota 006.jpg
Moje fota 006.jpg (102.39 KiB) Zobrazeno 46579 x
alchemi
PFG
Příspěvky: 178
Registrován: ned 09. led 2005, 22:49
Bydliště: praha

...

Příspěvek od alchemi »

poslední
Přílohy
Moje fota 009.jpg
Moje fota 009.jpg (93.01 KiB) Zobrazeno 46578 x
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Patenty - dotaz

Příspěvek od flash »

Zdravim,
netyka se to uplne armadni techniky, ale nechci zakladat dalsi topic.
Kdysi se u drahy pouzival jako nouzove signalizacni zarizeni "patent" - pochuzkar to pokladal v urcitych rozestupech na koleje kdyz narazil na nejakou zavadu a nestihl by to nahlasit v nejblizsi stanici. Mozna se tomu tak rikalo jenom na slovacku, proto ty uvozovky ale bohuzel nemam fotku tak se to pokusim popsat. Jde o plechove(mozna mosaz) pouzdro, ktere ma dve plechove "kridla" kteryma se toto cele prichytilo ke kolejnici. Udajne to melo obsahovat osmicku rozbusku a plastik natlaceny vsude kolem v tom pouzdre. Orientacni rozmery jsou 5x5x1 cm. Muzete nekdo poskytnout lepsi info prosim? Ja jsem to totiz videl jenom narychlo a toto info mi k tomu bylo podano zamestnancem drahy. Nechce se mi verit, ze by ta kolejnice ustala vybuch alespon 30 g plastiku bez poskozeni.
TOMEC
Příspěvky: 72
Registrován: ned 15. kvě 2005, 17:23

Příspěvek od TOMEC »

tiez som pocul ze existovalo nieco taketo.islo proste iba o to aby ked vlak po tom presiel to dalo ranu ktoru by strojvodca pocul a zastavil vlak.mali to byt ale neake patrony plnene iba traskavinou.
ale pochybujem ze by tam bola rozbuska s trhavinou.neviem si predstavit to koleso po par takych prejazdoch.ani s tou traskavinou by som to nebral na 100%. len viem ze som o niecom takom davno cital.
Uživatelský avatar
Alacatazar
Příspěvky: 103
Registrován: sob 19. dub 2008, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alacatazar »

Pyrotechnika, ohňostroje, speciální efekty.
WWW.PYROSILESIA.CZ
e-shop: www.pyrosilesia.nabizi.cz
Nejlepší pyrotechnika a ohňostroje ve slezsku
Uživatelský avatar
BoboAUG
Příspěvky: 90
Registrován: pon 03. črc 2006, 21:08
Bydliště: XiXaoLand - Za stádem slonů zahnout vlevo :)

Příspěvek od BoboAUG »

Zdravím Vás

Tak přidám foto z archívu
Každá z třaskavek je jiného provedení, uprostřed pak kus který je zmiňovaný vejš (Patent) výroba Sellier and bellot.

Bohužel žádné detailnější informace nemám.

Prostřední je z mědi, rozměry 40x50x10mm
Přílohy
Třaskavky.jpg
Třaskavky.jpg (243.3 KiB) Zobrazeno 46426 x
Výbuch co tě nezabije pouze oddálí jistou smrt.
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Příspěvek od flash »

Dekuji za rychlou odpoved. Ja jsem videl tu prostredni, ale ponekud vice zaslou. S tim plastikem jsem tusil ze to bude pitchovina jenom jsem si to chtel overit. Clanek na wiki super, ale zajimalo by me cim to bylo doopravdy plneno - slozeni ci rez by k mani nebyl?
Diky moc.

Edit: Omluva za moji lenost - nakres uz jsem nasel http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/75/75756.pdf
Odpovědět