Test na striebro

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Test na striebro

Příspěvek od Dominik »

Zdravím, mám malý problém. Do rúk sa mi dostal istý kovový predmet a známy tvrdí že je to údajne strebro. Ako teda chemicky odtestovať či sa jedná skutočne o striebro?
Amper
Příspěvky: 28
Registrován: sob 22. zář 2012, 20:47
Bydliště: Doma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Amper »

Třeba zkusit hustotu, dáš to do odměrnýho válce s vodou a zjistíš objem, pak to zvážíš a podle vzorečku (který si určitě najdeš) spočítáš hustotu. No a pak porovnáš s údajem v tabulce. To je asi nejjednodušší způsob který mně napadá. Jestli chceš testovat skutečně chemicky, tak to ti poradí jiní
miro
Příspěvky: 29
Registrován: pát 11. pro 2009, 21:34

Příspěvek od miro »

Zdravím, ak máš presné váhy rozpusti 10g vzorky v HNO3, všimni si či sa všetko rozpustilo. Ak žiadni nerozpustný podiel neostal resp. len nepatrné množstvo roztok odpar do sucha. Odparok(mal by za prítomnosti org. látok vylučovať kovové striebro) rozpusti v destilovanej vode a vyzrážaj roztokom NaCl. Vzniknutú bielu zrazeninu AgCl dobre premy vodou, vysuš a odváž. Hodnotu váženia porovnaj z teoretickou hmotnosťou AgCl ktoré by vzniklo pri 10g Ag a ich pomer uprav na percentá(teoretický výťažok:praktický výťažok x100). Ak už od začiatku tento experiment nebude fungovať ( vzorka sa nebude rozpúšťať alebo zrážať s NaCl) budeš vedieť že to Ag nieje javascript:emoticon(':idea:')
Amper
Příspěvky: 28
Registrován: sob 22. zář 2012, 20:47
Bydliště: Doma
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Amper »

Nevím, ale 10 gramů mi přijde na nějaké zkoušení až příliš moc.. Pokud je cena stříbra někde okolo 20 Kč za gram (teď nemyslím cenu ve výkupu), tak to jsou dvě stovky... Nadruhou strannu, pokud dotyčný neví o co jde a má toho dost, tak není problém. Nicméně pokud má opravdu přesné váhy, radši bych zkoušel menší množství.

Dík za opravu, těch 40 kč byl opravdu "velký" fail, jinak koukal jsem na PraskoveKovy a tam je okolo dvacky
Naposledy upravil(a) Amper dne sob 10. srp 2013, 10:24, celkem upraveno 2 x.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Běžně se dělá zkouška tak, že se kov otře o buližník (matný černý kámen ) a stopa kovu se rozpustí kyselinou dusičnou . Pak se kápně dvojchroman. Pokud to udělá oranžovou sraženinu, je to stříbro.Pokud ne, pak je to ..... :(
Není to kvantitativní, ale kvalitativní skouška ( od slova skusit ).
pentol
Příspěvky: 49
Registrován: pát 10. říj 2008, 15:52

Příspěvek od pentol »

Stejnou reakci dává i oxid chromový. Koncentraci nevím ale stačí pár šupinek rozpustit v destil. vodě.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

40 kč za gram???? To je nějaký omyl ne??? Dnešní cena na Londýnské burze je v přepočtu 12,70kč/gram. Tuto cenu ti ovšem nikdo nedá . Cena se běžně pohybuje tak 10-20% niž.
40kč za gram nikdy v historii stříbra nebyla.A to pamatuji ceny stříbra i za hluboké totality.
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

i kdyby to bylo 10kc, zkoumat destruktivne 10g vzorek je fakt analytika jak prase :lol: :wow:

BTW: [color=red]Z[/color]kouška, [color=red]Z[/color]kusit..
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Test ti udělají v každém lepším kovošrotu zdarma.Já jsem si nechával určit ryzost sříbra vyloupaného z 200 ampérových usměrňovacích diod.Musíš jim říct že toho máš několik kg.Jinak se na tě vybodnou. :oops:
Medák
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 09. zář 2010, 10:54
Bydliště: Praga caput regni

Příspěvek od Medák »

aktuální výkupní cena a seznam výkupních míst je tady :
http://www.safina.cz/kontakty/zastoupeni-v-cr
tam by test udělali určitě, včetně ryzosti
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Co myslíte, Není to sice nápad na stříbro, ale viděl jsem video, jak chlapík ze starých pozlacených procesorů rozpouštěl zlato v lučavce, pak ho nějak vysrážel a tavil. 5tikilo za gram není málo.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

ja myslim ze se to rozhodne nevyplati (myslim rozpoustet a srazet)

http://www.vykup-jinocany.eu/
:lol:
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Mno....vyplatilo a nevyplatilo. To si musí každý spočítat sám. Vzhledem k tomu,že se Au z procesorů běžně dostává tak pochybuji ,ž e to dělají firmy zadarmo. Takže asi vyplatilo.
je třeba vzít v potaz ,že průměrná hodnota Au je v procesoru kolem 70 mg takže do gramu jich je cca 13 ks. Obsah zlata se ale hodně mění podle typu a protože se šetří na kdečem tak čím modernější tím nižší obsah. Doby pozlacených kontaktů z sovětské éry kdy v jednom kg bylo i 7 g zlata je dááávno pryč.
Navíc práce s lučavkou popřípadě s kyanidem je taky dobrá chuťovka v podmínkách made in home.
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

Pandy, koukni na ten cenik v Jinočanech !! (a myslim ze jinde po republice budou takove sebrny taky).. 5300,- za 1kg zlacenych CPU a naprosto bez prace - to je bezkonkurencni (BTW co jsem se ptal, tak to vozi pry nekam do ruska a tam "recyklujou" skutecne "ve velkym").. :-)

E: ad dole..
vsak to nikdo netvrdi, jen upozornuju ze za takovy ceny pri vykupu nema naprosto smysl se doma s necim "rozpoustet a srazet" ..jinak hele Deriku, nastreleny tam maj silene i novejsi P2, a "novy" desky z graf, zvuk., oloveny akumce, podle me proste vsechno... rekl bych ze je to pravdepodobne nejaka ta zasterka pro nejaky to prani (spinavyho pradla) ..inu ale priznam se, ze kdyz jsem tam tuhle byl, bylo to memu usmevu zaricimu od ucha k uchu nad zbrusu novymi nezmuchlanymi bankovkami, a novotou lesknoucimi se mincemi, fakt uplne fuk :-D

PS k tem vypoctum - klasicky P1 (mam tu jedno pamatecni) = 64g, pocitat vsichni umime, a ze by z toho bylo cca 1% zlata (a to nepocitam rezii na chemikalie, transport, plat ukrajincu ve vykupu) to teda dost pochybuju :lol:
Naposledy upravil(a) kerut dne čtv 15. srp 2013, 19:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Klondajk

Příspěvek od Derrick »

Jo, ale je to tak trochu z křížkem po funuse. "zlatý Klondajk" s procerory z devadesátých je již dávno pryč a tím jak se technologie výroby čipů zdokonaluje, klesá úměrně tomu i potřebný obsah drahých kovů v nich. Moderní procesory a grafické čipy na lehkých plastových podkladech již tak cenově zajímavé rozhodně nejsou....

Ostatně jak praví moudrý muž ve svém příspěvku výše.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

To Kerut:
Na ty výkupní ceny jsem se podrobně díval , tyto překupníci odpadů u mě stojí na nejnižším stupni a osobně jimi velice pohrdám :) :idea: Oni u koncového zpracovatele dostanou z uvedené ceny v nejhorším případě 50% ale jejich marže se pohybuje běžně kolem 100% .
Zlato jsem párkrát zkoušel získávat tak vím,že se to fakt vyplatí . Problém je přísun vstupní suroviny kvuli pár procesorum to fakt nemá cenu i 100ks stojí za uvahu zda ano či ne a nakonec co s tou malou kuličkou zlata??
Her Derick možná pamatuje velkou akci Telekomu kdy se digitalizoval a všechny relátkové ustředny se vyhazovaly.....jooo panečku to byla doba :lol:
miro
Příspěvky: 29
Registrován: pát 11. pro 2009, 21:34

Příspěvek od miro »

Zdravím
Zlato z pozlátených kontaktov som získal relatívne lacnou metodou. Použil som akumulátorovú H2SO4 vložil do nej pozlátené kontakty a opatrne som pridával NH4NO3 ( HNO3 by bola lepšia ale nemám lacný zdroj v SR). Reakcia prebieha priam ukážkovo a dala sa ovládať množstvom pridávaného NH4NO3. Zlato sa nerozpúšťa odleptáva sa iba material pod ním. Kontrolovaním stavu zbytkov zlata som zisťoval ako dlho má ešte reakcia trvať. Ked už kontakty neobsahovali zlato resp. len minimálne množstvo reakčnú zmes som zriedil vodou. Suspenziu Au nad kontaktami som prefiltroval. Kontakty som vložil do sita a prúdom vody som z nich zmyl posledné podiely Au. Z cca 150-180g kontaktov som získal zhruba 700 miligramov zlata. Náklady za kyselinu a dusičnan boli asi 1 euro(25,8 CZK) výkupne dávajú za g Au 35 eur (903 CZK). Podotýkam že kontakty sú z starej elektroniky ( cca 80. roky a staršie). Mám zhruba ešte 2 kg kontaktov ktoré ešte čakajú na spracovanie. Nevýhodou tejto metody je že kontakty musia byť pred spracovaním dobre vyčistené a ich získavanie z plastových súčastí je veľmi prácne zvlášť pri navážkach nad 200g.
mt.rici
Příspěvky: 33
Registrován: ned 16. zář 2012, 14:35

Příspěvek od mt.rici »

zlato jde udelat ale neni to zrovna nejjednodussi zpusob, jak vydelat penize :)
zpracoval jsem zhruba 1m3 elektroodpadu, zlozeni bylo vse co obsahuje zlato: zakladni desky, karty, kontakty, pamety, cpu, par starsich "zlatych" cpu, zlacene tranzistory a tak..
vyteznost byla stribro 7.4g, zlato 1.3g a platinove kovy kolem 0.5g

Obrázek
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

mt.rici: jak si separoval stříbro?
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

A co měď ? cín ? olovo? to jsi vylid do kanálu?
Odpovědět