Domáca pálenica

všechno, co se nehodí jinam (volnější pravidla)

Moderátor: Moderátoři

amigo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. zář 2005, 10:23

Domáca pálenica

Příspěvek od amigo »

Ahoj

Mám problém s mojou pálenicou.
Je vyrobená z medi.
Keď pálim kvas, tak mi tečie lieh zakalený do biela.
Keď prepalujem, tak najskôr tečie čistý, ale keď
tečie asi 50% lieh, tak je znova zakalený.
Ale aj keď ten prvý čistý podiel (75% lieh) zriedim vodou
(destilovanou) tak sa zakalí do biela s veľmi jemným
nádychom do modra. Takže aj keď je čistý, niečo je tam rozpustené.
Asi je nejako zoxidovaný chladič. Preplachoval som ho rôznymi
prípravkami, ale nič nepomohlo. Budem vďačný za každú radu.
Hamás s.r.o.
Příspěvky: 2
Registrován: pát 07. dub 2006, 14:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Hamás s.r.o. »

Zdravim.
Pokud máš výsledný destilát sbarvený do běla, je to prej tím že se ti do toho dostala něaká nečistá voda a nebo to budou nečistoty v chladiči.Zkus někdy k čistý slívce přilít vodu z vodovodu a také se ti obarvý do běla.
Já používám spirálový, skleněný chladič a je to Ok :wink: .
Slivovici jsem dělal jen párkrát a v malém množstvý ze švestek ale děda a náš soused se vyznají, tak mi dali pár rad.
A mimochodem pozor na teplotu a prvních pár mililtrů vylej v tom je to špatný (methanol atd...).
Přeju hodně veselích zážitků :D .
Chceš-li se s něčím rozloučit, nech to plavat v benzínu.
Nechceš to už nikdy vydět, spal to v benzínu!!
pesmax
Příspěvky: 3
Registrován: ned 21. lis 2004, 13:51

Příspěvek od pesmax »

To spíš vypadá že se ti tam dostávají nějaké olejovité látky které jsou v koncentrovaném lihu rozpustné a ředěním se vyloučí. Zkontoluj apaturu jestli se tam nedostává něco třeba z míchadla. Taky záleží na kvalitě kvasu :chlast:
Uživatelský avatar
Uran
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 18. lis 2004, 15:35
Kontaktovat uživatele:

Zakaleni

Příspěvek od Uran »

Mozna je to blbost ale nam se z pocatku stavalo, ze teplota pri konecne fazi u nas cca 30% chvilkove prebehla nad 90°C a predestilovala se cast vody. :(
Jinak by me zajimalo jestli koncentraci meris prubezne (refraktometrem aj.) nebo hustomerem?

ad: Hamás s.r.o. no mozna by se vyplatilo dat pryc spise par desitek az stovek mililitru na zacatku a na konci :) dle velikosti sarze.
Jednou jsem ho videl na vanoce

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"
Michael

Něco bílýho...

Příspěvek od Michael »

jsem tam taky měl, ale jeden známý tvrdí, že je to "methyl" a ne voda. A to do laku a podobně moc nevadí.
Aparaturu mám hliníkovou, ale není to Al2O3 ani nic podobnýho, protože po odpaření to nezůstává a v knotu to shoří. Takže to bude něco organického. Při delším "větrání" se to z lihu ztratí (a neleží to na dně) Pálím většinou z brambor a řepy (prima vůně :? ) a to bílý se vyskytuje na začátku a na konci, je takhle "zamořených" tak 0,5l z osmi litrů.
Stilette
Příspěvky: 27
Registrován: pon 21. srp 2006, 16:14
Bydliště: Slovakia

Příspěvek od Stilette »

Ked to prepalujes prvy krat, tak ide zakalena, na druhy uz ma ist pekna cira, ale ked ti aj tak ide zakalena, mas vysoku teplotu pri paleni a preto sa ti odparuje aj voda
Vita incerta, mors certissima (Život je neistý, smrť je najistejšia).
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Par.194a trestního zákoníku:
Nedovolená výroba lihu
1/kdo bez povolení ve větším množství pálí nebo jinak vyrábí líh,nebo kdo líh bez povolení vyrobený ve větším množství přechovává nebo uvádí do oběhu bude potrestán ,nejdeli o čin přísněji trestný odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem ,nebo propadnutím věci.
2/Stejně bude potrestán ,kdo neoprávněně zhotoví nebo přechovává zařízení na výrobu lihu
Tolik teorie ,která nikoho nezabije. A ted k věci.
Velká většina problémů a nedostatků pramení z špatné konstrukce palostroje / destilátoru/ vzhledem k tomu že pisatel neuvedl podrobnou konstrukci nelze na dotaz přesně odpovědět,takže to vemu více méně teoreticky.
Existuje všeobecná mýlka že destilátor musí být z mědi ,to je podobné s tím Fe a špenátem.Měď se používá proto ,že to je konstrukčně dostupný materiál,je celá škála trubek,kolínek a pod.S mědí se i dobře a pohodlně pracuje,takže výhoda a oblíbenost je především konstrukční a materiálová výhoda ,cenově je i Cu přijatelná.
Hlavní chybou destilace je konstrukce destilátoru,kvasy obsahují max do 14% lihu proto zadní část lihu se získává velice špatně a už za vyšší teploty než je 78,3stC ,tím pádem obsahuje i hodně vody a výše vroucích látek.
Správně by se kvasy měli tzv.rektifikovat,tj vroucí pára lihu a vody která při teplotě varu lihu dosahuje už poměrně značné tenze par ,by měla jít přes destilační kolonu,kterých je celá škála,pro made in home stačí s Raschigovými kroužky cca 1 m dlouhá. Důležitá je refluxní hlava kterou se dá upravit tzv.refluxní poměr tj množství odváděné látky k látce vracené do destilace,čím je poměr větší tím je destilát čistší a koncentrovanější.
Rektifikace je zdlouhavý proces,ale napoprvé se dá dosáhnout z vína 90%ní líh a hlídáním poměru k konci veškerý líh bezestrát.Takže se nemusí pálit na 2x či 3x.
Bilý zákal který při destilaci vzniká,nebo který vzniká při ředění je způsoben buď že se nepoužije destilovaná voda a voda k ředění obsahuje velké procento minerálních látek a ty se jemně vysráží při smíchání.
Pokud zákal nastává i při použití dest.vody, znamená to že destil.líh obsahuje i jiné především nepolární látky které jsou v konc.lihu rozpustné ale ve vodě ne. Naředěním se poruší,či spíše posune rozpouštěcí rovnována a vnikne uvedený zákal. Způsobuje to např.přítomnost octanu etylnatého,ten vzniké už při kvašení ovoce s vyšším obsahem volných kyselin.Samozřejmně se nejedná o přítomnost jen tohoto esteru ,dobrýmu chemikovi musí být jasný že esterů je tam celá škála, vytváří v ovocných pálenkách tzv.buket. Některý gořalky jej mají někdy ale hodně silný a jsou spíše na optíž. Proto jak tazatel píše u 70% lihu zákal není ale u nižžších koncentrací je ,je to klasická ukázka posunu rozpouštěcí rovnováhy.
Opět rektifikací se estery z části dají odstranit.Je na paličovi zda na závadu či ně.Někdo si v smradech libuje,já osobně při degustaci pálenek kroutím někdy i palcema u nohy jak je to hnusný,při současném pomlaskávání přísedících.
Při destilaci je dobré dát malou vrstvu měděných krouženek na rozklad sirných derivátů ,které taktéž gořalkám dávají smradlavou vůni.O destilaci,rektifikaci,vedení kvasu,různých pověrách,polopravdách bych tady mohl vykládat celý večer.
Ale snad jsem tazatelovi v kostce odpověděl.Pokusím se vložit i několik obrázků ,jak by měla destilace vypadat.
Důsledně uvádím že uvedené obrázky nejsou z pálení lihu ale z laboratorní rektifikace acetonu čímž není naplněna skutková podstata tr.činu. Uvedené zařízení je univerzální rektifikace na jakékoliv rozpouštědlo,eter,aceton,benzen,petroletermchlorovaná rozpouštědla,dá se rozložit a při návštěvě gestapa ani sám nejvyšší fašoun nemůže říci že se jedná o par.194a odst 2/
Ohledně metylalkohou bych obavy neměl ,v malém množství pěkně voní a většinou jeho přítomnost je spíše žádoucí.
Přílohy
Toto je nejdůležitějží zařízení ,podle teploty se řídí množství destilátu,tím i jeho čistota a koncentrace
Toto je nejdůležitějží zařízení ,podle teploty se řídí množství destilátu,tím i jeho čistota a koncentrace
Refluxní hlava.jpg (58.31 KiB) Zobrazeno 61117 x
Kolona,na její délce záleží čistota.Zajištuje tzv.zpětný tok. Jde o to že páry lihu a vody stoupají vzhuru a proti nim teče opět líh s vodou ,Pára se tím pádem v horní části značně koncentruje.
Kolona,na její délce záleží čistota.Zajištuje tzv.zpětný tok. Jde o to že páry lihu a vody stoupají vzhuru a proti nim teče opět líh s vodou ,Pára se tím pádem v horní části značně koncentruje.
Kolona.jpg (43.95 KiB) Zobrazeno 61116 x
Klasický spětný chladič
Klasický spětný chladič
Dimrot.jpg (44.73 KiB) Zobrazeno 61116 x
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Vzhledem k tomu že se sem nevlezly všechny obrázky přidávám ještě pár dalších pro představu rektifikace.
Přílohy
Dochlazení horkého refluxu,či chceteli destilátu
Dochlazení horkého refluxu,či chceteli destilátu
Liebig.jpg (62.48 KiB) Zobrazeno 61101 x
Finta jak prase...destilace do děličky s spodní výpustí.Umožňuje pohodlně  odpouštět destilát,či jednotlivé jinak vroucí šarže.,aniž by se muselo zařízení rozebírat
Finta jak prase...destilace do děličky s spodní výpustí.Umožňuje pohodlně odpouštět destilát,či jednotlivé jinak vroucí šarže.,aniž by se muselo zařízení rozebírat
Dělička.jpg (63.5 KiB) Zobrazeno 61102 x
Mno a nakonec jak by řekl klasik:
<br />Patlála,paltála a..paprťála.....krleš!!!!!!
<br />
<br />Pokud se pletu nech mě nějaký milovník filmové klasiky opraví..budu vděčen.
Mno a nakonec jak by řekl klasik:
Patlála,paltála a..paprťála.....krleš!!!!!!

Pokud se pletu nech mě nějaký milovník filmové klasiky opraví..budu vděčen.
Vařák.jpg (85.83 KiB) Zobrazeno 61102 x
amigo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. zář 2005, 10:23

Příspěvek od amigo »

Dik za rady,
Takže teraz mozem badat inym smerom.
Myslel som si ze to musi byt nejaka zlucenina medi a ono to moze byt ester.
A ako je to s rozpustnostou octanu etylnateho vo vode ? Je nerozpustny ?
Ta svina ma bod varu skoro ako lieh, cize v tom mojom parostroji sa to neoddeli.
Takze jedine ze by sa rozlozil.
Tak skusim pred palenim pridat do kvasu vapno.
Niekde som cital ze sa to robi.
Malo by to vraj neutralizovat kyseliny, pri paleni zmydelnit estery
a teda zvysit (asi len trochu) vytazok liehu.
Ostatne estery sa rozlozia na vyssie alkoholy.
Tie maju bod varu vysoko, takze by sa to oddelilo. Vyskusam, uvidim.
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

Ano správná ůvaha Amigo,vápno by mělo estery zmýdelnit.Jinak ten etylacetát je v lihu rozpustný a ve vodě není rozpustný,to je s největší pravděpodobností ta příčina.
Anim

jenom připomínka

Příspěvek od Anim »

Když jsem takhle známýmu odborně hašeným vápnem zneutralizoval kvas a on viděl jak to celý zčernalo, rozbil mě hubu a všechno vylil.
ŽE TAKHLE ZKU*RVIT SI TO MOHL I SÁM.
A že kvas má cenu jen, když si zachová "přírodní" barvu (CO TO JE?)
a takový ty babský povídačky, kterým se my biochemici jen smějeme..
A to je to pan poslanec....za silnou a velkou stranu. Pochopitelně má vejšku...a lituju ty kteří mu věřili v komunálkách.
Poučení: Neraďit debilům, co rozumí alkáči víc, než chemii a životu obecně.
amigo
Příspěvky: 3
Registrován: pát 30. zář 2005, 10:23

Příspěvek od amigo »

to Uran: mam hustomer, meram to na zaciatku a konci po 0,7l,
niekedy priebezne, aby som vedel kolko toho este mozem cakat

to All: Pridavok vypna pri prepalovani sa vyrazne prejavil na cistote a kvalite produktu.
Ked dam ale vapno do kvasu ide mi aj tak kalny destilat, ale tych esterov tam je badatelne menej.
Ale: raz som asi dal toho vapna do kvasu viac, kvas zostal cierny jak smola a destilat zapachal po mysine.
Mysina sa vyskytuje najcastejsie pri vinach. Mysina presla aj do destilatu aj pri prepaleni. Kedze mi bolo luto
vyliat 20l palenky skusil som aktivne uhlie. Zabralo. 10g na liter pocas 21dni. Zostala cista vodka bez chuti.
Vhodna na vyrobu likerov.

Takze problem je vyrieseny. Dik vsetkym.
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Pandy píše:Par.194a trestního zákoníku:
Nedovolená výroba lihu .............
.............
2/Stejně bude potrestán ,kdo neoprávněně zhotoví nebo přechovává zařízení na výrobu lihu
To abych se sebral a šel se udat za znásilnění - mám také na něj apparat.
ačkoli jsem nikoho neznásilnil.
V JI-Číně za výlohou je celá měděná aparatura krásně vytepaná lesknoucí se. Každý den musejí okolo něj chodit údi zákona a majitele nepopotahují. Viděl jsem ho tam již circapřed rokem a minulý týden také. Myslím si, že by museli úmysl, že to je na líh a ne k parádě či na aceton dokázat.
Stilette
Příspěvky: 27
Registrován: pon 21. srp 2006, 16:14
Bydliště: Slovakia

Příspěvek od Stilette »

Tebe musia dokazat, ze neopravnene vypalujes lieh. Ty mozes povedat, ze to mas na destilaciu vody. Ale ak ti v garazi najdu sudy s kvasom a v pivnici vypaleny etanol, potom ich to asi zaujimat nebude. Totiz u nas je cena za liter absolutneho alkoholu v pestovatelskych paleniciach cca 250sk a z toho je dan 141,50sk (r.2005), co je pomerne dost, tak sa nediv, ze sa statu nepaci, ze ludia palia nacierno... :?
Vita incerta, mors certissima (Život je neistý, smrť je najistejšia).
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

Já se nedivím.
Jen se podivuju nad tím, že mě ještě nezašili za to, že jsem někoho znásilnil. ( eventuelně, že někoho znásilním ) Mám na to přístroj. :idea: To je pro výběrčí daní dobrej tip. Změna zákona, že všici kteří mají na to přístroj budou dostávat pokutu jednou ročně a s každoroční valorizací. Tím by se vybralo více peněz a státní pokladna by se naplnila.
Podobně jak na špiritus zní i paragraf na omanmé a psychotropní látky. Tak by mohli popotahovat každého, kdo má doma hrnec. V něm jdou přece omamné a psychotropní látky vyrobit. Ono to ale tak určitě není. Zajímalo by mne, jak zní oficielní výklad. Najde se právník a objasní to?
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Příspěvek od Pandy »

To je celkem jednoduchý výklad,pokud čteš paragraf podrobně tak z logiky věci vyplývá že to MUSÍ být na pálení lihu a MUSÍ ti orgáni v trestném řízení toto dokázat.Tj,kvas v garáži a vypálený etanol v flašce,pokud se k tomu přidá ještě chod palostroje z kterýho eťas kape tak je to jasný. V druhém případě pokud najdou jen destilační přístroj a nic víc taxe nic něděje,policii podáš tzv.vysvětlení že to máš na destilaci vody,na základě tzv.presumpce neviny tomu MUSÍ věřit a nebo ti dokázat opak,ten lze dokázat bud že se přiznáš a vše na sebe povíš a nebo se najdou 1či dva sousedi kteří nadevší pochybnost řeknou že to pálíš a přístroj k tomu používáš.
To máš jak s tím znásilněním,ač přístroj máš skutek MUSÍ být dokonán,tj znásilnění provést a najdou se stopy v tom případě tvoje DNA v..... no všichni víme kde a nebo stačí když dotyčná na policii prohlásí a bude vehemetně tvrdit žes jí znásilnil,ač to pravda třeba nebude.Pár takových případů znám kdy baba bestije tohle udělala.
Takže schrnuto ..vlastnění přístroje ještě neznamená že je skutek dokonán.
naxo

All: Zháňam jednu knižku

Příspěvek od naxo »

Vážení páliči, nakoľko sa už priblížila doba pálenia začal som sa zaujímať o jednu knihu: Brož - Výrova liehovín a likérov. Vydaná bola cca 1945.
Nemá niekto najaké bližšie informácie??? Zháňnal som juá po celom Slovensku ale nič. Známy ktorý ju mal pred cca 10 rokmi v ruke tvrdí, že je tam kompletná receptúra viac ako 1000 destilátov a likérov - nedzi iným i slávna Kmínka, Originálny Gin atd.Vzhľadom na dobu kedy ju naposledy videl však nevie presne či názov je na 100 percent dobrý. Za každú radu som veľmi vdačný. Ak by bol záujem z vašej strany môžem poradiť, prípadne nahodiť postup destilácie, ako i spôsoby stanovovanie obsahu látok v destiláte - úkvap, dokvap, pribudlina ...... :oops:
Uživatelský avatar
Pandy
PFG
Příspěvky: 396
Registrován: stř 20. říj 2004, 19:23
Bydliště: Huzošima

Brož

Příspěvek od Pandy »

Jmenuje se to : Josef Brož receptář chemicko-technický ,díl I .
V tomto díle se pojednává o aromatických látkách,likernictví cukrářství atd.v roce 1947 vyšlo druhé přepracované vydání nákladem 3 500 výtisků.
A máš pravdu ,je tam spousta návodů na likéry ,původně pan Brož uvažoval o celkem asi 6 dílů ,jako barvy,tmely lepidla mýdla kosmetika atd.Bohužel s příchodem dělnické strany k moci v roce 1948 byly vydány jen 3 dily do roku 1947 a další už nepokračovaly. Nakladatelství Svoboda bylo znárodněno a receptáře nahradily poutavé knihy z života soudruha Vyseranioviče z eSeSeR,a toho tlustoprda s fajkou,popřípadě jiná hodnotná budovatelská literatura.
V roce 2003 vyšla zajímavá kniha ing.Jiří Cibulka Domácí vína,piva likéry a medoviny. je zde zpoustu návodů na likéry .osobně jsem zkoušel ořechovku a becherovku a mohu potvrdit u červených nosů jsem sklidil úspěch.
Tuším v roce 2000 vyšla již několikátá reedice j.Dyr : Slivovice a jiné domácí pálenky. Profesor Dyr je považován za nestora v tomto oboru a byl jeden z mnoha u založení VŠCHT v Dejvicích na katedře potravin.
Zde se autor věnuje destilaci podrobně,s poukazem na možné chyby,a velice zajímavá je stať věnovaná ovocným pálenkám kde je podrobně popsáno kolik se dá vypálit z jednotlivých druhů ovoce.kolik obsahují cukru, kyselin kolik vznikne buketu,jakou má chuť a kvalitu pálenky jako takové.
Jsem třeba nevěděl že se dá pálit i z Pýru. Pro ty co neví co je to pýr ,tak je to travní plevel ,pozná se podle nápadného drnu trávě podobné rostliny.

Na zpomínaného Brože jsem několikrát narazil na Aukru ,ale cena v dražbě v jednom případě vyšplhala za 3 díly dost přes 2 000 Kč ,v druhém případě 2 díly za 600Kč.dvě malé útlé knížečky. O tyto knihy je poměrně zájem ,byly vydány v malém nákladu,nikdy už nebude reeditace,takže jejich cena je řekl bych značná.
Občas pravidelně sleduj Aukro , já měl štěstí a Brože jsem tam vydražil.Mihnul se tam i Remy ( cena taky pěkně vyletěla) Krauz, Dr.Milbauer,komu to nic neříká taxe jedná o chemickou technologii.
Například Krauzova technologie lučebnin organických díl III řady heterocyklické je úžasná,jeho smysl pro detail je prostě neskutečný,např.s jakou podrobností u alkaloidů papaver somniferum líčí výtěžnost na jeden hektar v rámci produktivity práce jednoho člověka a dokonce pokusy farmaceutických firem v Švícarsku a německu o pěstování této plodiny a analýza nezdaru je úžasná.
Tyto informace dnes prostě už neseženete.

P+
bflm.psvz
Příspěvky: 245
Registrován: úte 06. pro 2005, 00:00

Příspěvek od bflm.psvz »

V Brožovi ale nejsou pálenky a ušlechtilé destiláty. Pouze návody na míchané lihoviny z trestí, silic a macerátů. Zkusil jsem jich pár ale ne všechny byly pitelné.... Oprava pít se to dalo. Rum se taky dá pít.

Pokud někdo chce literaturu o pálení pak doporučuji : Jiří Uher a Vlatislav Grégr Průmyslová výroba lihovin SNTL 1964. Tam jsou orientační návody na různé ušlechtilé pálenky, analýzy, zkušenosti z průmyslu.

O kvašení, výtěžnosti, destilaci, rektifikaci atp. ethylalkoholu je: Dyr J. a kolektiv : Lihovarnictví I. Praha 1955 a Lihovarnictví II. 1963 ¨

Zajímavá může být kniha : Vondráček O.: Výroba lihu a ušlechtilých pálenek z ovoce. Praha 1945 - ( tu jsem nečet )
Uživatelský avatar
Uran
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 18. lis 2004, 15:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uran »

Jen doplnim ze knihu (vydani z roku 1998, 985 stran) maji i v Usti, Olomouci, Praze ....

Staci na strankach

http://sigma.nkp.cz/F/BLUJ84U126AI8G26Y ... l_base=SKC

do pole zadat ISSN... zadat 80-7207-136-X

PS: v Usti nad Labem jsem si ji pred cca 9 lety pujcoval domu a kopiroval si z ni tu cast o pyrotechnice ;-)
Jednou jsem ho videl na vanoce

Gold "3-Ethyl-1,2,2-trimethyl-bicyclo[2.1.0]pentane"
Odpovědět