Rozklad NH4ClO4 + Al

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
dudakhonza
Příspěvky: 90
Registrován: stř 23. pro 2009, 09:51
Bydliště: Praha 4

Rozklad NH4ClO4 + Al

Příspěvek od dudakhonza »

Zdravím, měl bych dotaz co se týká rozkladu této kompozice, jsou dvě verze a obě jsou celkem hojně podporovány tak doufám že mi tady poradí odborníci :wink:

První verze:
6 NH4ClO4 + 10 Al => 5 Al2O3 + 6 HCl + 3N2 + 9 H2O

Druhá verze:
3Al + 3NH4ClO4 => Al2O3 + AlCl3 + 3NO + 6H20

Ta první mi příjde pravděpodobnější vzhledem k tomu jak probíhá termický rozklad NH4ClO4.

Děkuji moc předem a omlouvám se za další stupidní dotaz :oops:
Po nezdařeném pokusu rozhodíme rukama

20 metrů od sebe a následně to zkoukneme s nadhledem

hlava uletí směrem nahoru...
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Ani první ani druhý,ale asi takhle:

3 NH4ClO4 + 8 Al ==== 4 Al2O3 + 3 NH4Cl

Podle tvé první by byl citit chlorovodík a ten jsem nikdy necítil. Navíc chlorovodík by ihned reagoval s Al2O3
Podle druhé rovnice by se objevily rudé dýmy NO2 z reakce NO a O2 z vzduchu,což nikdy nejde vidět.

Reakce pěkně hulí což je zpusobeno sublimujícím salmijakem a jemným Al2O3 .
Proto například raketoplán když frčí nahoru hulí jak přetopená lokomotíva.
simonx
PFG
Příspěvky: 94
Registrován: pon 24. říj 2011, 21:52

Příspěvek od simonx »

Obavam se, ze na tu otazku nelze odpovedet, protoze nejsou znamy dalsi podminky (zejmena realna stechiometrie Al : perchlorát). Navic bych se zdrahal tvrdit, ze exothermni, vzdy komplexni radikal-iontovy proces, navic plne heterogenni, tzn. castecne v plyne, castecne v kapalne, castecne v pevne fazi (nebo na jejim rozhrani) pobezi na zaklade nejake rovnice na vyuku vycislovani redoxnich systemu na gymnaziu.

Opet: to je jen model, prvni aproximace prubehu (aby se tak nejak "chytla" stechiometrie). V praxi bude hlavnim produktem pri vhodnem pomeru Al : perchlorát jak NH4Cl a Al2O3, jak jiz uvedl Pandy, tak dalsi plynne splodiny. Bylo by treba odebrat vzorek na "plyňák", aby bylo zrejme vice (chemie pro to ma primo terminologii - v ramci skatulkovani se tomu rika bocne, nasledne reakce).
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Na otázku o správném poměru dává odpověď Šidlovskij. Motor se musí zkusit a dle výsledků upravit poměr dávající největší tah.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Přesně tak jak napsal Simonx,bude vždy záležet na podmínkách reakce. Já v žádném případě na mojí rovnici nebazíruji a ruku do ohně bych za ní nikdy nedal,klonil bych se k tomu že se bude ASI nejvíce blížit skutečnosti.Ale opět pokud bude teplota hodně vysoká určitě bude vznikat i nitrid hliníku,chlorid hlinity ,takže opět bude záležet i na množství reagující látky,jemnosti produktu jenž významě ovlivní kinetiku reakce...atd.
Odpovědět