Dotaz

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Odstranění prstolepu

Příspěvek od Buk »

Tam kde to nevadí pomůže ponořit do acetonu přes noc, lepidlo hodně změkne a jde odstranit. Tam kde to vadí (plasty, lak) funguje nitrometan.

BTW proč vůbec tohle vlákno má tak blbej a nicneříkající název? A proč se tu řeší od cedulek přes whistle mix k vteřinovýmu lepidlu? Pak tu má někdo něco najít :evil:
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

Příspěvek od petrsx01 »

Pardon, pokud pány moderátory nějak popudím, ale myslím, že tohle téma má smysl, respektive takhle, třeba sciencemadness má vlákno "The short questions thread" tedy krátké a jednoduché dotazy.
Pokud by se uživatelé usměrnili a nepsali sem kraviny, ale opravdu dotazy, tak byť uznávám že v tom asi bude bordel, ale zas nebude zakládáno plno vláken jen s pár příspěvky, které se váží čiště jen k tomu dotazu.
No aspoň to je můj názor.
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
Uživatelský avatar
Dr.G.Freeman
Příspěvky: 22
Registrován: stř 23. led 2008, 22:59

Rozklad HgBr2

Příspěvek od Dr.G.Freeman »

Neměl by někdo nápad jak získat rtuť z bromidu rtuťnatého (čistě teoreticky, neboť k této látce T+ se málokdo dostane a chtěl by ji rozebírat na prvočinitele). Hledal jsem na internetu i v literatuře a jedna ze zmínek je o možnosti tepelného rozkladu, ten by však nebyl bez problémů, jen teplota tání je 236°C a případné vzniklé páry jsou smrtícím koktejlem (nehledě na možnou zpětnou reakci). Sama látka je velmi mizerně rozpustná ve vodě (0,55g/100ml 20°) a rozumně se rozpouští hlavně v metanolu a etanolu (65,3g a 28,6g /100ml).
Předem díky za nápady.
Vím že jednou přijde chvíle kdy se prostě seknu, jenom pořád doufám, že to nebude teď.
simonx
PFG
Příspěvky: 94
Registrován: pon 24. říj 2011, 21:52

Příspěvek od simonx »

Pokud jde opravdu jen o rtut, asi bych to zkusil redukcí HgBr2 hlinikem (folie, krupice, zbytky - aktivovane predem) v ethanolu (methanolu) - analogicky lze i zinkem. Cim vetsi stech. prebytek hlinku, tim rychlejsi a bourlivejsi prubeh, na druhou stranu nasledne je nutne rozlozit Al amalgam na cistou rtut nejakou mineralni kyselinou (HCl). Metodu lze pouzit dobre preparativne.

Jinak obecne - HgBr2 je relativne silne oxidans, ale s ohledem valence rtuti je vetsi problem dosahnout i druheho stupne redukce, tj. z Hg2(2+) az na Hg. S rostouci teplotou se ale dosahne rozkladu Hg2(2+) -> Hg + Hg(2+), takze teplota je u techto reakci odpovedi. Za vyssich teplot lze tedy rtut z HgBr2 ziskat v podstate cimkoliv, co je schopno se oxidovat - z beznych chemikalii: v tavenine s cukry (vc. sacharozy), formalínem za horka...
prokolt
Příspěvky: 78
Registrován: pon 07. dub 2008, 16:03
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od prokolt »

nechcem zakladat nove tema ale zaujimalo by ma zafarbenie epoxidovej alebo polyesterovwj zivice ideal by bol ak by vysledne zafarbenie bolo priehladne alebo aspon polopriehladne
Murphyho 4. logický závěr:
Udělat cokoliv blbuvzdorným je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.
Definice pesimisty:
Pesimista je optimista se zkušenostmi.
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

koukni na Havel Composites, pripadne MSG a dalsi.. tam s tim maji urcite zkusenosti..

jinak bych se primlouval k prejmenovani vlakna na nejaky smysluplnejsi (konkretnejsi) nazev.. :wow:
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Bismuthum ammonium citrium (citrate)

Příspěvek od frank9 »

Dobrý večer, navíte o co se jedná? našel jsem lahvičku u babičky, která kdysi dělala mikrobiologii a tak to tam po ní zůstalo...Google nic nenachází, snad jen že se to využívá v mikrobiologii. Když jsem u ní uklízel půdu, tak jsem to tam našel a napadlo mě že by z toho šel třeba vyrobit BiO2, ale na internetu se nepíše ani o této látce, natožtak s čím reaguje ...
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Tak vzorec sis asi vygooglil, a z názvu ti asi taky je jasné, že se jedná o citrát amonno-bismutitý. Silným vyžíháním z toho pravděpodobně dostaneš oxid bismutitý, ze kterého můžeš například redukcí dřevěným uhlím připravit kovový bismut.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Ahoj, potřeboval bych BiO2 na výrobu crackingových jader světliček a díky za radu.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Není to náhodou Bi2O3 ???
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Ano, je omlovám se za špatné vyjádření. :oops:
Žíhal jsem ten citrát ale vyšel mi z toh jen šedo hnědý prášek a ne světle žlutý.
Mohli by jste mi někdo prosím napsat rovnice jak to z toho citrátu dostat?
Díky moc.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Není mi jasné k čemu by ti byla nějaká vymyšlená rovnice, spíš bys potřeboval praktické zkušenosti, ale pochybuju, že tady s touhle látkou někdo dělal. Nevím jak moc jsi to žíhal, ale je klidně možné že už žádaný oxid máš, jen třeba znečištěný uhlíkem. Nebo jsi tomu při žíhání dopřál málo vzduchu a máš jiný oxid nebo jejich směs. Posuzovat kvalitu produktu podle barvy může být dost zavádějící :) Takže nejlíp asi uděláš, když si stáhneš tohle:
http://uloz.to/xLszxk/remy-anorganicka- ... ydani-djvu
a tam si přečteš kapitolu o bismutu a něco zkusíš vymyslet :wink:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

díky. zkusím se na to podívat.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
simonx
PFG
Příspěvky: 94
Registrován: pon 24. říj 2011, 21:52

Příspěvek od simonx »

ad Maniak: ja se o neco podobneho jako kluk (12?) pokousel ze zasaditeho gallanu bismutiteho, neb byl dostupny jako zasyp v lekarne. Pokud chce tazatel cisty oxid, doporucuju zihat a nasledne pretavit s cimsi oxidujicim (nitrat, chlorat - staci male mnozstvi) a vyeluovat soli vodou + filtrovat. Smesne amonne citraty zihanim vedou postupne k citrazinovym solim a ty dale k oxidum ve smesi s ruznymi dusikatymi heterocykly, kde stupen polykondenzace a snizujici se obsah OH/COOH/H roste s teplotou a dobou zihani.
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

odpal rozbušek

Příspěvek od Béda »

Policejní pyrotechnik uložil rozbušky do jámy o průměru odhadem 60cm a hluboké taktéž. Na rýči rozehnětl plastickou trhavinu. Nadával že to jde blbě, protože je zima. Také z něho vylezlo, že plastika obsahuje větší množství hliníku. Jednokilogramovou vzniknuvší placku o průměru asi 50cm položil do jámy na zoxidované rozbušky. Pak vytáhl z kufříku něco o velikosti mýdla a píchl do toho rozbušku. A položil na placku. Až doposud by na tom nebylo nic divného. Ale: na rozbušku údajně našrouboval hadičku dlouhou 10 metrů, která má prý nějakou výstelku, nic bližšího nevím. Pak zalehl ve vzdálenosti zhruba těch 10 metrů od jámy. Babička si všimla, že volný konec hadice se závitem, je ukončen kapslíkem, který vypadal stejně, jako např. u pistolové nábojnice. Na závit hadičky našrouboval pyrotechnik něco jako pistolku, která plnila pouze funkci úderníku. Po odpalu který se konal v lese, prý byl do vzdálenosti několika desítek metrů na stromech nalepený písek. Otázka zní: Co je to zahadici, která se používá místo eletriky či bleskovice nebo zápalnice? Víc jsem z babičky nevyrazil. Akorát to, že po akci na hadici na straně výbuchu, nebyla rozbuška.
Naposledy upravil(a) Béda dne pát 24. kvě 2013, 06:12, celkem upraveno 2 x.
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Tak nevím co babičce napovídal ale jedná se o dá se říci mikrobleskovici (Nonel, Indeshock) dnes běžně používanou která nahrazuje el. odpal. Je mnohem bezpečnější a přesnější než el. odpal. Jde v podstatě o dutou plastovou trubičku ružné délky a uvnitř je vlastně dá se říci napařena tenká vrstvička oktogenu s hliníkem. Detonace probíha uvnitř této bleskovice rychlostí cca. 2500m/s. Výhoda je že i když si tuto bleskovici omotáte třeba kolem ruky nic se vám nestane! Zůstane naprosto neporušená. Odpalovacích metod je více. Buď od rozbušky nebo různých zařízení připomínajících pistolku , tužku a pod.. Na iniciaci stačí spec. kapslík podobný právě zápalce do nábojnic. Více se nechá shlédnout na YouTube.
Nebo na Austin Detonator.
http://www.austin.cz/download/produkty/SL_NE_CZ.pdf
Uživatelský avatar
Nitro007
Příspěvky: 200
Registrován: ned 04. lis 2007, 19:22

Příspěvek od Nitro007 »

To je velice zajímavá situace. Mě by třeba zajímalo, kdo ty granáty vlastně rozmontoval? Nějak si nedokážu představit jak z vymrcasené munice co leží od války v zemi jen tak někdo vyndavá rozbušky. Dyť to snad ani nejde jak je to orezlé. Celé se to musí při namáhání rozpadnout v ruce. Nehledě na to že laborace s takovouhle municí je velmi nebezpečná. Nevím teda, jestli by to nějakej pyrotechnik vůbec rozebíral. Tohle se prostě likviduje rovnou celé.
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

granáty

Příspěvek od Béda »

Jak říkám. Je to zprostředkovaná informace. I tak děkuji pentolovi za jasnou a vyčerpávající odpověď. O mikrobleskovici slyším prvně a myslím že nebudu sám, kdo se rád poučí, co všechno se používá v moderní pyrotechnice. Granáty byly prostě v dobrém stavu, možná nebyby ani z 2. světové. Prý ale i pyrotechnik byl překvapen zachovalostí všeho. Některé rozbušky šly vymontovat naprosto lehce holou rukou, některé hůře, ale odšroubovat šly všechny na místě nálezu. Granáty pyrotechnik odvezl všechny k likvidaci
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Re: granáty

Příspěvek od brnos »

Prosím Vás.

Kolega kouzelník, připravuje nová trik a potřebuje aby se u nového čísla dálkově rozbilo sklo v rámu. Sklo je 500x500x4 (tvrzené kvůli rovnoměrnosti rozbití). A to vše 4x - je to takové akvárium bez vody. Ten trik je daleko komplikovanější, toto je jen jeho součást na odvrácení pozornosti.

Různé elektromagnetické písty atd co poptával jsou buď velké nebo slabé.

Požádal mne o radu a jediné co mohu mu doporučit dát navážku Flash. No4. cca 1 gram do male dutinky (mini dělobuch) a bezdrátově to elektricky odpálit v spodním rohu, kde to publikum neuvidí. Jde o to aby se narušila struktura skla a to se pak rozsypalo. Nebude tam voda ani nic. Takže na sklo nepůsobí žádný tlak.

Já mu nějaké navážky připravím a pučím bezdrátový odpal (vyzkouší si to - uvidí kolik kouře a co to udělá se střepy - ale abych nevymýšlel nic vymysleného, tak jsem se chtěl zeptat zda nemáte lepší nápad? (Případné odlétající střepy atd jsi je vědom. Rekvizita bude docela daleko od publika a i samotný kouzelník bude otočen k tomu zády, ale v rámci magie nějaké riziko musí podstoupit :o)

Děkuji
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Nemyslím si, že je možné zajistit spolehlivé rozbití čtyř 4mm tlustých skel naráz tímto způsobem a zároveň bezpečnost diváků. Gram flashe to podle mě nerozbije a víc bych si rozhodně nedovolil odpálit pár metrů od lidí. Tedy pokud nemá nějaké hodně dobré pojištění...
PS: nebude divákům připadat podezřelá ta pekelná rána, záblesk a dým?
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Odpovědět