Mg cihla

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 208
Registrován: stř 01. pro 2004, 20:08
Bydliště: Prefektura Walašsko

Mg cihla

Příspěvek od Karlos »

Možná to tu nemá co dělat, ale zajímalo by mě, kde se dá sehnat čistý Mg v kusech, ne mletý. Neuvádějte Feronu. Ahoj. Kdyby se to nelíbilo smažte to!
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Re:

Příspěvek od Buk »

.. a proč ne Feronu? Cihlu hořčíku není problém objednat, doručení poštou až do domu... 8)
Uživatelský avatar
Mihal
Příspěvky: 44
Registrován: sob 26. úno 2005, 10:56
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

mg

Příspěvek od Mihal »

slovenska Ferona horcik nema :-/
Keby nieco, tak nic :B
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Mg -cihlový

Příspěvek od Derrick »

Mg se také používá na výrobu tzv. "obětních anod". Tyto se používají nejčastěji v kotlech, bojlerech, výměnících, teplovodním potrubí ale i zásobnících na zemní plyn a ostatních kovových - uvnitř neimpregnovaných - ocelových nádrží, k ochraně před elektrochemickou korozí. Vtip je v tom, že Mg anoda posunuje el. potenciál směrem níže, čímž dochází k úbytku materiálu právě na ní, nikoliv na samotné nádobě. Elektroda ja samozřejmě s nádobou vodivě spojena.
Pro názornost:
Standardní elektrodový potenciál E° při 25°C:
Fe -0,441 [E°/V]
Mg -2,7 [E°/V]

U normálních koupelnových bojlerů je elektroda ve formě cca 1cm široké tyčky délky cca 50cm - to je vcelku nezajímavé, ale u kotelnových zařízení a výměníků to již bývá solidní i několika kilogramová cihla.

Derrick
antoš

anody

Příspěvek od antoš »

Po potopě u nás likvidovali uplavaný nádrže na LPG(v Brně-Komárově)
a tak jsem se dostal k pár anodám. Byla ale smůla, že to mělo v prostředku železnou tyčku a byla to asi slitina Zn-Mg, ale po nadrcení (ohřát v kamnech a namlátit kladivem)to byla dobrá přísada do dýmovnic s NH4NO3, jenom to chtělo silnější papírovou trubku, moje normální trubky od papíru do kopírek, která jinak přežije i dýmovnici s cukrem, salmiakem a KCLO4 zhořela na saze. Taky to vydávalo takový nazelenalý světlo, doporučoval bych nesledovat ani přes sluncový brejle, nedělat na asfaltu, ten to může propálit a taky nenechat navlhnout, pak se to rozkládá, smrdí to čpavkem.
Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 208
Registrován: stř 01. pro 2004, 20:08
Bydliště: Prefektura Walašsko

Příspěvek od Karlos »

To Mg zašle ferona bez problémů až dom, jak psal Buk...takže je to vyřešené. Za tu osmikylovku jsem i s poštovným platil 860.
Jedná se o Olomouckou větev ferony. Takže se obracejte nejlépe tam...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

chcelo by to aj slovensky zdroj hočíku, márne po nom hladám, slovenská ferona ho bohuzial nema :(
construct
Příspěvky: 64
Registrován: sob 25. pro 2010, 21:34

Příspěvek od construct »

Ja mam spolahlivy zdroj na vrakovisku - volant z oktavky (mozno aj inych aut) je z Mg
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Že by se čistej Mg používal jako kontrukční materiál je věc, o které by se dalo s úspěchem pochybovat... Když už, tak se používá elektron, což je slitina Mg s obsahem Mg nad 90%.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

ako hovori buk bude to skor elektron a ked chceš možeme spraviť obchod napíš mi do SS
construct
Příspěvky: 64
Registrován: sob 25. pro 2010, 21:34

Příspěvek od construct »

Myslim ze mi raz niekto hovoril ze je to cisty Mg. Mne je to ale v podstate jedno, aj tak to mam na magnalium..
Uživatelský avatar
Buk
Moderátor
Příspěvky: 558
Registrován: pon 18. říj 2004, 19:39

Příspěvek od Buk »

Jasně, v pohodě, holinky jako hodinky... obojí se natahuje, že... :roll: .
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

nejen volant z oktávek, novější Toyoty, Suzuki, Mitsubishi...tohle všechno má kostru volantu ze slitiny s velkým obsahem hořčíku...
Koneckonců nejspíš asi drtivá většina moderních aut bude mít takovouhle kostru volantu...
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Pořád mě vrtá hlavou proč by měl být volant z slitiny kde je vysoký obsah hořčíku? Jaký to má význam? A proč zrovna na volant použít daleko dražší hořčík?
Tudle sem měnil na autě nějakou řemenici a byla z plastu!!!! Na motoru řemenice který byly bud z litiny /levná verze/ nebo VŽDY z železa tak už před 10 lety ejhle plast!!!! Takže mě naprosto uniká význam použití hořčíku v volantech. :idea:
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

při troše hledání se dá najít i víc jinejch autodílů s velkým obsahem hořčíku, klidně i součásti motoru...
Při hašení je z toho pak docela ohňostroj :twisted:
skopy
Příspěvky: 36
Registrován: úte 16. lis 2004, 04:39

Příspěvek od skopy »

úplně to nesouvisí s tématem, přesto se zeptám nemáte někdo zkušenosti s výrobou magnalia? Je třeba nutné při tavení v termostatované pícce pokrývat povrch roztavené slitiny nějakým inertním materiálem, aby nedošlo k nehodě nebo znehodnocení slitiny oxidací?
Chemické pravidlo pravé ruky: "Utržený palec pravé ruky ukazoval směr exploze."
Uživatelský avatar
AKA the A
Příspěvky: 227
Registrován: pát 16. lis 2007, 16:02
Bydliště: K.n.O.

Příspěvek od AKA the A »

komerční sektor údajně využívá (využíval) SF6, a po odlití do formy se otvory zakryly pískem...
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 149
Registrován: stř 13. led 2010, 20:45
Bydliště: Matrix

Příspěvek od Dominik »

ano presne tak sa to robilo, vydel som to v dokumente, tam sa ihned po odliati zakrili otvori pieskom kôli možnej reakcií so vzdušným kyslíkom
Uživatelský avatar
Derrick
PFG
Příspěvky: 226
Registrován: pon 15. lis 2004, 18:45
Bydliště: Wolfenstein

Příspěvek od Derrick »

Dobře funguje i prosté posypání povrchu taveniny drceným dřevěným uhlím.
construct
Příspěvky: 64
Registrován: sob 25. pro 2010, 21:34

Příspěvek od construct »

Odpovědět