číňani to zabili

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

číňani to zabili

Příspěvek od brnos »

Poprvní zakládam tady téma,. Jestli někdo z adminů rozhodne že je to nevhodne, at to klidně smaže.

ALe

Když se teď několik posledních měsíců dostávám do hloubek pyrotechniky, jak už teoreticky, tak i prakticky, tak se setkávám z něčím zvláštním. Proč se u nás nikdo nezabývá prodejem komponentů na výrobu např kulovek, válcovek, kompaktů, atd. Profíci na moždíře používají trubky na plyn. Všimnul jsem si jeden, nebo dva eshopy, co materiál měli, ale nevypadali příliš profesionálně a ceny byli to pěkně přestřelené (za pár 10 palcových hemisfer přes 2 stovky)
Přitom výroba a náklady jsou+ tak rychlé, jednoduché, že by jsem i já byl schopen to zautomatizovat a vyrobit za desetinu ceny. Stejně tak kvalitní černé uhlí z bříze, nebo olše na výrobu domácího BP. Asi víte že se to nedá koupit, dokonce jsem to nenašel ani v zahraničí. Třebas na tyto dvě položky (hemisféry, různých velikostí a mleté dřevěnne uhlí) není snad ani potřebný certifikát ze zkušebny. Uhlí, je uhlí a papír, je papír... Papírové hemisféry mají výhodu i kvůli transportu, že je levný, kvůli své váze a dobŕe uspořádatelnosti v přepravných boxech... J

Proš si nemůže někdo kdo si chce dělat ohnostorje koupit míchačku, kulový mlýn, já jsem to nikde nenašel. Co jsem se s někteříma z vás bavil, tak si tyto zařízení vyrábí doma sám, nebo má nějaké zbytky ze zemí RVHP.

Jako ohnostorje se dělali vždy a dělat budou, a myslím si že výrobci ohnosttroju, pokud si nemají na hemisfery mašinu, tak se jim vyplatí si je koupit za nějakou cenu.

Myslím že někdo by na tom mohl pěkně zbohatnout, kdo by přišel na trh s různýma papírovýma polokoulemi. Ono to zas tahat z Číny v kontejneru, není vhodné kvuli par stovkám kousku...

Jediné co mně na tom napadá, že musí byt někde zakopán pes. Proč si normální smrtelník nemůže koupit profi hemisféry za rozumnou cenu, proč si musí doma pálit uhlí, pokud chce mít jemný černý prách, proč si vyrábět Burst Charge, proč musí riskovat zranění, případně otravu, pro míchaný si světliček (ano, tady by už byl potřebný certifikát ze státní zkušebny). Zase, zápalnice, spoždovače, různi rourky, jsou v dostání běžně...

Začínam nad tím seriozně přemýšlet, investice do výroby minimální, potenciál obrovský (i v okolitých státech)

Jeden majitel obchodu ze zábavní pyrotechnikou mi řekl, že v Čechách i na Slovensku měla pyrotechnika hezkou tradici a velký potenciál, ale čínani to tady zabili. Jsem živnostník a i drobný investor a seriozně začínam uvažovat o výrobě podpůrnych komponentů.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Člověče, ty sis nečetl tu úvodní stránku na adrese www.pyroforum.org ? Domácí příprava a manipulace s pyrotechnickými složemi jednoznačně spadá pod paragraf 279 trestního zákona. Já bych spíš řekl, že je celkem s podivem, že ještě stále u nás lze koupit v jednom obchodě oxidovadla a práškový hliník. Jako obyčejný smrtelník, byť třeba s průkazem odpalovače nebo střelmistra, jsi podle našich platných zákonů oprávněn manipulovat leda s takovými pyrotechnickými výrobky, které můžeš koupit v obchodě a které tedy mají patřičné schválení od ouřadů.

Pokud bys na výrobě pyrosloží nebo třeba kulovek chtěl založit byznys, přeju hodně štěstí. Nejdřív bych ti ale radil, aby sis aspoň přečetl příspěvky, které tady na toto téma už někde na PF jsou, tuším že se tady o tom kdysi rozepisoval Pandy. Ve zkratce - zešedivíš, ještě než stihneš oběhat potřebné úřady :death:

edit: a pokud ti jde opravdu jen o výrobu hemisfér, to si zase myslím, že tady nebudeš mít dostatečně široký trh na to, abys na tom vydělal. Lidí co si dělají doma kulovky není zas tak moc a z nich ještě musíš vyloučit ty, kteří si to prostě chtějí udělat sami a pořádně. Myslím, že takových je většina.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Takoveto reakce mne pouze "nakopavaji" :D
Ale pro začatek na vyrobu a prodej papírových polokouli by mne zajimalo co budu potřebovat za povoleni. Teď nemluvim o pyrosložich, je mi jasne že u svetliček to bude naročnějši jak jsem psal. V naši republice se zapomína že ty jejich chytrý byrokrace jde vždy obejít. Podnikam 10 let, a tak vim že proti nápadu a odhodlání nemá bohudík šanci řádný ůředník

Edit. No je problém sehnat levné hemisféry i na Slovensku, Polsku. Ostatní krajiny jsem nezkoumal zatím.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pokud podnikáš už deset let tak by jsi měl vědět že naprosto první na co narazíš na uřadě je patřičné vzdělání v oboru a první na co se tě na živnostňáku zeptají je, že toto je pyrotechnická výroba a požadované vzdělání je mít vysokou školu v Pardubicích obor energetické materiály a to doložit dokladem že řádně ukončené . A pokud se podíváš do živ.zákona tak zjistíš ,že není možné v tomto oboru podnikat např tak že jsi inženýr strojař a máš ale desetiletou praxi v pyrotechnice. Prostě tento segment podnikání vyžaduje patřičné vzdělání.Doporučuji mrknout do patřičného živ zákona sekce živnosti vázané
Tak jsem zvědav jak už jen tento bod občuráš :lol: :lol: Třeba zákonným zástupcem pokud ovšem někoho takového seženeš.
Maniak to napsal taky velice trefně,kolik si myslíš že těch hemisfér prodáš? Měsičně?? Nebo olšového dřevěného uhlí?? Jen povinné zdravotní pojištění je měsíčně 1450Kč /+ a - /
Si jako myslíš vemu sekeru a pujdu nasekat olše?? To se paní na životním odboru ochrany životního prostředí libit rozhoodně nebude a majiteli těch olší už tuplem ne ...protože v tomto státě VŠECHNO někomu ofiko patří. Mno a to neberu,že to pálení uhlí bude dost velkým trnem v oku týpkovi na referátu ochrany ovzduší a jen od něj sehnat glejt bude dost zajímavé jak jej obechčiješ tím že to vlastně neznečišťuje ovzduší a žádné škodliviny nevznikají a pokud jo tak málo, což jistě doložíš výpočtem aby ti uvěřil ,což jistě občurat jde ale jak občuráš v zkušebním provozu který ti popřípadě vydají tu akreditovanou laboratoř která to příjde změřit tak to nevím. Krom toho tam bude šťoural z uřadu jenž bude chtít doložit že palostroj má certifikát CE EU že je bezpečný a bude chtít doklad certifikované strojnícké laboratoře o shodě výrobku a zařízení ...ted už ani nevím podle jakýho platnýho zákona . Někde jsem v nedávné minulosti zaslechl ,že explozie jenž si pálí dřevo sama s tím má dost problém a mají udělenou vyjímku jen na pár roků a uvažují s tím skončit. Ale to jsem jen slyšel nevím to ofiko.
A to holenku jen pálíš uhlí o výrobě světliček tu psát ani nebudu v archívu to tu někde najdeš popsal jsem to tam myslím dostatečně a zde je to zbytečné protože mám pocit že ing.v oboru energ.matrošů určitě nebudeš . A bohužel střední škola v tomto oboru u nás neexistuje .
Ale v každém připadě držím palce a přeji jak jinak hodně ůspěchů a to opravdu nemyslím ironicky. Například mě osobně bylo líto i toho zdejšího Beďu Cimrmana co ho tu zlí admini vyštípali a držel jsem mu palce :lol: Ale na druhou stranu i hubu aby zlí admini nevyštípali mě :cry:
scorpions-cz
Příspěvky: 46
Registrován: sob 04. čer 2011, 18:03

Příspěvek od scorpions-cz »

Jinak ve Slovensku se pyrotechnika vyrábí a to dost kvalitní,ale cena se nedá s Čínou srovnávat.
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

hemisféry

Příspěvek od Béda »

Maniak pravdu. Zákazníky (v Česku) napočítáš na prstech.
Naposledy upravil(a) Béda dne pát 24. kvě 2013, 06:39, celkem upraveno 1 x.
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Přesně si na to kápnul, takhle to mám přesně na mysli (čepičky, ozdobny papír). Zákazniku možná napočítaš na prstů jedné ruky, ale jsou tady i jiné okolité státy. Doprava u hemisfer je tá s těch nejlevnějších, protože se jich do malého prostoru hodně změstí a jsou lehké. Pokud by jsi třebars ve tvém případě měl možnost si koupit tyto 50tky za 1 pár napříkal za 3,90,-Kč tak by jsi si o radši patlal? Nebo objednal ode dodavatele (ode mně např :o) s tím že druhej den budou expedovane a pravděpodobně třetí den by jsi je měl doma?
Vem si to že by jsi potřeboval jich např. 50 kousku, vyjde tě to na něco přes 2 stovky i s poštovným a můžeš si zkoušet do aleluja. Patlal by jsi si stěm jinak asi tak celý víkend. :lol:
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

ještě by jsi musel zjistit, jestli bys měl dostatečně velkou poptávku, aby ti to dobře vydělalo jak na stroje, tak na práci atd...Řekl bych že moc lidí po čr pyro nevyrábí, myslím že by se to dalo zpočítat spíše na desítky lidí.
Naposledy upravil(a) frank9 dne sob 23. úno 2013, 00:39, celkem upraveno 1 x.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Ono je to hned na začátku tak trochu špatně položená otázka "jaká povolení budu potřebovat na výrobu hemisfér" . Mno prostě žádná, je to přeci jen papírová polokoule a nikoho nebude přeci zajímat na co to je.Bude to naprosto volná živnost.
Druhák mám pocit ,že tady ti asi nikdo fundovaně neodpoví a dle mě není nic jednoduššího než vzít telefon a zavolat na příslušný živnostenecký uřad. Protože líná huba holé neštěstí ,jak praví jedno pořekadlo.
Druhá věc je ovšem jak tu je už zmíněno "kvalitní" co to je prosím za pojem?? Je třeba si uvědomit že co je qalitní třeba pro Bedu nebo pro mě/at nikoho neurážím/ rozhodně qalitní nebude pro Karlose.
je třeba mít technologii a o především aby byla produktivní,protože např polokoule kašírováním počítám bude naprosto produktivita pokulhávat a za číňanama rozhodně.
Lisovat to z papíroviny,jaké? s dlohým vláknem,krátkým vláknem nebo směsí dlouhých a krátkých? Použít recyklovaný papír nebo qalitnější ?
Někde tady tuším, dával to Karlos je ukázka z jutube kde maj čínské manufaktury na to spešl navíječku. viz video.
Je třeba si uvědomit ,že evropa číně moc konkurovat nemůže a to z toho důvodu že náš sociální sistém hodně lidskou práci prodražuje . Tj.v číně neplatí zdravotní pojištění jejich důchodový sistém není pruběžný ,nemají povinné zákoné pojištění zaměstnanců a o proplácení dovolená si taky mohou nechat jen zdát. Jak tomu proboha chcete konkurovat??
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

hemisféry

Příspěvek od Béda »

Příspěvek odstraněn pro nevhodnost.
Naposledy upravil(a) Béda dne pát 24. kvě 2013, 06:06, celkem upraveno 1 x.
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Pandy píše:...Lisovat to z papíroviny,jaké? s dlohým vláknem,krátkým vláknem nebo směsí dlouhých a krátkých?...
To ještě nevím, pravděpodobně kombinace Kraft Papíru <150g/m2 V kombinace s recyklovaným papírem několik vrstev. Lepidlo na bází vody, lisované asi za tepla pod určitým tlakem. Pak dosušované v peci. Ono výhoda v tom je že vše mám lis, pec, lakovnu, prostory, dokonce i živnsotňák na veškeré volné živnosti. Jediné co mi chybí je raznice ve formě toho sluníčka na vysekávaní a lisovací forma (kopyto+protikus) Oboje už se mi kreslí solidworksu a za pár dnů to budu mít doma. Původně si to dělám jen pro svou potřebu, protože o kulovkách moc nevím, tak na různě zkoušky a poznávaní ale, uvědomil jsem si že mám teď možnost vyrábět téměř neomezeně množství hemisfér (Jinak vnější průměr bude 45 a vnitřní 42) - tedy budou to koule pro 50tky se sílou steny 1,5mm. Nakonec to celé přelakuji buď bezbarvým, nebo barevným lakem (např červené, žluté, zelené, modré, oranžové) aby se dalo jednoduše identifikovat co je jaká koule. (HODNĚ KRÁT SE MI STALO ŽE JSEM SI UDĚLAL KOULI, PAK PASTING, PAK DALŠÍ KOULI A DALŠÍ A ZAPOMĚL JSEM SI JE OZNAČIT - v tomto případě by stačilo kouknout pod pasting, nebo skalpelem udělan trhlinku a opět přelepit). Pokud se to osvědčí, tak se pustím do ostatních velikostí a zdarma porozdávám stovky vzorku všem co o to budou mít zájem, pouze za příslib zpětného reportu o tom jak se s nimi pracovalo a zda jim vyhovovali. Na základě toho ještě případně doladím, nebo nechám postup tak.


Pandy píše:Jak tomu proboha chcete konkurovat??

No pravě v tom je to. Já vlastně ani nevím komu by jsem měl konkurovat, nevím o žádném velko prodejci nebo dovozci Hemisfer na Českém taky na Slovenském, a Polském) trhu, který by to tahal po kontejnerech z Číny. Myslím tím prodejce kde by stál jeden pár 2" hemisfer např 2,90,-Kč vč DPH a nebo pár 6" hemisfer např 8,90,-Kč vč DPH. Co tady jsem něco občas našel, tak to bylo několikanásobně dražší. jelikož to je zkutečné specifický výrobek a nedá se ničím nahradit. Např na válcovky a dělobuchy se dá používat odpadní papírové trubky z mikrotenových sáčků, alobalu atd, ale na kulovky, nejde použit nic, pouze vyrobit, nebo koupit.
Uživatelský avatar
rakosa
Příspěvky: 35
Registrován: sob 27. srp 2011, 20:38

Příspěvek od rakosa »

no tak teda nevím http://eshop3463.domena15.info/polokoule ale rozhodně držím palce
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Tu stránku znám, ale to je to o čem mluvím. Za ty ceny si to skutečně radši každý vyrobí sám. Ale kdyby to bylo za zlomek ceny, kdy se ti s tím neoplatí doma patlat. No např u 50tek, si nikdy nekoupíš pouze jednu, 50tky když si někdo dělá tak si jich udělá několik desítek.

Taky je tady jeden německý dodavatel

http://www.pyro-stuff.com/shell-halves. ... m_store=nl

Ale za dopravu si účtuje další 500,-Kč a tý ceny jsou obdobný jako u toho českého dodavatele. (u kterého si myslím že to nikdo nekupuje)
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Dobrá dílna anebo aspon s nějakým slušným vybavením je základ,to musím uznat máš do začátku velké plus. A jak jsem již napsal na výrobu papírových polokoulí nebudeš potřebovat žádné povolení,jedině co by mohlo uředníka zajímat je to zda platíš řádně daně :lol: :lol:
V každém případě tě to jistě ze začátku bude stát spoustu času a pokusů než příjdeš nato jak nato a co bude opravdu kvalitní.
Barevné označení polokoulí je fakt dobrý nápad .
Jinak držím palce v výrobě ,i když musím uznat jsem v tom ohledně trhu trochu skeptický :?
brnos
Příspěvky: 76
Registrován: úte 04. pro 2012, 10:44

Příspěvek od brnos »

Snad neporušuji pravidla, ale až budu mít prvé prototypy, bude je bezplatně nabízet a rozdávat i tady lidem. Já jen za oplátku budu chtít report. Takže určitě za několik dní sem hodím oznam, až to bude. Poštovné bude na mně. Myslím že tady reporty a připomínky od lidí který budou ochotni je vyzkoušet, budou pro mně cennější něž z nějaké zkušebny. A i když zaplatím 50x poštovný tak to bude pro mně pořád levnější. Aby jste se pak nebáli že shromažďují osobné adresy udaje různých pyromaniakov :D Tak pak klidně to v rámci Brna a okolí (10 km) někam dovezu, nebo si to necháte poslat na svojí babičku :D :) :o :lol: :cry: :P :x :evil:
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

roura

Příspěvek od Béda »

Možná neumím vyhledávat, ale ani po 10 minutách se mi nepodařilo najít nabídku papírové roury se světlostí 50mm. Délky alespoň 300mm. A když, tak stojí stovku. Polokoule jsou na tom stejně. Tedy na té adrese tady o kousek výš. Takže přeji úspěšnou výrobu, těším se na vzorky, ale takových nadšenců jako já nebude mnoho. :patlal:
Naposledy upravil(a) Béda dne ned 26. kvě 2013, 09:17, celkem upraveno 1 x.
Medák
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 09. zář 2010, 10:54
Bydliště: Praga caput regni

Příspěvek od Medák »

to Pandy:
" Někde jsem v nedávné minulosti zaslechl ,že explozie jenž si pálí dřevo sama s tím má dost problém a mají udělenou vyjímku jen na pár roků a uvažují s tím skončit. Ale to jsem jen slyšel nevím to ofiko. "

Tomu tedy moc nerozumím.A jak se pálí v těch firmách, co vyrábějí grilovací uhlí ? Taky na vyjímky? Rozdíl je snad jen v použitém dřevě, a době a teplotě suché destilace.
Uživatelský avatar
Dalca
PFG
Příspěvky: 236
Registrován: pát 16. pro 2005, 21:48
Bydliště: Brno

uhlí

Příspěvek od Dalca »

Jestli se nepletu, tak klasický pálení (ala milíř) je opravdu trabl.
Jestli se nepletu nutno na to mít "pícku", plyny při destilaci chladit, destilát ekologicky likvidovat (smlouva se spalovnou nebo Dezou) zbytek čistit od polétavého prachu a tp. Nebo spálit v k tomu schváleném zařízení.
Ale je to nějak odvislé od celkového objemu zpracovaného dřevěného uhlí...
Umřel s udiveným výrazem na tváři: "Někde se asi stala chyba.."
Uživatelský avatar
mailou
Příspěvky: 305
Registrován: čtv 07. zář 2006, 22:04

Příspěvek od mailou »

Po procteni celeho vlakna, pridam taky svoji troskou do mlyna....
Chapu tve prvotni nadseni Brnosi, ale jednoznacne jdes nejistou cestou. Neda se neco zacit vyrabet jen proto, ze to chybi tobe. Je blahove si myslet, ze kdyz polokoule potrebujes ty, potrebuji je dalsi stovky nebo tisice lidi. Ne nadarmo se dela pruzkum trhu.
Vyvoj solidniho technologickeho zarizeni neni jen o maluvce v Cadu. Materialy, tolerance, ulozeni, obrabeni, sily, tlaky, elektrozarizeni....Profi lis na polokoule bude vyzadovat obri financni investici. Pro zajimavost tech par kusu duralu na fotce me staly desitky tisic (a to jsem si navrh a castecne i vyrobu delal sam). Utratis ranec penez za neco, co se ti nikdy nezaplati. Jina situace je v pripade, ze penize pro tebe nepredstavuji prekazku a mas extremnni nadbytek. v tom pripade davam tip na porizeni WASPa a rozjeti pujcovny.
Co nemuzes koupit je cas. Nez budes produkovat KVALITNI hemisfery vyzada si to obri mnozstvi casu. Samozrejme se da ubastlit zarizeni i tak nejak na kolene za mnohem levneji, ale verim, ze chces jit cestou profesionala a ne bastlire.
A co se casu tyce, je tady jeste vec se samotnou vyrobou... Prosedet u lisu cele dny a promarnit drahoceny cas vyrobou polokouli, ktere pak musis jeste prodat?
Sorry, ze jsem dost kriticky a mozna to vypada, ze te odrazuji, ale po zkusenostech s vyvojem kulaku, rolerra, forem, sorteru, cutteru... vim kolik casu, energie a financi vezme vyvoj technologickeho vybaveni. neni to jednoduche. POkud i presto se vrhnes do boje, drzim pesti a tesim se na czech made polokoule za rozumnou cenu :wink:

P.S. Skoda, ze nejsou k dostani 16inchove hemisfery za lidovou cenu 8)

ad. Beda: tu technologii s tim sitkem bych chtel videt v akci :lol:
Přílohy
P1260272.JPG
P1260272.JPG (140.54 KiB) Zobrazeno 25688 x
odpal to
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Lépe bych to Mailou nenapsal :lol: :lol:
Jinak ten duralový plech je dokonalý..klobouk dolů :wink:
Odpovědět