nábojové zápalky

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

nábojové zápalky

Příspěvek od frank9 »

Ahoj, mohl by mi někdo vysvětlit rozdíl mezi zápalkami v náboji a mezi perkusními zápalky? Jde mi hlavně o to, že náboj se inicializuje průbojníkem. Zatímco u perkusek naráži kohoutek na celou plochu zápalky. Inicializovala by se perkusní zápalka průbojníkem?
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
miro
Příspěvky: 29
Registrován: pát 11. pro 2009, 21:34

Příspěvek od miro »

Áno iniciovala, okrem klasického kohútoveho mechanizmu existuje aj tzv. in-line mechanizmus. Tieto perkusné zbrane majú záver a úderník.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Předně - bylo by snad vhodné zachovat správnou terminologii. Průbojník možná znáš ze školy z dílen, ale zápalku ve zbrani iniciuje zápalník, poté co mu energii udělí úderník.

Jestli perkusní zápalku iniciuje zápalník by záleželo na konstrukci nábojnice do které bys ji nalaboroval. Mrkni na rozdíl mezi systémy Berdan a Boxer..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

Díky moc za radu. Díval jsem se na ty zápalky a vypadá to, že lepší bude ten boxer. Odpadala by výroba kovadlinky jak u berdanu. Zkusím se zeptat u nás v loveckých, ale nevím jestli je tam budou prodávat.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Medák
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 09. zář 2010, 10:54
Bydliště: Praga caput regni

Příspěvek od Medák »

Zápalky koupíš pouze jako držitel zbrojního průkazu kategorie B nebo C (sportovní, lovecký). Pouze tyto kategorie mají oprávnění přebíjet pro vlastní potřebu. V obchodě zbroják vyžadují a nákup zapisují. Perkusky jsou volně ke koupi. Nejednotná je situace u zápalek brokových ( W209), protože se používají i do tzv. in-line předovek, tak se někde dají koupit volně.
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

a nevíte někdo náhodou, jaká slož se v těch nábojových zápalkách používá? Napadlo mě, vybrat použité zápalky z vystřelených nábojů, vyrovnat důlek po zápalníku, nanést směs a vložit kovadlinku (konkretně u zápalky boxer) Na střelnici mají vystřelených nábojů kopy, které potom vyhazují.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Všechny používané slože do zápalek obsahují značné množství některé třaskaviny - původně se používala třaskavá rtuť, později dinol a v nejnovějších (nontox) je pokud vím tetrazen. Dále je ve složi vždy ještě nějaké okysličovadlo a palivo a případně pojivo apod. Míchat takovéhle slože není sranda a muset kvůli tomu ještě vyrábět značně citlivé třaskaviny.. asi bych si to rozmyslel.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

možná by to stálo za to to vyzkoušet, případn zkusit nahradit třaskavinu něcím jiným. Není přece nejcitlivější látka. jen nevím, co by bylo možné použít za pojivo.?
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Myslíš, že by všichni světoví výrobci zápalek používali citlivé a nebezpečné třaskaviny a platili lidi za rizikovou práci, kdyby to nebylo nejlepší řešení? Samozřejmě můžeš je nahradit třeba pilinama, akorát to pak nebude fungovat moc spolehlivě... nebo armstrongovou složí, jestli máš hodně kuráže.. aneb vaříme s babicou :roll:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Medák
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 09. zář 2010, 10:54
Bydliště: Praga caput regni

Příspěvek od Medák »

zápalková slož S&B Neroxin ( patentováno firmou RWS v třicátých letech pod názvem Sinoxid) má toto složení.
tetrazen 1-5%
trinitrirezorcinát Pb 25-55%
Ba(NO3)2 25%
peroxid olova 5-10%
Sb2S3 0-10%
calcium silicid 3-12%
skelný prášek až 5%

kterak vidno, je směs značně variabilní, lze tak připravit slože o různých teplotách.
V zápalce SP 4.4 je laborováno 22mg slože.

Jen pro varování, Kapslovna, což bývala továrna Sellier a Bellot v tehdejším "Žižkově u Prahy" na výrobu kapslí, tedy zápalek, trpěla často výbuchy, při jednom oslepl i zakladatel J.Bellot, takže pozor.
Uživatelský avatar
frank9
Příspěvky: 208
Registrován: ned 18. bře 2012, 18:59
Bydliště: ČR

Příspěvek od frank9 »

jak to takčtu, tak bude jednoduší koupit ty brokové zápalky zároveň i bezpečnější. příspěvek Medáka mě dost odradil.
než mě začnete kamenovat, nechte mi chvíli na útěk...
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pánové, v patentech se takto široká rozmezí uvádějí běžně proto, aby výrobce měl s rezervou jistotu, že někdo nebude vyrábět stejnou slož a vymlouvat se že jeho složení lišící se o pár procent obsahu některé složky není patentováno. O variabilitě to neříká celkem nic a většina možných kombinací v mezi uvedených procent bude zcela nepoužitelná.. :patlal:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Odpovědět