pyro baterie?

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
trabik
Příspěvky: 34
Registrován: stř 22. dub 2009, 18:35
Kontaktovat uživatele:

pyro baterie?

Příspěvek od trabik »

měl bych dotaz na zdejší znalce.
Zajímal by mě princip fungování napájecí baterie u přenosného protileteckého systému ruské výroby strela-2
Baterie se aktivuje otočením spouště která uvolní úderník a ten zažehne záplaku umístěnou uvnitř těla baterie. Potom začne vyrábět el proud.
Ač jsem elektrikář tak mě nenapadá princip této funkce.
Jediný mě napadlo že ta zápalka poruší obal a dojde k rozlití elektrolitu do baterie.

Pokud by někdo věděl jak to funguje budu velice potěšen
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Strela-2, ale aj iné vojenské systémy používajú batérie článkov s roztaveným elektrolytom, pracujúce pri teplote okolo 300-400°C.
Takéto batérie sú schopné podávať výrazne väčší elektrický výkon vzhľadom na jednotku hmotnosti ako batérie pracujúce pri normálnej teplote a sú prakticky nezávislé na teplote okolitého prostredia. Keďže tavenie elektrolytu je riešené pyrotechnicky, životnosť batérie pri skladovaní je veľmi vysoká a nemusia sa navyše kontrolovať - kapacita sa za normálnych podmienok prakticky nemení. Vysoká je i mechanická odolnosť a bezpečnosť batérie - pri poškodení nehrozí rozliatie elektrolytu.
Nevýhodou môže byť krátka doba činnosti - elektrolyt opäť tuhne zhruba do piatich minút, keď začne chladnúť, vo vojenských aplikáciách to ale nejak zvlášť nevadí - požadovaná doba činnosti je obvykle okolo jednej až dvoch minút.

Ak si so Strelou pracoval, iste si si všimol, ako silne sa batéria po chvíli činnosti zahreje - nesmie sa chytať za telo, len za "odpalovací sosák".
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

Konkrétne batéria pre systém 9K32 Strela-2 má označenie 9B17 a dodáva 22V a 40V po dobu najmenej 40 sekúnd. Prúdy sú vysoko cez jeden ampér. Podľa teploty prostredia nabehne za 1-1,3 sekundy (1,3 sekundy pri -20 až -40°C).
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
trabik
Příspěvky: 34
Registrován: stř 22. dub 2009, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trabik »

díky za odpověď
s ostrou jsem do styku nepřišel, jen jsem si pořídil na zeď znehodnocenou a tak mě zajímalo jakej je princip funkce tý baterky, když jsem zjistil že je aktivace řešená pomocí zápalky tak jsem neměl vůbec tucha. tak teď jsem zase o něco chytřejší.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Velice by mě zajímalo chemické složení této baterie,ale tu už bude asi problém zjisti že?? Popřípadě chemizmus jak to reaguje a co s čím?
Páč soudruzi z eseser měli někdy fakt vychytávky. To samé je chlazení toho IR čidla v novější verzi střely to měli vychytaný nádobkou s kapalným dusíkem,pořád mě vrtá hlavou jak docílili toho že kapalný dusík skladovali po dlouhou dobu v malé nádobce bez stráty?? Krytická teplota dusíku je přeci hóóóódně pod 0 st C´!!!
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

ftp\\ostatni\Linden; Reddy - Handbook of Batteries (2002) 3rd edition.pdf

Chapter 21 - Thermal Batteries

asi dvacet stránek věnovaných termálním primárním článkům - konstrukce, tabulky, obrázky, grafy atd.

Pandy: soudruhy z eseseser s jejich "vychytávkama" mi ani nepřipomínej :idea:
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
trabik
Příspěvky: 34
Registrován: stř 22. dub 2009, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trabik »

měl jsem ty baterie dvě takže sem jednu obětoval a kuchnul ji, nafotím to jak je uvnitř sestavená
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Dle dvou neověřených informací se k ochlazování používal stlačený plyn s malou tryskou. Tím, že plyn unikal malinkatým otvorem ochlazoval čidlo. Rozdíl teplot ( cíl - čidlo ) se zvyšoval a spolehlivost ve vyhledávání cíle byla vyšší.
trabik
Příspěvky: 34
Registrován: stř 22. dub 2009, 18:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trabik »

tak zde jsou slíbené fotky
http://gallery.vvmvd.com/thumbnails.php?album=70
na poslední fotce je i hlavice rakety s čidlem
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

bflm.psvz píše:Dle dvou neověřených informací se k ochlazování používal stlačený plyn s malou tryskou. Tím, že plyn unikal malinkatým otvorem ochlazoval čidlo. Rozdíl teplot ( cíl - čidlo ) se zvyšoval a spolehlivost ve vyhledávání cíle byla vyšší.
Já sem se už lekl že se soudruhům z eseser podařilo skladovat kapalný dusík neomezeně dlouho.
Uživatelský avatar
Semtex
PFG
Příspěvky: 292
Registrován: pon 15. lis 2004, 20:00

Příspěvek od Semtex »

U striel R-13 to bolo vymyslené nasledovne:
Stlačený plyn (dusík, tuším okolo 10MPa) bol uložený v tlakovej fľaši v odpalovacom zariadení. Elektrický spoj medzi raketou a OZ obsahoval aj prírubu pre stlačený plyn a v kábli bola plastiková hadička, pomerne hrubostenná a údajne z teflonu. Plyn v rakete prúdil k tryske (v podstate len ukončenie kapiláry) za detektorom kovovou kapilárou o vonkajšom priemere menej než 0,5mm, omotanou po celej dĺžke tenkým drôtom (pre zabezpečenie rozostupu závitov) a namotanou tesne okolo valčeka o priemere asi 5mm a dlhého asi 3,5cm. Na vstupnom konci bol elektromagnetický ventil. Od detektoru potom zasa plyn prúdil okolo špirály von, takže ju postupne chladil a tým chladil aj privádzaný plyn postupujúci k tryske. Celé to bolo uložené vo vnútornom priestore magnetického systému gyroskopu. Keďže privádzaný stlačený plyn bol ochladzovaný už v kapiláre pred tryskou, po expanzii na tryske bolo chladenie malého detektoru celkom efektívne a spotreba stlačeného plynu priateľná - jedno naplnenie tlakovej fľaše vystačilo na celé streľby (cca 4-6 odpalov).
Na akú teplotu bol detektor ochladený si už nespomeniem, ale v hlavičke bol nejaký tepelný spínač, ktorý po chvíli (asi po dvoch-troch minútach od aktivácie napájania rakety) prívod plynu zastavil a potom pomerne pravidelne otváral na pár sekúnd a zasa zatváral. Po odpálení bol detektor ochladzovaný len plynom, ktorý zostal v systéme rakety - za strižným spojom bol spätný ventil a ventil prívodu k detektoru sa pri odpálení trvalo otvoril. Samostatný let rakety R-13 však netrvá ani pol minúty, potom ju zničí autodeštrukcia (tuším 24 alebo 27 sekúnd).
... potom to nasypali do trauzlovho valca a odpálili...
Nie že nenašli ten valec... Oni nenašli ani ten barák...
Odpovědět