Upchávky

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Mr.Beer
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 18. říj 2007, 18:57

Příspěvek od Mr.Beer »

jo to je opravdu lepší! ono totiž lze ucpávku ze sádry odlít někam bokem do formy a potom ji do dělobuchu vlepit :roll:
Uživatelský avatar
pongo94
Příspěvky: 53
Registrován: úte 23. zář 2008, 14:12

Příspěvek od pongo94 »

Tu sú požité upchávky z betonitu: http://www.youtube.com/watch?v=MYye1FqC ... re=channel .Bentonit sa požíva ako stelivo pre mačky .Za skúšku to stojí.
Uživatelský avatar
pongo94
Příspěvky: 53
Registrován: úte 23. zář 2008, 14:12

Příspěvek od pongo94 »

vyskušajte ten bentonit.Rozomleť ho v mlynčeku na kafé na jemny prášok
,nasypať do dutinky a nejakou tyčkou to porádne uklepať.Takéto upchavky su trvdé a vyrobené veľmi rýchlo.Udrží to v pohode fontánku
,raketku -malú sorbitku.Jedinou nevýhodou je že sa to nedá použit na delobuchy :cry:. Teda aspom ja som sa o to nepokušal ,moc sa mi nechce búchať kladivom po "zableskáči devine" :twisted: .
p.s. flash no.9 prestávam používať ,čakám na chloristan :D
Filip
Příspěvky: 123
Registrován: sob 14. říj 2006, 19:53
Bydliště: česko

Stejně to moc nefunguje

Příspěvek od Filip »

Kočkolitovou ucpávku do dělobuchu?
To už jsem taky zkusil.
Použil jsem drť z toho kusového (do záchodku) a ten sanační (prášek, co se s ním posype kočičí loužička nebo hromádka mimo záchodek :D )
Výhoda je, že většinou vydrží trubka a ucpávka nikam daleko neletí (teda letí, ale po kousíčkách :D )
Nevýhoda je, že aby to stálo za to tak je u průměru 18 až 27 dobrá asi 3* delší, než je průměr trubky.
Ta druhá se tam dá tak, že se nalisuje v ocelovém pouzdře do papírového obalu a za ten se vlepí.
Mimochodem, lít sádru na většinu složí je dost blbost.
Nepomůže ani oddělení papírovým víčkem.
Jako blbost mě připadá i umístění slože uvnitř pláště dělobuchu do víčka od PET láhve a až pak zalití sádrou.
Protože do slože z té tuhnoucí sádry proleze vlhkost. I tak malou škvírou, jako je kolem toho víčka. Je to totiž vodní pára pod tlakem.
To už je lepší zalít parafínem.
PET zátky do demižónů seženete v každých lepších hospodářských potřebách.
Nejvíc se mě ale osvědčily zátky z montážní pěny.
Dudak
Příspěvky: 7
Registrován: sob 23. pro 2006, 21:24

Dokonalejší ucpávky

Příspěvek od Dudak »

Zdravím,
Chtěl bych se zeptat jestli někdo používáte jako materiál na ucpávky malých dělobuchů epoxid. Já jsem doposud používal EPOXY 1200 http://www.rcm.cz/e-shop/barvy-lepidla- ... 1387.eshop a byl jsem naprosto spokojen ale cena je úmorná. Znáte někdo levnější náhradu za tento epoxid ? Popř. máte zkušenosti s Eprokitt T30 http://www.kittfort.cz/products_1_21.htm uvažuji o něm ale nevím jaké má vlastnosti. Prosím nedoporučujte sádru ani toaletní papír s herkulesem jde mi o vizuálně a technicky dokonalejší ucpávku.
Děkuji za odpověď
flash
Příspěvky: 124
Registrován: stř 05. zář 2007, 12:08

Material

Příspěvek od flash »

Zdar, tak pokud Ti jde o vizual a take pevnost, doporucil bych tavnou pistoli, je to prace nenarocna, cista a navic je to dostatecne pevne. Kilo tavnych tycinek vyjde hruba na 100 Kc - zkus na to mrknout.
F.
Uživatelský avatar
mladim
Příspěvky: 12
Registrován: pát 27. úno 2009, 13:57

Příspěvek od mladim »

ja by som doporucoval ucpavky z konstrukcneho lepidla rychlo schne asi taq do 2 hodin urobil som priblizne 30 delobuchov s navazkov 12g flash no.9 a a upchavka vzdy vydrzalaa spotreba je fakt mala a cena velmi prijatelná taq do 4 eur :shock: 8)
Přílohy
rýchle konstrukcne lepidlo od den braven
rýchle konstrukcne lepidlo od den braven
0618a.gif (38.65 KiB) Zobrazeno 34488 x
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

Mě osobně se osvědčilo několik (8-12)koleček z tvrdého papíru postupně slepené k sobě chemoprenem...po vyschnutí je to velmi tvrdé, celkem levné a (pokud máš raznici příslušného průměru) rychlé, nevýhodou je ten šílenej smrad toluenu...

p.s. raznice (vhodného průměru) ti umožní "recyklovat" papírové obaly od sušenek (esíčka ap.) na ucpávky 8)
skopy
Příspěvky: 36
Registrován: úte 16. lis 2004, 04:39

Příspěvek od skopy »

Do chemoprenu se toluen už nepoužívá, je tam cyklohexanon či co.
Já jsem jako ucpávky použil nařezanou dřevěnou kulatinu z měkkého lehkého dřeva, zalepenou tavným lepidlem, popř. nějakým akrylátovým lepidlem typu herkules atd.. Více je patrné z obrázků nějakých předloňských dělobuchů. Kulatina byla průřezu okolo 20mm a síla ucpávky cca 4-5mm, ta bickfordka, kdyby to někoho zajímalo, vede cca do poloviny dělobuchu.
U dělobuchů menších průměrů a návažky flashe do 3-4g, bych ucpávky realizoval jen ze sádry a tavného lepidla na straně zápalnice. Výhoda alespoň částečného použití přírodních materiálů typu sádra, dřevo papír, nějakého ekologického lepidla je více než zřejmá, nezatěžujeme naše luhy a háje dalším nadbytečným odpadem ;-). A navíc si myslím, že bezpečnost dělobuchů je přímo úměrná rozumu odpalovače, když to tu tak čtu :), jinými slovy i nebezpečný dělobuch se dá odpálit, tak aby se minimalizovalo riziko újmy na zdraví kohokoliv, jenom je potřeba občas myslet...
Přílohy
dělobuchy s návažkou flashe 25g a 95g
dělobuchy s návažkou flashe 25g a 95g
delobuchy.jpg (42.45 KiB) Zobrazeno 34433 x
Chemické pravidlo pravé ruky: "Utržený palec pravé ruky ukazoval směr exploze."
Uživatelský avatar
heker-1
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25. čer 2009, 16:29
Bydliště: Out of space

Příspěvek od heker-1 »

Ja tiež používam kolieska z kartónu zlepené k sebe.Viac o delobuchu tu: http://www.pyroforum.org/forum/viewtopi ... &start=120
Podľa mňa stačí použiť na zlepenie obyčajné lepidlo na drevo (je lacnejšie ako chemoprén a hlavne tak strašne nesmrdí :mrgreen: ) ja s úspechom používam toto http://www.pattex.cz/produkty/pattex-express.html. Drží to perfektne a dutinku to roztrhá úplne na kusy :hura:
Игданит навсегда
Skutočnosti uvedené v mojich príspevkoch sa nezakladajú na pravde, sú taktiež výplodom chorej mysle a nemajú z realitou nič spoločné.
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

chemopren mám doma jako velmi univerzální lepidlo na všechno, proto ho pužívám i na petardy :wink: , jinak schne celkem rychle a výsledný spoj je pružný (neláme se), taky nijak neovlivňuje slož když s ní přijde do styku("jezdim" na KP/Al 7:3)...
a ten smrad je jako po toluenu, toluen by tam fakt bejt neměl(píšou že tam neni :D )

Jinak čim krájíš kolečka? Mám sice raznici 28mm(pozůstalost), ale pak už jen malý(<10mm), malý (~20mm a menší) nůžkama prakticky nejdou vystříhnout(aby to ještě byly kolečka) a čas od času když si chci udělat menší dělobuch tak musim použít papírový kapesníky :twisted:

p.s. dutinku jsem z toho nikdy nenašel, jen hromadu bordelu 8)
Virtuall
Příspěvky: 10
Registrován: úte 10. bře 2009, 12:12
Bydliště: CZ

ucpávky

Příspěvek od Virtuall »

Jedním z řešení ucpávky múže být "vysprávkový suk". Používají stolaři - sukovníkem se odstraní z desky původní, přírodní, suk (mohl by dělat problémy) a vlepí se tam tohle. Dá se to koupit v potřebách pro stolaře, má to různé průměry a cena je halířově-korunová. Mně se tohle docela osvědčilo v kombinaci s PU lepidlem (to není úplně nejlevnější, ale dost dobrý)
Ještě pár slov k raznicím. Když už člověk nemá značkový produkt (opět prachy) lze hezky po staru naostřit trubku. K tomu stačí bruska a trošku šikovný ruce. Není to na velkovýrobu, záleží na materiálu, ale dá se vyrobit dost jednoduše a je plně funkční. V.
David Charvát
Příspěvky: 18
Registrován: pon 05. led 2009, 20:46

ucpávka

Příspěvek od David Charvát »

Mně se osvědčila metoda ucpávek tvořených ze sádry (vrchní ucpávka) a směsi rozmixovaného toal. papíru + lepidla (Herkules - spodní ucpávka) - směs je vysoce přilnavá ke stěně dutinky, po úplném vytvrdnutí je tato ucpávka opravdu velmi tvrdá (asi jako dubové dřevo bez přehánění) a zároveň poměrně lehká... Její nevýhody jsou však velká pracnost, delší doba schnutí(pokud je ucpávka tlustší) a nutnost použití dřevěného soustružného válce na upěchování této ucpávky.. Na lepší objasnění konstrukce této ucpávky přikládám i fotodokumentaci : http://dawe21.rajce.idnes.cz/Konstrukce ... chu/#album
123
Příspěvky: 37
Registrován: ned 25. led 2009, 15:26

Příspěvek od 123 »

pekne
z teba musia mat dom aradost :)
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Příspěvek od Derrick »

ad David Charvát
Nádherná práce a dokonalá fotodokumentace!
Skvělá inspirace pro ostatní, jak by to mělo vypadat.

Derrick
Uživatelský avatar
sairon
PFG
Příspěvky: 60
Registrován: stř 13. pro 2006, 17:19

Příspěvek od sairon »

Naprosto souhlasím s Derrickem, technologicky i esteticky dokonale zvládnuté. Jen z těch 200 g flashe na výbušku jde takový respekt, že bych se s ním odvážil dělat jen v plínách a s napsanou závětí... Dle fotek usuzuji, že míchání složek bylo prováděno zip-lock bag metodou :)
Sběratel jedniček.
V příspěvcích za měsíc.
David Charvát
Příspěvky: 18
Registrován: pon 05. led 2009, 20:46

Ucpávky

Příspěvek od David Charvát »

Díky za pochvalu :wink: jde mi hlavně o to ukázat některým patlalům, jak vypadá dobře promyšlená poctivá domácí práce.. Ohledně toho míchání flashe - tato metoda se mi jeví jako nejlepší co se týče kompromisu mezi bezpečností a rychlostí... Kdybych měl dokonale promíchat cca 3 kg flashe (ikdyž zcela bezpečně) na papíře tak to opravdu pochybuju :D míchání složek na flash je sice asi nejnebezpečnější část výroby dělobuchů (alespoň mých), ale pokud se to dělá velmi opatrně a s rozumem (s použitím antistatického spreje apod), tak si myslím že to není zas tak hrůzostrašné..
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Ahoj,
Chtěl bych se ještě zeptat na ten bentonit. Zkoušel jsem kočičí stelivo Sbudget, které má být z bentonitu. Jsou to takové žluto-hnědé kousky. Při pomletí v misce a nasletné ztloukání se to stále hodně drolí na to, aby tam šla vyvrtat díra a aby se polovina ucpávky (trysky na fontánku) nerozpadla. Když se tak dívám na videa maníků, co tak dělají i trysky k rakeám, mají tam nějaký bílý bentonit. Je mezi tím nějaký rozdíl? Je ten bílý nějaká lepší kvalita vhodnější na ucpávky/ trysky? Je to jinak rozdělené popisem na pytli, abych věděl který kupuji? Ten bentonit při mletí má v sobě nějaké malé částečky, nejspíše zbytky písku, kvůli kterým nejde pořádně rozemlet a podle mě proto ucpávky s tímto bentonitem drží špatně.
Třeba jen pro kázku chlapík má tady na tomto videu úlně bílý bentonit, https://www.youtube.com/watch?v=Bg7Qz4sLxdYzatímco ten můj vypadá asi takto http://www.keramost.cz/cz/produkty/stel ... s-standard
Díky moc za odpovědi.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Alf
Příspěvky: 6
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:48

Bentonit

Příspěvek od Alf »

Osobně jsem bentonit z kočičího steliva nezkoušel, ale mám dva už práškové, jeden který je velikostí asi tak někde mezi hrubou moukou a krupicí a je jak říkáš nahnědlý a druhý jemný prášek, světlý... zatím jsem je ještě nemohl využít, takže nemůžu referovat z vlastní zkušenosti, ale matně si vzpomínám, že jsem kdesi viděl, jak někdo připravoval zátky tak, že si bentonit za tepla nasáknul roztaveným parafínem (tušímže to bylo <10%, ale přesně si to opravdu nepamatuji) a výsledná hmota měla při natloukání výrazně lepší soudržnost. Snad ti to alesponň trochu pomůže ;)
pemazl
Příspěvky: 43
Registrován: úte 24. úno 2009, 10:06

Příspěvek od pemazl »

To kočičí stelivo totiž není čistý bentonit, ale směs bentonitu (možná i s podílem jiného jílu) s pískem. A toho písku tam nebude málo, tipnul bych to řádově na desítky procent. Na zátky to chce ten čistý, jemně práškový bentonit.
Odpovědět