Vrbětice

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

Atrey
Příspěvky: 126
Registrován: sob 27. bře 2010, 00:31

Příspěvek od Atrey »

Bingo, presne o tohle mi slo.

Rozjet komunikaci inteligentnich lidi :D :D :D

Samplovani komunikace muze rozjet treba tim, ze budu svoje pratele zdravit "Dzihad s tebou" a jinymi Klicovymi slovy.

Jinak by me skutecne zajimalo, jak se situace rozjede. Na lihove - danove uniky, co si budeme povidat, musel nejaky placeny (panske prirozeni) ukecat na nizsi pozici chobotnice, castecku retezce, aby se vubec lemploidni system dostal k lizu.

Ono co si budeme povidat, na maly ryby (i kdyby mel podvadet a lhat - coz se stava) si buzerant silu najde, ale na svuj bordel :idea: ......na to se tesim.
Pravý prd je silný, má hustotu větší, nebo rovnu atmosféře jej obklopující, tvoří nezaměnitelnou vůni brokolice a obvykle vyžaduje utření zadnice.
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pandy: zrovna ten PEPCON sem chtěl vytáhnout :lol: AP samozřejmě bez paliva bouchnout může a to znatelně snadněji než AN, ale pořád je ta citlivost velice nízká a nějaký ten šrapnel by to těžko přiměl k detonaci. Ovšem pokud by v hromadě AP zaparkoval dělostřelecký granát a detonoval, tak to bych si už tak jistý tou neškodností nebyl, to už je slušný počin :wink: Každopádně nic takového se nestalo, takže nemá celkem smysl to vytahovat.

BTW něják mi asi uniká, co má s Vrběticema společného tady ta rádiová debata? Pokud to někdo udělal úmyslně, tak měl na výběr z nepřeberné množiny možností jak to aktivovat, nevím proč by si vybíral zrovna rádio nebo mobil, které jsou minimálně potenciálně "vystopovatelné"..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
babuc
Příspěvky: 114
Registrován: úte 15. kvě 2007, 16:56
Bydliště: Falknov

Příspěvek od babuc »

Atrey = TROLL
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

To Maniak : Samozřejmě s tebou souhlasím ,že je AP "citlivější" než AN je obecně známo . Mě se jen nelíbí vytváření různých poplašných zpráv typu coby kdyby.
Trochu bych ale polemizoval o iniciaci dělostřeleckého granátu pokud by měl zasáhnout plastový sud popřípadě jutový pytel s Apéčkem. Nejsem odborník a ani znalec konstrukce dělostřeleckých roznětek ,ale mám pocit že tyto potřebují určitou sílu nárazu aby detonovaly ,pokud ovšem nemají nějaký samodestrukční časový roznět a to tato munice z dob socializmu určitě nemá. Jistě by to stálo za zkoušku střelit kanonem do pytle s AP.
Ještě si matně pamatuji na jednu informaci z dávného kurzu kdy se zkoušel přenos detonace . Zkoužka se prováděla tak že se naskládaly bedny s 125 mm střelivem na sebe a vrchní se počinem odpálila . Detonace se už na třetí vrstvu beden prostě nepřenesla a munici to jen rozházelo přestože první a i druhá odešly.
Je ale zajímavé ,že za II SV někde v přístavu v rusku na dálném východě /přístav si již nepamatuji / odešlo několik tisíc tun střeliva naráz ,tam se to přeneslo a přístav komplet v prachu. :) :lol:
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

hele o munici vim prd ale ohledne te iniciace granatu bych mozna ani nepolemizoval - vzdyt musi prezit vystrel... a jinak bych rekl ze munice se s nejvetsi pravdepodobnosti (99%) skladuje bez iniciatoru, jednak uz tak nejak z bezpecnosti provozu, druhak je treba temer v kazdem dokumentu videt jak mechanici pred zavesovanim munice na letadla umistuji iniciatotry a nasledne je jeste i nejak mechanicky odjistuji a sundavaji faborky.. (co se tyka raket tak jsou zajistene urcite vicenadobne, jsou pomerne zname hystorky z vietnamu jak si tu a tam nekdo privezl zpet zapichnutou raketu ktera zasahla, ale neodjistila se) a za treti konkretne delostrelecke granaty maji vic typu iniciatoru - nektere se daji i ruzne casovat a to se pry provadi az pri strelbe (vim z doslechu a vypraveni primo od vyslouzileho delostrelce)

tim samozrejme nechci rict ze nemuze k nejake nehode dojit, to muze v tomhle oboru vzdycky a vsude, ale zrovna u armadni munice (= dost specificke pozadavky na odolnost) mi to prijde nejmene pravdepodobne

ad Babuc, 100% souhlas :-)
Béda
Příspěvky: 397
Registrován: ned 09. pro 2012, 21:59

seržant James

Příspěvek od Béda »

Mám tady vzkaz od seržanta Jamese.
Přílohy
Vrb.jpg
Vrb.jpg (75.04 KiB) Zobrazeno 24871 x
Výzkum deflagračně detonačních energetických materiálů
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Pandy: to jsme se nepochopili, já neřešil jestli ten granát bouchne od nárazu do hromady AP, ale jestli hromada AP bouchne, kdyby ten granát v ní bouchl. A to si myslím, že ano. Příčinu výbuchu granátu neřeším.
Taky nejsem expert na konstrukci munice, ale je jasné, že munice rozhozená výbuchem, tzn. vystavená namáhání na které ani nemůže být stavěná, je značně nevyzpytatelná a nelze na ní pohlížet jako na munici ještě nevystřelenou..
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

no kdyby ten granat explodoval v AP tak kazdopadne, ale otazka je proc by to delal, ad viz niz - podle me (co se tyka vetsi uzavrene munice - potazmo hlavni trhavinove naplne takove munice) tak muj nazor je ze ani v pripade rozhazeni po okoli to co neodejde rovnou=primo prenosem detonace, to uz neodejde.. odejit muzou ty ruzny vymetny naplne, pohony hmoty raket, samozrejme veskera drobna munice, a tyhle dalsi veci - a ty si myslim naopak spolehlive odejdou hned pri "podobne nehode" jeste v prubehu toho "rozhazeni", a casem pak ty vystavene teplote(pozaru) a pod ..ale hlavni napln jako takova bez rozjezdu vlastnim iniciatorem podle me nedetonuje pri jakemkoliv namahani ci narazu, na to je to konstruovany..

jako tezko rict tohle jsou vicemene spekulace zejmena proto, ze stejne nevime co konkretniho tam bylo ci nebylo..
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Já nevím, jestli se dělostřelecké granáty skladují se zapalovači, ale typoval bych spíše, že ano - v tom se rozcházíme. Taky neříkám, že je kdoví jak pravděpodobné, že granát odhozený výbuchem se odjistí, to je spíš nepravděpodobné, protože normálně je k odjištění potřeba minimálně rotace způsobená drážkovanou hlavní... K tomu by se nám tady ale mohl vyjádřit některý ze zdejších odborníků na munici.

BTW ty pyrotechnici, co sundávali granát ze střechy vedlejšího skladu se k němu chovali moc pěkně a s úctou a nemyslím si, že by to bylo v tomhle případě jen nějaký divadýlko pro novináře. Podle toho co sem teď vygooglil se pravděpodobně jednalo o "dělostřelecký granát ráže 152mm s hlavovým nárazovým zapalovačem"...
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Ohledně skladování dělostřelecké munice přidám vlastní zkušenost z doby ZVS. Na fotce je bedna se dvěma "minometkama" ráže 120 mm ve stavu v jakém jsme je fasovali z muničáku (fotka je původní) a v jakém se také přepravovaly. Jak je vidět, miny již mají zašroubované zapalovače, ale jsou na nich ještě našroubované krytky, tzv. kukly. To je to stříbrné. Ty se sundavaly až při střelbách a hodně se dbalo na to, aby ji někdo nezapomněl sundat. Jinak byla selhávka skoro jistá (ve smyslu že mina po dopadu "do měkého" neodešla).
Při samotných střelbách se pak po sundání krycí kukly ještě provádělo nastavení zapalovače na režim okamžitý/zpožděný. Byl na to takový klíč, kterým se otočilo nastavovacím mechanismem na zapalovači. Dal se tak měnit účinek mezi trhavým a střepinovým.
Jelikož má minomet hladkou hlaveň a střela je stabilizována křidélky, tak i zapalovač bude mít jiný systém odjištění než rotující střely, pravděpodobně využívající zrychlení při výstřelu. Stejně to bude např. i s municí do tankových kanónů, které mají téměř výhradně také hladký vývrt, rotace střely totiž zhoršuje kumulativní účinek.
Jestli se dělostřelecká munice dlouhodobě skladuje bez zapalovačů a ty se instalují až při expedici to nevím.
Ještě technická poznámka pro hloubavé čtenáře, v té konzervě není lančmít pro obsluhu, ale hermeticky uzavřené prachové náplně. Měly formu takových plátěných pytlíčků, které se přivazovaly kolem té děrované trubky na konci miny. Do trubky se pak zespoda strkala nábojka připomínající náboj do brokovnice, která sloužila k iniciaci prachových náplní, jejichž počtem se hrubě určoval dostřel. Někdy když se cvičilo s cvičnýma minama, tak se do nich dávaly jen samotné nábojky, s těmi pak miny lítaly jen několik metrů před lauf minometu.
Přílohy
120mm minometka.jpg
120mm minometka.jpg (120.63 KiB) Zobrazeno 24843 x
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

ad M. no ja si covece prave myslim ze zrovna tahle akce docela divadylko bylo (narozdil treba od cisteni neznamyho terenu) kdyby bylo skutecne velky potencialni nebezpeci ze jim ten granat odejde, nebo nedej boze pod nohama celej sklad nesli by tam ..teda tezko rict jak by se to resilo, ale urcite jinak, k nezname potencialni nalozi ve meste taky posilaj vselijaky roboty s kamerama, strilej preventivne cokoliv vodnim paprskem (to by s granatem samozrejme neslo, beru ted do uvahy kalkulaci s bezpecnosti, aby se toho zas nekdo nechytil) a pod..

jak se skladuji ruzne typy munice by me tez zajimalo, uz jen ciste ze zvedavosti :-) myslim ze expertu na tuhle tematiku je tu dost hmm ?
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

Kerut: já netvrdím, že sundávání granátu ze střechy je nějak extrémně nebezpečné, určitě není nebezpečnější, než likvidace selhaného vystřeleného granátu. Spíš jsem tím chtěl doložit, že tam podle všeho ty zapalovače byly. A rozházená munice se zapalovači, které obsahují třaskaviny, rozhodně není něco, co by se dalo podceňovat. Dá se namítat, že když to není vystřelené, ale jen odhozené, že ty mechanické pojistky drží a tudíž by to nemělo odejít. Jenže pokud výbuch skladu je schopný odhodit granát desítky nebo stovky metrů daleko, těžko se dá předpokládat, že vnitřek zapalovače to zvládne levou zadní a nic se mu nemůže stát. A to nemluvím o naprosto nevyzpytatelném tepelném namáhání, kterému ta munice mohla být vystavená před rozhozením. Munice je samozřejmě stavěná na hrubé zacházení, pády a výstřel ze zbraně, ale rozhodně ne na nekontrolované vrhání na velkou vzdálenost.

Jinak co se týče těch robotů atd., tak to je právě to divadýlko pro novináře. Robot je pěkná hračka, ale ruku civilního pyrotechnika zatím nahradit neumí.
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

tak otazka jsou porad ty zapalovace.. dle me je dlouhodobe skladovani s nima asi stejny, jako by v dulnim municaku byly rozbusky ledabile rozhazeny mezi materialem... :death: v tomhle ohledu (tj. v delsim casovem horizontu po nehode) potencialne nebezpecna zejmena mensi a levnejsi munice (naboje, rucni granaty) kde jsou iniciatory nedilnou soucasti

ohledne robotu - jasny to je taky divadlo, ale ja to myslel z toho bezpectnostniho pohledu, ze tam kde je nebezpeci ze neco "rachne tak nejak samo od sebe", bez vnejsi priciny napr. chyby pyrotechnika, se zivy lidi proste neposilaji ;-)
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

To Maniak: Samozřejmě jde o nepochopení ,v každém případě pokud nějaký granát bouchne v APéčku tak ten samozřejmě odejde o tom se nedá pochybovat s tím naprosto souhlasím nakonec mám pocit ,že vyšetřování v Petcomu došlo k podobnému závěru a stanovily se podmínky za jakých AP může odejít. Je to už dost dávno a detaily si již nepamatuji . Já jsem spíš posuzoval výše uvedenou situaci ,i když tady je říci ,že není dostatek informací a to ohledně co konkrétně se tam skladovalo a zda granáty měly nalaborované zapalovače a to jaké a v čem. Korunu tomu nasadil Blaster jenž uvedl příklad s minami a jde vidět ,že různá munice se skladuje prostě různě. Nevím zda dlohodobé skladování je bez a ty roznětky s čepičkami se tam montují při vyskladnění a odeslání takže závěr je v podstatě žádný i když podmínkou je aby granát v AP odešel ,pokud do něj vletí bez roznětky popřípadě s čepičkou na roznětce tak to jistě neodejte.
Otázkou je zda mina s čepičkou pokud vletí shora do plastového či jutového pytle s AP a ten je na betonovém panelu tak asi čepíčka explozi nezabrání. A tady se dostáváme do množiny s mnoha proměnnými typu coby kdyby.
Mám pocit že ted je to už v rukách Božích.
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Asi bude hodně záležet na konstrukci konrétního druhu munice. Odstavec z předpisu Děl-27-2 "Ruční granáty"
U ručních časových granátů F1 (RG-F1) jsou zapalovače UZRGM uloženy odděleně od granátů zašoubovávají se do granátů až před jejich použitím.

Univerzální ruční granát vz. 86 (URG-86) má zapalovač trvale našroubován.
a také útočný ruční granát RG-4 neumožňuje vyjmutí zapalovače pro uskladnění, protože je uvnitř zapertlovaného plechového pouzdra granátu.
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
matr
Příspěvky: 33
Registrován: stř 29. črc 2009, 11:06

Příspěvek od matr »

Malý náznak toho co se ve Vrběticích vlastně děje.
http://www.expozice-ralsko.estranky.cz/ ... etice.html
Uživatelský avatar
Blaster
Administrátor
Příspěvky: 279
Registrován: stř 13. říj 2004, 19:33

Příspěvek od Blaster »

Nejhorší je, jak se toho v takových chvílích vždycky objeví různí konspirátoři se zaručenými informacemi jak to vlastně je nebo bylo.
Chlazení hořících trhavin v podzemních tunelech tekutým dusíkem? Předpokládám, že tam vedou v podzemí dusíkovody od Lindeho ještě z války, říkala to babička. Jinak by si asi nikdo nevšimnul těch cisteren, co někam do lesa zavážejí tekutý dusík. Vojáci to tam pak nosí v ešusech a lejou do ohníčku, ale musí s tím běhat hodně rychle než se jim to odpaří. Samozřejmě všechno tohle je "vyšetřovatelům" skryto, protože vojáci to samozřejmě všechno dělají v přísném utajení, i když s tím nemají vůbec nic společného a přišli k tomu jak slepý k houslím :roll:
Rozčilovat se - znamená pomstít se sám sobě za blbost druhých

PGP Public Key
Uživatelský avatar
kerut
Příspěvky: 263
Registrován: čtv 08. úno 2007, 16:51
Bydliště: ZOO Springfield
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kerut »

hmm, hmm.. z fyzikalniho hlediska by to vyresilo, kdyby vojaci behali rychlosti blizkou rychlosti svetla :idea: temer nic se jim neodpari, a zaroven budou i celkem kvalitne maskovani :lol:
Uživatelský avatar
Maniak
Moderátor
Příspěvky: 775
Registrován: pát 15. říj 2004, 19:13

Příspěvek od Maniak »

"Naměřili jsme ve vyústění šachet látky, které odpovídají hoření výrobků f. STV = v podzemí hoří např. Dapmon 30 a Emonit"

Já zase mám rád takováto tvrzení rádoby zasvěcených odborníků.. Podle stop plynů, vzniklých hořením trhavin se dá usoudit leda tak velké kulové a ne typ trhaviny, její obchodní označení a výrobce :lol: Vsadím boty, že STV má určitě výdělečnější metody, jak se zbavit prošlého zboží :wink:
Opravdu zkušený pyrotechnik nemá ruku...
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Už jsem se k Vrběticím nechtěl vyjadřovat ale Blaster mě předběhl . Ten článek jsem si také přečetl a je to klasické jedna paní povidala alá sci-fi.
Dorazil mě ale ten přímý tunel z Bojkovic do Vrbětic . Panečku dobrých 15 km !!!!! Tak tady fantazie pracuje opravdu na plné obrátky. nebo sklady propojené podzemními tunely.... to ale už přímo odporuje stavebním předpisům na výstavbu skladů výbušin ,nehledě na enormní finanční náklady na takovou stavbu , a kromě toho že mě naprosto uniká význam takové chodby.
Ale jinak příjemné svátky. :wink:
Odpovědět