Hexahydrát

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
IBRO
Příspěvky: 45
Registrován: ned 18. bře 2007, 15:27

Hexahydrát

Příspěvek od IBRO »

Chtěl bych se zeptat zdali je možné nějak z bezvodého CaCl2 udělat hexahydrát. Chci ho použít pro vytvoření chladící směsi. Literatura uvádí že směs ledu a CaCl2 je schopna dosáhnout teploty až -49st celsia.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Doporučuji projít si toto:
http://www.glchloride.com/brochure/Broc ... ndbook.pdf
zvláště pak stránku 7 kde je rozhodující fázový diagram.

Otázka je, jestli není rozumnější si nechat bezvodý CaCl2 na účel na který je určen, to jest sušení, a na chladicí směsi si vystačit s něčím levnějším a bezpracným. Ale je to tvoje volba..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
IBRO
Příspěvky: 45
Registrován: ned 18. bře 2007, 15:27

Příspěvek od IBRO »

Děkuji za odpověď Maniaku myslel jsem že to bude jednodušší. Mohl by jsi mi doporučit nějakou dostupnou alternativu? Potřebuji teplotu alespoň -30st. raději více.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

no, nevím jaké množství tepla potřebuješ při těchto nízkých teplotách odebírat, ale jestli né úplně nepatrné, tak se rovnou vykašli na chladicí směsi s vodním ledem nebo chladicí agregáty a začni shánět suchý led.
Kde ho vzít a nekrást, s tím budou muset už poradit jiní..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
IBRO
Příspěvky: 45
Registrován: ned 18. bře 2007, 15:27

Příspěvek od IBRO »

No přiznám se byl jsem o dovolené navštívit temelín a na exkurzi nám byla představena tzv. mlžná komora. Dost mě to uchvátilo tak jsem si ji chtěl zkusit doma jen tak v malém. Máš pravdu že v amatérských podmínkách pro ten účel používají právě suchý led ale s jeho dostupností to prý není vůbec snadné. Co už jsem hledal tak se snad dá koupit u Linde ale borci psali že snad jen od 20Kg a více a co s tím pak na jeden pokus že... Tak jsem chtěl zkusit nějakou náhražku za ten ledík...
Uživatelský avatar
pyrotechnik.com
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2011, 19:47
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od pyrotechnik.com »

Zdar,
jen tak jsem se koukal, a ani ne za minutu jsem našel : http://shop.spektro.cz/suchy-led.html 5 kg za 150 Kč :wink:
petrsx01
Příspěvky: 109
Registrován: sob 14. čer 2008, 11:52

Příspěvek od petrsx01 »

Co se toho Linde týče, tak jsem od nich odebíral a pelety, ti prodají klidně 1Kg cena je tuším 40-60Kč/Kg, potom mají i blok, ten dělají 5Kg a je na objenání cca den předem. Jinak neměl jsem žádný problém s nákupem, můžeš si u nich koupit polystyrenovou bednu, která je ale dost drahá (tuším 240Kč) a nebo papírovou, která stojí snad 60Kč.
Ale dopředu říkám, že suchý led moc dlouho nevydrží, chce ho mít hodně (aspoň 10Kg) obmotaný dekama uložený v něčem co dobře izoluje a vydrží cca 2-3 dny. Ale pokud to chceš jen na jeden pokus tak to tě asi tolik nezajímá.
When you do things right people won't be sure you've done anything at all.
Uživatelský avatar
IBRO
Příspěvky: 45
Registrován: ned 18. bře 2007, 15:27

Příspěvek od IBRO »

Super díky moc všem za rady. Zkusím tedy navštívit Linďáky a uvidíme.
simonx
PFG
Příspěvky: 94
Registrován: pon 24. říj 2011, 21:52

Příspěvek od simonx »

Mohu potvrdit, v Praze lze v Linde peletky navazit do dewarky v jakemkoli mnozstvi.
Uživatelský avatar
škrabo
Příspěvky: 28
Registrován: sob 16. črc 2005, 14:11

Mlzna komora

Příspěvek od škrabo »

Cetl jsem SOCku jednoho stredoskolaka, kde budoval mlznou komoru a jako chlazeni pouzival dva peltierovy clanky (malem jsem ji zacal stavet taky). Moc pekna prace (taky myslim vyhrala fyziku).

http://tpikalek.cz/clanky/soc-mlzna-komora/
chemie - zle mi je :-)
Odpovědět